Page 17 of 18 FirstFirst ... 715161718 LastLast
Results 241 to 255 of 263

Thread: Protaseis

  1. #241
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post

    ηθελα να ρωτησω το φορουμ, επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο γυρω απο τη λογοτεχνια του φανταστικου, με το ονομα tigana. μου φαινεται καλο αλλα επειδη ειναι μεγαλο σκεφτηκα να ρωτησω αν αξιζει να διαβαστει. διαβαζω οτι ο συγγραφεας θεωρειται συνεχιστης του εργου του τολκιν, οποτε θα ηθελα να ακουσω δυο λογια εαν δεν βαριεστε.
    εχω παρα πολλα χρονια πουτοχω διαβασει
    απο οσο θυμαμαι καλο τοχα βρει χωρις να ειμαι ιδιαιτερος φαν του ειδους

  2. #242
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default


    [Τάσος Ρούσσος, Ο τελευταίος της συντεχνίας]

    Πρόκειται για μια νουβέλα του Τάσου Ρούσσου, σημαντικού ανθρώπου των γραμμάτων, που πέθανε δυστυχώς πέρσι. Τον δημιουργό τον έμαθα μέσα από τις εκπομπές του Ρένου, και έκτοτε προσπαθώ να διαβάζω οτιδήποτε δικό του πέφτει στα χέρια μου. Παρότι πεπαιδεμένος, υπήρξε μεγάλος λάτρης του Φανταστικού, με το οποίο καταπιάνεται και στο συγκεκριμένο έργο. Ουσιαστικά εδώ πραγματεύεται πτυχές ενός δυστοπικού κόσμου, με έναν υψηλό δείκτη όμως συγγραφικής ωριμότητας και συγκρατημένης μελαγχολίας. Η γραφή του Ρούσσου σε συνεπαίρνει, και είναι θέμα ωρών η ανάγνωση του λογοτεχνήματος.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #243
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default


  4. #244
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    γεια σας. εχει διαβασει κανεις το βιβλιο "τα κακομαθημενα παιδια της ιστοριας", να μου πει εαν αξιζει να το αγορασω, και αν καλυπτει καποιον που ενδιαφερεται για την ιστορια της νεοτερης ελλαδας?

  5. #245
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post
    ηθελα να ρωτησω το φορουμ, επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο γυρω απο τη λογοτεχνια του φανταστικου, με το ονομα tigana. μου φαινεται καλο αλλα επειδη ειναι μεγαλο σκεφτηκα να ρωτησω αν αξιζει να διαβαστει. διαβαζω οτι ο συγγραφεας θεωρειται συνεχιστης του εργου του τολκιν, οποτε θα ηθελα να ακουσω δυο λογια εαν δεν βαριεστε.
    Έχω το Τιγκανά και το Υφαντό της Φιόναβαρ. Μπορώ να πώ άφοβα, σχετικά, ότι είναι αρκετά καλός, σχετικά down to earth, χρησιμοποιεί ιστορικά δεδομένα, πάνω στα οποία χτίζει τους κόσμους του. Θα βρείς πολλά πράγματα τα οποία θα σου θυμίζουν Αναγεννησιακή Ιταλία π.χ.

    Go for it.

    Edit:

    Επίσης, στο Υφαντό της Φιόναβαρ, οι κόσμοι που αλληλοσυνδέονται μεταξύ τους δίνουν ένα σκαρίφημα του πώς ξεκινάει το όλο σκηνικό. Τρίτομο, ψήσου να το πάρεις.
    Last edited by When Black Roses Bloom; 25-08-2016 at 18:14.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #246
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Ρίξτε καμία πρόταση για πακέτο <<καλής μετάφρασης-φροντισμένης έκδοσης>> του Dune. Απ'όσα διαβάζω, essential αγορά ότι είναι η πρώτη εξαλογία, σωστά?
    Resistance is useless

  7. #247
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Σωστά, αλλά γιατί μετάφραση; Δεν ξέρω κιόλας αν υπάρχουν περισσότερες από μία, εδώ που τα λέμε.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #248
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Σωστά, αλλά γιατί μετάφραση; Δεν ξέρω κιόλας αν υπάρχουν περισσότερες από μία, εδώ που τα λέμε.
    Κι όμως σφάλλεις. Υπάρχουν 4 εκ των οποίων οι 2 πρώτες στην καθαρεύουσα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #249
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Που να μπορείς να αγοράσεις κανονικά; Νομίζω ότι όλες πλην της Anubis είναι εξαντλημένες.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #250
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Γελάω με Dune στην Καθαρεύουσα. Στο ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ θα είναι ρε ΓΑΒΓΑΒ! Σιγά μην είναι και στην Αιολική ξέρω 'γώ...
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #251
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    άσε μας ρε φιλόλογε να τρολλάρουμε λίγο! Αμέσως να σποιλεριάσει
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #252
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Σωστά, αλλά γιατί μετάφραση; Δεν ξέρω κιόλας αν υπάρχουν περισσότερες από μία, εδώ που τα λέμε.
    Δηλαδή θα πρότεινες σε κάποιον που δεν έχει πολυδιαβάσει λογοτεχνία στα αγγλικά προηγουμένως
    και ο ελεύθερος χρόνος του τείνει στο μηδέν,
    να κάνει το μεγάλο βήμα με μια space opera?
    Resistance is useless

  13. #253
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μοιάζει με παγίδα η ερώτησή σου φίλτατε και δεν ξέρω πως πρέπει να τη διαχειριστώ. Θα αρκεστώ να πω ότι δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που διάβασα την ελληνική μετάφραση σε οτιδήποτε με ενδιέφερε και ήταν γραμμένο στην Αγγλική αρχικά. Αυτό δε σημαίνει πως οι μεταφράσεις θα ήταν a priori για πέταμα, απλά όταν έχεις πρόσβαση στο αυθεντικό κείμενο και 9,5/10 φορές είναι φτηνότερο, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

    Τώρα που το σκέφτομαι, είχα ρίξει μια κλεφτή ματιά στη μετάφραση του Witcher, που ισχυρίζονται πως έγινε απευθείας από τα Πολωνικά, πράγμα θετικό γιατί σε αρκετά σημεία η αγγλική απόδοση μοιάζει προβληματική ή κάπως "κακή" (συνέβαινε περισσότερο στις πρώτες εκδόσεις των βιβλίων) η οποία μου είχε φανεί αρκούντως επική και όμορφη. Αλλά όπως είπα, ήταν απλά μια κλεφτή ματιά.

    Εν κατακλείδι, give it a shot, ξεκινάς και βλέπεις. Δε φαντάζομαι πως θα έχεις ιδιαίτερο ζήτημα με τη γλώσσα και το θέμα του χρόνου θα σε απασχολήσει εξίσου, ανεξαρτήτως γλώσσας, γιατί δεν πρόκειται να διαβάσεις Άρλεκιν ή ΒιΠερ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #254
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by menumission View Post
    Ernest Hemingway - Για ποιον χτυπά η καμπάνα
    δεν το 'χω διαβάσει

  15. #255
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Εσείς του φανταστικού, πείτε σε εμένα τον άσχετο από αυτά τί να διαβάσω από Ούρσουλα Λεγκαίν.

Similar Threads

  1. Protaseis gia ethniki
    By asimoulis in forum Athletics
    Replies: 1
    Last Post: 12-10-2004, 20:39
  2. Protaseis
    By Buddy Lackey in forum PC & Games
    Replies: 23
    Last Post: 30-09-2004, 15:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •