Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 256 to 263 of 263

Thread: Protaseis

  1. #256
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Mονο τον Αναρχικό των 2 κόσμων (Τhe dispossessed ) έχω διαβάσει, το οποίο είναι εξαιρετικό.
    Είχα πάει να ξεκινήσω και το Αριστερό χέρι του σκοταδιού, αλλά δεν ήμουν σε διάθεση για το στυλ της Λεγκαίν τελικά και το παράτησα. Είχε φανεί συμπαθητικό πάντως.
    Kill the wise one!

  2. #257
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το dispossessed είναι εξαιρετικό βιβλίο απ' όλες τις απόψεις, αν δεν το έχεις διαβάσει, είναι η καλύτερη δυνατή πρόταση. Πάντως, για να ακριβολογούμε η Λεγκαίν περισσότερο Sci-Fi συγγραφέας χαρακτηρίζεται, παρά fantasy. Νομίζω ότι και στην τύχη να πάρεις να διαβάσεις κάποιο βιβλίο της, θα νιώσεις πολύ όμορφα
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #258
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Επίσης θα την χαρακτήριζα οριακά scifi γιατί τα θέματα που θίγει μόνο scifi δεν είναι. Απλά τυχαίνει να μιλάει στις ιστορίες για άλλους πλανήτες.(τουλάχιστον από αυτα που έχω δει μέχρι τώρα)
    Kill the wise one!

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Ευχαριστώ. άλλαξα γραφείο είπαμε και ο συνάδερφος είναι και του φανταστικού.
    Μου είπε για Φίλιπ Ντικ και Φρανκ Χέρμπερτ, αλλά αν είναι να να ξεκινησω, να ξεκινήσω από την Ούρσουλα.

  5. #260
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ε, οι Dick και Herbert είναι δεδομένα sci-fi. Animae, τα θέματα που πιάνει, τα οποία κατά κύριο λόγο θα έλεγε κανείς πως είναι "κοινωνικά" μεταφέρονται στον αναγνώστη μέσω του setting που ορίζει ο συγγραφέας. Νομίζω ότι αυτή είναι και η πεμπτουσία της Επιστημονικής Φαντασίας, όχι απαραίτητα η ενασχόληση με την τεχνολογία ή/και με το μέλλον. Το ίδιο συμβαίνει και με τα έργα του Ασίμωφ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #261
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Ε, οι Dick και Herbert είναι δεδομένα sci-fi. Animae, τα θέματα που πιάνει, τα οποία κατά κύριο λόγο θα έλεγε κανείς πως είναι "κοινωνικά" μεταφέρονται στον αναγνώστη μέσω του setting που ορίζει ο συγγραφέας. Νομίζω ότι αυτή είναι και η πεμπτουσία της Επιστημονικής Φαντασίας, όχι απαραίτητα η ενασχόληση με την τεχνολογία ή/και με το μέλλον. Το ίδιο συμβαίνει και με τα έργα του Ασίμωφ.
    Στον Ασιμωφ όμως το scifi παίζει τον ρόλο του (έστω πιο μικρό από πιο χαρκορ scifi συγγραφείς), ενώ στη Λεγκαίν μπορείς να φανταστείς όλες αυτές τις ιστορίες χωρίς καν το scifi κομμάτι.
    Είναι η πεμπτουσία της επιστημονικής φαντασίας, ειδικά αυτό που έχει κάνει ο Ασιμωφ στο Foundation, αλλά εκεί τα πράγματα είναι πιο αναμεμειγμένα.
    Τεσπά, είναι ξεκάθαρο ότι συμφωνούμε
    Kill the wise one!

  7. #262
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    double post
    Kill the wise one!

  8. #263
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Εσείς του φανταστικού, πείτε σε εμένα τον άσχετο από αυτά τί να διαβάσω από Ούρσουλα Λεγκαίν.
    Earth sea , dispossessed.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Protaseis gia ethniki
    By asimoulis in forum Athletics
    Replies: 1
    Last Post: 12-10-2004, 20:39
  2. Protaseis
    By Buddy Lackey in forum PC & Games
    Replies: 23
    Last Post: 30-09-2004, 15:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •