Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42

Thread: σύγχρονοι έλληνες συγγραφείς

  1. #16
    Senior Member νneurotic's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    140

    Default

    αντωνης σουρουνης.
    εγχωριο μπουκοφσκικο προιον με μυθιστορηματα βουτηγμενα σε τζογο και ιστοριες ξενιτιας (στεναγμος καζαντζιδη σε αυτο το σημειο)
    εχει κερδισει και βραβειο για το βιβλιο "ο χορος των ροδων"
    επισης τσεκαρετε "ο γκας ο γκανγκστερ"

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Ο Τατσόπουλος γράφει πολύ ωραία, τουλάχιστον στην Καρδιά του Κτήνους που έχω διαβάσει. Η ταινία του Χαραλαμπίδη το αδικεί.

    Επίσης ο Μάρκαρης γράφει εξαιρετικά αστυνομικά, έχει αναφερθεί ξανά. Υποπτεύομαι ότι όλο αυτό το πρόσφατο κύμα ελλήνων αστυνομικών συγγραφέων είναι για πέταμα αλλά συγκεκριμένα ο Μάρκαρης αξίζει.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  3. #18
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Ο Νικολαιδης δεν με τρελανε (διαβασα το στεκια στο ματι του μοντεζουμα) αλλα διαβαζετε χαλαρα.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #19
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    A Ναι!

    Ανδρεας Μιχελιουδακης

    Ποιτητης, σκοτεινος μυστηριος ψυχεδελικος και αρρωστημενος

    http://www.poiein.gr/archives/116/index.html


    ( Credits to Loki )
    Let The Freak Flag Fly!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Εγώ λέω Τάκης Κουφόπουλος.
    Έγραφε και πριν τη μεταπολίτευση, στις παρυφές του τότε υπαρκτού σουρεαλισμού, κυρίως κάτι ανάμεσα σε διηγήματα και πεζή ποίηση. Είναι αλλόκοτος και ωραίος, το "Η Οδός" ασπούμε.

  6. #21
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να γυρίσει ο αιμόφιλος ινφλουέντζας.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  7. #22
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Έχει διαβάσει κανείς αυτό;

    ΑΘΛΙΟ. ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ. Ειλικρινά μου ρθε να ξεράσω από τις μαλακίες που γράφει ο τύπος και πως τις γράφει. Και να μην σχολιάσω τον τίτλο και την περίληψη που σου δίνει την εντύπωση πως θα χεις να κάνεις με μουσική και στην ουσία η ομότιτλη ιστορία είναι και η μικρότερη από όλες. Μακρυά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    ξέχασα σοφία νικολαΐδου - απόψε δεν έχουμε φίλους, δεν αποφεύγει κάποια κλασικά ελληνομίζερα αλλά και καλογραμμένο είναι και ωραία τα χώνει όπου πρέπει να τα χώσει.

    καρυστιάνη διάβασα τελικά τα σακιά, που ήταν μάλλον το καλύτερο σύγχρονο-σύγχρονο που 'χει πέσει στα χέρια μου (κιαυτή βέβαια κάνει κάτι ανεξήγητα άλματα ύφους, λες και πάει να εκσυγχρονίσει τη γραφή της αλλά κάτι την εμποδίζει), και αυτό το πρόσφατο τη συλλογή το καιρός σκεπτικός, το οποίο ωραίες ιδέες μεν, ελληνοεμψυχωτικό όμως (αναφέρεται και στην κρίση πανάθεμα την) και γλώσσα τόσο τίγκα στο ιδίωμα που μου 'κατσε στο λαιμό.

    πολπότ άμα χαρίζεις σταμάτη 'γω διαβάζω άνετα, έτσι να ξέρουμε τους... εχθρούς δηλαδή. έχω διαβάσει μπαρ φλωμπέρ και μητέρα στάχτη, ποιά έχεις;
    Last edited by LokiTricksterGod; 10-12-2011 at 19:34.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Άσχετο, αλλά όσα βιβλία δεν θέλετε μπορείτε να τα δωρίζετε σε Δημόσιες/Δημοτικές/Πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες. Επίσης. όταν υπάρχουν οι προηγούμενες δεν καταλαβαίνω τον λόγο υπάρξης του bookcrossing. ΟΚ, έχει το χάζι του το σκηνικό αλλά χάνει την ουσία του όταν σε μια ενημερωμένη βιβλιοθήκη μπορείς συνήθως να βρεις ό,τι ψάχνεις.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Τσέκαρε στην βιβλιοθήκη του δήμου σου, κάποιες έχουν αρκετό υλικό, άλλες λιγότερο. Πχ, εγώ είμαι Αιγάλεω και η δημοτική βιβλιοθήκη εδώ είναι λίγο αξιοθρήνητη. Στον Πειραιά όμως είναι αξιοπρεπέστατη. Επίσης, οι πανεπιστημιακές έχουν και λογοτεχνία συνήθως οπότε αν είσαι φοιτήτρια μπορείς να δανειστείς και από εκεί.

    Γενικά, εξαρτάται από το που βρίσκεσαι. Η βιβλιοθήκη στο Ρέθυμνο πχ έχει πολύ πράμα και έχει και online κατάλογο με όλα τα βιβλία της, όπως και οι περισσότερες πανεπιστημιακές. Τσέκαρε αυτές στην περιοχή σου και στις γύρω περιοχές και ίσως βρεις κάποια ενημερωμένη.

    Η Εθνική στο κέντρο πάντως δεν είναι δανειστική.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  11. #26
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    σταμάτης, σώτη τριανταφύλλου, χωμενίδης και τέτοια είναι για τα σκουπίδια.γραφή του κώλου μέσα στην αδιαφορία.ο χειμωνάς που αναφέρθηκε επίσης είναι μεγάλος μάστορας.ο εχθρός του ποιητή και οι χτίστες είναι τοπ βιβλία.έχει περίεργο στύλ βέβαια.μισό πεζογραφία, μισό ποίηση.χωρίς συγκεκριμένους ήρωες.σ αυτό το στυλ είναι και ο δημήτρης δημητριάδης.τουλάχιστον το πεθαίνω σαν χώρα που έχω διαβάσει εγώ.η μαργαρίτα καραπάνου συνίσταται επίσης.απ' αυτή έχω διαβάσει την κασσάνδρα και τον λύκο, και το "ναι".και τα δύο είναι πολύ καλά.

  12. #27
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    η μαργαρίτα καραπάνου συνίσταται επίσης.
    Ο Καζαντζάκης δεν θα έκανε ποτέ τέτοιο λάθος.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    η μαργαρίτα καραπάνου συνίσταται επίσης.
    Ο Καζαντζάκης δεν θα έκανε ποτέ τέτοιο λάθος.
    έχομε πρόβλημα με καραπάνου ρα;

  14. #29
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    όχι, με το συνίσταται.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #30
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Και το σωστό είναι; Συνιστάται;
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Similar Threads

  1. προς έλληνες φιλολόγους
    By marianna2525 in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 28
    Last Post: 04-05-2012, 01:06
  2. Replies: 22
    Last Post: 12-12-2006, 00:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •