Page 16 of 22 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast
Results 226 to 240 of 327

Thread: Κοινά γραμματικά λάθη.

  1. #226
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    asdyahsfdhatsgfdhagda

    Και χωρίς κενά.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  2. #227
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    "πάρε το χρόνο σου" (από το αγγλικό τέηκ γιορ τάιμ)
    poihtikh/ekfrastikh eleytheria. egw to briskw yperoxo.

    "συγνώμη"
    ayto einai apla orthografiko.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    μεσα-εξω απο τα αποδυτηρια
    Posts
    5,224

    Default

    Quote Originally Posted by Gabriel
    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    "πάρε το χρόνο σου" (από το αγγλικό τέηκ γιορ τάιμ)
    poihtikh/ekfrastikh eleytheria. egw to briskw yperoxo.
    Θες να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη; Σβήσε τα περιττά σου mp3 (και προιόντα συναφών απωλεστικών ή μη αλγορίθμων).

  4. #229
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    /dev/null
    Posts
    522

    Default

    Παθητική φωνή (ή κάτι τέτοιο)

    γίνομαι
    γίνεσαι
    γίνεται
    γινόμαστε
    γίνεστε
    γίνονται


    Υποτακτική έγκλιση

    να γίνω
    να γίνεις
    να γίνει
    να γίνουμε
    να γίνετε
    να γίνουν.


    να γίνετε είπα ε.


    να γίνετε.

    -τε.

    -τε λέω.

    -τε!
















































    -ΤΕ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΟΥ -ΤΕ, ΟΧΙ -ΤΑΙ! Β' ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.


  5. #230
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    ΠΙΝΚ!
    Feed my fear

  6. #231

    Default

    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  7. #232
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default



    ΠΑΝΤΡΕΨΟΥ ΜΕ

    (αν και δεν παίζει να μην έχει αναφερθεί, απλά εσύ το πες γαμάτα)
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  8. #233
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Pepperland
    Posts
    2,353

    Default

    Οταν ακόμα και σε νοσοκομείο βλέπω τη λέξη "ορθοπαιδικά" μου ρχονται κομμάρες και αλλεργικό σοκ...

    Ορθοπεδικά.
    And what exactly is a dream
    And what exactly is a joke.



    Οι άνθρωποι σου φάνηκαν ωραίοι σήμερα,
    μα δεν άλλαξαν.
    Απλά εσύ δεν είσαι πια ο ίδιος.

  9. #234
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Memory Hole
    Posts
    273

    Default

    Διαβάζοντας μόνο τις δυο πρώτες σελίδες του παρόντος νήματος έχω να δηλώσω το εξής: Η Painless δεν έχει πάντα δίκιο. Ουγκ

  10. #235

    Default

    Quote Originally Posted by BLi
    [zER]Ki ego ksero oti ta aorista ousiastika (one, someone, ktl) ta antikathistoun me "they".
    sorry που το κάνω αυτό (αλλά βαριέμαι. Πολύ.)

    όταν ξεκινήσεις μια πρόταση με "one", δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τίποτα εκτός από one.

    One hurts when one's arse is being penetrated by a stranger with a huge cock. One has to be careful, because one may never know what might happen to one.

    Ακούγεται κάπως βλακεία, αλλά έτσι είναι σωστό. Στα κανονικά αγγλικά, τουλάχιστον.
    a monkey in silk is a monkey no less

  11. #236

    Default

    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  12. #237
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Morphine Child
    Ακούγεται κάπως βλακεία, αλλά έτσι είναι σωστό. Στα κανονικά αγγλικά, τουλάχιστον.
    Panta vriskoun tropo na me ekplhssoun :/

    Kai nai akougetai vlakeia kai nai eykola tha xrhsimopoiousa "they" kai "them". Pou to vrhkes ayto btw? Etsi apo periergeia kai oreksh gia diavasma..
    Life begins at 45°.

  13. #238
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Quote Originally Posted by progvamp
    Διαβάζοντας μόνο τις δυο πρώτες σελίδες του παρόντος νήματος έχω να δηλώσω το εξής: Η Painless δεν έχει πάντα δίκιο. Ουγκ

    Human, all too human.
    Εκεί με το "κατ' αρχήν" κάτι δεν είναι σωστό μάλλον, ε;
    Feed my fear

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Memory Hole
    Posts
    273

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema
    Quote Originally Posted by progvamp
    Διαβάζοντας μόνο τις δυο πρώτες σελίδες του παρόντος νήματος έχω να δηλώσω το εξής: Η Painless δεν έχει πάντα δίκιο. Ουγκ

    Human, all too human.
    Εκεί με το "κατ' αρχήν" κάτι δεν είναι σωστό μάλλον, ε;
    Ναι, μωρέ, αλλά ομολογώ έκλεψα, άνοιξα λεξικό για να σιγουρευτώ. Δυστυχώς κάνουμε πολλά λάθη, άλλα από απροσεξία, άλλα από βαρεμάρα, άλλα επειδή τά'χουμε μάθει λάθος για χίλιους δυο λόγους. Απλά μια (και μιας σωστό είναι πλέον λέει ο Μπαμπινιώτης ) και έπεσε το μάτι μου σ'αυτό το thread, μου φάνηκε λίγο χαζό να καθήσουμε να πούμε τι είναι σωστό και τι λάθος, έτσι από προσωπική "πείρα" ή από το πώς τα ξέρουμε εμείς.

    Η Γραμματική είναι μία, άσχετα με το αν με τον καιρό προστίθενται ή αφαιρούνται διάφορες λέξεις και ιδιωματισμοί και άσχετα με το αν υπάρχουν δυο, τρεις "σχολές" που ακολουθούν διαφορετικούς κανόνες. π.χ. Πρέπει νά'χω ξαναπεί σε παλαιότερο θέμα ότι στη δουλειά μου διορθώνουν το καθίσω, κάθισα με γιώτα και μου λένε ότι το σωστό είναι καθήσω, κάθησα με ήτα... Στον Μπαμπινιώτη λέει ότι το κάθομαι σχηματίζει τον Αόριστο δανειζόμενο το θέμα του ρήματος καθίζω και ότι τύπος "καθήσω", "κάθησα" είναι λάθος! Τι να πεις. Προφανώς κάποιοι άλλοι Γλωσσολόγοι βασίζονται σε άλλους κανόνες και λένε αυτά που λένε και το αποτέλεσμα είναι να μπερδεύουν τον κοσμάκη και να δημιουργούνται τέτοια threads στα forums/fora.

    Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να είμαστε πάντα τόοοοοοοοσο σίγουροι για τον εαυτό μας και να αφήνουμε ένα μικρό περιθώριο λάθους σε όσα λέμε. Ετσι πριν γράψουμε κάτι για το οποίο "είμαστε τόσο σίγουροι" θα το ελέγχουμε σε κάποιο λεξικό ή Γραμματική και έτσι σιγά σιγά θα αρχίσουμε να μιλάμε σωστά. Καμιά φορά όλοι μας ακούμε διάφορα από δώ κι από κεί ή διαβάζουμε σε εφημερίδες (κι αυτές δεν είναι άμεμπτες, άνθρωποι σαν κι εμάς γράφουν εκεί και όσο για τους editors δεν θέλω να αρχίσω να λέω γιατί δεν θα τελειώσω ποτέ!). Ας αντιμετωπίζουμε αυτά που ακούμε και βλέπουμε γραμμένα με κριτικό πνεύμα κι αν για κάτι έχουμε αμφιβολία ας το τσεκάρουμε λοιπόν. Ο,τι κι αν γράψουμε σε κάποιο thread, αυτοί που είναι επιπόλαιοι πάλι λάθη θα κάνουν στη χρήση της γλώσσας. Μόνος του ο καθένας είναι υπεύθυνος για τη μόρφωσή του και τη σωστή χρήση της γλώσσας. Αλλά καταλαβαίνω τον λόγο που ξεκίνησε ένα τέτοιο θέμα. Κάτι φορές βλέπουμε κάτι τρανταχτά λάθη και μας σηκώνεται η τρίχα!

    Υ.Γ. Πληροφοριακά: "κατ' αρχήν" = (in principio) για λόγους αρχής, ως θέμα αρχής και "κατ' αρχάς" = (στην αρχή) εν πρώτοις, πρώτα πρώτα και τα δύο θέλουν απόστροφο. Δείτε και ωραιότατο θεματάκι στο παρακάτω φόρουμ.
    http://www.translatum.gr/forum/index.ph ... opic=728.0

  15. #240
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Γιε, [περίπου] συμφωνώ. Τα τρανταχτά λάθη ήταν η αφορμή. Άλλο θέμα η συνέχεια. Για τα "κατ(')αρχήν", "κατ(')αρχάς", λίστα από τη σχολή της ang λέει ότι γράφονται ως μία λέξη. Anyway, ας επικεντρωθούμε στα τρανταχτά που λέγαμε κι ας αφήσουμε τα υπόλοιπα για τον Μπαμπινιώτη αφού αυτός είναι ο νόμος και μόνο αυτός γράφει τα πάντα "σωστά"
    Feed my fear

Similar Threads

  1. Replies: 75
    Last Post: 09-08-2004, 04:19
  2. Replies: 17
    Last Post: 08-03-2004, 01:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •