Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81

Thread: Bruce "the Boss" Springsteen

  1. #1

    Default Bruce "the Boss" Springsteen

    Γουστάρει/ενδιαφέρεται κανείς; Έκανα search αλλά δε βρήκα κανένα τόπικ.
    Έχω γράψει μερικά πραγματάκια, αν είναι να τα ποστάρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    μες της γης το πυρωμένο κέντρο
    Posts
    2,112

    Default

    postare re
    you're the boss........
    "i speak without reservation from what i know and who i am. i do so with the understanding that all people should have the right to offer their voice to the chorus whether the result is harmony or dissonance, the worldsong is a colorless dirge without the differences that distinguish us,

  3. #3

    Default

    Ξεκίνησα να γράψω λίγα πράγματα για τη δισκογραφία του και κατέληξα να κάνω σύντομο βιογραφικό.

    Το λοιπόν. Μεγάλωσε στο New Jersey και αφού δοκίμασε την τύχη του (χωρίς να επιτύχει τπτ αξιόλογο) με διάφορες μπάντες, καταφέρνει το 1973, στα 24 του, να κυκλοφορήσει τον πρώτο του δίσκο με τίτλο "Greetings From Asbury Park, NJ". Ο δίσκος αυτός δεν είχε εμπορική επιτυχία, όπως και η επόμενη του δισκογραφική απόπειρα("The Wild, The Innocent and The E Street Shuffle") μερικούς μήνες μετά.

    'Ομως το όνομα του είχε αρχίσει να γίνεται γνωστό στο underground και πολλοί το χαρακτήρισαν, όχι άδικα, "νέο Dylan". Τα τραγούδια του μιλούσαν για καθημερινές ιστορίες(μερικές αυτοπεριγραφικές) καθημερινών ανθρώπων και συνιστούσαν πλήρη απομυθοποίηση του αμερικάνικου ονείρου. Οι ζωντανές του εμφανίσεις δε, έδειχναν ότι κάτι μεγάλο ετοιμάζεται και το οποίο δε θα αργήσει.

    Το 1975 κυκλοφορεί τον πρώτο του "σπουδαίο" δίσκο το "Born To Run". Τα κομμάτια εδώ ηχούν πιο rock από πριν και το ομώνυμο τραγούδι μαζί με το Thunder Road γίνονται οι πρώτες του επιτυχίες. Το άλμπουμ γνωρίζει τεράστια απήχηση και σύντομα ο Springsteen γίνεται εξώφυλλο σε περιοδικά όπως το Time, όχι τόσο της μουσικής αλλά κυρίως λόγω του ρεύματος που είχε δημιουγήσει. Ο Springsteen γεμίζει πια αρένες και αποκτά το προσωνύμιο the Boss.

    Ο επόμενος δίσκος κυκλοφορεί το 1978 με κάποια καθυστέρηση λόγω μιας διένεξης με τον πρώην μάνατζερ. Ο τίτλος “Darkness On The Edge Of The Town” είναι χαρακτηριστικός της ατμόσφαιρας. Υπάρχουν πιο arena rock κομμάτια(πχ Badlands), αλλά δε λείπουν και τραγούδια που ακολουθούν το παλιότερο στυλ του(Racing in the Streets).

    Δυο χρόνια αργότερα επιστρέφει με το διπλό δίσκο “The River”. Φαίνεται ότι είχε μαζέψει πολύ υλικό από την περίοδο που περίμενε να κυκλοφορήσει το προηγούμενο άλμπουμ. Εδώ οι rock ‘n’ roll επιρροές του είναι πιο εμφανείς από ποτέ. Μερικά από τα καλύτερα του τραγούδια περίχονται εδώ (Point Blank, River, Jackson Cage).

    Το 1982 κάνει την έκπληξη κυκλοφορώντας το “Nebraska” χωρίς τη συμμετοχή της E Street Band. Στην δίσκο αυτό δεν υπάρχει τπτ πέρα από φωνή, ακουστική κιθάρα και φυσαρμόνικα. Πρόκειται για ένα σχεδόν αριστουργηματικό, πλην όμως δύσκολο, άλμπουμ. (‘Εχω υποσχεθεί στον Κβελντ-που κάτι μου λέει ότι θα του αρέσει- πως θα του το γράψω αλλά όλο ξεχνάω )

    Το 1984 χτυπάει με το “Born In The USA”. Μακράν ο πιο επιτυχημένος του δίσκος (7singles και περιοδεία για 2 χρόνια) και είναι απολύτως λογικό με τέτοια τραγούδια που περιέχει. Ενδείκνυται (μαζί με το River) για όποιον θέλει να ασχοληθεί πρώτη φορά με τον Springsteen.

    Μετά η δραστηριότητα του περιορίστηκε σημαντικά. Θα κάνω ποστ παρτ 2 κάποια άλλη στιγμή. Αυτά προς το παρόν.

  4. #4

    Default

    a monkey in silk is a monkey no less

  5. #5
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    έχω ακούσει μόνο το "Greetings..." που δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν όντως ο πρώτος του, εντάξει, τώρα το επιβεβαίωσα... καλός δίσκος ήταν αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό imo
    τες πα, προτείνετε και κατιτίς, ε?...
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  6. #6

    Default

    Το 1984 χτυπάει με το “Born In The USA”. Μακράν ο πιο επιτυχημένος του δίσκος (7singles και περιοδεία για 2 χρόνια) και είναι απολύτως λογικό με τέτοια τραγούδια που περιέχει. Ενδείκνυται (μαζί με το River) για όποιον θέλει να ασχοληθεί πρώτη φορά με τον Springsteen.

    και το τελευταίο άλμπουμ(-επιστροφή μετά από πολλά χρόνια) "The Rising" είναι πολύ καλό. Έχει και κομμάτι Nothingman(και ειναι πολύ ωραίο )

  7. #7
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    chris_boss



    Μετά το 1984, κυκλοφόρησε τo κουτί (με 5 δίσκους) live 1975-1985, το οποίο το είχα λιώσει και το οποίο με έμαθε ποιος ήταν πραγματικά ο Springsteen, πέρα από την εικόνα του super-rocker που έχει όλος ο κόσμος που τον γνωρίζει μόνο μέσω του Born in the USA.

    Ακολούθησε το Tunnel of Love που ήταν κι αυτό χαμηλών τόνων (στο ύφος του Nebraska αλλά όχι μόνο ακουστικό). Eίχε και τo αγαπημένο μου Τougher than the rest. Και τα Spare Parts, Brilliant Disguise.

    To 92 κυκλοφόρησε ταυτόχρονα 2 album, το Lucky Town και το Human Touch και κάπου εκεί σταμάτησα να παρακολουθώ την πορεία του. Τα 2 αυτά δισκάκια ήταν τα πιο αδύναμα της καριέρας του με λίγα πραγματικά καλά τραγούδια (leap of faith, better days, human touch, roll of the dice).

    Για το The Rising έχω ακούσει καλά λόγια, οπότε μάλλον θα το αγοράσω. Ξέρω επίσης ότι έχει παίξει στο MTV unplugged αλλά δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει αντίστοιχος δίσκος. Υπάρχει άλλος δίσκος ενδιάμεσα?

    Α, έχει βγει και μια διπλή συλλογή tribute που ευτυχώς κινείται στις παλαιότερες δουλειές του. Συμμετέχουν μερικά μέλη της E' St band όπως ο Clarence Clemons ή ο Nils Lofgren. Ακόμα ο Bowie, οι Smithereens, o Joe Cocker, η Donna Summer και άλλα όχι και τόσο γνωστά ονόματα. Δεν την έχω ακούσει πολλές φορές αλλά μου είχε αφήσει θετικές εντυπώσεις.

    Πέρα από τα βιογραφικά/δισκογραφικά στοιχεία, ο Springsteen είναι ένας σχετικά παρεξηγημένος καλλιτέχνης. Ναι μεν, έχει παρουσιάσει τεράστια επιτυχία, με πωλήσεις απίστευτες, με κατάμεστες αρένες κλπ αλλά η εικόνα του macho rocker που ίσως έχουν αρκετοί που δεν έχουν ασχοληθεί με την μουσική του δεν είναι απόλυτα σωστή. Προφανώς κι εκείνος, από κάποιο σημείο και μετά, καλλιέργησε αυτή την εικόνα, ειδικά στα χρόνια από το 84 μέχρι το 90 περίπου. Αλλά όταν ξεκίνησε την καριέρα του, θεωρήθηκε ο νέος Bob Dylan, με τους ψαγμένους στίχους του που μιλούσαν μέσω στοιχείων της καθημερινότητας για σημαντικά πράγματα. Επίσης σε 2 περιπτώσεις, μετά από πολύ ως τρομακτικά επιτυχημένες (εμπορικά) κυκλοφορίες του, προτίμησε να κινηθεί σε πιο lo fi, προσωπικά μονοπάτια. Μιλάω για το αριστούργημα (όπως είπε κι ο Chris_Boss, πάρε άλλο ένα ) Nebraska και για το Tunnel of Love που ακολούθησαν τα The River/Born in the USA, αντίστοιχα. Αποδεικνύοντας έτσι ότι πάνω από όλα, το αφεντικό απλά εξέφραζε μέσω της μουσικής τα συναισθήματά του, τις σκέψεις του, τις ανησυχίες του και δεν ενδιαφερόταν πρωτίστως για την απήχηση που θα είχαν. Ακόμα και το Born in the USA, στην πραγματικότητα είναι ένας πολύ προσωπικός δίσκος. Το ομότιτλο κομμάτι μιλάει για την εγκατάλειψη που ένιωθαν κάποιοι πολίτες (και ειδικότερα βετεράνοι από το κράτος τους). Τα υπόλοιπα για έρωτες, απογοητεύσεις, ανεργία, μοναξιά. Αυτά που βασανίζουν πολλούς ανθρώπους, για αυτό και έφτασε σε αυτές τις πωλήσεις, + φυσικά το γεγονός ότι ήταν πολύ καλά rock τραγούδια.

    Born To Run, The River και Born in the USA, τα σημεία που πρέπει να αρχίσει κάποιος. Στη συνέχεια ανάποδη πορεία προς τα πίσω κατά την γνώμη μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Under the Blade
    Posts
    1,589

    Default

    Johnny 99
    Nebraska
    Downbound Train
    The River

    Ayta einai ta agaphmena mou tragoudia tou. Me eksairesh to Nebraska, den yparxei diskos tou pou na mou aresei oloklhros.

    My words but a whisper - your deafness a shout

  9. #9
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    exei merika wraia kommatakia
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Μετά το 1984, κυκλοφόρησε τo κουτί (με 5 δίσκους) live 1975-1985, το οποίο το είχα λιώσει και το οποίο με έμαθε ποιος ήταν πραγματικά ο Springsteen, πέρα από την εικόνα του super-rocker που έχει όλος ο κόσμος που τον γνωρίζει μόνο μέσω του Born in the USA.
    χε, το πήρα πρόσφατα σε βινύλιο.

    Επίσης, πριν κανά χρόνο κυκλοφόρησε dvd που γυρίστηκε στη Βαρκελώνη στα πλαίσια της περιοδείας του The Rising και γίνεται χαμός, όλη η E Street Band σε μεγάλη φόρμα. Αφού τραγουδάνε κι οι Ισπανοί όλους τους στίχους στα αγγλικά, τι να πω

    Α, έχει κυκλοφορήσει MTV "unplugged". Δεν το έχω δει σε κανά δισκάδικο. Το έχω σε mp3 και η αλήθεια είναι όπως υποδηλώνει και το πως είναι γραμμένος ο τίτλος στο εξώφυλλο ότι δεν είναι unplugged. Έχει πλήκτρα, ηλεκτρακουστικές(θα μου πεις όλα τα unplugged έχουν ηλεκτρακουστικές ) κλπ


    edit: το έβαλα να το ξανακούσω και είναι proper live. Παίζει ένα κομμάτι μόνος του με την ακουστική και μετά λέει "ok, lets rock it", οπότε μπαίνει full band. Ωραίο είναι πάντως(εντάξει, το 1975-85 δεν το φτάνει εννοείται)

  11. #11

    Default



    Bruce Springsteen's new album, Devils & Dust (Columbia Records) will be released exclusively in DualDisc format on April 26 in the US, with the full album on CD on one side of the disc and DVD content on the other side.

    The DVD side will feature the first live performances of Devils & Dust material.

    1. Devils & Dust
    2. All The Way Home
    3. Reno
    4. Long Time Comin'
    5. Black Cowboys
    6. Maria's Bed
    7. Silver Palomino
    8. Jesus Was an Only Son
    9. Leah
    10. The Hitter
    11. All I'm Thinkin' About
    12. Matamoras Banks

  12. #12

    Default

    πω, ο πρώτος δίσκος του river σας γαμάει.
    a monkey in silk is a monkey no less

  13. #13
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    σταματείστε να λέτε ότι μας γαμάνε δίσκοι, τραγούδια κλπ.


    85 Ευρώ
    Vielen Dank für alles was mal war

  14. #14

    Default

    σας κάνουν γλυκό και τρυφερό έρωτα;
    ...

    σόλο ακούστικ, δεν πρέπει να λέει και πολύ. Θα λέει, δηλαδή, αλλά όχι τόσο όσο θα έλεγε αν είχε ροκεντρόλια και τον γκέη σαξοφωνίστα. 85 ευρώ παραπάει.
    Νεξτ τάιμ.
    a monkey in silk is a monkey no less

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss

Similar Threads

  1. τα νεα "hypes" στo "metal"
    By Pastor_Of_Muppets in forum Music Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 20-02-2012, 06:02
  2. Bruce Springsteen, 16.06 Düsseldorf
    By enitharmon in forum Live Reports
    Replies: 9
    Last Post: 23-06-2008, 22:21
  3. Bruce Springsteen - Magic
    By enitharmon in forum Albums
    Replies: 15
    Last Post: 18-12-2007, 18:29
  4. Bruce Springsteen - Devils & Dust
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-2006, 23:05
  5. "x -wing" kai "tie-fighters" wanted
    By atom_smasher in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2005, 11:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •