Results 1 to 7 of 7

Thread: Dan Simmons - Hyperion

  1. #1
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default Dan Simmons - Hyperion

    Γενικά δεν τρελαίνομαι για sci-fi άλλα κάθησα και διάβασα το Hyperion που μου πρότειναν. Η υπόθεση έχει ως εξής : το έτος 2735 η ανθρωπότητα έχει αποικήσει μέρος του γαλαξία. Στον πλανήτη Hyperion υπάρχει το μυστηριώδες ανθρωπόμορφο+ανθρωποκτόνο τέρας ονόματι Shrike που λατρεύεται σαν θεός άλλα και πολεμάται σαν δαίμονας. Τα μνημεία των Time Tombs που βρίσκονται στον Hyperion και κινούνται πίσω στο χρόνο είναι ένα απτά λίγα φαινόμενα που δεν έχει εξηγήσει η ανθρωπότητα και συνδεόνται με το Shrike του οποίου η αίρεση πιστεύει πως θα φέρει το τέλος του ανθρώπου. 7 άνθρωποι καλούνται από την εκκλησία του Shrike για ένα προσκύνημα. Καθένας τους συνδέεται με κάποιον τρόπο με το τέρας.
    Το βιβλίο με κέρδισε σιγά σιγά και απτην μέση και μετά το διάβασα σχεδόν με τη μία. Έξυπνες περιγραφές του μακρινού μέλλοντος που θα μπορούσαν να είναι οι πραγματικές εξελίξεις της τεχνολογίας και πολύ μυστήριο που δυστηχώς δεν εξιχνιάζεται και πρέπει να διαβάσω και τις συνέχειες!!

  2. #2
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Μου κάνει εντύπωση που δεν απάντησε κανείς για αυτό το βιβλίο...το επαναφέρω επειδή τέλειωσα και τις συνέχειες και έχω μείνει άφωνος. Τα βιβλία είναι με την σειρά :
    1.Hyperion
    2.The Fall Of Hyperion
    3.Endymion
    4.The Rise Of Endymion
    ...για μια συγκλονιστική ιστορία όπου πλανήτες απαγάγονται, η γενετική και η νανοτεχνολογία αλλάζουν την φύση του ανθρώπου, η θρησκεία παίζει ρόλο ακόμα και μετά το 3000 μ.Χ και artificial intelligences παίζουν βρώμικα παιχνίδια χωρίς να λογαριάζουν άγνωστα όντα για τα οποία ο χώρος και ο χρόνος δεν αποτελούν εμπόδια...
    Απλά διαβάστε τα. Ήδη αρχίζω το καινούργιο βιβλίο του Simmons, "Ilium" το οποίο είναι μια space opera βασισμένη στην Ιλιάδα (?!). Θα επανέρθω επί αυτού.

  3. #3

    Default

    έχω βάλει στο μάτι το hyperion omnibus αλλά ήδη μυριζόμουν τρελλή μούφα, ήρθες και με αποτελείωσες.

    πάντως γενικα τα βιβλία του θεωρείται οτι φθίνουν ποιοτικά από τα παλιότερα στα πιο πρόσφατα.
    too subdued to recognize apocalypse

    wiv teef

  4. #4
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Quote Originally Posted by death to poets
    έχω βάλει στο μάτι το hyperion omnibus αλλά ήδη μυριζόμουν τρελλή μούφα, ήρθες και με αποτελείωσες.

    πάντως γενικα τα βιβλία του θεωρείται οτι φθίνουν ποιοτικά από τα παλιότερα στα πιο πρόσφατα.
    Μούφα γιατί; Τα άλλα sci-fi είναι πιο ρεαλιστικά;
    O Simmons είναι δυνατός συγγραφέας (ειδικά στο Hyperion όπου ο κάθε χαρακτήρας διηγείται την ιστορία του με διαφορετικό στυλ, είναι εμφανές) και είναι ενημερωμένος πάνω στην τελευταία λέξη της φυσικής και της επιστήμης. Κι αν δεν κάνω λάθος έχει πάρει αρκετά λογοτεχνικά βραβεία.

  5. #5
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Μούφα γιατί; Τα άλλα sci-fi είναι πιο ρεαλιστικά;
    δεν καταλαβαίνω τί εννοείς "τα άλλα sci-fi", πάντως ναι υπάρχουν άλλα που είναι λιγότερο εξωφρενικά (αν, προφανώς, έχω πιάσει το στυλ του hyperion) και τα προτιμώ.

    για το συγγραφικό του ταλέντο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, σε πιστεύω αν λες οτι σου άρεσε.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default Re: Dan Simmons - Hyperion

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Γενικά δεν τρελαίνομαι για sci-fi άλλα κάθησα και διάβασα το Hyperion που μου πρότειναν. Η υπόθεση έχει ως εξής : το έτος 2735 η ανθρωπότητα έχει αποικήσει μέρος του γαλαξία. Στον πλανήτη Hyperion υπάρχει το μυστηριώδες ανθρωπόμορφο+ανθρωποκτόνο τέρας ονόματι Shrike που λατρεύεται σαν θεός άλλα και πολεμάται σαν δαίμονας. Τα μνημεία των Time Tombs που βρίσκονται στον Hyperion και κινούνται πίσω στο χρόνο είναι ένα απτά λίγα φαινόμενα που δεν έχει εξηγήσει η ανθρωπότητα και συνδεόνται με το Shrike του οποίου η αίρεση πιστεύει πως θα φέρει το τέλος του ανθρώπου. 7 άνθρωποι καλούνται από την εκκλησία του Shrike για ένα προσκύνημα. Καθένας τους συνδέεται με κάποιον τρόπο με το τέρας.
    Το βιβλίο με κέρδισε σιγά σιγά και απτην μέση και μετά το διάβασα σχεδόν με τη μία. Έξυπνες περιγραφές του μακρινού μέλλοντος που θα μπορούσαν να είναι οι πραγματικές εξελίξεις της τεχνολογίας και πολύ μυστήριο που δυστηχώς δεν εξιχνιάζεται και πρέπει να διαβάσω και τις συνέχειες!!
    Κάπου το έχει πιάσει το μάτι μου στο σπίτι του dreamer, ίσως κάποια μέρα του το ζουλάρω να το διαβάσω. Όταν τον είχα ρωτήσει αν είναι καλό μου είχε πει ότι είναι γαμάτο.

  7. #7
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Ήδη αρχίζω το καινούργιο βιβλίο του Simmons, "Ilium" το οποίο είναι μια space opera βασισμένη στην Ιλιάδα (?!). Θα επανέρθω επί αυτού.
    To Ilium, παρόλο που έχει το σοβαρό μειονέκτημα να είναι παραφορτωμένο, ήταν και πάλι πρωτότυπο κι εμπνευσμένο. Με λίγα λόγια η υπόθεση :
    Δύο ανδροειδή ξεκινάνε μια έρευνα περίεργης κβαντικής δραστηριότητας στον Άρη, αναλύοντας τα αγαπημένα τους κείμενα από Σαιξπυρ και Προυστ στην πορεία. Οι λιγοστοί άνθρωποι που έχουν μείνει στην Γη μαθαίνουν για πρώτη φορά την αληθινή τους ιστορία μετά από λήθη αιώνων. Και στον Άρη, όντα που έχουν πάρει τον ρόλο των Ολύμπιων θεών ελέγχουν τον λόγιο της Ιλιάδας Thomas Hockenberry o οποίος φροντίζει ο Τρωικός Πόλεμος να έχει άλλη έκβαση αυτή την φορά...
    Η συνέχεια στο Olympos για να δούμε πως σκατά συνδέονται όλα αυτά

Similar Threads

  1. Gene Simmons
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 14-12-2016, 11:59
  2. Gene Simmons - Speaking in Tongues DVD
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2005, 13:02
  3. Steely Dan
    By chris_boss in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 20-02-2005, 18:17
  4. Manticora - Hyperion
    By Axeman in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 05-10-2004, 13:35
  5. Dan Swano
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 20-01-2004, 20:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •