Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: Έγκλημα και τιμωρία

  1. #1
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default Έγκλημα και τιμωρία

    Με αφορμή λοιπόν αυτό εδώ

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by cromags View Post
    Αραχώβης και ζωοδόχου πηγής το προηγούμενο Σάββατο φίλος με μηχανάκι άφησε τσάντα κράνος στο αμάξι το οποίο ανοίξανε. Προφανώς δεν είχε αφήσει πορτοφόλι (αλλά όλα του τα χαρτιά..) οπότε μάλλον ποντάρουν σε λάπτοπ ή φωτογραφική. Αφού ξέρουμε το κόλπο ψήνω καρτέρι μόνο για τις φάπες.
    σύντροφε! είμαστε ενάντια στην αυτοδικία. Εγώ στεναχωριέμαι περισσότερο για αυτόν που μπαίνει σε όλη αυτήν την διαδικασία, της κλοπής.
    Οκ εγώ έχασα 80€ ο υπερσυντέλικος πολλά παραπάνω, ο φίλος σου επίσης. Εμείς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα μαζέψουμε την χασούρα, θα μείνουμε χωρίς μερικούς καφέδες? μερικές μπύρες? κάποια νοίκια πίσω? κάποιες υποχρεώσεις? Ο τύπος που "επιλέγει" αυτόν τον δρόμο έχει ήδη χάσει πολλά παραπάνω

    (μην μπούμε στην διαδικασία να βάλουμε στην κουβέντα πρεζέμπορους/νταβατζήδες κλπ, είναι ξεκάθαρο το point μου )
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Αν θες ανάλυσέ το περισσότερο, εγώ θα έλεγα να γίνει και split σε νέο thread, γιατί χωράει αρκετή συζήτηση. Εννοείς ότι αυτός που μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία, έχει χάσει πολλά περισσότερα σε επίπεδο ηθικής; Αρχών; Ανθρωπιάς; Ή εκτιμάς (και συμπονάς) πως έχει ήδη χάσει πολλά περισσότερα χρήματα κι άρα καταφεύγει εκεί;

    Δεν εικάζω ότι κάνεις κάτι από τα παραπάνω, παραμέτρους θέτω, για να κάνουμε όμορφη και εποικοδομητική συζήτηση.

    Ας δοκιμάσουμε να κάνουμε μια συζήτηση για το θέμα.
    Είναι ξεκάθαρα πολιτική η προσέγγιση του θέματος και παρακαλώ να κρατηθούν χαμηλοί τόνοι ως προς τους χαρακτηρισμούς , τουλάχιστον όχι χωρίς αιτιολογία και ρατσισμό
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Για να στήσω καρτέρι να πλακώσω κάποιον δεν πρόκεται να το κάνω, για φίλο/παρέα/κλπ. Αν όμως, στη γειτονία που μένω π.χ., μου σπάσουν το αμάξι για να μου πάρουν κάτι, και μάθω ότι αυτό γίνεται κατά συροήν, τότε νομίζω, νομίζω ξαναλέω, ότι θα το έκανα και θα έσπαγα τα πόδια αυτού που το κάνει με λοστό. Και θα τον άφηνα εκεί να περιμένει. Δεν θα φώναζα τους μπάτσους, αλλά θα τον έκανα να με θυμάται.

    Το ίδιο επίσης θα έκανα αν έπιανα κάποιον επ'αυτοφώρω. Είμαι πολύ θερμοκέφαλος. Μετά θα το μετάνιωνα, αλλά είμαι σαν White Dragon απο το D&D, πρώτα θα φάω κάτι και μετά θα σκεφτώ αν αυτό το κάτι ήταν σημαντικό.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  3. #3
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    αλλά είμαι σαν White Dragon απο το D&D, πρώτα θα φάω κάτι και μετά θα σκεφτώ αν αυτό το κάτι ήταν σημαντικό.
    Πραγματικά η καλύτερη επιλογή mod για το RPG section.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  4. #4
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ερωτώ λοιπόν ξανά την άποψή σου, ως προς τι είναι αυτό που έχει χάσει αυτός που στρέφεται σε ανάλογες πρακτικές. Για μένα είναι δύσκολο να γράψω αυτή τη στιγμή όσα έχω στο κεφάλι μου, αλλά για να θέσω μερικές αρχικές κατευθυντήριες γραμμές, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δε δείχνω καμία ανοχή στην κλεψιά. Από εκεί όμως και πέρα, δείχνω ανοχή στο τι θεωρείται κλεψιά.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #5
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Για μένα είναι δύσκολο να γράψω αυτή τη στιγμή όσα έχω στο κεφάλι μου,
    Καλο ειναι να μην το ζοριζεις πολυ, γιατι βγαινουν αυτα μετα:

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δε δείχνω καμία ανοχή στην κλεψιά. Από εκεί όμως και πέρα, δείχνω ανοχή στο τι θεωρείται κλεψιά.


    Δεν το γραφω για να κανω φλεημ, απλα θελω να προαγω το διαλογο οποτε μπορω, και να γινεται ομορφη κουβεντουλα μανιτσα

  6. #6
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πάντα παίζουν τα ερώτηματα ποιος έκλεψε, ποιον έκλεψε, τι έκλεψε και γιατί το έκλεψε
    Last edited by Raven Lord; 28-07-2017 at 12:30.
    Rock or Nothing

  7. #7
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Κλέφτες που αξίζουν τον οίκτο μας και είναι τελικά τα καημένα θύματα της υπόθεσης θεωρείς μόνο όσους ανοίγουν αυτοκίνητα και αρπάζουν τσάντες ή και όσους κλέβουν ολόκληρα τα αυτοκίνητα, μηχανάκια, ανοίγουν σπίτια, μαγαζιά, δέρνουν κόσμο και σέρνουν γιαγιάδες μέχρι να αφήσουν την τσάντα τους; Εννοώ, υπάρχει κάποιος σαφής διαχωρισμός ή πρέπει να τους λυπούμαστε όλους;
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Μπλιτζερ είπα η κουβέντα είναι πολιτική.
    Δεν περιμένω σε κάποιον που του έκλεψαν το αμάξι όταν δει τον κλέφτη να τον κεράσει μπύρα (ή καφέ αν είναι πρωί ).
    Δεν μιλάμε για οίκτο / λύπηση.
    Ας αναλύσω για να το ξεκαθαρίσω
    Η φάση είναι κάποιος φτάνει να κλέψει την μοτοσυκλέτα μου. Γιατί να το κάνει αυτό? Θα πιάσω τον πιο πεζό και λαϊκό λόγο, για λεφτά.
    Φτάνοντας λοιπόν κάποιος σε αυτήν την θέση (ο "θύτης" ) ρισκάρει κάποια πράγματα. Στην καλύτερη έναν χέρι ξύλο , μέχρι να μπλέξει με "ελληνική δικαιοσύνη" και μπατσαρία.
    Ένα το κρατούμενο.
    Γιατί να μπει λοιπόν σε αυτήν την διαδικασία, γιατί είναι μαλάκας, τσογλάνι, πρεζάκιας , δεν θέλει να δουλέψει , του αρέσει το εύκολο χρήμα κλπ.
    Κρατούμενο Νο2

    Κρατώντας λοιπόν το 2ο κρατούμενο, αρχίζεις και μπαίνεις λίγο πιο βαθιά στον ψυχισμό και τις συνθήκες που "έφεραν" κάποιον στο κρατούμενο Νο1.
    Και αρχίζεις να γυρίζεις πιο πίσω, από το πως γαλουχήθηκε αυτός ο άνθρωπος για να είναι έτσι, να μην σεβαστεί κάποιες κοινωνικές παραδοχές και ακόμα περισσότερο να μην σεβαστεί τον ίδιο του τον εαυτό.

    Εκεί θέλω να καταλήξω και όχι στο τι μπορεί να κάνουμε ο κάθε ένας μας εν βρασμώ ψυχής.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #9
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Δεν βάζω περιπτώσεις πιο περίπλοκες , λέμε για τον μέσο κλέφτη / τσαντάκια / ληστή .
    Ίσως βγάζω μια ελιτίστικη προσέγγιση ως πως το πως βλέπω εγώ τον συγκεκριμένο τύπο, αλλά ναι στεναχωριέμαι όταν βλέπω τον 25χρονο με τις χειροπέδες για "σωρεία κλοπών" και ξέρω ότι έχει πλέον προδιαγεγραμμένο μέλλον
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #10
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Είναι αυτό ακριβώς που είπε ο Raven. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Αν δε γνωρίζεις ποιος, σε ποιον, γιατί, δε μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα.

    Αλλά εσύ λες ότι για να φτάσει κάποιος να παρανομήσει, σημαίνει ότι σε κάποια φάση της ζωής του, κάτι στραβό συνέβη, άρα είναι θύμα των περιστάσεων. Ε ναι οκ, αλλά έτσι μπορούμε να δικαιολογήσουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, δε νομίζεις; Εκτός αν κατάλαβα λάθος πού το πας...
    Life begins at 45°.

  11. #11
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Κρατώντας λοιπόν το 2ο κρατούμενο, αρχίζεις και μπαίνεις λίγο πιο βαθιά στον ψυχισμό και τις συνθήκες που "έφεραν" κάποιον στο κρατούμενο Νο1.
    Και αρχίζεις να γυρίζεις πιο πίσω, από το πως γαλουχήθηκε αυτός ο άνθρωπος για να είναι έτσι, να μην σεβαστεί κάποιες κοινωνικές παραδοχές και ακόμα περισσότερο να μην σεβαστεί τον ίδιο του τον εαυτό.

    Εκεί θέλω να καταλήξω και όχι στο τι μπορεί να κάνουμε ο κάθε ένας μας εν βρασμώ ψυχής.
    Αγαπητέ, εδώ νομίζω ότι αγγίζεις ένα πολύ ευαίσθητο κομμάτι ψυχής, που δεν νομίζω αν είμαι εγώ οι οι άλλοι ετοιμοι είτε να παραδεχτούν είτε να αναλύσουν. Φτάνεις σε σημείο ειρμού σκέψης Μήτσου, που κοιτάει μια πεταμένη μπάλα πάνω στην οροφή του σχολείου και αρχίζει να σκέφτεται πόσα πόδια την έχουν κλωτσίσει, πότε έγινε, σε ώρα σχολείου ή την Κυριακή όταν τα πιτσιρίκια μπήκαν κρυφά μέσα? Και μετά αρχίζει να θυμάται που ήταν εκείνος παιδί, και του έφυγε η μπάλα απο τον περίβολο του σχολείου και την πάτησε αυτοκίνητο και μετά η μάνα του του έλεγε "σου είπα να μην την πάρεις μαζί σου", ή τότε που πήρε μαζί του εκείνο το Τζί-Άϊ-Τζό, και του το κλέψαν και ήταν δώρο, και μετά ήρθε ο μπάσταρδος ο συμμαθητής με ένα ολόϊδιο με το κλεμμένο δικό σου και έλεγε ότι του το κάναν δώρο και εσύ δεν μπορούσες να αποδείξεις τίποτα γιατί όλοι ήταν φίλοι του τώρα που είχε το γαμάτο Τζί-Άϊ-Τζό.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  12. #12
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Είναι αυτό ακριβώς που είπε ο Raven. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Αν δε γνωρίζεις ποιος, σε ποιον, γιατί, δε μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα.

    Αλλά εσύ λες ότι για να φτάσει κάποιος να παρανομήσει, σημαίνει ότι σε κάποια φάση της ζωής του, κάτι στραβό συνέβη, άρα είναι θύμα των περιστάσεων. Ε ναι οκ, αλλά έτσι μπορούμε να δικαιολογήσουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, δε νομίζεις; Εκτός αν κατάλαβα λάθος πού το πας...
    Κατάλαβες λάθος μια λέξη, δεν δικαιολογώ, αιτιολογώ.
    Και όταν μπορείς να αιτιολογήσεις κάτι τότε πιθανότατα μπορείς να το αναλύσεις και να βρεις τρόπους να μην επαναληφθεί.
    Ακόμα και στις περιπτώσεις που υπάρχει ο παράγοντας ψυχική υγεία μπορεί να προληφθεί , και δεν μιλάω σε καμιά περίπτωση για εγκλεισμούς. Γιαυτό και είπα από την αρχή για πολιτική κουβέντα.
    Αν βάλεις σε ένα μεγάλο μπωλ και ανακατέψεις , από την αίσθηση της αδικίας που σου προκαλεί η κοινωνία , σε συνδυασμό με τα πρότυπα που προάγει όπως ματσιλίκη , υπερκατανάλωση κλπ ξέρεις πόσο εύκολα μπορείς να πάρεις άλλο δρόμο?

    Σε μια κοινωνία που προάγει την ισότητα και το αίσθημα δικαίου ξέρεις η "παραβατικότητα" είναι μειωμένη και μιλάμε για δυτικές κοινωνίες και όχι ουτοπικές.
    Στην δική μου λοιπόν κοινωνία δεν θα χρειαζόταν να κλέψεις ούτε απλά για να φας ούτε για να έχεις ένα καλύτερο κινητό μιας και οι διαφορές μας θα ήταν αν μου αρέσει το άσπρο περισσότερο από το μπλε.
    Ναι αυτό που οραματίζομαι παίζει (το πιθανότερο δηλαδή) να μην γίνει ποτέ, αλλά ξέροντας ότι αν ήταν έτσι δεν υπήρχαν αυτά που λέω πιο πάνω με στεναχωρεί.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #13
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Τα πάντα μπορούν να αιτιολογηθούν. Τίποτα δε συμβαίνει χωρίς λόγο. Αλλά ναι, μιλάς για έναν κόσμο που θα παρέχει την τέλεια παιδεία, γιατί από κει ξεκινούν όλα. Τέλειοι γονείς, τέλειοι πολίτες, τέλεια κοινωνία, κράτος, παροχές, ώστε να μην υπάρχει περιθώριο για αδικία, τραύματα και κατ'επέκταση παρανομία. Εντάξει, συμφωνούμε, όλοι - εμείς - θα το θέλαμε αυτό. Το κατά πόσο είναι εφικτό, όμως...
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    άρα με καταλαβαίνεις γιατί δεν τον βλέπω με μίσος τον "κλέφτη" που μου έσπασε το αμάξι?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #15
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ναι. Απλά δε μπορώ να είμαι τόσο ρομαντικός. Συμφωνώ, σαφώς, ότι για τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα δεινά του είδους μας ευθύνεται "το σύστημα", ότι υπάρχουν "άνθρωποι" που επωφελούνται από το καθεστώς, αλλά όλοι εμείς οι υπόλοιποι, που δεν ανήκουμε σε αυτό, τα ίδια ακριβώς σκατά τρώμε, με τις ίδιες συνθήκες μεγαλώνουμε και - προσπαθούμε να - επιβιώνουμε. Εσύ δε σκέφτηκες να σπάσεις και να ληστέψεις τον συνάνθρωπο. Ούτε εγώ. Ούτε ο διπλανός μου.
    Life begins at 45°.

Similar Threads

  1. έγκλημα και ατιμωρησία
    By Raven Lord in forum Athletics
    Replies: 72
    Last Post: 16-04-2005, 04:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •