Results 1 to 4 of 4

Thread: Σύνταγμα, Νόμοι, Κυβέρνηση [split Τα όρια της Δημοκρατίας?]

  1. #1
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default Σύνταγμα, Νόμοι, Κυβέρνηση [split Τα όρια της Δημοκρατίας?]

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Σοβαρά τώρα, το Ελληνικό Σύνταγμα στο τελευταίο του άρθρο, αν και μιλάει για πατριωτισμούς και τέτοια, στην ουσία λέει το ναι στο "πραξικόπημα" (γιατί στην ουσία θα καταλύσει ένα φασιστικό καθεστώς) ώστε να προστατευτεί η Δημοκρατία. Δεν είμαι συνταγματολόγος άλλα εγώ αυτό καταλαβαίνω όταν μου λένε ότι είναι υποχρέωσή μου με κάθε τρόπο να προστατεύσω τη Δημοκρατία.
    Αυτό το άρθρο δηλαδή στην ουσία κατοχυρώνει συνταγματικά την (εξ Αμερικής οριζόμενη) "τρομοκρατία"; Πιστεύει κανείς ότι η ελληνική κυβέρνηση υπηρετεί την Δημοκρατία και το Σύνταγμα αυτή την στιγμή; Είναι περίεργο που δεν έχουν ξεπηδήσει μερικές νέες 17Ν μέχρι τώρα.

    PS Off topic!

  2. #2
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Elfstone, συγγνώμη αλλά είναι μια δημοκρατικώς εκλεγμένη κυβέρνηση που δεν έχει παραβεί το Σύνταγμα. Υπάρχουν χίλια δυο αρνητικά στη Ν.Δ. (κυρίως το γεγονός πως όταν λένε "θα το συζητήσουμε" εννοούν πως θα μαζευτούν όλοι για να ακούσουν την άποψη της Ν.Δ.), αλλά μη φθάνουμε να λέμε υπερβολές που δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  3. #3
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Elfstone, συγγνώμη αλλά είναι μια δημοκρατικώς εκλεγμένη κυβέρνηση που δεν έχει παραβεί το Σύνταγμα. Υπάρχουν χίλια δυο αρνητικά στη Ν.Δ. (κυρίως το γεγονός πως όταν λένε "θα το συζητήσουμε" εννοούν πως θα μαζευτούν όλοι για να ακούσουν την άποψη της Ν.Δ.), αλλά μη φθάνουμε να λέμε υπερβολές που δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.
    Δεν εννοούσα την Ν.Δ. συγκεκριμένα, αλλά την κυβέρνηση αυτή τη στιγμή και εδώ κι αρκετό καιρό. Όσο για τις παραβιάσεις του Συντάγματος...από την ενισχυμένη αναλογική και το ότι τα κόμματα παρουσιάζονται σαν παρατάξεις, μέχρι την κατάλυση της ισονομίας μέσω της τηλεοπτικής προβολής...δεν νομίζω αυτά να είναι εκτός πραγματικότητας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Quote Originally Posted by Phoebus
    Σοβαρά τώρα, το Ελληνικό Σύνταγμα στο τελευταίο του άρθρο, αν και μιλάει για πατριωτισμούς και τέτοια, στην ουσία λέει το ναι στο "πραξικόπημα" (γιατί στην ουσία θα καταλύσει ένα φασιστικό καθεστώς) ώστε να προστατευτεί η Δημοκρατία. Δεν είμαι συνταγματολόγος άλλα εγώ αυτό καταλαβαίνω όταν μου λένε ότι είναι υποχρέωσή μου με κάθε τρόπο να προστατεύσω τη Δημοκρατία.
    Αυτό το άρθρο δηλαδή στην ουσία κατοχυρώνει συνταγματικά την (εξ Αμερικής οριζόμενη) "τρομοκρατία"; Πιστεύει κανείς ότι η ελληνική κυβέρνηση υπηρετεί την Δημοκρατία και το Σύνταγμα αυτή την στιγμή; Είναι περίεργο που δεν έχουν ξεπηδήσει μερικές νέες 17Ν μέχρι τώρα.

    PS Off topic!
    Πάνω σε ένα τέτοιο σκεπτικό βασίζονταν και οι της 17N για να δικαστούν ως πολιτικοί κρατούμενοι. Όταν σου λέει ότι είναι υποχρέωσή σου δεν σου λέει στην ουσία "άμα δεις κάτι που πάει να απειλήσει την Δημοκρατία πάρε μια καραμπίνα και φάτους!". Διαφορετικά άμα ήταν έτσι ο καθένας θα ήταν στο δρόμο και θα τους έπαιρνε όλους αμπάριζα. Έτσι όμως κινήθηκε η 17Ν ως οργάνωση. Η διαφορά όμως για μένα, και δεν ξέρω αν ο νόμος το προβλέπει ή αν το αναφέρει καν, η υποχρέωση δεν είναι ΑΤΟΜΙΚΗ, είναι ΜΑΖΙΚΗ - αν πάμε δηλαδή στο σκεπτικό ότι όντως πρέπει να προστατεύσουμε την Δημοκρατία αυτό θα γίνει με επανάσταση όλων, όχι με μια ομάδα που θα καθαρίζει οποιονδήποτε υποτίθεται ότι "απειλεί" την Δημοκρατία.

    Η κυβέρνηση φυσικά υπηρετεί το Σύνταγμα. Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι επειδή δεν υπηρετεί τον λαό τότε δεν υπηρετεί το Σύνταγμα... well, αυτό είναι άλλη ιστορία και το πάμε για split αν θες γιατί ακούγεται ενδιαφέρον για συζήτηση.

    [/οφφ τόπικ]

Similar Threads

  1. Περί Δημοκρατίας
    By DM in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 649
    Last Post: 04-12-2010, 01:23
  2. Τα όρια της Δημοκρατίας ?
    By Gabriel in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 20
    Last Post: 27-08-2010, 00:30
  3. Dissection split-up
    By MastodontoideaPliokenous in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 27-05-2006, 14:11
  4. Η βλακεία δεν έχει όρια
    By Deggial in forum PC & Games
    Replies: 21
    Last Post: 04-05-2004, 17:29
  5. Μysticum/Audiopain split 7'' ep
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-2004, 10:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •