Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 85

Thread: Pros neodhmokrates

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default

    jimid diabase ta posts pou ginontai.alla den arkei auto xreiazetai na mporeis na 3exwriseis to de3io apo to aristero.

  2. #62
    鬼目 jimid's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    London - UK
    Posts
    6,566

    Default

    Ta exw diavasei.

    Den milisa gia to poios einai aristeros i deksios omws.
    "Duty is heavier than a mountain, death lighter than a feather"

  3. #63
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Δεν έχω διαβάσει τα προηγ ποστς.
    Χθες έμαθα οτι αυξήθηκε και θα αυξηθεί κι'άλλο ο 'βασικός μισθός'. Κάποιο ποσό τον Ιανουάριο που πέρασε, κι'άλλο τόσο τον Σεπτέμβριο. Σε ιδιωτική/πολυεθνική επιχειρήση που δουλεύει μια φίλη μου πλέον είναι 100e πάνω ο μισθός της.
    That's a good start πιστεύω, χωρίς να έχω εξετάσει τα περαιτέρω.




    ■■

  4. #64
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Πέρα απ'το γεγονός πως οι αυξήσεις δεν ανταποκρίνονται στις προεκλογικές δηλώσεις, λόγω των φορολογικών αλλαγών είναι πολύ μικρότερες απ'όσο φαίνονται.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #65
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Να ναι καλά ο freak που τα σήκωνε αυτά και αποδεικνύεται ότι το πρόβλημα ήταν πολύ γνωστό και πολύ βαθύ. Ψευτολιτότητες η ΝΔ, ύπνο βαθύ οι άλλοι, "ακραία λιτότητα" ο Συν, (σκληρά ναρκωτικά πάντα).

    Έχει κι άλλο:

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    Αθήνα 2004

    Η κυβέρνηση μετά την ολοκλήρωση της δημοσιονομικής απογραφής μεταφέρει τώρα το βάρος της μείωσης των ελλειμμάτων και του τεράστιου χρέους, το οποίο υπερέβη τα 201 δισ. ευρώ και θα ανέλθει στα 212 δισ. ευρώ το 2005, στους πολίτες.
    Ε ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΦΟΡΤΩΝΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΣΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ? ο χαρακτηρισμός στον συγγραφέα του δελτίου τύπου προφανώς.


    https://www.electricrequiem.com/foru...OLITIKH-THS-ND
    Last edited by asimoulis; 24-08-2017 at 16:55.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #66
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by The Nerd View Post
    Toys pshfisa re poysth kai toys exw panw kai toys kamarwnw, esy ti provlhma exeis? Ama htane to pasok soy 8a eixame ginei alvania twra
    Και είχαμε και το αρχίδι τον χρυσαυγίτη απο πάνω, και τον είχαμε κάνει και μοντερέιτορ και γελούσαμε με τα αστεία που έκανε. Και πρίν γίνει "Δε Νερντ", σαν rwxamhs έκανε θρέντ για "ακροδεξιές μπάντες" και μιλούσε για τους screwdriver και γαμώ τη μάνα του.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  7. #67
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    οκ φίλε wbrb έχεις δίκιο αλλά πάρε ένα σοβαρό ποστ από το 2005

    Quote Originally Posted by The Nerd View Post
    Ok file pasokatzh pare ena sovaro post:
    Afoy h ellhnikh oikonomia einai ths plakas egw pisteyw oti 2 epiloges paizoyn:
    a) Ta dinoyme ola twra (kata to TSOVOLA DWSTA OLA) kai falirizoyme ws xwra
    b) Mazeyoyme kana fragko (kati to opoio prospa8ei na kanei h ND) kai parakalame na mhn ta fane (yeah right) kai na ginei apotelesmatikh diaxeirish porwn (kati to opoio ellada den ginetai)
    Me liga logia file moy, ton exoyme piei opws kai na exei kai to treno perase gia thn ellhnikh oikonomia.
    Last edited by asimoulis; 24-08-2017 at 17:15.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #68
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Οκέι, ας τα πάρουμε ένα ένα:

    α) δεν ισχύει, το γάμησε όλο το θέμα ο Σημήτης, έκλεισε ένα σωρό βιομηχανιές, γάμησε και λίγο το χρηματηστήριο, φάγανε και ένα σκασμό απο τους Ολυμπιακούς και μετά, και να κάναμε κάτι ανάλογο τούπου Ισλανδίας (ναι λόλ) δεν θα είχαμε να παράγουμε τίποτα, με αποτέλεσμα να πηγαίναμε άπατοι απο την αρχή.

    β) μαζεύουμε κάνα φράγκο. Πώς? Υπερφορολογόντας τον κοσμάκη για κάτι για το οποίο δεν έχει ψηφίσει να γίνει? Κάτσε ρε φίλε, πόσες προεκλογικές ΠΙΠΠΕΣ έχουν ακουστεί και ειπωθεί και μετά όλοι πήραν ένα μεγαλειώδες ΠΕΟΣ απο δώ μέχρι αύριο? Ας είμαστε λίγο σοβαροι. Ακόμα και σήμερα, διαχείριση πόρων στην Ελλάδα πάντως δέν γίνεται, δυστυχώς.

    Έχω άδικο στα παραπάνω? Έλα να κάνουμε κουβέντα, γιατί μέσω γραπτού λόγου δεν καταλαβαίνω αν κάποιος ειρωνεύεται ή όχι.

    Υ.Γ.: Το "Τσοβόλα δώστα όλα" ήταν για τους μισθούς το '89
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  9. #69
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    γιατί ο σημίτης μόνο, οι πάντες, αυτό είναι το πόιντ του quote, η χώρα ήταν σε μαθηματική πορεία χρεοκοπίας, ακόμα και ο ρωχάμης ο ανόητος που ψήφισε νουδού ήξερε ότι όλα είναι μάταια

    γι'αυτό ξέθαψα αυτό το θρεντ για να δείξω ότι η κριτική που γίνονταν τότε σε αυτή τη "λιτότητα" (σε εισαγωγικά γιατί και οι νεοδημοκράτες μία από τα ίδια με το πασόκ) ήτο βλακώδης

    το θέμα δεν είναι πασόκ-νδ εδώ, είναι ότι όλη η χώρα κοιμότανε τον ύπνο του δικαίου, ακόμα και αυτοί που κάνανε την απογραφή και αναδείξανε το πραγματικό έλλειμμα και το χρέος δεν κάνανε τίποτα ουσιαστικό και κατ'εμέ ούτε μπορούσανε γιατί ήτανε ίδια πάστα με τους άλλους σε εναλασσόμενους ρόλους
    Last edited by asimoulis; 24-08-2017 at 18:00.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #70
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    γιατί ο σημίτης μόνο, οι πάντες, αυτό είναι το πόιντ, η χώρα ήταν σε μαθηματική πορεία χρεοκοπίας

    γι'αυτό ξέθαψα αυτό το θρεντ για να δείξω ότι η κριτική που γίνονταν τότε σε αυτή τη "λιτότητα" (σε εισαγωγικά γιατί και οι νεοδημοκράτες μία από τα ίδια με το πασόκ) ήτο βλακώδης
    Η χώρα ίσως να ήταν σε πορεία χρεωκοπίας πολύ νωρίτερα. Είχα μια κουβέντα, το 2000 ή 2001, λίγο πριν απολυθώ απο ναυτικό, με έναν τύπο που δούλευε φορτηγά και έπαιρνε τα αυτοκίνητα που δεν μπορούσαν να πληρωθούν τα δάνειά τους πίσω στην τράπεζα. Μου έλεγε λοιπόν ο τύπος, δεν μπορείς να φανταστείς πόσες κατασχέσεις γίνονται τη μέρα. Ο έλληνας, πάντα νόμιζε ότι είχαμε οικονομία αμερικής, και θα πάρουμε δάνεια, και θα χτίσουμε σπίτια και όλα θα αποροφηθούν γιατί έχουμε αγορά ΓΑΜΑΤΗ. Προφανώς και είναι φούσκες όλα αυτά. Το είδα και απο πρώτο χέρι, με τα δικά μου χαήρια που με σύραν με τα αγροτικά και πήρα τ'αρχίδια τους (ούτε κάν τα δικά μου) στο τέλος. Αλλά αυτό είναι κουβέντα για μια άλλη στιγμή. Σόρρυ που η απάντηση είναι λίγο ασυνάρτητη απλά την κάνω σε 3 και με πιέζει ο χρόνος. Αλλά αν θέλεις να αναπτύξουμε αργότερα.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  11. #71
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    δεν διαφωνώ κι εγώ κάπως έτσι το βίωσα, κάνε τη δουλειά σου, το θρεντ δεν πάει πουθενά
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  12. #72
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Που λές, αγαπητέ ασημούλη, είμαι θύμα μιάς παρόμοιας πλανης, της εποχής που ο ΓΑΠ έλεγε "λεφτά υπάρχουν". Ένα πολύ κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο, με έψησε να μπώ στα επιδοτούμενα προγράμματα του ΕΣΠΑ για νέους αγρότες, και συγκεκριμένα για αρωματικά φυτά και βότανα, ως παραγωγός/φυτωριούχος. Πραγματικά, ξεκινήσαμε με την προϋπόθεση ότι τα χρήματα αυτά θα ήταν 35.000 €. Εν πάσει περιπτώσει, ασχέτως των χρημάτων, (τα οποία τελικά βγήκαν 17.500, τα μισά γιατί τα υπόλοιπα τα φάγαν), φτιάξαμε το φυτώριο, αγοράσαμε μελίσσια, έκανα μελισσοκομία στο Κτήμα Συγγρού, άρχησα να πηγαινοέρχομαι Θήβα-Αθήνα για το χωράφι, και εν πάσει περιπτωσει, όταν πλέον βγήκαν τα χρήματα και ξεπληρώσαμε τα χρωστούμενά μας, άρχισα να πηγαίνω λαϊκές, αρχικά στην Θήβα/Λειβαδιά/Αλίαρτο/Ορχομενό, και αργότερα Αθήνα (σαν παραγωγός μπορούσα να βγάλω την άδειά μου για λαϊκές στην Αττική). Έλα μου όμως που δεν περπατούσε τίποτα. Ο κόσμος δεν είχε λεφτά για πατάτες ή ντομάτες, θα τον ένοιαζε η ριγανίτσα, το θυμάρι και το μελισσόχρτο? Και άρχισε να βουλιάζει το όλο θέμα.

    Παίχτηκε και μαλακία με το κοντινό μου πρόσωπο που τσαντίστηκε γιατί πλήρωσα τις οφειλές μας (!!!) ενώ κατά τα λεγόμενά του "έπρεπε να τους αφήσουμε μερικά χρήματα μέσα για να μας έχουν ανάγκη", και τελικά, μια ωραία μέρα γύρισε και μου είπε "να φύγεις απο το χωράφι, είσαι τεμπέλης, δεν σε θέλω εδώ" (αυτό έγινε επειδή είχα να πατήσω στο χωράφι ένα διβδόμαδο, όταν έμαθα ότι η μάνα μου έχει καρκίνο και έφαγα μια ωραία σφαλιάρα - το αναφέρω απλά για την ιστορία, όχι για κανέναν άλλο λόγο). Σε εκείνη τη φάση, αποφάσισα να το ξανακάνω απο την αρχή, με βοήθησε και ο πατέρας μου, αλλά δυστυχώς, η κρίση είχε ριζώσει για τα καλά, και η αποτυχία διαδεχόταν την αποτυχία. Κοντολογίς, το κυρίως μου έσοδο ήταν τα Meet Market που πήγαινα μια φορά το μήνα και έβγαζα τα σπασμένα. Εκεί κάπου, όταν πλέον είχα αρχίσει να χώνω βαθειά το χέρι στην τσέπη (η οποία ήταν και ψιλοάδεια και έπιανα μόνο χνούδια), αποφάσισα να την κάνω για έξω.

    Το ρεζουμέ όμως! Τα προγράμματα ΕΣΠΑ, δώθηκαν για "νέους" αγρότες. ΑΛΛΑ! Επειδή παρακολούθησα κάποια υποχρεωτικά σεμινάρια του ΟΓΕΚΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ (παρακλάδι του ΟΓΑ και του Πανεπιστημίου Γεωργικών Σπουδών), αποδείχτηκε ότι όσοι είχα μπεί σε αυτά τα προγράμματα, ήταν όλοι αγρότες, μιλημένοι προφανώς, γιατί, μετά το πρώτο σκαλοπάτι, έμπαινες στο λούκι για ΧΟΝΤΡΟ χρήμα, της τάξης των 100-300 χιλιάδες €, για να χτίσεις παραγωγικές εγκαταστάσεις μεγατόνων. Όσοι αγρότες δε με γνώρισαν, μου είπαν μπράβο, είσαι ο μόνος πραγματικός νέος αγρότης που έχουμε δεί, αλλά φίλε δεν θα τα καταφέρεις. Στην ουσία, το κοντινό μου πρόσωπο, προσπαθούσε απλά να βάλει χέρι στις χοντρές επιδοτήσεις, γιατί σαν εργαζόμενος στον κρατικό τομέα (και τα ήξερε απο μέσα και απο έξω) δεν μπορούσε να κάνει αίτηση για τέτοια επιδότηση (και σιγά μην δήλωνε παραίτηση να χάσει την κουτάλα μαζί με τα ζουμιά).

    Τα χρήματα του ΕΣΠΑ δέ, δώθηκαν με καθυστέρηση απο το ΓΑΠ γιατί το πασόκ κρατούσε αυτά τα ευρωπαϊκά κονδύλια στην καβάτζα μέχρι να γίνουν οι εκλογές ώστε να υπάρχουν λεφτά μέσα στο αποθεματικό σε περίπτωση που κάποιος θα προσπαθούσε να τους ψάξει. Καταλαβαίνεις για τί βάθος βρώμας και σιχαμάρας μιλάμε? Σε όλα τα επίπεδα. Πές μου τι άλλο θέλεις, να σου πώ τι και πώς να φριάξεις. Απο τους ελέγχους? Απο πνηξίματα ελέγχων για να μην φανεί ότι τα λεφτά γίναν γαργάρα? Ότι θές.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  13. #73
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    χμ. υπεροχη εμπειρια. αγροτιά...και ΠΑΣΟΚΑΡΑ.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #74
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    12 χρόνια πριν θρεντ και έχει ενδιαφέρον κάθε ποστ , θα επανέλθω με σημειώσεις
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #75
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Κάνω μπαμπ με αφορμή άλλο θρεντ.
    Πιστεύετε θα πάει με τον Κούλη η νδ σε εκλογές? η δική μου η άποψη είναι πως όχι.
    Ο Κούλης έχει αποδείξει ότι ούτε το έχει ούτε έστω έναν σοβαρό σύμβουλο δεν έχει μπας και το αποκτήσει.
    Πιστεύω το συνέδριο που ετοιμάζει το κόμμα θα έχει σαν σκοπό να θέσει τις βάσεις για τον Κ. Μπακογιάννη ο οποίος το έχει παίξει μια χαρά το χαρτί "ενότητα".
    Πριν τις εκλογές θα βγει από την μέση ο Κούλης ώστε να μην φάει ο Μπακογιάννης φθορά μνημονίων και θα πάρει ποσοστά πασοκ 1985 .....
    Αν ισχύει το ινφο που έχω, και πάνε έτσι για εκλογές ο Κούλης όχι μόνο δεν θα πάρει αυτοδυναμία , αλλά παίζει και να βγει δεύτερος ....
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. HELP!!! (Pros Nekrope8ameno)
    By jimimitsos in forum AnorimoI
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2008, 00:52
  2. Pros sugkekrimenous userz
    By FIXXXER in forum General Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 19-08-2005, 14:58
  3. Pros Mpaoktzhdes
    By aggelhs_rwxamhs in forum Athletics
    Replies: 7
    Last Post: 01-11-2004, 16:28
  4. Pros thessalonikeis
    By cancer in forum General Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 13-06-2004, 11:52
  5. Pros Carcass_
    By nikodimos in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 0
    Last Post: 07-02-2004, 03:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •