Page 16 of 18 FirstFirst ... 61415161718 LastLast
Results 226 to 240 of 263

Thread: Protaseis

  1. #226
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post
    αν θελετε πειτε λιγο πιο θεωρειτε καλυτερο βιβλιο σε αυτο το ειδος λογοτεχνιας.
    Τελευταία λάτρεψα Κλαρκ Άστον Σμιθ. Γενικώς, δεν έχω κάποιο μοναδικό αγαπημένο. Από Έλληνες μου αρέσει ό,τι έχει πέσει στα χέρια μου από τον μακαρίτη Τάσο Ρούσσο. Ο λατρείας ο Ρένος Αποστολίδης, επίσης, είναι πολύ καλός σε ό,τι σχετικό έχει γράψει. Θέλω να πιάσω και τον Δημοσθένη Βουτυρά (χωρίς υπερβολή, εδώ και 10 χρόνια).

    Edit: inb4 Μπόρχες και κλειδώστε το (και δεν θα 'χει άδικο όποιος το πει).
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #227
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    να πω την αληθεια, μπορχες δνε ετυχε ποτε μου να διαβασω. ο κλαρκ αστον σμιθ ομως ειναι πολυ καλος συγγραφεας, ωραιες ατμοσφαιρες, και ενδιαφερουσα προσωπικοτητα. ο αρθουρ μαχεν μου αρεσει παρα πολυ. γενικοτερα τα βιβλιαρακια που ειχαν κυκλοφορησει οι εκδοσεις ωρορα δεν χορταινω να διαβαζω. τα εχω βρει ολα σε μια δημοσια βιβλιοθηκη και πραγματικα ανακαλυψα θυσαυρο.

    που λες, διαβασα ενα βιβλιο για τον καβαφη του αποστολιδη, απαντα τα δημοσιευμενα λεγεται, και απο τις αναλυσεις του και τα σχολια μου φανηκε παραπανω απο αξιολογος. ειδικα ο τροπος που γραφει. με εκανε να λατρεψω τον καβαφη. εχει ασχοληθει με τη λογοτεχνια του φανταστικου?

    Ra Pariah,. ασχολεισαι καθολου με ιστορικο μυθιστορημα? εχεις διαβασει μηπως κατι αξιολογο σχετικα με αρχαια ελλαδα?

  3. #228
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Έχει βγάλει, πράγματι, μια σχολιασμένη έκδοση του Καβάφη. Την έχω ξεφυλλίσει απλώς, ωστόσο χαίρομαι που σου άρεσε! Είναι τεράστιο κεφάλαιο ο Ρένος. Πολυγραφότατος και έχει κάποια πολύ αξιόλογα κομμάτια. Έχει γράψει διάφορα διηγήματα (και σίγουρα μια νουβέλα, την Ανθύλη) τα οποία έχουν στοιχεία του φανταστικού. Κλασικό θεωρείται ο Γρασαδόρος, εμένα μου αρέσει και ο Κένταυρος, όλα ενταγμένα σε διάφορα συλλόγες. Τσέκαρε παρακάτω δύο σχετικές εκπομπές με καλεσμένους (στην πρώτη) τον Τάσο Ρούσσο και (στην δεύτερη) τον -φαντάζομαι γνωστό σου μεταφραστή/επιμελητή- Μάκη Πανώριο.




    Από μυθιστορήματα μου αρέσουν οι Τελευταίες Αμαζόνες (Pressfield) και ΦΥΣΙΚΑ ο Ηρακλής ο Συνταξιδιώτης μου (Robert Graves - ΤΙΤΑΝ). Και τα δύο είναι «μυθολογικά» μυθιστορήματα. Ημι-ιστορικό μυθιστόρημα είναι η Κάθοδος του Ορφέα (Harper). Το πρώτο είναι για τον Θησέα, το δεύτερο για τον αργοναυτικό κύκλο, το τελευταίο για τα ταξίδια του Πλάτωνα στη Σικελία.

    Πρέπει να πιάσεις Μπόρχες οπωσδήποτε.
    Last edited by Ra Pariah; 12-04-2015 at 12:38.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #229
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Σε ημι-ιστορικό μυθιστόρημα αλλά όχι καθαρά για αρχαία Γρεκία να προτείνω και γω τον Ιουλιανό του Γκορ Βιντάλ.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  5. #230

    Default

    Κατατοπιστικότατοι. Θερμές ευχαριστίες.


    που λες, διαβασα ενα βιβλιο για τον καβαφη του αποστολιδη, απαντα τα δημοσιευμενα λεγεται, και απο τις αναλυσεις του και τα σχολια μου
    Τα σχόλια - αν μιλάμε για την έκδοση των απάντων του Καβάφη - δεν είναι μόνο του Ρένου αλλά και των δυο γιων του. (Πολλές φορές θα πετύχεις "αντικρουόμενες" απόψεις μεταξύ των τριών για το ίδιο κείμενο/έργο - κατ εμέ ορθώς.)

    Τσέκαρε Γρασαδόρο που λέει κι ο Pariah.

  6. #231
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    σε μια βδομαδα που θα παω ξανα στη βιβλιοθηκη θα κοιταξω για βιβλια του αποστολιδη. το τελευταιες αμαζονες του πρεσσφιλντ θελω εδω και πολυ καιρο να το διαβασω, δεν ξερω γιατι παντα το αφηνω, θα το κανω ομως αυτες τις μερες. εχω διαβασει δυο φορες τις πυλες της φωτιας, ηταν απο τα πρωτα βιβλια που αγορασα. θελω να αγορασω ενα βιβλιο τον αλλο μηνα και γι αυτο σε ρωτησα για ιστορικο μυθιστορημα, εδω και αρκετο καιρο βρισκομαι σε αναλογη νοητικη διαθεση. με γοητευει πολυ οτιδηποτε σχετιζεται με τον ορφεα. ηθελα να σε ρωτησω αν το συγκεκριμενο βιβλιο κανει αναφορες στα ορφικα μυστηρια και γενικα αν δινει πληροφοριες γυρω απο αυτα. διαβασα την περιληψη αλλα δεν ειδα καποια αναφορα. λεω μηπως ο τιτλος εινα παραπλανητικος. ξερω ωστοσο οτι η σκεψη του πλατωνα ηταν επηρεασμενη απο τους ορφικους.

    ελεγα να αγορασω ενα βιβλιο που ονομαζεται το τραγουδι του αχιλλεα, αν εχεις ακουστα. διαβασα προσφατα ενα που συζητηθηκε αρκετα, το ο μαθητης μου ο αλεξανδρος. ανουσιο και βαρετο. μεινετε μακρυα του. λογικα εκδοθηκε λογω του ταφικου μνημειου της αμφιπολης.

    Νικο, ναι, αυτο ειναι το βιβλιο που λεω για τον καβαφη. ενταξει, την αλλη βδομαδα θα κοιταξω για τον γρασαδορο.

  7. #232
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Η ορφική θεολογία συνδέεται με την πλοκή του βιβλίου του Harper. Παρ' όλα αυτά, οι αναφορές δεν γίνονται τόσο στο πρόσωπο του Ορφέα όσο στο θέμα της κατάβασης στον Κάτω Κόσμο. Υπάρχει, ακόμα, εκτεταμένη πραγμάτευση σχετικά με τα ορφικά χρυσά ελάσματα. Ωραίο βιβλιαράκι είναι. Αν σε ενδιαφέρει, πάντως, η θεματική, κάποια στιγμή να βρεις το βιβλίο του Guthrie «Ο Ορφέας», αυτό είναι το βασικό επιστημονικό εργαλείο.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #233
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    To παρακάτω βιβλίο δεν έχει καμία σχέση με την αρχαία ελλάδα και τον Ορφέα.

    Καλύπτει όμως πλήρως τις προδιαγραφές του ιστορικού μυθιστορήματος και το μπλέξιμο με θρησκείες και αιρέσεις.

    Άσχετα με αυτό και ακόμα και αν δεν είχε ζητήσει πρόταση για ιστορικό μυθιστόρημα ο anti, είναι ένα συγκλονιστικό βιβλίο

    Μιλάω για τον "Εκκλησιαστή" (πρωτότυπος τίτλος: "Q") της συλλογικότητας (?) περσόνας(?) κάτι άλλο(?) Luther Blissett

    Παιδιά όποιος δεν έχει διαβάσει αυτό το βιβλίο να το διαβάσει. Πάνε πάνω από 10 χρόνια που το διάβασα και πού και πού πιάνω τον εαυτό μου να το θυμάται ακόμα και τώρα.

    Σοβαρά τώρα αν το'χει διαβάσει κάνας άλλος ας πει κι αυτός τη γνώμη του.
    Last edited by rat_poison; 13-04-2015 at 01:09.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #234
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    του Pressfield ειναι ωραιο και το Ανεμοι Πολεμου που ειναι στον Πελλοπονησιακο πολεμο
    παλια ειχα διαβασει και αυτο του Curtis Ford συμπαθητικο θα τολεγα


  10. #235

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    To παρακάτω βιβλίο δεν έχει καμία σχέση με την αρχαία ελλάδα και τον Ορφέα.

    Καλύπτει όμως πλήρως τις προδιαγραφές του ιστορικού μυθιστορήματος και το μπλέξιμο με θρησκείες και αιρέσεις.

    Άσχετα με αυτό και ακόμα και αν δεν είχε ζητήσει πρόταση για ιστορικό μυθιστόρημα ο anti, είναι ένα συγκλονιστικό βιβλίο

    Μιλάω για τον "Εκκλησιαστή" (πρωτότυπος τίτλος: "Q") της συλλογικότητας (?) περσόνας(?) κάτι άλλο(?) Luther Blissett

    Παιδιά όποιος δεν έχει διαβάσει αυτό το βιβλίο να το διαβάσει. Πάνε πάνω από 10 χρόνια που το διάβασα και πού και πού πιάνω τον εαυτό μου να το θυμάται ακόμα και τώρα.

    Σοβαρά τώρα αν το'χει διαβάσει κάνας άλλος ας πει κι αυτός τη γνώμη του.
    Αυτό δω, έτσι; Το τσιμπάω όταν κατέβω κέντρο.

    http://www.politeianet.gr/books/9789...siastis-200484

  11. #236
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ναι αυτό
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  12. #237
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    εδώ να πούμε ότι όλα τα έργα της κοινότητας μπορείτε να τα κατεβάστε τζάμπα από δω http://www.wumingfoundation.com/ital...ownloads.shtml γιατί έχουν άδεια CC
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  13. #238
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ενδιαφέρον εργαλείο, για τσεκάρετε: http://www.openingthebook.com/whichbook/

  14. #239
    Aрийская девушку
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    10

    Default

    Πολύ χρήσιμο πραγματικά. Σ'ευχαριστώ!

  15. #240
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Ra Pariah, διαβασα τις τελευταιες αμαζονες δυο φορες. ειναι απο τα αγαπημενα μου βιβλια πλεον. το λατρεψα πραγματικα. πηγαινω στους λοφους γυρω απο την ακροπολη, ακουω summoning και διαβαζω αποσπασματα απο το βιβλιο. πηγα και στο μουσειο της ακροπολης και καθισα στο μερος οπου βρισκονται οι μετωπες με την αμαζονομαχια. να, για κατι τετοια ζω.

    ηθελα να ρωτησω το φορουμ, επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο γυρω απο τη λογοτεχνια του φανταστικου, με το ονομα tigana. μου φαινεται καλο αλλα επειδη ειναι μεγαλο σκεφτηκα να ρωτησω αν αξιζει να διαβαστει. διαβαζω οτι ο συγγραφεας θεωρειται συνεχιστης του εργου του τολκιν, οποτε θα ηθελα να ακουσω δυο λογια εαν δεν βαριεστε.

Similar Threads

  1. Protaseis gia ethniki
    By asimoulis in forum Athletics
    Replies: 1
    Last Post: 12-10-2004, 19:39
  2. Protaseis
    By Buddy Lackey in forum PC & Games
    Replies: 23
    Last Post: 30-09-2004, 14:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •