Page 83 of 85 FirstFirst ... 33738182838485 LastLast
Results 1,231 to 1,245 of 1267

Thread: Ανατριχιαστικές στιγμές

  1. #1231
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Τί να αποδώσει; Στην Επίδαυρο παίζει; Έχει να αποδώσει κάτι σωματικά, κινησιολογικά; Μήπως τραγουδάει όπερα και δεν πρέπει να ξεφύγει ούτε ένα δέκατο του ημιτονίου;
    Σκισμένα φωνητικά που και 34 λάθη στο κομμάτι να κάνει, δε φαίνονται.
    Καταραμένη ποζεριά τραβηγμένη στα άκρα για το δήθεν.
    Πρέπει να τον δολώσουμε για να τραγουδήσει και να βγάλει ό,τι νομίζει οτι βγάζει δηλαδή;
    Μαι χαμπλ οπινιον.

  2. #1232
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Παρακολουθώντας την μπαντα απο το Mass III , το μονο πράγμα που με χαλάει ειναι οτι εκεινο το 1ο live στο Texas σαν ατμοσφαιρα δεν ξαναβγαινει.Θυμαμαι επισης οτι αρκετοι λεγανε τοτε, "καλα πως την εχει δει ο τραγουδιστης και δε γυρναει να μας δει".Χαιρομαι που μετα το προχθεσινο live καταλήγουμε στο συμπερασμα οτι οι Amenra εχουν γινει οι "νεοι Μεταllica" (ροκσταριλικια, μα γυρναει και προς τον κοσμο τωρα, κοβεται για τα likes, ποζερας κλπ).Μακάρι αυτη η αποψη να ειναι η σωστη και να ξαναδουμε κατι αντιστοιχο εκεινου του live.Επισης το να κραζουν τα φωνητικα ανθρωποι που ακουν black metal εχει πλακα μπορω να πω.

  3. #1233
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Πρέπει να τον δολώσουμε για να τραγουδήσει
    με έπιασε ξερόβηχας απ'το γέλιο...

    Deafening, painstaking, BB King

  4. #1234
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Πρέπει να τον δολώσουμε για να τραγουδήσει
    με έπιασε ξερόβηχας απ'το γέλιο...
    Εμένα μου ήρθαν στο μυαλό ψάρια που τελειώνουν σε -ρα με το σχόλιο (κουτσομουΡΑ, τσιπουΡΑ κτλ.)

  5. #1235

    Default

    Sfinotouvlaki eisai ekneuristika eustoxos kathe fora pou grafeis

  6. #1236
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Ακριβώς επειδή πρέπει να υπάρξει ψυχολογική μετατόπιση και ξαναμαύρισμα, δεν πρόκειται για κάθαρση. Πρόκειται για παράσταση. Ακριβώς όπως ο ηθοποιός ο οποίος πρέπει να συγκεντρωθεί για να πιάσει το συναίσθημα του ρόλου. Το θέμα είναι ότι για κάποιον λόγο όλο και περισσότεροι πιστεύουν ότι για να εκφράσεις συναισθήματα απόγνωσης, μαυρίλας ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, πρέπει να κοπείς -κυριολεκτικά- κομμάτια. Το οποίο είναι γελοίο, αν όχι επικίνδυνο. Υποθέτω πως ένα μέταλ κοινό σαν το σημερινό είναι δύσκολο να το πιάσει οτιδήποτε άλλο, οπότε η παράσταση πρέπει να γίνεται όλο και πιο ακραία θεαματική, όλο και λιγότερο συμβολική όλο και πιο "ρεαλιστική".
    Bλέπω το ποιντ σου, αλλά κάνεις ένα λάθος. Ένας άνθρωπος με χρόνια κατάθλιψη ή κάποια άλλη ψυχική διαταρραχή που έχει σα σύμπτωμα και την κατάθλιψη μεταξύ άλλων, σπάνια απαλάσσεται τελείως από αυτήν. Είναι κάτι που έρχεται, κρύβεται για λίγο, και ξανάρχεται. Σαν κύμα. Ουσιαστικά είναι πάντα εκεί, απλώς μετατοπίζεται, και αρκούν λίγες μόνο "λάθος" σκέψεις για να σε ξαναρουφήξει στον γνώριμο απόλυτο πάτο. Αυτό που βλέπεις λοιπόν, κατά τη δική μου αίσθηση, δεν είναι παράσταση, αλλά αναπαράσταση. Ανακαλεί όλα αυτά που τον μαυρίζουν, και τα ξαναζεί κυριολεκτικά επί σκηνής. Δεν υποδύεται όπως ένας ηθοποιός. Τώρα αν αυτό δε συνάδει με την αισθητική του καθενός, είναι άλλο θέμα.
    Από κει και πέρα, η ανάγνωσή σου οτι κόβεται και δεν ξέρω τι επειδή το ζητάει η "αγορά", είναι τελείως άστοχη και δείχνει πως μάλλον δεν καταλαβαίνεις πως δουλεύει ο αυτοτραυματισμός σε κάποιον που πονάει αφόρητα ψυχικά, και πως οδηγεί τελικά σε κάθαρση.
    Τέλος, δε νομίζω πως κανένα "μεταλ κοινό" καυλώνει με αυτά τα πράγματα. Δεν ξέρω από που το εξάγεις αυτό το συμπέρασμα, μιας και προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ούτε έναν μεταλλά να δηλώνει κάτι τέτοιο. Ούτε σημερινό, ούτε χθεσινό.

  7. #1237
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Στο βωμο της "τεχνης" δικαιολογειται καθε παπαρια που σκεφτεται κανεις για να πουλησει και να προκαλεσει σοκ και ενδιαφερον, nothing to see here, move along.
    The rest is just

  8. #1238
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Δεν ισχυρίζομαι ότι την ώρα που κάνει αυτά που κάνει δεν τα νιώθει. Και οι ηθοποιοί συχνά τα νιώθουν, ακόμα κι όταν υποδύονται πράγματα τελείως διαφορετικά από τον πραγματικό τους χαρακτήρα. Γίνονται ο χαρακτήρας που υποδύονται. Άλλωστε, είναι και δικό τους κόλπο, αν όχι κυρίως δικό τους, να φέρνουν στο μυαλό τους σκέψεις οι οποίες τους επιτρέπουν να επιτύχουν αυτή τη μετατόπιση που λες. Αυτό στο οποίο εστιάζω είναι στο ότι κάποιος βρίσκεται σε μια ψυχολογική κατάσταση Α και ο ίδιος μετατοπίζει τον εαυτό του σε μια κατάσταση Β γιατί πρέπει να δώσει μια παράσταση (κυριολεκτικά) και δεν μπορεί να τη δώσει όντας στην κατάσταση Α.

    Επίσης, δε μίλησα για το τι ζητάει η αγορά. Το τι ζητείται και τι προσφέρεται είναι σύμπτωμα. Αυτό που λέω είναι πως σήμερα αυτό το θέαμα είναι περισσότερο αποδεκτό από ποτέ. Το να ζει ο καλλιτέχνης την αρρώστια του επί σκηνής, το να δίδεται ως προϊόν τέχνης το καταθλιπτικό επεισόδιο καθαυτό. Όχι απλώς να την αναπαριστά και να μιλάει γι' αυτή μέσω της μουσικής, ώστε να την ξορκίσει έστω και για λίγο.

    Αυτό δεν είναι κάθαρση, είναι παθολογική κατάσταση. Αντί να προσπαθεί να απαλλαγεί από τον αυτοτραυματισμό, τον προκαλεί ακόμη και σε στιγμές που κανονικά δεν θα υπήρχε. Και, θαρρώ, πως ο μόνος τρόπος με τον οποίο ο αυτοτραυματισμός μπορεί να προκαλέσει "κάθαρση" είναι αντίστοιχος με το αίσθημα ανακούφισης που προκαλεί η ικανοποίηση κάποιου εθισμένου όταν ενδώσει στον εθισμό του.

    Σχετικά με το κοινό, μερικά σχόλια από το βίντεο:

    Spoiler
    "I told a girl to take memories not pictures. Her answere was "What do you mean?" Sad that so many don't really feel this heavy show with all their senses. Thank you for this amazing memorie!"

    "This is the most metal thing I've ever seen in my life, even better than Aorte.Ritual. Thank you, hope I can see you guys someday"

    "it's interesting how this heaviness makes you lighter thank you guys for this, it was intense and great as always. I'm still thinking of Colin's scars seems like he got comfortable with the pain, made it his friends, and now they are going through the life hand in hand.."

    "The most intense Amenra show I have witnessed, yet. Even better than the crucifiction body mod in Kortrijk a couple of years ago. Too bad it was too intense for some people and they had to be carrid out of the venue."

    "Thank you for this great show! I loved it!"


    Ακόμη και το δικό σου σχόλιο πως όλο αυτό μπορεί να ληφθεί ως "πράξη αγάπης" προς το κοινό, προς τα εκεί παραπέμπει. Ίσως είμαι εγώ ο παράξενος, αλλά δεν θα πήγαινα ποτέ εν γνώσει μου στο σόου κάποιου καταθληπτικού που κόβεται πάνω στη σκηνή. Αφενός γιατί θα ξερνούσα (κυριολεκτικά), αφετέρου γιατί συμβάλλω στη διαιώνιση της κακής του συνήθειας να αυτοτραυματίζεται.
    Last edited by sfinotouvlaki; 03-11-2017 at 21:40.

  9. #1239
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Μου κάνει εντύπωση που ξέρω πλέον το όνομα, την φάτσα, τα τατού του τραγουδιστή μιας μπάντας τόσο μακριά από τις έννοιες "ίνδαλμα" "ροκσταρ" κλπ...
    :").


    To ER έβγαλε τους Amenra ποζεράδες και shock rock. Λαμπρά.
    Last edited by Yanqui; 03-11-2017 at 22:01.
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  10. #1240
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Αυτό στο οποίο εστιάζω είναι στο ότι κάποιος βρίσκεται σε μια ψυχολογική κατάσταση Α και ο ίδιος μετατοπίζει τον εαυτό του σε μια κατάσταση Β γιατί πρέπει να δώσει μια παράσταση (κυριολεκτικά) και δεν μπορεί να τη δώσει όντας στην κατάσταση Α.
    Λογικό δεν είναι αυτό όταν η μουσική του μιλάει για την κατάσταση Β και έχει δημιουργηθεί όντας στην κατάσταση Β? Πως αλλιώς θα μπορούσε να παιχτεί αυτή η μουσική και να τραγουδηθούν αυτοί οι στίχοι με τον συγκεκριμένο τρόπο όντας σε χαλαρή, ευδιάθετη φάση? (αναφέρομαι και στα προ-αυτοτραυματισμού εδώ, από πριν ξεκινάει η μετατόπιση προφανώς).

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Επίσης, δε μίλησα για το τι ζητάει η αγορά. Το τι ζητείται και τι προσφέρεται είναι σύμπτωμα. Αυτό που λέω είναι πως σήμερα αυτό το θέαμα είναι περισσότερο αποδεκτό από ποτέ. Το να ζει ο καλλιτέχνης την αρρώστια του επί σκηνής, το να δίδεται ως προϊόν τέχνης το καταθλιπτικό επεισόδιο καθαυτό. Όχι απλώς να την αναπαριστά και να μιλάει γι' αυτή μέσω της μουσικής, ώστε να την ξορκίσει έστω και για λίγο.
    Προσωπικά δεν θεωρώ πως πλασσάρεται στα πλαίσια "τέχνης", αλλά σαν ένα ολοκληρωμένο, δύσκολο και άσχημο βίωμα που συνοδεύει τη μουσική και την εκτέλεσή της. Από κει και πέρα, μπορεί να είναι και καλό το οτι σοκάρουν όλο και λιγότερο αυτά τα πράγματα, από την άποψη πως η ψυχική ασθένεια, η κατάθλιψη, ο αυτοτραυματισμός και η αυτοκτονικότητα, καθ'οτι ευρέως κοινά, εξακολουθούν να αποτελούν τεράστια ταμπού, τα οποία θάβονται κάτω από το χαλάκι με κάθε ευκαιρία, επειδή είναι άβολα και αντιαισθητικά θέματα για τους περισσότερους.

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Αυτό δεν είναι κάθαρση, είναι παθολογική κατάσταση. Αντί να προσπαθεί να απαλλαγεί από τον αυτοτραυματισμό, τον προκαλεί ακόμη και σε στιγμές που κανονικά δεν θα υπήρχε. Και, θαρρώ, πως ο μόνος τρόπος με τον οποίο ο αυτοτραυματισμός μπορεί να προκαλέσει "κάθαρση" είναι αντίστοιχος με το αίσθημα ανακούφισης που προκαλεί η ικανοποίηση κάποιου εθισμένου όταν ενδώσει στον εθισμό του.
    Σε αυτό δεν έχεις άδικο, και σίγουρα σηκώνει αρκετή ψυχοθεραπεία και μόνο το γεγονός πως αυτοτραυματίζεται to begin with, πόσο μάλλον η επιλογή του να φτάνει σε τέτοια άκρα επί σκηνής. Παρ'όλα αυτά, από κάποιες συνεντεύξεις του που έχω διαβάσει, φαίνεται ο ίδιος να το βιώνει σαν κάθαρση και στο τέλος να βγαίνει απ'αυτό νιώθοντας πιο ελαφρύς. Ο,τι και να πούμε εμείς, υποθέσεις είναι εδώ που τα λέμε.

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Σχετικά με το κοινό, μερικά σχόλια από το βίντεο:

    Spoiler
    "I told a girl to take memories not pictures. Her answere was "What do you mean?" Sad that so many don't really feel this heavy show with all their senses. Thank you for this amazing memorie!"

    "This is the most metal thing I've ever seen in my life, even better than Aorte.Ritual. Thank you, hope I can see you guys someday"

    "it's interesting how this heaviness makes you lighter thank you guys for this, it was intense and great as always. I'm still thinking of Colin's scars seems like he got comfortable with the pain, made it his friends, and now they are going through the life hand in hand.."

    "The most intense Amenra show I have witnessed, yet. Even better than the crucifiction body mod in Kortrijk a couple of years ago. Too bad it was too intense for some people and they had to be carrid out of the venue."

    "Thank you for this great show! I loved it!"


    Ακόμη και το δικό σου σχόλιο πως όλο αυτό μπορεί να ληφθεί ως "πράξη αγάπης" προς το κοινό, προς τα εκεί παραπέμπει. Ίσως είμαι εγώ ο παράξενος, αλλά δεν θα πήγαινα ποτέ εν γνώσει μου στο σόου κάποιου καταθληπτικού που κόβεται πάνω στη σκηνή. Αφενός γιατί θα ξερνούσα (κυριολεκτικά), αφετέρου γιατί συμβάλλω στη διαιώνιση της κακής του συνήθειας να αυτοτραυματίζεται.
    Ρε συ, το οτι πολλοί φανς της μπάντας ταυτίζονται με αυτή τη μουσική και κάθε ακρότητα που τη συνοδεύει, δε σημαίνει πως διψούν για αίματα και κοψίματα στις συναυλίες. Γίνεσαι απλώς μάρτυρας μιας έντονης εμπειρίας, βλέπεις τον άλλον να απογυμνώνεται ουσιαστικά ψυχολογικά, να σου δείχνει την πιο ευάλωτη πλευρά του, ε και πως να το κάνουμε, αν κι ο ίδιος έχεις πνιγεί μες τη μαυρίλα όλη σου τη ζωή, σου μιλάει αυτό το πράγμα, σε αγγίζει. Δε λέω πως είναι υγιές, αλλά δε θεωρώ πως είναι και κατακριτέο.

  11. #1241
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    12

    Default

    σωστοτατος

  12. #1242
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by fandango View Post
    When the crowds are gone~Savatage, στο σημείο που ο Oliva αρχίζει και ουρλιάζει.

    I remember~Pychotic Waltz, το φλάουτο του Buddy.

    From darkest skies~My dying bride, το βιολί.

    Βeyond the pale~Pain of salvation, το σημείο που ο Daniel τραγουδάει "And Ι have always tried to calm thins down, swallow down swallow down...".

    Someone else?~Queensryche, ΟΛΟ.
    σωστοτατος!

  13. #1243
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    12

    Default

    Psycotic Waltz - I remember (oλο)
    Entombed - Left Hand Path ( tormentor πληκτρα )
    Queen - i am in love with my car
    Iron Maiden - Afraid to shoot strangers (refrain)
    Manowar - Bridge of Death ( τελος)
    Death- A moment of clarity (oλο)
    Allochiria - Archetypal Attraction To Circular Things
    Ultha - Mirrors In Black Room (ολο)
    Iced Earth- Dark Saga (εισαγωγη)

  14. #1244
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Λογικό δεν είναι αυτό όταν η μουσική του μιλάει για την κατάσταση Β και έχει δημιουργηθεί όντας στην κατάσταση Β? Πως αλλιώς θα μπορούσε να παιχτεί αυτή η μουσική και να τραγουδηθούν αυτοί οι στίχοι με τον συγκεκριμένο τρόπο όντας σε χαλαρή, ευδιάθετη φάση? (αναφέρομαι και στα προ-αυτοτραυματισμού εδώ, από πριν ξεκινάει η μετατόπιση προφανώς).
    Λογικό μπορεί να φαίνεται, αλλά δεν είναι απαραίτητα. Δεν είναι, από την άποψη πως για να αποδόσεις είτε μουσικά είτε θεατρικά, ή με όποιον άλλο τρόπο, συναισθήματα απόγνωσης, κατάθλιψης κ.λπ. δεν είναι απαραίτητο να είσαι εκείνη τη στιγμή σε κατάθλιψη, απόγνωση κ.ο.κ. Ούτε είναι η άλλη επιλογή να είσαι σε χαλαρή ή ευδιάθετη κατάσταση. Προφανώς χρειάζεται μόχθος, δουλειά και ικανότητα. Αυτή είναι και η διαφορά του καλλιτέχνη με μένα. Ή του καλλιτέχνη Α που μπορεί να αποδώσει χωρίς να ισοπεδωθεί ψυχολογικά από τον Β που δεν έχει μάθει να το κάνει αυτό. Μάλιστα, πολλές φορές, τέτοιου είδους ταύτιση οδηγεί σε αισθητικά υποδεέστερο αποτέλεσμα. Αν ο συγκεκριμένος κάνει καλά αυτό που κάνει, δεν το ξέρω, αλλά, σε περίπτωση που το κάνει, το να είναι σε μια συγκεκριμένη κατάσταση δεν είναι επαρκές για να το κάνει, χρειάζονται και άλλα πράγματα. Και αυτό που λέω είναι πως, επίσης, δεν είναι και αναγκαίο.

    Τον συγκεκριμένο ίσως τον διευκολύνει στην απόδοση, αλλά, από την άλλη, εγώ, ως θεατής, πώς μπορώ να ξέρω ότι δεν θα ήταν ακόμα καλύτερος αν μπορούσε να κρατήσει μια απόσταση; Γι' αυτό λέω ότι, σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι σα να έχουμε περάσει από το συμβολικό και την αναπαράσταση στο ακραιφνώς ρεαλιστικό. Στο "βίωμα" (του καλλιτέχνη) καθαυτό, που λες κι εσύ. Το ακραιφνώς ρεαλιστικό φαίνεται να μαγνητίζει (και σιγά-σιγά πρέπει να γίνεται όλο και πιο έντονο, πιο θεαματικό), αφού το βίωμα είναι από μόνο του έντονο. Όταν βλέπω έναν καταθλιπτικό να θέλει να τον καταπιεί η γη, είτε μπορεί να τραγουδήσει είτε όχι, σφίγγομαι, έχω πολύ δυνατά συναισθήματα. Και η πρώτη μου αντίδραση δεν είναι να τον ακούσω να τραγουδάει, αλλά να κάνω κάτι να τον βοηθήσω. Εγώ, ως καταθλιπτικός, αυτό θα ήθελα για μένα.

    Και αν για κάποιον που γενικά είναι ισορροπημένος μπορεί να είναι αποδεχτό να μπαίνει σε μια τέτοια κατάσταση για λίγο, ώστε να αποδώσει, για κάποιον που δεν είναι ισορροπημένος, για μένα ΔΕΝ είναι αποδεχτό (για τον λόγο που είπα πριν) και γι' αυτό εν γνώσει μου δεν θα στήριζα κάτι τέτοιο. Αλλ, προφανώς, καθένας έχει τη δική του αντίληψη και τα δικά του κριτήρια.

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Προσωπικά δεν θεωρώ πως πλασσάρεται στα πλαίσια "τέχνης", αλλά σαν ένα ολοκληρωμένο, δύσκολο και άσχημο βίωμα που συνοδεύει τη μουσική και την εκτέλεσή της. Από κει και πέρα, μπορεί να είναι και καλό το οτι σοκάρουν όλο και λιγότερο αυτά τα πράγματα, από την άποψη πως η ψυχική ασθένεια, η κατάθλιψη, ο αυτοτραυματισμός και η αυτοκτονικότητα, καθ'οτι ευρέως κοινά, εξακολουθούν να αποτελούν τεράστια ταμπού, τα οποία θάβονται κάτω από το χαλάκι με κάθε ευκαιρία, επειδή είναι άβολα και αντιαισθητικά θέματα για τους περισσότερους.
    Ως τέχνη πλασάρεται και μόνο έτσι μπορεί να πλασαριστεί, γιατί μόνο έτσι είναι νόμιμο. Αν έβγαζε αφίσα ο προμότερ "ελάτε να ζήσετε έναν πραγματικά καταθλιπτικό. Δείτε πώς αυτοτραυματίζεται τη στιγμή του καταθλιπτικού επεισοδίου του!! Θα υπάρχει και ταιριαστή μουσική. Είσοδος: 25€", θα τον έκλειναν μέσα και δικαίως. Επίσης, το ότι φέρνει έναν τυχαίο (ή και μή) αντιμέτωπο με την κατάθλιψη και τον αυτοτραυματισμό, δε σημαίνει ότι συμβάλει στην αποταμπουποίηση τους, όπως δε συμβάλει σε κάτι τέτοιο, για παράδειγμα, η προβολή ιστοριών τρανς ατόμων στις εκπομπές της Αννίτας Πάνιας ή όποιας άλλης. Ακόμη κι αν δεν υπάρχουν απόλυτα σωστοί τρόποι προσέγγισης αυτών των θεμάτων, υπάρχουν απόλυτα λάθος τρόποι και, πιστεύω, το να πληρώνεις για να δεις έναν καταθλιπτικό να αυτοτραυματίζεται ενώ τραγουδάει, είναι πολύ πιο κοντά στο δεύτερο παρά στο πρώτο. Το πρόβλημα, επομένως, δεν είναι αν σοκάρεται κάποιος από την ψυχική ασθένεια καθαυτήν, αλλά το ότι ένα επικίνδυνο σύμπτωμά της γίνεται όλο και πιο αποδεκτό ως προϊόν εκμετάλλευσης ή ψυχαγωγίας ακριβώς τη στιγμή που λαμβάνει χώρα.
    Last edited by sfinotouvlaki; 04-11-2017 at 08:46.

  15. #1245
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Σε αυτό δεν έχεις άδικο, και σίγουρα σηκώνει αρκετή ψυχοθεραπεία και μόνο το γεγονός πως αυτοτραυματίζεται to begin with, πόσο μάλλον η επιλογή του να φτάνει σε τέτοια άκρα επί σκηνής. Παρ'όλα αυτά, από κάποιες συνεντεύξεις του που έχω διαβάσει, φαίνεται ο ίδιος να το βιώνει σαν κάθαρση και στο τέλος να βγαίνει απ'αυτό νιώθοντας πιο ελαφρύς. Ο,τι και να πούμε εμείς, υποθέσεις είναι εδώ που τα λέμε.
    Σίγουρα, υποθέσεις κάνουμε, αλλά, αν δεν τον έχει βοηθήσει τόσα χρόνια αυτή η "κάθαρση" να απομακρυνθεί από αυτή την κατάσταση, νομίζω είναι αρκετά λογικό να θεωρήσουμε πως πρόκειται μάλλον για φιξάκι (όπως στην περίπτωση του εθισμένου που κι αυτός νιώθει ελαφρύς όταν ενδώσει) παρά για κάθαρση. Στην τελική, κάθαρση σημαίνει απελευθεύρωση από κάτι, όχι διαιώνισή του.

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Ρε συ, το οτι πολλοί φανς της μπάντας ταυτίζονται με αυτή τη μουσική και κάθε ακρότητα που τη συνοδεύει, δε σημαίνει πως διψούν για αίματα και κοψίματα στις συναυλίες. Γίνεσαι απλώς μάρτυρας μιας έντονης εμπειρίας, βλέπεις τον άλλον να απογυμνώνεται ουσιαστικά ψυχολογικά, να σου δείχνει την πιο ευάλωτη πλευρά του, ε και πως να το κάνουμε, αν κι ο ίδιος έχεις πνιγεί μες τη μαυρίλα όλη σου τη ζωή, σου μιλάει αυτό το πράγμα, σε αγγίζει. Δε λέω πως είναι υγιές, αλλά δε θεωρώ πως είναι και κατακριτέο.
    Έχει να κάνει με το πλαίσιο. Για παράδειγμα, είναι διαφορετικό να ταυτιστείς βάζοντας τη μουσική σπίτι σου και άλλο πράγμα είναι αυτό που περιέγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση, όπου πας να δεις έναν καταθληπτικό να αυτοτραματίζεται. Θεωρώ πως στη δεύτερη περίπτωση μπορεί να ταυτιστεί κάποιος μόνο αν αγνοήσει το όλο πλαίσιο και το τι συμβαίνει εκείνη την ώρα. Αυτό τυχαίνει να το θεωρώ λάθος και σύμπτωμα μιας στρεβλής αντίληψης περί τέχνης και ψυχαγωγίας.
    Last edited by sfinotouvlaki; 04-11-2017 at 08:10.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •