Page 12 of 26 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 382

Thread: Δη Οφίσιαλ "Forum-E.R.'s Playing" spot

  1. #166
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    /Prog-ram files/JD.doc
    Posts
    94

    Default

    Conorer, χαίρομαι που ξαναβλέπω post σου ! Επίσης, χαίρομαι ιδιαίτερα που συμφωνείς με την "κιθαριστική" μου άποψη ! Για να τριτώσει η χαρά μου ( ), χαίρομαι πάρα πολύ που σου άρεσε το solo, τα σχόλιά σου με τιμούν ιδιαίτερα, μιας και θεωρώ ότι από όσο σε έχω ακούσει, είσαι πολύ πολύ καλός παίκτης.

    Περνάω χωρίς άλλη χρονοτριβή στα σχόλιά μου ως πρός όλα όσα ανέβασες.

    Backing tracks: φίλε μου, έγραψες! Τα backing tracks είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ! Toυ Vinnie φοβερό hard rock, me funky πινελιές, ρυθμικό, με ποικιλία, σύντομο....Τέλειο. Το του Richie είναι τρελά γουστόζικο, κλασικό δωδεκαμετρικό rock, με funky διάθεση - ίσως ότι καλύτερο για φρασεολογία rock/blues/jazz. Θα το παλέψω οπωσδήποτε. Μα οπωσδήποτε. Μπράβο και πάλι μπράβο

    5ηχα/6ηχα: Πρώτα πρώτα, αν θεωρείς ότι τα εξάηχα στα 124 bpm είναι σχετικά αργά, λαθεύεις φίλε μου! Είναι μεγάλη ταχύτητα για να παιχτεί κάτι καθαρά κι όχι "sloppily"! To παίξιμό σου είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό ακριβές. Δηλαδή, μου δείχνεις ότι είσαι ΤΣΑΚ να τα βγάλεις καρφί. ΚΑΡΦΙ. Φαίνεται ότι είναι improv., οπότε αυτό σου δίνει extra points. Φαίνεται ότι έχεις μελετήσει, και accent πολύ καλό έχεις -πράγμα που συναντάω σπάνια-, και string skipping πολύ καλό, η πένα είναι πάρα πολύ καλή, καθαρό παίξιμο. Νομίζω ότι είσαι λίγες ώρες practice μακριά από το τέλειο. Congrats

    gambale solo: πολύ μελωδικό, ωραίες επιλογές νοτών, δύο παρατηρήσεις:
    πρώτον, ίσως θα'ταν καλύτερα να χρησιμοποιούσες λίγο διαφορετική έκφραση στα σημεία που περνά σε C, από ότι στα σημεία σε Ε, δήλαδή φαίνεται κάπως ενιαίο/μονοκόμματο το σολο, ίσως να προτιμούσα μερικές μελωδικές διαφοροποιήσεις, αλλά οι επιλογές σου δεν με χάλασαν καθόλου μα καθόλου. Δεύτερον, ίσως η κιθάρα θα'πρεπε να'ναι λίγο πιο χαμηλά στη μίξη. A, λατρεύω τα sweeps σου! Veeerry smooth!!

    Kotzen solο: εδώ μάλιστα! έπιασες το vibe πολύ όμορφα! Τα τεχνικά μέρη είναι άριστα - καθαρότατη πένα, καθαρότατα sweeps, άψογα τα legato, πολύ καλό το vibrato. Οι μελωδικές γραμμές ακολουθούν μια χαρά το backing track, πολύ καλή άποψη επί του funk-o-μελωδικού θέματος. Μόναδικό μικρούλι drawback κατά τη γνώμη μου οι σχετικώς επαναλαμβανόμενες patternαρισμένες φράσεις, που όμως είναι καλοβαλμένες και δεν με κούρασαν. Well done man!

    Περιμένω και τα υπόλοιπά σου σολάκια! Κατά το τέλος της βδομάδας θα ηχογραφήσω κι εγώ τπτ, νωρίτερα δεν έχω καθόλου χρόνο.
    Α! Κάπου ανέφερες live jam - είμαι μέσα μέχρι τ'αυτιά! Η καλύτερή μου, γουστάρω. Απ'ότι έχω καταλάβει, ανεβαίνεις που και που Αθήνα, οπότε να βρεθεί τρόπος να επικοινωνήσουμε και να βρεθούμε όταν είσαι εδώ. Εγω Πάτρα δεν κατεβαίνω καθόλου, και δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να το κάνω Επαναλαμβάνω ότι γουστάρω τρελά![/i]
    Έχεις πολύ χρονο, μα ούτε μέρα για χάσιμο

  2. #167
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by JD
    5ηχα/6ηχα: Πρώτα πρώτα, αν θεωρείς ότι τα εξάηχα στα 124 bpm είναι σχετικά αργά, λαθεύεις φίλε μου! Είναι μεγάλη ταχύτητα για να παιχτεί κάτι καθαρά κι όχι "sloppily"! To παίξιμό σου είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό ακριβές. Δηλαδή, μου δείχνεις ότι είσαι ΤΣΑΚ να τα βγάλεις καρφί. ΚΑΡΦΙ. Φαίνεται ότι είναι improv., οπότε αυτό σου δίνει extra points. Φαίνεται ότι έχεις μελετήσει, και accent πολύ καλό έχεις -πράγμα που συναντάω σπάνια-, και string skipping πολύ καλό, η πένα είναι πάρα πολύ καλή, καθαρό παίξιμο. Νομίζω ότι είσαι λίγες ώρες practice μακριά από το τέλειο. Congrats
    Thanks gia ta polu kala sou logia. Einai epipleon 8etiko to oti erxontai apo kapoion "gnwsth" tou antikeimenou . Kala katalaves pws einai ka8ara improvised. Paliotera meletousa kuriolektika polu, alla apo tote pou arxisa to phd. h ki8ara exei meinei polu pisw. Eixa kai megaluteres taxuthtes, alla ws gnwston kalutera 10 bpm katw ka8ara kai in time para grhgora kai sloppy. Xairomai pou prose3es to accent. Einai kati sto opoio me exei ephreasei o theos Gilbert. To accent einai polu shmantiko sto groove. Tha katsw na melethsw auth th vdomada kai elpizw se pio "anevasmena" uploads.

    Quote Originally Posted by JD
    gambale solo: πολύ μελωδικό, ωραίες επιλογές νοτών, δύο παρατηρήσεις:
    πρώτον, ίσως θα'ταν καλύτερα να χρησιμοποιούσες λίγο διαφορετική έκφραση στα σημεία που περνά σε C, από ότι στα σημεία σε Ε, δήλαδή φαίνεται κάπως ενιαίο/μονοκόμματο το σολο, ίσως να προτιμούσα μερικές μελωδικές διαφοροποιήσεις, αλλά οι επιλογές σου δεν με χάλασαν καθόλου μα καθόλου. Δεύτερον, ίσως η κιθάρα θα'πρεπε να'ναι λίγο πιο χαμηλά στη μίξη. A, λατρεύω τα sweeps σου! Veeerry smooth!!
    Exeis apoluto dikio. Apla, mexri na ftia3w to setup gia thn hxografhsh mou espasan ta neura kai molis katelh3a se kati a3ioprepes to parathsa. 8a sumfwnhsw oti ligo pio modal pai3imo 8a tonize kalutera kapoia shmeia. Th mi3h thn ekana se akoustika, opote otan to katalava htna arga . Thanks gia to sweep.

    Quote Originally Posted by JD
    Kotzen solο: εδώ μάλιστα! έπιασες το vibe πολύ όμορφα! Τα τεχνικά μέρη είναι άριστα - καθαρότατη πένα, καθαρότατα sweeps, άψογα τα legato, πολύ καλό το vibrato. Οι μελωδικές γραμμές ακολουθούν μια χαρά το backing track, πολύ καλή άποψη επί του funk-o-μελωδικού θέματος. Μόναδικό μικρούλι drawback κατά τη γνώμη μου οι σχετικώς επαναλαμβανόμενες patternαρισμένες φράσεις, που όμως είναι καλοβαλμένες και δεν με κούρασαν. Well done man!
    Logw elleipshs meleths licks/frasewn dustuxws katafeugw se gnwstes luseis . Auto ,pistepse me, wres wres me enoxlei afantasta. Eixa na xrhsimopoihsw dorian kai mixolydian POLY kairo . Apla, na se pw, oti meta apo kairo vre8hke an8rwpas na me 3anaporwsei me th meleth, opote an to panep me to epitrepsei 8a kanw to comeback.

    Quote Originally Posted by JD
    Περιμένω και τα υπόλοιπά σου σολάκια! Κατά το τέλος της βδομάδας θα ηχογραφήσω κι εγώ τπτ, νωρίτερα δεν έχω καθόλου χρόνο.
    Α! Κάπου ανέφερες live jam - είμαι μέσα μέχρι τ'αυτιά! Η καλύτερή μου, γουστάρω. Απ'ότι έχω καταλάβει, ανεβαίνεις που και που Αθήνα, οπότε να βρεθεί τρόπος να επικοινωνήσουμε και να βρεθούμε όταν είσαι εδώ. Εγω Πάτρα δεν κατεβαίνω καθόλου, και δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να το κάνω Επαναλαμβάνω ότι γουστάρω τρελά![/i]
    Isws kai aurio na anevasw tpt. 8a kanw prospa8eia sto Vinnie Moore h to acoustic backing track. Perimenw kai ta dika sou. Be gentle...
    A8hna anevainw pou kai pou. Opote mporoume na antalla3oume kapoia stigmh kinhta kai 8a ginei to conne.

    Genika, pros olous tous endiaferomenous, exw megalh sullogh me shred instructional videos. Gurw sta 30 sunolo (25 GB). Apo Vinnie Moore, Gilbert, Gambale, Kotzen, Meola, Marcelo, Howe (theos), Holdsworth, Henderson ktl. An exete kalh sundesh (DSL) mporeite na katevasete oti 8elete. Gia tous gnwstes DC++ kai Guitar Lessons for All. Vriskete ta panta.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Lack of Luck
    Posts
    1,864

    Default

    coroner endiaferomai egw,
    to mono pou xreiazomai einai na mou peis ta filename tous =)

    thx

    "The island gives you what you need" - Locke


  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    169

    Default

    paidia egw oson afora to thema peri kitharistikwn kommatiwn tha symfwnhsw me ton necro par'olo pou mexri prin 1 xrono akouga sa trelos tetoia..oxi pws twra den akouw apla oxi kai toso..nomizw pws to pan sthn kithara kai genikotera sthn mousikh einai to synaisthima,kathws h mousikh einai ekfrash kai pistevw pws h pollh analysh kai skepsi panw sto ti na valeis se ena solo kanei kako sthn authentikothta tou kai sthn mousikothta tou..kata emeiase to organo mathe to oso pisteveis pws sou xreiazetai,kai jammare,ekswterikeusou...paikse auto pou aisthanesai..

  5. #170
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    To ekana sticky. Etsi na goustaroume...

    Silencerius, apo pou 8es na ta katevaseis? DC++? An kaneis search me to onoma tou ki8arista 8a ta vreis. An exeis kalh sundesh mporoume na mpoume tautoxrona dc kai ta katevazeis apo mena.

    rolander, anoigeis terastia kouventa. Ta panta einai 8ema goustou. Antikeimenika, wstoso, oso pio plhrhs einai kapoios texnika, toso pio eukola mporei na e3wterikeush auto pou exei sto mualo tou. Epipleon, o orismos tou sunais8hmatos einai upokeimenikos. Giati na amfisvhthsei kapoios p.x. ton Malmsteen, afou p.x. egw vriskw oti exei antistoixo sunais8hma me ton Gary Moore (gamaei manes) kai ton B.B. King... Sunopsizontas, o ari8mos notwn/sec den einai antistrofws analogos se kamia periptwsh me to sunais8hma. To susthma einai mh grammiko kai de montelopoieitai eukola. Prepei na kopsw to polu panepisthmio .

    Teleiwnwntas 8a h8ela na pw: SHRED reeeeeeeee !!!!
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  6. #171
    Oxi poly adynatos.
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Trampakouland
    Posts
    8,384

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner
    Silencerius, apo pou 8es na ta katevaseis? DC++? An kaneis search me to onoma tou ki8arista 8a ta vreis. An exeis kalh sundesh mporoume na mpoume tautoxrona dc kai ta katevazeis apo mena.
    Mipws exei kai eMule to magazi? E? e? e?

    Ta panta einai 8ema goustou. Antikeimenika, wstoso, oso pio plhrhs einai kapoios texnika, toso pio eukola mporei na e3wterikeush auto pou exei sto mualo tou.
    ...ara einai thema stoxou apla. Diladi, to na paizei me AFTON ton skopo. Kai as kserei na paiksei kai ta pio dyskola. Right?

    Epipleon, o orismos tou sunais8hmatos einai upokeimenikos. Giati na amfisvhthsei kapoios p.x. ton Malmsteen, afou p.x. egw vriskw oti exei antistoixo sunais8hma me ton Gary Moore (gamaei manes) kai ton B.B. King...
    mmmnai alla profanws ypokeimenikes apopseis eprokeito na ekfrastoun outws i allws edw mesa...

    Sunopsizontas, o ari8mos notwn/sec den einai antistrofws analogos se kamia periptwsh me to sunais8hma.
    true.

    To susthma einai mh grammiko kai de montelopoieitai eukola. Prepei na kopsw to polu panepisthmio .
    edw kai twra.

    Teleiwnwntas 8a h8ela na pw: SHRED reeeeeeeee !!!!
    mpexxx.
    Otan megalwsw tha ginw vasilias
    Tha exw to xaremi mou sto kentro tis spilias
    ------------------------------------------------------
    Quote Originally Posted by XD
    b.t.w. -> mia fora gamhsa exwntas sto repeat ena solaki tou
    necropethamenou pou exei postarei sto forum. Sigklonistikh,
    fantastikh, ypertath, aksexasth empeiria !!!!!!!!!!!!!
    kai episis http://www.anorimoi.com

  7. #172
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by necropethamenos
    Quote Originally Posted by Coroner
    Silencerius, apo pou 8es na ta katevaseis? DC++? An kaneis search me to onoma tou ki8arista 8a ta vreis. An exeis kalh sundesh mporoume na mpoume tautoxrona dc kai ta katevazeis apo mena.
    Mipws exei kai eMule to magazi? E? e? e?

    Ta panta einai 8ema goustou. Antikeimenika, wstoso, oso pio plhrhs einai kapoios texnika, toso pio eukola mporei na e3wterikeush auto pou exei sto mualo tou.
    ...ara einai thema stoxou apla. Diladi, to na paizei me AFTON ton skopo. Kai as kserei na paiksei kai ta pio dyskola. Right?

    [quote:28j21hmg]Epipleon, o orismos tou sunais8hmatos einai upokeimenikos. Giati na amfisvhthsei kapoios p.x. ton Malmsteen, afou p.x. egw vriskw oti exei antistoixo sunais8hma me ton Gary Moore (gamaei manes) kai ton B.B. King...
    mmmnai alla profanws ypokeimenikes apopseis eprokeito na ekfrastoun outws i allws edw mesa...
    [/quote:28j21hmg]

    Opws to eipes, einai apla 8ema stoxou. Na mporeis na exeis plhrh elegxo autou pou 8es na pai3eis. An 8es na mporeis na pai3eis 2 notes me tetoio tropo pou na gamas manes (vl. Scott Henderson), alla AN 8es na mporeis na pai3eis kai Shawn Lane (8eos sxoreston) pou epishs gamei. Oso pio polu suneidhtopoiei kaneis pws 8elei na akougetai toso pio polu "wrimazei" mousika h kapws etsi. Apla, oi perissoteroi periorizoun auta pou "8eloun" na pai3oun.

    Panta ekfrazomaste upokeimenika.

    Perimenw kana comment reee.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  8. #173
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    /Prog-ram files/JD.doc
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner
    To ekana sticky. Etsi na goustaroume...
    Σκεφτόμουν να στο ζητήσω αλλά με πρόλαβες!! Συμφωνώ, βολεύει ώστε όποτε μπορεί κανείς και θέλει να ανεβάσει τπτ, να μην ψάχνει το thread-σε περίπτωση που θαφτεί. Well done!

    Quote Originally Posted by rolander
    paidia egw oson afora to thema peri kitharistikwn kommatiwn tha symfwnhsw me ton necro par'olo pou mexri prin 1 xrono akouga sa trelos tetoia..oxi pws twra den akouw apla oxi kai toso..nomizw pws to pan sthn kithara kai genikotera sthn mousikh einai to synaisthima,kathws h mousikh einai ekfrash kai pistevw pws h pollh analysh kai skepsi panw sto ti na valeis se ena solo kanei kako sthn authentikothta tou kai sthn mousikothta tou..kata emeiase to organo mathe to oso pisteveis pws sou xreiazetai,kai jammare,ekswterikeusou...paikse auto pou aisthanesai..
    Quote Originally Posted by Coroner
    rolander, anoigeis terastia kouventa. Ta panta einai 8ema goustou. Antikeimenika, wstoso, oso pio plhrhs einai kapoios texnika, toso pio eukola mporei na e3wterikeush auto pou exei sto mualo tou. Epipleon, o orismos tou sunais8hmatos einai upokeimenikos. Giati na amfisvhthsei kapoios p.x. ton Malmsteen, afou p.x. egw vriskw oti exei antistoixo sunais8hma me ton Gary Moore (gamaei manes) kai ton B.B. King... Sunopsizontas, o ari8mos notwn/sec den einai antistrofws analogos se kamia periptwsh me to sunais8hma. To susthma einai mh grammiko kai de montelopoieitai eukola. Prepei na kopsw to polu panepisthmio
    Πραγματικά, είναι μεγάλη κουβέντα, και ίσως το να επεκταθούμε σε αυτό να μην είναι ό,τι καλύτερο-είναι μεν σχετικό με το thread, αλλά είναι δυνατόν να κουράσει, επειδή το ζήτημα κατά τη γνώμη μου είναι όντως υποκειμενικό κι όχι αποδείξιμο, με την επιστημονική έννοια. Rolander, πράγματι ο καθένας επιλέγει τον τρόπο που θα προσεγγίσει την κιθάρα. Συμφωνώ απόλυτα με Coroner στο ότι η τεχνική βοηθά τρελά στο εξωτερικεύσει κανείς αυτό που θέλει να πει, γιατί σε συνδυασμό με την ολοκληρωμένη γνώση θεωρίας, βλέπει το όργανό του ως ανεξάντλητη πηγή ιδεών - κι εδώ είναι το κλειδί για μένα, δηλάδή το πως κάποιος θα επεξεργαστεί τα αποτελέσματα του πρώτου σταδίου (δηλαδή γνώση θεωρίας/τεχνικής) στο να δημιουργήσει πράγματα + πρωτότυπα + συναισθηματικά + εντυπωσιακά, όχι απαίραίτητα ταυτοχρόνως, αλλά ίσως σε διαφορετικές φάσεις τις ζωής του. Έτσι, θα αποκτήσει ιδέες, και θα δημιουργήσει το δικό του στυλ, την πραγματικά δική του "χροιά" μουσικής "φωνής".
    Κλείνοντας, θεωρώ ότι η έννοια του συναισθήματος, όπως χρησιμοποιείται εδώ, είναι παντελώς άκυρη. Για μένα, το παν είναι στην αρχή κάποιας συζήτησης να ορίζονται επακριβώς οι έννοιες που θα την απασχολήσουν. Συναίσθημα είναι κι ο εντυπωσιασμός. Και ο ερωτισμός. Κι η μελαγχολία. Και η επιθετικότητα. Το παν στη μουσική για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Είναι το να καταφέρει να εκφράσει κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλει. Και ναι, έτσι θα δημιουργήσει, στον ακροατή ένα οργανικό επακόλουθο, μια χημική αντίδραση, ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Είτε απέχθειας, είτε λατρείας κλπ. Η ψυχοσύνθεση του ακροατή έπειτα θα του δείξει ποιον μουσικό να επιλέξει να ακούει. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ κι όχι συναίσθημα, δηλαδή είναι η εξωτερίκευση του κάθε συναισθήματος. Το συναίσθημα ως έννοια αφορά περισσότερο τον ακροατή, στον οποίον ο μουσικός στοχεύει να ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ το εκάστοτε συναίσθημα. Εν τέλει, ο μουσικός καταλήγει στο ποιό συναίσθημα θέλει να εξωτερικεύει κυρίως, κι έτσι αποκτά το προσωπικό του στυλ. Όμως, έχει ήδη περάσει από μια μακρά φάση λογικής ή μάλλον έλλογης επεξεργασίας των δεδομένων της "γλώσσας" του, αποκτώντας γνώσεις θεωρητικές/τεχνικές στο βαθμό που επιθυμεί, που θα του επιτρέψουν να εξωτερικεύσει πράγματα, και να γεννήσει ιδέες.

    Πολλά είπα δυστυχώς.... Σίγουρα δεν θα συμφωνήσετε όλοι, αλλά προσπάθησα να τονίσω λεπτομέρειες που διαφεύγουν συχνά της προσοχής, και να αντικειμενικοποιήσω όσο γίνεται το θέμα, μέσα από αυτά που έχω μάθει όσο καιρό ασχολούμαι με τη μουσική. Όλα τα ανωτέρω είναι υποκειμενικά εν τέλει, καθώς δεν παραθέτω αποδείξεις, αλλά διευρύνω κατά κάποιον τρόπο τα όρια των εννοιών, ώστε να διασαφηνίζω τον λόγο μου και να τον φέρνω σε φάση με την σκέψη μου

    Ευχαριστώ που τα διαβάσατε
    Έχεις πολύ χρονο, μα ούτε μέρα για χάσιμο

  9. #174
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by JD
    Κλείνοντας, θεωρώ ότι η έννοια του συναισθήματος, όπως χρησιμοποιείται εδώ, είναι παντελώς άκυρη. Για μένα, το παν είναι στην αρχή κάποιας συζήτησης να ορίζονται επακριβώς οι έννοιες που θα την απασχολήσουν. Συναίσθημα είναι κι ο εντυπωσιασμός. Και ο ερωτισμός. Κι η μελαγχολία. Και η επιθετικότητα. Το παν στη μουσική για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Είναι το να καταφέρει να εκφράσει κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλει. Και ναι, έτσι θα δημιουργήσει, στον ακροατή ένα οργανικό επακόλουθο, μια χημική αντίδραση, ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Είτε απέχθειας, είτε λατρείας κλπ. Η ψυχοσύνθεση του ακροατή έπειτα θα του δείξει ποιον μουσικό να επιλέξει να ακούει. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ κι όχι συναίσθημα, δηλαδή είναι η εξωτερίκευση του κάθε συναισθήματος. Το συναίσθημα ως έννοια αφορά περισσότερο τον ακροατή, στον οποίον ο μουσικός στοχεύει να ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ το εκάστοτε συναίσθημα. Εν τέλει, ο μουσικός καταλήγει στο ποιό συναίσθημα θέλει να εξωτερικεύει κυρίως, κι έτσι αποκτά το προσωπικό του στυλ. Όμως, έχει ήδη περάσει από μια μακρά φάση λογικής ή μάλλον έλλογης επεξεργασίας των δεδομένων της "γλώσσας" του, αποκτώντας γνώσεις θεωρητικές/τεχνικές στο βαθμό που επιθυμεί, που θα του επιτρέψουν να εξωτερικεύσει πράγματα, και να γεννήσει ιδέες.
    Apo ta kalutera pou exw akousei (diavasei).
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    sagapw opws to gourouni ti laspi
    Posts
    6,884

    Default

    Quote Originally Posted by JD
    Quote Originally Posted by Coroner
    To ekana sticky. Etsi na goustaroume...
    Σκεφτόμουν να στο ζητήσω αλλά με πρόλαβες!! Συμφωνώ, βολεύει ώστε όποτε μπορεί κανείς και θέλει να ανεβάσει τπτ, να μην ψάχνει το thread-σε περίπτωση που θαφτεί. Well done!

    Quote Originally Posted by rolander
    paidia egw oson afora to thema peri kitharistikwn kommatiwn tha symfwnhsw me ton necro par'olo pou mexri prin 1 xrono akouga sa trelos tetoia..oxi pws twra den akouw apla oxi kai toso..nomizw pws to pan sthn kithara kai genikotera sthn mousikh einai to synaisthima,kathws h mousikh einai ekfrash kai pistevw pws h pollh analysh kai skepsi panw sto ti na valeis se ena solo kanei kako sthn authentikothta tou kai sthn mousikothta tou..kata emeiase to organo mathe to oso pisteveis pws sou xreiazetai,kai jammare,ekswterikeusou...paikse auto pou aisthanesai..
    Quote Originally Posted by Coroner
    rolander, anoigeis terastia kouventa. Ta panta einai 8ema goustou. Antikeimenika, wstoso, oso pio plhrhs einai kapoios texnika, toso pio eukola mporei na e3wterikeush auto pou exei sto mualo tou. Epipleon, o orismos tou sunais8hmatos einai upokeimenikos. Giati na amfisvhthsei kapoios p.x. ton Malmsteen, afou p.x. egw vriskw oti exei antistoixo sunais8hma me ton Gary Moore (gamaei manes) kai ton B.B. King... Sunopsizontas, o ari8mos notwn/sec den einai antistrofws analogos se kamia periptwsh me to sunais8hma. To susthma einai mh grammiko kai de montelopoieitai eukola. Prepei na kopsw to polu panepisthmio
    Πραγματικά, είναι μεγάλη κουβέντα, και ίσως το να επεκταθούμε σε αυτό να μην είναι ό,τι καλύτερο-είναι μεν σχετικό με το thread, αλλά είναι δυνατόν να κουράσει, επειδή το ζήτημα κατά τη γνώμη μου είναι όντως υποκειμενικό κι όχι αποδείξιμο, με την επιστημονική έννοια. Rolander, πράγματι ο καθένας επιλέγει τον τρόπο που θα προσεγγίσει την κιθάρα. Συμφωνώ απόλυτα με Coroner στο ότι η τεχνική βοηθά τρελά στο εξωτερικεύσει κανείς αυτό που θέλει να πει, γιατί σε συνδυασμό με την ολοκληρωμένη γνώση θεωρίας, βλέπει το όργανό του ως ανεξάντλητη πηγή ιδεών - κι εδώ είναι το κλειδί για μένα, δηλάδή το πως κάποιος θα επεξεργαστεί τα αποτελέσματα του πρώτου σταδίου (δηλαδή γνώση θεωρίας/τεχνικής) στο να δημιουργήσει πράγματα + πρωτότυπα + συναισθηματικά + εντυπωσιακά, όχι απαίραίτητα ταυτοχρόνως, αλλά ίσως σε διαφορετικές φάσεις τις ζωής του. Έτσι, θα αποκτήσει ιδέες, και θα δημιουργήσει το δικό του στυλ, την πραγματικά δική του "χροιά" μουσικής "φωνής".
    Κλείνοντας, θεωρώ ότι η έννοια του συναισθήματος, όπως χρησιμοποιείται εδώ, είναι παντελώς άκυρη. Για μένα, το παν είναι στην αρχή κάποιας συζήτησης να ορίζονται επακριβώς οι έννοιες που θα την απασχολήσουν. Συναίσθημα είναι κι ο εντυπωσιασμός. Και ο ερωτισμός. Κι η μελαγχολία. Και η επιθετικότητα. Το παν στη μουσική για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Είναι το να καταφέρει να εκφράσει κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλει. Και ναι, έτσι θα δημιουργήσει, στον ακροατή ένα οργανικό επακόλουθο, μια χημική αντίδραση, ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Είτε απέχθειας, είτε λατρείας κλπ. Η ψυχοσύνθεση του ακροατή έπειτα θα του δείξει ποιον μουσικό να επιλέξει να ακούει. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ κι όχι συναίσθημα, δηλαδή είναι η εξωτερίκευση του κάθε συναισθήματος. Το συναίσθημα ως έννοια αφορά περισσότερο τον ακροατή, στον οποίον ο μουσικός στοχεύει να ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ το εκάστοτε συναίσθημα. Εν τέλει, ο μουσικός καταλήγει στο ποιό συναίσθημα θέλει να εξωτερικεύει κυρίως, κι έτσι αποκτά το προσωπικό του στυλ. Όμως, έχει ήδη περάσει από μια μακρά φάση λογικής ή μάλλον έλλογης επεξεργασίας των δεδομένων της "γλώσσας" του, αποκτώντας γνώσεις θεωρητικές/τεχνικές στο βαθμό που επιθυμεί, που θα του επιτρέψουν να εξωτερικεύσει πράγματα, και να γεννήσει ιδέες.

    Πολλά είπα δυστυχώς.... Σίγουρα δεν θα συμφωνήσετε όλοι, αλλά προσπάθησα να τονίσω λεπτομέρειες που διαφεύγουν συχνά της προσοχής, και να αντικειμενικοποιήσω όσο γίνεται το θέμα, μέσα από αυτά που έχω μάθει όσο καιρό ασχολούμαι με τη μουσική. Όλα τα ανωτέρω είναι υποκειμενικά εν τέλει, καθώς δεν παραθέτω αποδείξεις, αλλά διευρύνω κατά κάποιον τρόπο τα όρια των εννοιών, ώστε να διασαφηνίζω τον λόγο μου και να τον φέρνω σε φάση με την σκέψη μου

    Ευχαριστώ που τα διαβάσατε
    Tous Ministry pou i mousiki tous me prokalei aidiastika synaisthimata wstoso ta aisthimata poy me dimioyrga gia toys idioys einai se poia katigoria tous entaseis?
    = = =

    = = =

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    169

    Default

    paidia anevasa ena solo gia to acoustic,peite mou gnwmes..egw den mporw na pw pws eimai poly euxaristhmenos,isws na mhn mou phgaine polu to kommati..

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Rolander πάρα πολύ καλό... Είσαι OK

  13. #178
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    /Prog-ram files/JD.doc
    Posts
    94

    Default

    Coroner, πραγματικά χαίρομαι που εκτίμησες αυτά που είπα! Να'σαι καλά

    Rolander, γενικώς προτείνω να σχολιάζεις και τις προσπάθειες των άλλων - όσων θες βέβαια - αφού περιμένεις σχολιασμό από τους άλλους. Έχεις ήδη σχολιάσει δύο solos, αλλά από τότε έχουν ανεβεί πολλά, ίσως αν επέλεγες να σχολιάσεις έστω κάποια, να συνέβαλε στην όλη υπόθεση. Χωρίς παρεξήγηση έτσι?

    Άκουσα το solo σου, οφείλω να ομολογήσω ότι έχεις όμορφη άποψη για τη μελωδία, και καλό έλεγχο στο παίξιμό σου. Έχω τις ακόλουθες καλοπροαίρετες και υποκειμενικές παρατηρήσεις:

    ίσως χρησιμοποίησες παραπάνω ήχους από όσους χρειαζόταν, νομίζω τέσσερις - έναν βρώμικο, έναν wah, δύο καθαρούς. Κάνει το άκουσμα αρκετά πειραματικό, και χάνει λίγο σε συνοχή. Αλλά λίγο, δεν με χάλασε ιδιαίτερα.

    θα αναφερθώ παλι στο θέμα της συνοχής. Ενώ στην αρχή χρησιμοποιείς ένα θέμα δύο φορές (στην αρχή και 00:53-1:20) που είναι μεν καλό, αλλά είναι ακριβώς τα ίδια θέματα - θα προτιμούσα να έπαιζες λίγο με το θέμα -, στην τρίτη επιστροφή σου στο αντίστοιχο σημείο (1:44) παίζεις κάτι άλλο, και στην τέταρτη επιστροφή σου, πάλι κάτι άλλο. Δηλαδή, ενώ παίζεις όμορφα, η δομή είναι λίγο χύμα. Αν δεν είχες παίξει το ίδιο θέμα τις δύο πρώτες φορές, θα'ταν πιο καλά για το υπόλοιπο solo - ίσως. Επίσης, οι φράσεις σου, αν και όμορφες (αναφέρω παρακάτω), πάνω κάτω είναι παρόμοιου στυλ, θα ήθελα να ακούσω λίιιγες ακόμη ιδέες, αλλά ούτε αυτό με χάλασε ιδιαίτερα.

    Tα θετικά σου σημεία είναι σαφή. Έχεις ωραία φρασεολογία, κυρίως βασισμένη σε πεντατονικές, που αν και πολυακούσμένες, παίζεις αρκετά όμορφα ώστε ακόμη κι εγώ που δεν τις πολυχρησιμοποιώ πια, να ακούσω με ενδιαφέρον. Μπράβο φίλε! Βέβαια, έχεις και modal παίξιμο, όπως μια φράση σε G dorian mode γύρω στο 1:38 (όπως το ακούω τώρα, αν δεν κάνω λάθος), που δίνει χρώμα στο χαλαρωτικό παίξιμό σου. Δείχνεις ότι έχεις κάνει homework, μπράβο και καλή συνέχεια

    edit: ρε Φοίβο, παίζει να'μαι κι ο μόνος που δεν έχω παρει την κριτική σου
    Πες τπτ ρε συ, κι ας με θάψεις! Just kidding, σχολιάζεις ό,τι κι όποτε θες man. Nα'σαι καλά
    Έχεις πολύ χρονο, μα ούτε μέρα για χάσιμο

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Athens(GR)-Brighton(U.K.)
    Posts
    1,397

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner
    Quote Originally Posted by JD
    Κλείνοντας, θεωρώ ότι η έννοια του συναισθήματος, όπως χρησιμοποιείται εδώ, είναι παντελώς άκυρη. Για μένα, το παν είναι στην αρχή κάποιας συζήτησης να ορίζονται επακριβώς οι έννοιες που θα την απασχολήσουν. Συναίσθημα είναι κι ο εντυπωσιασμός. Και ο ερωτισμός. Κι η μελαγχολία. Και η επιθετικότητα. Το παν στη μουσική για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Είναι το να καταφέρει να εκφράσει κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλει. Και ναι, έτσι θα δημιουργήσει, στον ακροατή ένα οργανικό επακόλουθο, μια χημική αντίδραση, ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Είτε απέχθειας, είτε λατρείας κλπ. Η ψυχοσύνθεση του ακροατή έπειτα θα του δείξει ποιον μουσικό να επιλέξει να ακούει. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ κι όχι συναίσθημα, δηλαδή είναι η εξωτερίκευση του κάθε συναισθήματος. Το συναίσθημα ως έννοια αφορά περισσότερο τον ακροατή, στον οποίον ο μουσικός στοχεύει να ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ το εκάστοτε συναίσθημα. Εν τέλει, ο μουσικός καταλήγει στο ποιό συναίσθημα θέλει να εξωτερικεύει κυρίως, κι έτσι αποκτά το προσωπικό του στυλ. Όμως, έχει ήδη περάσει από μια μακρά φάση λογικής ή μάλλον έλλογης επεξεργασίας των δεδομένων της "γλώσσας" του, αποκτώντας γνώσεις θεωρητικές/τεχνικές στο βαθμό που επιθυμεί, που θα του επιτρέψουν να εξωτερικεύσει πράγματα, και να γεννήσει ιδέες.
    Apo ta kalutera pou exw akousei (diavasei).
    me ekfrazei ki emena karga ayto!!

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ρε Γιάννη να πω τι; Ότι γαμάς ανελέητα σε ότι τεχνική κι αν χρησιμοποιήσεις στη κιθάρα;

    .

    Γαμάς ρε φίλε. Τι άλλο να πω...

    Θα σχολιάσω τα κομμάτια των άλλων όταν ανεβάσω και κανά δυο και γω

Similar Threads

  1. ti einai to "epic metal"? (split from "Doomsw
    By Martyan Druyd in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2013, 18:08
  2. τα νεα "hypes" στo "metal"
    By Pastor_Of_Muppets in forum Music Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 20-02-2012, 06:02
  3. "Sklhra" h "skoteina" akousmata?
    By no-celebration in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-12-2011, 17:37
  4. "x -wing" kai "tie-fighters" wanted
    By atom_smasher in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2005, 11:54
  5. CHRIS CAFFERY - "Faces" + bonus "God Damn War
    By rockavlon in forum Albums
    Replies: 23
    Last Post: 26-09-2004, 14:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •