Page 151 of 609 FirstFirst ... 51101141149150151152153161201251 ... LastLast
Results 2,251 to 2,265 of 9121

Thread: ATHLETICS GENERAL DISCUSSION

  1. #2251
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Βρίσκω την οργάνωση του Ολυμπιακού εξπρεσιονιστική, με έντονα στοιχεία κυβισμού επηρεασμένη ίσως απ'την σχολή της Δανίας στα πιο μινιμαλ μέρη της.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  2. #2252
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    "Θέλω πράσινη επταετία"


    Ο Έκι Γκονζάλες αισθάνεται καλά στον Παναθηναϊκό. Το μόνο που δεν του αρέσει στην Ελλάδα είναι η... κυριαρχία του Ολυμπιακού, για αυτό κι η μοναδική του ευχή είναι μια "πράσινη δυναστεία επτά ετών".

    Ο Αργεντίνος χαφ σέβεται τον Ριβάλντο, αλλά όχι την ΑΕΚ και μιλάει ανοιχτά για τη διαιτησία και τον Μαλεζάνι. Διαβάστε στο SPORT 24 τη προδημοσίευση της συνέντευξης του στο "Esquire" (κυκλοφορεί τη Μεγάλη Τετάρτη 19/4) και στο Γιώργο Φωτεινόπουλο.
    "Επτά χρόνια πρωτάθλημα"
    Την πρώτη του σεζόν στον Παναθηναϊκό, ο Έκι Γκονζάλες πανηγύρισε το νταμπλ με τον Ιτζάκ Σουμ στην τεχνική ηγεσία, όμως όπως φαίνεται το όνειρο του είναι να κάνει "δυναστεία" με την φανέλα του "τριφυλλιού", ενώ τόνισε οτι δεν θεωρεί ντέρμπι τις αναμετρήσεις με την ΑΕΚ παρά μόνο με τον Ολυμπιακό (!).

    "Το όνειρό μου είναι να πάρω το πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό και να νικήσω σε ντέρμπι τον Ολυμπιακό. Θέλω αυτό που έκανε ο Ολυμπιακός για εφτά συνεχόμενα χρόνια να ξεκινήσει να το κάνει από του χρόνου ο Παναθηναϊκός. Τρελαίνομαι να κερδίζω στα ντέρμπι. Το απολαμβάνω και νομίζω ότι και ο κόσμος αυτό θέλει. Νίκες στα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και φυσικά πρωταθλήματα. Τα παιχνίδια με την ΑΕΚ δεν είναι τόσο σημαντικά για εμάς όσο αυτά με τον Ολυμπιακό. Νομίζω οτι είμαστε καλύτερη ομάδα, σαν σύνολο".

    "Δεν είμαι ηγέτης, μπορώ όμως να προσφέρω"
    Όταν ανανέωσε την συνεργασία του με τον Παναθηναϊκό, αρκετοί είπαν οτι θα είναι ο ηγέτης των "πράσινων" τα επόμενα χρόνια, όμως εκείνος έχει διαφορετική άποψη: "Νιώθω ότι συνεργάζομαι πολύ καλά με τους συμπαίκτες μου και ότι όλοι μαζί στο γήπεδο προσπαθούμε να φτάσουμε τον Παναθηναϊκό ψηλά. Δεν νιώθω ηγέτης. Ηγέτες είναι ο κύριος Βαρδινογιάννης, ο κύριος Μήτσου, ο προπονητής. Εγώ νιώθω ότι μπορώ να προσφέρω πολλά στην ομάδα, να δώσω κάποιες συμβουλές στους νέους παίκτες. Έχουμε πολλούς νέους ταλαντούχους ποδοσφαιριστές κι αν τους καθοδηγώ στο γήπεδο δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είμαι ο ηγέτης τους. Πιστεύω ότι είμαι και εγώ κάπως υπεύθυνος για να βγάλουν στο γήπεδό το ταλέντο τους".

    "Μάθαμε να ζούμε με την διαιτησία"
    Φέτος υπάρχουν πολλά παράπονα απο τους διαιτητές, με τον Έκι να δηλώνει οτι στον Παναθηναϊκό έχουν μάθει να ζουν με αυτό, ωστόσο εξέφρασε την επιθυμία ν' αλλάξει κάτι με την δημιουργία της Σούπερ Λίγκα: "Έχουμε μάθει να ζούμε με αυτό. Ελπίζω αν δημιουργηθεί η πολυσυζητημένη Σούπερ Λίγκα να δώσουν μεγάλη βαρύτητα στον τομέα της διαιτησίας. Ας την κάνουν περισσότερο επαγγελματική αν και νομίζω ότι έχουμε καλούς διαιτητές. Όλοι ξέρουμε ποια ομάδα ευνοείται συνέχεια, το έχουμε δει αυτό. Απλώς ξαναλέω ότι πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό, δεν θέλω να πω κάτι άλλο".

    "Δίκαια στην κορυφή ο Ολυμπιακός"
    Ο Ολυμπιακός κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα δυο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Οι "πράσινοι" δεν κατάφεραν να φθάσουν στον στόχο τους, με τον Αργεντινό μέσο να παραδέχεται την ανωτερότητα των "ερυθρολεύκων" στο σύνολο της σεζόν.

    "Στο σύνολο της χρονιάς θεωρώ ότι δίκαια βρίσκεται στην κορυφή. Αλλά τον τελευταίο καιρό δεν είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα. Εμείς είμαστε αυτοί που παίζουμε το καλύτερο ποδόσφαιρο. Την πρώτη φορά που αντιμετωπίσαμε τον Ολυμπιακό, πέντε μέρες νωρίτερα παίζαμε για τα προκριματικά του Champions League και ήμασταν κουρασμένοι. Η ομάδα δεν είχε δέσει ακόμα και είχαμε πολλούς νέους παίκτες. Τις πρώτες τρεις αγωνιστικές ήμασταν άλλη ομάδα. Πιστεύω ότι εκεί κρίθηκε και το πρωτάθλημα. Αν δεν είχαμε κάνει αυτό το κακό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός σήμερα ίσως να μην έπαιρνε το πρωτάθλημα. Την δεύτερη φορά που παίξαμε με τον Ολυμπιακό κάναμε κάποια σοβαρά λάθη, αλλά νομίζω ότι δεν αξίζαμε να χάσουμε".

    Τι φταίει για την απώλεια τους πρωταθλήματος τα τελευταία χρόνια; "Οι αλλαγές πολλών ποδοσφαιριστών και τριών προπονητών".

    "Υψηλού επιπέδου ο Μαλεζάνι"
    Τον τελευταίο καιρό ακούγεται όλο και περισσότερο οτι ο Μαλεζάνι θ' αποχωρήσει απο την τεχνική ηγεσία του Παναθηναϊκού, ωστόσο ο Έκι Γκονζάλες είναι "θαυμαστής" του Ιταλού τεχνικού: "Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό για την ομάδα να μείνει. Είναι προπονητής υψηλού επιπέδου, που έχει αλλάξει πολλά στην ομάδα. Από την προπόνηση, την φιλοσοφία της ομάδας μέχρι τη νοοτροπία στα αποδυτήρια. Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό για μια ομάδα με πολλούς νέους ποδοσφαιριστές όπως η δική μας".

    "Κανένα πρόβλημα με Οκκά, Παπαδόπουλο"
    Όταν αγωνίζεται ο Έκι Γκονζάλες παθιάζεται, με αποτέλεσμα αρκετές φορές να έχει διαπληκτιστεί με ποδοσφαιριστές. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι αυτά με τον Οκκά (στο ντέρμπι στο Καραϊσκάκη) αλλά και Παπαδόπουλο (την περασμένη σεζόν κατά την διάρκεια της προπόνησης). Ο μέσος του "τριφυλλιού" εκτός αγώνα είναι εντελώς διαφορετικός και παραδέχθηκε οτι στην ένταση ενός αγώνα μπορούν να γίνουν τέτοια περιστατικά.

    "Δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο με τον Οκκά. Όλα έγιναν πάνω στην ένταση του αγώνα. Και οι δύο θέλαμε να νικήσουμε. Εγώ ήμουν και εκνευρισμένος και ο Οκκάς μερικές φορές το παρακάνει με το γεγονός ότι προσποιείται ότι τον χτυπούν και έγινε ό,τι έγινε. Αλλά αν δεν είχε την βοήθεια της διαιτησίας δεν θα τα έκανε αυτά. Όσο για το επεισόδιο με τον Δημήτρη, ήμουν καινούργιος στην ομάδα, μου έκανε μια ποδοσφαιρική παρατήρηση με πολύ έντονο ύφος, εγώ νευρίασα και όταν πήγαμε στα αποδυτήρια τον έσπρωξα. Αυτό ήταν όλο. Τον Δημήτρη τον εκτιμώ πολύ και σαν ποδοσφαιριστή και σαν χαρακτήρα".

    "Σέβομαι τον Ριβάλντο"
    Όταν την περασμένη σεζόν ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε την απόκτηση του Ριβάλντο, ο Αργύρης Μήτσου δήλωσε οτι ο Γκονζάλες κάνει για δυο Ριβάλντο, κάτι που προκάλεσε διάφορα σχόλια. Ποια είναι η άποψη του Έκι; "Σέβομαι τον Ριβάλντο. Δεν πιστεύω ότι κάνω για δύο Ριβάλντο. Ήταν μια δήλωση περισσότερο για τον κόσμο της ομάδας. Για να τους "φτιάξει". Δεν έχω αυτή την πεποίθηση όχι μόνο γιατί ο Ριβάλντο είναι φίλος μου αλλά και γιατί τον σέβομαι απεριόριστα".

  3. #2253
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    Αρχιδια. Δηλωσεις κλαμμενου μουνιου.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  4. #2254
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ama thelei prwtathlhmata na paixei mpala
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #2255
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    mpeite sta site ths addidas kai ths nike kai deite ti gamata spotakia exoun bgalei en opsh tou world cup
    eidika h addidas gamhse

  6. #2256
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Apo sport24.gr:


    Στα δόντια του "δράκουλα"
    Δημοσίευση: 21 Απριλίου 2006 12:01


    Μπορεί η Ελλάδα να πανηγύρισε τον αποκλεισμό της Ζενίτ, που την διατήρησε προσωρινά στην 8η θέση, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να νιώθει σίγουρη.

    Η νίκη της Στεάουα επί της Μίντλεσμπρο επέτρεψε στην Ρουμανία να πλησιάσει την Ελλάδα στους 2 αγωνιστικούς βαθμούς (υπολογίζονται 2 βαθμοί η νίκη, 1 βαθμός η ισοπαλία, 1 βαθμός το πριμ πρόκρισης) και να αποτελεί σοβαρή απειλή για την 8η θέση στη βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ.

    Όλα τα σενάρια
    Για να συμβεί αυτό θα πρέπει η Στεάουα να προκριθεί στον τελικό με νίκη ή ισοπαλία. Για να παραμείνει η Ελλάδα στην 8η θέση θα πρέπει ή να προκριθεί στον τελικό η Μίντλεσμπρο ή να προκριθεί η Στεάουα με ήττα στο "Ρίβερσαϊντ" και να χάσει και στον τελικό.

    Η 8η θέση εξασφαλίζει στην κάτοχο της έξι εκπροσώπους στα Κύπελλα Ευρώπης την αγωνιστική περίοδο 2007-2008, όπως δηλαδή είχε φέτος η Ελλάδα και θα έχει -ανεξαρτήτως Ρουμάνων- και του χρόνου.

    Τα αποτελέσματα πιθανής απώλειας
    Στην περίπτωση που μας ξεπεράσουν οι Ρουμάνοι και πέσουμε στην 9η θέση, την περίοδο 2007-2008 θα μείνουμε με 4 ομάδες στα Κύπελλα Ευρώπης: την πρωταθλήτρια του επόμενου πρωταθλήματος στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, τη δεύτερη στον 3ο προκριματικό γύρο, την τρίτη της βαθμολογίας και την κυπελλούχο στο ΟΥΕΦΑ.

    Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ 2002-2006

    1. Ισπανία 71.319
    2. Ιταλία 66.588
    3. Αγγλία 62.772
    4. Γαλλία 50.781
    5. Γερμανία 48.364
    6. Πορτογαλία 44.041
    7. Ολλανδία 41.331
    8. ΕΛΛΑΔΑ 32.081
    9. Ρωσία 31.833
    10. Ρουμανία 31.456
    11. Σκωτία 30.375
    12. Βέλγιο 30.250
    13. Ουκρανία 26.600
    14. Τσεχία 26.575
    15. Τουρκία 26.166
    16. Ελβετία 25.875

    An exaireseis tin Porto pou pire to CL kai tin Eindhoven pou olo kai kati kanei, pos sto diaolo mas pernane Ollandia kai Portogalia? Den einai ntropi?

  7. #2257
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Fixxxer
    Apo sport24.gr:


    Στα δόντια του "δράκουλα"
    Δημοσίευση: 21 Απριλίου 2006 12:01


    Μπορεί η Ελλάδα να πανηγύρισε τον αποκλεισμό της Ζενίτ, που την διατήρησε προσωρινά στην 8η θέση, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να νιώθει σίγουρη.

    Η νίκη της Στεάουα επί της Μίντλεσμπρο επέτρεψε στην Ρουμανία να πλησιάσει την Ελλάδα στους 2 αγωνιστικούς βαθμούς (υπολογίζονται 2 βαθμοί η νίκη, 1 βαθμός η ισοπαλία, 1 βαθμός το πριμ πρόκρισης) και να αποτελεί σοβαρή απειλή για την 8η θέση στη βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ.

    Όλα τα σενάρια
    Για να συμβεί αυτό θα πρέπει η Στεάουα να προκριθεί στον τελικό με νίκη ή ισοπαλία. Για να παραμείνει η Ελλάδα στην 8η θέση θα πρέπει ή να προκριθεί στον τελικό η Μίντλεσμπρο ή να προκριθεί η Στεάουα με ήττα στο "Ρίβερσαϊντ" και να χάσει και στον τελικό.

    Η 8η θέση εξασφαλίζει στην κάτοχο της έξι εκπροσώπους στα Κύπελλα Ευρώπης την αγωνιστική περίοδο 2007-2008, όπως δηλαδή είχε φέτος η Ελλάδα και θα έχει -ανεξαρτήτως Ρουμάνων- και του χρόνου.

    Τα αποτελέσματα πιθανής απώλειας
    Στην περίπτωση που μας ξεπεράσουν οι Ρουμάνοι και πέσουμε στην 9η θέση, την περίοδο 2007-2008 θα μείνουμε με 4 ομάδες στα Κύπελλα Ευρώπης: την πρωταθλήτρια του επόμενου πρωταθλήματος στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, τη δεύτερη στον 3ο προκριματικό γύρο, την τρίτη της βαθμολογίας και την κυπελλούχο στο ΟΥΕΦΑ.

    Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ 2002-2006

    1. Ισπανία 71.319
    2. Ιταλία 66.588
    3. Αγγλία 62.772
    4. Γαλλία 50.781
    5. Γερμανία 48.364
    6. Πορτογαλία 44.041
    7. Ολλανδία 41.331
    8. ΕΛΛΑΔΑ 32.081
    9. Ρωσία 31.833
    10. Ρουμανία 31.456
    11. Σκωτία 30.375
    12. Βέλγιο 30.250
    13. Ουκρανία 26.600
    14. Τσεχία 26.575
    15. Τουρκία 26.166
    16. Ελβετία 25.875

    An exaireseis tin Porto pou pire to CL kai tin Eindhoven pou olo kai kati kanei, pos sto diaolo mas pernane Ollandia kai Portogalia? Den einai ntropi?
    kalytera na vgazoume 1 omada champions league kai 1 uefa mpas kai mazepsoume kana vathmo (pou xlwmo to vlepw) h vathmologia pou pairnei kathe xwra kathe xrono diaireitai me tis omades poui exei stis evrwpaikes diorganwseis.. kai me aigalea kai olympikaous vathmoi den paizoun
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #2258
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ama tros pentares kai triares kathe xrono meta apo tote me to goal tou Mixalaki stin Varkeloni pairneis bonus vathmous diladi? I ama apokleiesai apo CL kai UEFA me 4 ittes opos o PAOK? An apokleiesai me 6 isopalies apo to CL ti pairneis? Meta ftaiei to Aigaleo ki o Olumpiakos pou einai OLOI axristoi.

  9. #2259
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Fixxxer
    Ama tros pentares kai triares kathe xrono meta apo tote me to goal tou Mixalaki stin Varkeloni pairneis bonus vathmous diladi? I ama apokleiesai apo CL kai UEFA me 4 ittes opos o PAOK? An apokleiesai me 6 isopalies apo to CL ti pairneis? Meta ftaiei to Aigaleo ki o Olumpiakos pou einai OLOI axristoi.
    ola paizoun
    alla ligoteres omades = perissoteroi vathmoi (thewrhtika)
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  10. #2260

    Default

    Quote Originally Posted by Fixxxer
    An exaireseis tin Porto pou pire to CL kai tin Eindhoven pou olo kai kati kanei, pos sto diaolo mas pernane Ollandia kai Portogalia? Den einai ntropi?
    Οχι. Ντροπή θα ήταν για την Ολλανδία και την Πορτογαλία αν τις περνούσαμε στη βαθμολογία. Μην ξεχνάς ότι πέραν των ομάδων που ανέφερες υπάρχουν η Μπενφίκα (στους 8 του CL φέτος), η Σπόρτιγκ (τελικό ΟΥΕΦΑ πέρυσι - άσχετα αν σφαχτήκαμε από τη διαιτησία στο μεταξύ μας ) και ο Αγιαξ (που όλο και κάτι κάνει κι αυτός). Ομάδες που είναι πολύ πάνω από τον ελληνικό μέσο όρο.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  11. #2261

    Default

    Δυσάρεστο, αν και αναμενόμενο νέο έτσι όπως είχαν εξελιχθεί τα πράγματα. Πέθανε σε ηλικία 74 ετών ο Τέλε Σαντάνα, προπονητής της μεγάλης Βραζιλίας του '82 και του '86. Εδώ και ένα μήνα σχεδόν νοσηλευόταν στην εντατική του νοσοκομείου του Μπέλο Οριζόντε με λοίμωξη στο έντερο. Να τι γράφει το Contra:

    Ο Σαντάνα, ο οποίος αναγκάστηκε να αποσυρθεί από την προπονητική το 1996, λόγω εγκεφαλικού επεισοδίου που υπέστη, ταλαιπωρήθηκε αρκετά από προβλήματα υγείας. Μάλιστα, το 2003, αναγκάστηκε να ακρωτηριαστεί στο αριστερό του πόδι από το γόνατο και κάτω, αφού είχε αναπτύξει ισχαιμία, με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτούνται με αίμα οι αρτηρίες.

    Ως τεχνικός, σημαντικότερες επιτυχίες στην καριέρα του θεωρούνται οι παρουσίες του στον πάγκο της εθνική ομάδας της Βραζιλίας στο Μουντιάλ του 1982 και του 1986. Στη διοργάνωση της Ισπανίας, η "σελεσάο" των Ζίκο, Σόκρατες, Φαλκάο, Εντερ και Ζούνιορ, έπεσε "θύμα" έκπληξης, αφού αποκλείστηκε από τη δεύτερη φάση των ομίλων, ύστερα από την ήττα της με 3-2 από την Ιταλία. Τέσσερα χρόνια αργότερα, στο Μεξικό, οι "καριόκας" ηττήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι από την Γαλλία, στα προημιτελικά του θεσμού.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  12. #2262
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    «Βλέπω ότι πολλοί επιθετικοί όταν χάνουν δύο, πέντε, δέκα ευκαιρίες, επηρεάζονται πάρα πολύ. Εγώ έχω ένα συν. Δεν το έχω αυτό. Και το αποδεικνύω γιατί βρίσκομαι πάντα μέσα στην φάση και χάνω τη μια ευκαιρία μετά από την άλλη» ήταν η απάντηση του Φάνη Γκέκα σε ερώτηση για την ψυχολογία που μπορεί να έχει ένας επιθετικός όταν ήταν καλεσμένος στο "PAO news".

    Ο πρώτος σκόρερ του "τριφυλλιού" αποτελεί μια από τις βασικές επιλογές του Αλμπέρτο Μαλεζάνι από την στιγμή που το δόθηκε η ευκαιρία και "έκλεψε" με την αξία του την θέση στην "γραμμή κρούσης". Με το βάρος μάλιστα μιας φανέλας βαριάς τόσο λόγο του ονόματος αλλά πλέον και με αυτή του νούμερου... καθώς ένας από τους προκατόχους της (Δημήτρης Σαραβάκος) αποτέλεσε και αποτελεί μια από τις σημαίες του συλλόγου μέχρι και σήμερα, κάτι που το γνωρίζει και δηλώνει "είναι τιμή μου να φοράω την φανέλα του".

    Η φετινή χρονιά ανήκει στον διεθνή επιθετικό που με 14 γκολ στο πρωτάθλημα "άγγιξε" ένα ρεκόρ που δυστυχώς δεν έφθασε. Τα οκτώ σερί παιχνίδια με τον ίδιο να στέλνει την μπάλα επτά συνεχόμενες φορές στα δίχτυα των αντίπαλων τερματοφυλάκων με την ΑΕΚ (και την διαιτησία) να σταματάει το σερί του την 22η αγωνιστική.

    Το άσχημο ξεκίνημα...

    Ο Φάνης Γκέκας μπορεί να ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, ωστόσο δεν άργησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και μάλιστα η αρχή έγινε σε ιδιαίτερα "βαρύ" κλίμα. Ο λόγος; Αντίπαλος του οι πρώην συμπαίκτες του στην Καλλιθέα και ένα κοινό που τον λατρεύει. Και εκείνος δεν δίστασε από την πρώτη του φορά ως αντίπαλος να τους προσφέρει όχι ένα αλλά δύο γκολ (σουτ και κεφαλιά) και να "γυρίσει" ένα χαμένο παιχνίδι για το "τριφύλλι" (από 2-0, έγινε 2-4).

    Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη των προσδοκιών και αφού πέρασαν αλλές πέντε αναμετρήσεις δυστοκίας τα πράγματα έδειχναν ιδιαίτερα ικανοποιητικά για τον ίδιο, ο οποίος μέσα του όπως έλεγε έξω από τα αποδυτήρια και σε στιγμές πιο χαλαρές είχε πίστη στις δυνάμεις του.

    Το σερί άρχισε...

    Ο επιθετικός του "τριφυλλιού" ξαναβρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα την 13η και γουρλίδικη για τον ίδιο (και όχι για την ομάδα λόγω των γεγονότων) αγωνιστική κόντρα στον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ. Ομως την επόμενη δεν ήταν εύστοχος στο τετ α τετ με τον Σιντιμπέ στο Αιγάλεω και έμεινε σε χαμηλή "πτήση".

    07-01-06... αντίπαλος η Λάρισα του Γιώργου Δώνη και ο επιθετικός του "τριφυλλιού" πετυχαίνει δύο όμορφα γκολ (κεφαλιά-σουτ) αλλά η "μοίρα" και πάλι του να σκοράρει κόντρα σε μια ομάδα που έχει αγωνιστεί στο παρελθόν δεν του επιτρέπει να μην πανηγυρίσει.

    Ολυμπιακός, Ιωνικός, Λεβαδειακός, Πανιώνιος, Καλλιθέα και Ακράτητος ήταν οι ομάδες μετά και το ματς με την ΑΕΛ που ο επιθετικός του "τριφυλλιού" είχε "οπλίσει" και "πυροβολούσε" κατά βούληση.

    Σορεντίνο και επόπτης... οι υπεύθυνοι

    Ο διεθνής επιθετικός θα μπορούσε εκτός από την νίκη του συλλόγου του κόντρα στην ΑΕΚ να πανηγυρίσει και το δικό του προσωπικό ρεσιτάλ, δεν τα κατάφερε. Οι λόγοι δύο. Ο Σορεντίνο και ο βοηθός του κ. Κασναφέρη. Ο Ιταλός γκολκίπερ της "Ενωσης" του στέρησε το δικαίωμα να πανηγυρίσει το πέναλτι που κέρδισε ο Γκούμας στην ανατροπή του Κόντη και ενώ το σκορ ήταν ήδη 1-0 για τους "πράσινους" και από την άλλη ο δεύτερος βοηθός του Αθηναίου ρέφερι που ακύρωσε με υπόδειξη οφ-σάιντ "καθαρό" γκολ του.

    Γκέκας ο... VI

    Στην ελίτ των δέκα κορυφαίων σκόρερ που έχουν πετύχει σερί στο σκοράρισμα βρίσκεται πλέον ο Φάνης Γκέκας. Ο "πράσινος" επιθετικός έγινε ο τρίτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της ομάδας του που καταφέρνει να σκοράρει σε επτά συναπτές αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, καταλαμβάνοντας την 6η θέση πίσω από τους Γιώργο Σιδέρη, Ντέμη Νικολαΐδη και Κώστα Νικολαΐδη.

    Αναλυτικά οι δέκα κορυφαίοι...

    1. Σιδέρης 8 (27η–34η) αγωνιστικές (1968-69) – Ολυμπιακός
    2. Σιδέρης 8 (1- αγωνιστικές (1964-65) – Ολυμπιακός
    3. Ντέμης Νικολαΐδης 8 (9-16) αγωνιστικές (1997-9 – ΑΕΚ
    4. Κώστας Νικολαΐδης 8 (15-22) αγωνιστικές (1967-6 – ΑΕΚ
    5. Αντωνιάδης 7 (8-14) αγωνιστικές (1971-72) – Παναθηναϊκός
    6. Γκέκας 7 (15-21) αγωνιστικές (2005-06) – Παναθηναϊκός
    7. Ζιώγας 7 (3-9) αγωνιστικές (1989-90) – Λεβαδειακός
    8. Γ.Χ. Γεωργιάδης 7 (3-9) αγωνιστικές (1997-9 – Παναθηναϊκός
    9. Ναλιτζής 7 (9-15) αγωνιστικές (1999-00) – Πανιώνιος
    10. Λυμπερόπουλος 6 (15-20) αγωνιστικές (2002-03) – Παναθηναϊκός
    11. Βαζέχα 6 (18-23) αγωνιστικές (1997-9 – Παναθηναϊκός

    Ενδιαφέρον... Ολυμπιακού, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Φρανκφούρτης

    Αξίζει να σημειωθεί ότι ο επιθετικός του Παναθηναϊκού πριν την οριστικοποίηση της συμφωνίας με την ομάδα του "τριφυλλιού", είχε προτάσεις από τους Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ σε ότι αφορά την εγχώρια "αγορά" ενώ δεν έλειψε το ενδιαφέρον από γερμανικές ομάδες με κυριότερο αυτό της Φρανκφούρτης, η οποία έφτασε μια "ανάσα" από την απόκτησή του.

  13. #2263
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Inside the KOP...
    Posts
    1,399

    Default

    Quote Originally Posted by Bullet
    «Βλέπω ότι πολλοί επιθετικοί όταν χάνουν δύο, πέντε, δέκα ευκαιρίες, επηρεάζονται πάρα πολύ. Εγώ έχω ένα συν. Δεν το έχω αυτό. Και το αποδεικνύω γιατί βρίσκομαι πάντα μέσα στην φάση και χάνω τη μια ευκαιρία μετά από την άλλη»

    xaxa. theos
    "It's there to remind our lads who they're playing for, and to remind the opposition who they're playing against."

    Bill Shankly about the 'This is Anfield' plaque

  14. #2264
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Inside the KOP...
    Posts
    1,399

    Default






    Μετά από τρία χρόνια "παρουσίας" της πρωτιάς στο Λονδίνο, ο Στίβεν Τζέραρντ της Λίβερπουλ αναδείχτηκε από τους παίκτες των ομάδων της Premiership ως ο κορυφαίος της περιόδου που φτάνει στο τέλος της.

    Στις πρώτες δηλώσεις του, ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης δε μπορούσε να κρύψει τη χαρά του... "Ακόμη είμαι σοκαρισμένος. Όταν στο ίδιο σαββατοκύριακο η ομάδα που περνάει στον τελικό του Κυπέλλου και εμένα με αναδεικνύουν ως τον καλύτερο, δε μπορεί παρά να νιώθω φανταστικά. Μπορώ να αποκαλύψω πως οι δικές μου επιλογές ήταν οι Ρούνι και Ανρί".
    "It's there to remind our lads who they're playing for, and to remind the opposition who they're playing against."

    Bill Shankly about the 'This is Anfield' plaque

  15. #2265
    Senior Member Eulogy's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    mesa sto nao..
    Posts
    2,256

    Default

    Τα νέα από τη Γερμανία δεν είναι καθόλου ευχάριστα για τον Κύρο Βασσάρα. Ο διεθνής διαιτητής κινδυνεύει να μείνει εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου λόγω των βοηθών του! Πιο συγκεκριμένα, η αποτυχία του Σ.Τσολακίδη στα τεστ φυσικής κατάστασης της FIFA και ο τραυματισμός του Π.Μαυρόπουλου, θέτουν σε κίνδυνο τη συμμετοχή του Ελληνα διαιτητή στο Μουντιάλ της Γερμανίας.

    Βλέπετε, οι κανονισμοί της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας αναφέρουν πως τουλάχιστον οι δυο από τους τρεις βοηθούς διαιτητές πρέπει να περάσουν τις εξετάσεις στα αγωνίσματα ταχύτητας και αντοχής.

    Στη δική μας περίπτωση μόνο ο Δ.Μποζατζίδης πέρασε με επιτυχία τα τεστ. Οι άλλοι δύο δεν τα κατάφεραν και έτσι σε περίπτωση που η FIFA δεν δώσει δεύτερη ευκαιρία στον τραυματισμένο Π.Μαυρόπουλο, ο Βασσάρας θα έχει δικαίωμα να μετάσχει στο Παγκόσμιο Κύπελλο μόνο ως τέταρτος διαιτητής.

    Το θέμα έχει προκαλέσει αναστάτωση στην Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας, η οποία εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο να τιμωρήσει τον κ.Τσολακίδη που δεν πέρασε τις ασκήσεις.

    http://www.contra.gr/Soccer/World/WC2006/117581.html


    edit : 20.000 xiliarika tha paroun ta mounia kai oute kana treksimo den rixnoun ...fantasou posa bgazoune
    before i pine away

Similar Threads

  1. THE ATHLETICS PICTURE THREAD
    By S-11 in forum Athletics
    Replies: 4565
    Last Post: 24-02-2022, 22:48
  2. NA SVISTEI TO "GENERAL DISCUSSION" ?
    By Buddy Lackey in forum General Discussion
    Replies: 111
    Last Post: 09-10-2006, 17:47
  3. Replies: 10
    Last Post: 29-12-2004, 15:27
  4. GENERAL STUFF RELATED WITH SLAYER
    By BeBiT in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 12-09-2004, 23:15
  5. GENERAL
    By necropethamenos in forum AnorimoI
    Replies: 6
    Last Post: 11-08-2003, 09:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •