Results 1 to 6 of 6

Thread: Εθισμός

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    TWRA EIMAI TOSO KLAZMENOS
    Posts
    3,981

    Default Εθισμός

    Που λέτε σήμερα το πρωι αποφάσισα να κόψω το κάπνισμα. Η ώρα ειναι 8 το απόγευμα και η έλειψη με έχει χαζέψει.
    Αλήθεια με ποια "λογική" κάποιοι τολμάνε να χαρακτηρίζουν το χασίς ναρκωτικό, απο τη στιγμή που ο κάθε χρήστης μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να διακόψει τη χρήση της χώρις κανένα απολύτως πρόβλημα, και είναι παράνομη η διακίνηση του, ενώ τα τσιγάρα κυκλοφορούνε ελεύθερα ακόμα και σε παιδιά 12 ετών όταν ο εθισμός που προσφέρουν είναι τόσο μεγάλος και η επίδραση που έχει στο ανθρώπινο σώμα είνα τουλάχιστον καταστροφική.

    Δυστυχώς η άγνοια και η ηλιθιότητα κυριαρχούν στη σημερινή κοινωνία και κανείς δεν δείχνει διατεθημένος να αλλάξει απολύτως τίποτα.
    Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να καταφέρω να το κόψω εντελώς το κάπνισμα, χωρίς να γίνω πάλι 120 κιλά και χωρίς να έχω πλακωθεί στο ξύλο με όλα τα άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι, στην πορεία της αποτοξίνωσης.

  2. #2
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    E RE MLK~!! kofto afou er8eis kozani.
    kata talla pare tsixles (kanonikes) h kamia odontoglyfida na masas. isws voi8isei.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Εγώ βασικά σου λέω μπράβο.

    Παρόμοια σκηνικά περνάω εγώ με το φαγητό που προσπαθώ να χάσω μερικά κιλά... Σίγουρα υπάρχει εθισμός στις καθημερινές συνήθειές μας απλά το θέμα είναι ότι τελικά η σωστότερη απόφαση για μας είναι και η πιο δύσκολη.

    Ήδη έχω χάσει 4 κιλά εγώ και νιώθω υπέροχα, μπορεί βέβαια συνολικά να μην φαίνεται αυτό, μπορεί να περνάω και στιγμές που θέλω να πάω στο απέναντι ψιλικατζίδικο και να σηκώσω ότι σοκολατοπατατακικοκακολα υπάρχει εκεί μέσα και να τα φάω βουλιμικά, αμάσητα... δεν ξέρω αν περνάς παρόμοια φάση... Απλά το έχω πάρει απόφαση. Σήμερα πήγα στο super market. Είχα 300 ευρώ και πήγα να πάρω γενικώς για το σπίτι πράγματα. Δεν είχα μέχρι πρόσφατα συνειδητοποιήσει πόσες αηδίες πουλάνε στο super market. Πηγαίνοντας να πάρω γαλοπούλα για να κάνω ένα ταπεινό σάντουιτς με μαρούλι πέρασα από 2 διαδρόμους που ήταν ο ένας chocolate-related και ο άλλος biscuit-related. Μια ολόκληρη βιομηχανία βασίζεται στην ανυπόστατη κατά τ'άλλα "ανάγκη" μου να φάω σοκολάτα. Και πατατάκια. Και κοκακόλα. Πέρασα τους διαδρόμους κοιτώντας ακριβώς στην μέση, δεν κοίταξα καν τι είχα δίπλα μου. Πήγα και πήρα την γαλοπούλα μου, πήρα και 1/4 τυρί άπαχο, μαρούλι, μήλα, κοτόπουλο φιλέτο στήθος, γιαούρτι και γάλα 0% και κάτι άλλα άσχετα. Πλήρωσα 60 ευρώ. Άμα έπαιρνα όλες τις άλλες αηδίες που έτρωγα παλιότερα θα είχα πληρώσει τα διπλάσια...

    Συνειδητοποιώ τι άθλιος που ήμουν παλιότερα που έτρωγα ΜΟΝΟ τέτοια. Μερικοί φίλοι μου ξέρουν τι δυνατότητες σε κοκακολες-πίτσες-σουβλάκια έχω... Κομμένα όλα, σιχάθηκα - όχι την γεύση, προς θεού, απλά ήταν άθλιο να τρώω όπως πριν την στιγμή που μπορώ να χορτάσω με τα μισά λεφτά, και πιο υγιεινά...

    Άνγκλε Angrafan, κόφτο το ρημάδι, κάνεις κακό στον εαυτό σου, τους γύρω σου... Σου κιτρινίζουν και τα δόντια (άμα τα πρώτα δεν σου αρκούν ). Είναι να το πάρεις σοβαρά απόφαση.

  4. #4
    Senior Member NuC's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    prozac land
    Posts
    1,629

    Default

    palia eixa pa8ei to idio me tin coca cola. ka8e fora pou ksipnaga me epiane sindromo sterisis opws me pianei twra me to tsigaro. se mia fasi piga diakopes kapou pou eixe 2.5 euro kai stamatisa na pernw kai mou perase. alla ine e8ismos. pigene agglia pou kanei 7 euro to paketo :/
    -Jesus Loves You More If You Can Drive-

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    m(ankey)t. zion
    Posts
    165

    Default

    Σίγουρα τα μέτρα εναντίων των καπνιστών χασις είναι απο τα πιο ηλίθια που υπάρχουν.Ένα παράδειγμα,προσωπικό.
    Έχω να κάνω χασίς εδώ και κάνα μήνα.Και όχι ότι δεν βρίσκω.
    Έχω να κάνω τσιγάρο εδώ και 5 λεπτά.Έχω εθιστεί και κανω 2 καπνούσ την βδομάδα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Athens(GR)-Brighton(U.K.)
    Posts
    1,397

    Default

    nai dikio exete. tha kapnizw pio polu na xasw kana kilo. san mpala exw ginei. alla den mporw na kapnisw poly egw... xmmmm tha arxisw na pinw polu nero. entelws off topic...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •