Results 1 to 13 of 13

Thread: Stagnate/Violet Vortex/Eviscerate 23/3 @Underworld

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    back and forth, forever
    Posts
    1,120

    Default Stagnate/Violet Vortex/Eviscerate 23/3 @Underworld

    Αφού δεν το έκανε κάποιος άλλος ας γράψω εγώ πρώτος. Πρώτη φορά που πήγαινα Underworld και το μαγαζί φαίνεται να είναι φτιαγμένο πολύ ωραία. Όταν πρωτομπήκαμε όσο έκαναν soundcheck οι Eviscerate, το πρώτο που έκανε εντύπωση ήταν η ποιότητα και η ένταση του ήχου που ήταν απίστευτες. Μετά από κάποιες ενδιάμεσες στάσεις για αναπλήρωση δυνάμεων και με κανένα 45λεπτο καθυστέρηση ξεκίνησε το live.

    Eviscerate: Πολύ καλές κιθάρες, ωραίος τραγουδιστής, old school σουηδίλα στον ήχο αλλά ένας drummer σε πάρα πολύ κακή μέρα. Έμπαινε όπου να ναι, σε σημεία έπαιζε ότι να ναι και γενικά ψιλοχάλαγε το σύνολο. Πάντως γούσταρα αρκετά γιατί τα παιδιά ξέρουν να γράφουν riffs. Επίσης οι διασκευές σε Turbonegro τα έσπασαν.
    Violet Vortex: Πλέον η 5η (τουλάχιστον) φορά που τους βλέπω και οφείλω να δηλώσω για μια ακόμα φορά εντυπωσιασμένος. Και ως τρίο λειτουργούν πολύ καλά, έπαιξαν με απίστευτο feeling και το καταδιασκεδάσαμε. Διασκευές σε Vitus και Pentagram κλασσικα θεϊκές. Άντε να βγει και το καινούριο που από όσα έχουμε ακούσει θα γαμάει.
    Stagnate: Ωραίοι όσο είδαμε, αλλά πρώτον είχαμε αρχίσει να γινόμαστε χώμα και δεύτερον η ένταση του ήχου μου φάνηκε μάλλον υπερβολική και από ένα σημείο και μετά κούραζε.
    Is it any wonder that my joke’s an iron and the joke’s on you

  2. #2
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default Re: Stagnate/Violet Vortex/Eviscerate 23/3 @Underworld

    Eviscerate όντως καλοί.
    Οι Violet Vortex όντως ήταν gg για μία ακόμα φορά κ χωρίς τη 2η κιθάρα στέκονται μια χαρά - προσάρμοσαν ότι χρειαζόταν κ στα τραγούδια (Μιτς δισολία ήθελες φλώρε ε; mhaeahe) αλλά πρέπει να ξεσυνηθίσουμε. Επίσης το Forever My Queen το παίζουν όλο κ πιο γρήγορα. Κακό αυτό =P
    Για Stagnate... ότι είπε κ ο Broccolisch, καλή φάση αλλά...
    Γενικά καλός ήχος, πολύ δυνατός κ το μόνο κακό ήταν οι μικροφωνισμοί συνέχεια.

    Ωραίο το μαγαζί. Blacklights suck though.




    ■■

  3. #3

  4. #4
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default Re: Stagnate/Violet Vortex/Eviscerate 23/3 @Underworld

    Quote Originally Posted by VirusXI
    - προσάρμοσαν ότι χρειαζόταν κ στα τραγούδια (Μιτς δισολία ήθελες φλώρε ε; mhaeahe)

    χαχαχαχα Οχι ρε πουστη... η απορια μου ρθε λιγο πριν το ανοιγμα των Vortex.. ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΣΟΛΙΑ ??? αχαχαχα, κανενα παραπονο ειλικρινα, μια χαρουλα, οι Βορτεξ εγιναν επισημα η μπαντα που εχω δει πιο πολλες φορες απ ολους ( !!!! ) και επαιξαν μαλλον ακομα καλυτερα απ τις αλλες δυο φορες που τους ειχα δει... Βρηκα και ενα σετλιστ μετα και εμαθα επιτελους οτι το ΕΠΟΣ λεγεται Spacetrip και γαμευει ευκολα, γρηγορα και ανετα.


    ο ηχος πραγματικα ειναι αξιοθαυμαστος.. Με βαση το μεγεθος του κλαμπ και την Ουγκαντα μας, πραγματικα ηταν γαμηστερος. Επισης το layout ειναι πρωτογνωρο σχετικα, για live-αδικο και ολα πηγαν καλα...οι Eviscerate κι οι κατι-ψιλα απο Stagnate ειχαν κι αυτοι καλο ηχο και ωραια σημεια αλλα δεν ειχα τρελα κεφια κι αντοχες για πολυ νταπα ντουπα (σικ) και απλα περασα οκ.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default Re: Stagnate/Violet Vortex/Eviscerate 23/3 @Underworld

    Quote Originally Posted by VirusXI
    Ωραίο το μαγαζί. Blacklights suck though.
    Gemisan kai esena ta rouxa sou?

    To Underworld einai kai gamw ta magazia....

    (Otan eixa paei eixe kai kalo stock apo gomenes... emfanisiaka toulaxiston)
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  6. #6
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να αντέξω πάνω απο 3-4 τραγούδια από "κάφρικες" μπάντες. Είτε παίζουν death metal είτε hard/metal core, και παρότι είναι πολύ καλές μπάντες όσες βλέπω (Into the Gore, Straighthate, Eviscarate, Stagnate κλπ), κάπου στο μέσο του set έχω ήδη βαρεθεί. Ή αρχίζω να γερνάω ή είμαι πιο πολύ του grοove και της ψυχεδέλειας.

    Πάντως και οι 2 μπάντες ήταν πάρα πολύ καλές κι ειδικά οι Stagnate ίσως η καλύτερη από όλες που προανέφερα.

    Πάμε στους Vortex τώρα. Από τις κορυφαίες εμφανίσεις τους η χτεσινή. Νομίζω ότι αν τους ακούσει ο Rich Walker και το συνάφι του από τον κύκλο του true doom θα τους αποκηρύξει εύκολα, καθότι ο ήχος τους είναι εμπλουτισμένος με πολλά space στοιχεία. Αυτό που μου αρέσει όμως είναι ότι τα είχαν ενσωματώσει πολύ ομαλά στον ήχο τους, διατηρώντας το προσωπικό τους χαρακτήρα. Κατα τα άλλα, ο Jolly τα σπασε, ο Σπύρος στα χαρακτηριστικά doom φωνητικά και ο Θωμάς απίστευτος. Αναμένω νέα δισκογραφική δουλειά με μεγάλο ενδιαφέρον.

    Το club σαν στυλ δεν είναι και πολύ του γούστου μου, αλλά σαν χώρος και ειδικά ο ήχος με εντυπωσίασαν.

    Well done Jolly & co.

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να αντέξω πάνω απο 3-4 τραγούδια από "κάφρικες" μπάντες. Είτε παίζουν death metal είτε hard/metal core, και παρότι είναι πολύ καλές μπάντες όσες βλέπω (Into the Gore, Straighthate, Eviscarate, Stagnate κλπ), κάπου στο μέσο του set έχω ήδη βαρεθεί. Ή αρχίζω να γερνάω ή είμαι πιο πολύ του grοove και της ψυχεδέλειας.
    Ma to deathcore einai 50/50 se kafrila kai groove.

  8. #8

    Default

    Αλάνι Phantom Duck άμα άκουγες πόσο δυνατά έπαιζαν οι Stagnate θα καταλάβαινες.

  9. #9
    Senior Member NuC's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    prozac land
    Posts
    1,629

    Default

    gamw ta paidia oi prwtoi.
    enistame ws pros to attitude ton Violet Vortex. arakse maga,kai meis exoume kanei live,den kanoume etsi.
    oso gia stagnate ontws enoxlitikos stin entasi ixos alla demeno sigrotima kai me eksipnes idees kai wraio image. o frontman geni8ike core,den egine.


    ti malakia eipa :/
    -Jesus Loves You More If You Can Drive-

  10. #10
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Αναμένω νέα δισκογραφική δουλειά με μεγάλο ενδιαφέρον.
    yeah, τελειώνετε λέμε =P




    ■■

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    cyberia
    Posts
    880

    Default

    αυτο το 50/50 se kafrila kai groove δεν το καταλαβα

    οι stagnate παιζνα πολυ δυνατα, οτι πρπει για τα γουστα μου, πολλες φορες τους εχω δει , πρωτη ομως με τετοια πορωση

    headbanging gallore

    ημουν ο μαλακας που οταν παραπονεθηκαν απο σκηνης τα παιδια για την ενταση,φωναξα ΟΛΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ

    \m/ ρεεεεεεεε

  12. #12

    Default

    ημουν ο μαλακας
    POIOS NA TO FANTAZOTAN~~~~!!~!~!~!~!~~~`~!1``11`1~!~

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    cyberia
    Posts
    880

    Default

    κ ομως κ ομως!
    σορρυ αν σου πηρα τον ρολο, για μια φορα μονο (λεμε τωρα)

Similar Threads

  1. Violet Vortex 25/9/2008 - Texas Necropolis
    By mage in forum Live & Events Talk
    Replies: 20
    Last Post: 26-09-2008, 16:23
  2. Violet Vortex LIVE!!! March 17 - Underworld Club
    By mage in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 17-03-2007, 17:16
  3. Vote for Violet Vortex
    By monk in forum Music Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 02-03-2006, 20:55
  4. Violet Vortex
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 28
    Last Post: 12-01-2004, 16:40
  5. Vote for Violet Vortex
    By monk in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •