Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59

Thread: Γιατί λοιπόν...

  1. #1
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default Γιατί λοιπόν...

    ...υποστηρίζετε τις μεγάλες ομάδες?

    Μην αρχίσουμε τα είμαι Τρίκαλα, ΠΑΣ, ΕΑΡ, Αιολικός κλπ.

    Το ερώτημά μου είναι γιατί δεν είστε μόνο Τρίκαλα, ΠΑΣ, ΕΑΡ, Αιολικός κλπ? Στο εξωτερικό οι οπαδοί των ομάδων που παίζουν στις μικρότερες κατηγορίες, είναι και οπαδοί ομάδων που πρωταγωνιστούν στην 1η κατηγορία ή την Ευρώπη? Οι οπαδοί της Κολωνίας είναι και οπαδοί της Bayern? Οι οπαδοί της Wolves είναι και Arsenal? κοκ

    Δηλαδή εγώ που είμαι και μπασκετόφιλος, πρέπει να βρω μια ομάδα στην Α1 να υποστηρίζω, αφού η δική μου αγωνίζεται φέτος στην Β Εθνική?

    Μερικές εξηγήσεις που δίνω.

    - Η μανία των πάντων για τη νίκη και όχι για το εκάστοτε άθλημα. Όταν είσαι οπαδός μιας "μικρής" ομάδας, οι λύπες είναι πολύ περισσότερες από τις χαρές και ποιος το αντέχει αυτο?

    - το γεγονός ότι το 40% του Ελληνικού πληθυσμού μένει στην Αθήνα, οπότε είναι φυσιολογικό (?) να ταυτίζεται με ομάδες της πόλης (γιατί τις μεγάλες όμως?)

    Και ας πούμε ότι οι κάτοικοι κάποιας περιοχής του Πειραιά, του Κορυδαλλού για παράδειγμα, να είναι Ολυμπιακοί αντί να είναι Προοδευτικάνοι ( NothingMan), είναι σχετικά λογικό. Aυτό που δεν αποδέχομαι με τίποτα, είναι Πατρινοί για παράδειγμα (μιλάμε για την 3η μεγαλύτερη πόλη της χώρας) να είναι Ολυμπιακοί και η τοπική ομάδα να βολοδέρνει στην Β, χάρη σε συγχωνεύσεις της τελευταίας στιγμής. Ή οι κρητικοί αντί να υποστηρίζουν τον ΟΦΗ και να δημιουργήσουν μια ομάδα, ικανή ακόμα και για πρωτάθλημα, να γίνονται οπαδοί των ομάδων του ΠΟΚ.

    Για πείτε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    far end of the universe
    Posts
    1,671

    Default

    egw eimai PAS kai bazelos ...

    ama pe3ei PAS me PAO den me niazei oute prwta8lhma na xasei o PAO ama den kerdisei ...

    PAS re mounia kai ta muala sta kagkela ...

    {skepsou epishs ti mpala paizetai sthn A ethinkh, pou einai a8lia, opote katalabaineis giati den uposthrizontai toso en8erma η B ή η Γ e8nikh}
    The power of accurate observation is commonly called cynicism — George Bernard Shaw

  3. #3
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    - το γεγονός ότι το 40% του Ελληνικού πληθυσμού μένει στην Αθήνα, οπότε είναι φυσιολογικό (?) να ταυτίζεται με ομάδες της πόλης (γιατί τις μεγάλες όμως?)
    egw yposthrizw aioliko paw kai sto ghpedo pou kai pou.. alla daxei efoswn eimai athhna ti na kanw?
    ELA RE AIO
    1 HTTA SE 11 PAIXNIDIA VOUR GIA 3 ETHNIKH !!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #4
    Senior Member AngelOfSorrow's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    eptalofos
    Posts
    4,042

    Default

    eimai paok

    genithika saloniki,megalwsa saloniki,kai i prwti omada pou gnwrisa sti zwi mou itan o paok...arxisa na parakolouthw mpala vlepontas ton paok.theleis apo "magia"?theleis epeidi einai i megalyteri omada tis polis?
    parto opws thes...

    opws kai esy arxises na akous mousiki apo megales mpantes (metallica,maiden)...giati itan oi pio gnwstes se sena se keini tin ilikia...
    apo kei kai pera oloi ypostirizoun mikroteres omades (de milaw gia apli sympatheia),alla opws kai na to kanoume allo i prwti agapi,kai allo oi alles otan zoun sti skia tis prwtis (egrapsa pali.... )

    twra to na allakseis omada sta 16-17-18 kai de 3erw gw pote einai kati to entelws ilithio...
    e3allou an exeis idi "arrwstisei",de paizei kati tetoio....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default Re: Γιατί λοιπόν...

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Μην αρχίσουμε τα είμαι Τρίκαλα, ΠΑΣ, ΕΑΡ, Αιολικός κλπ.

    Το ερώτημά μου είναι γιατί δεν είστε μόνο Τρίκαλα, ΠΑΣ, ΕΑΡ, Αιολικός κλπ?
    Quote Originally Posted by IrDA
    egw eimai PAS kai bazelos ...

  6. #6
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Προφανώς αυτό που λέω δεν ισχύει για τους Θεσσαλονικείς που υποστηρίζουν ΠΑΟΚ, Άρη και Ηρακλή (όπως δεν ισχύει για τους Πειραιώτες Ολυμπιακούς, τους βάζελους από τους Αμπελόκηπους κλπ). Αλλά οι Δραμινοί για παράδειγμα, οι Σερραίοι? Πόσο καλύτερο θα ήταν το πρωτάθλημα αν έπαιζαν στην Α ισχυρές ομάδες από όλη την χώρα, με γεμάτα γήπεδα κλπ?

    Ε πώς να γίνει αυτό αν τους περισσότερους τους ενδιαφέρει, το αποτέλεσμα του ντέρμπυ και μόνο (ξεχνώντας πόσα χρόνια έχουμε να δούμε μπάλα σε ντέρμπυ)? Δυστυχώς ο ίδιος διπολισμός που παίζει στην πολιτική, υφίσταται και στον αθλητισμό (το ποδόσφαιρο δηλαδή).

  7. #7
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Για αρχή… είμαι γαύρος… στο Καρα’ι’σκάκη πήγα για πρώτη φορά γήπεδο, για το γαύρο έχω γαμήσει τη διάθεσή μου, το πρόγραμμά μου και την τσέπη μου άπειρες φορές, με την Προό έχουμε περισσότερο πλατωνική σχέση…δλδ δε σκοτώνομαι κιόλας, απλά αν βαριέμαι καμιά Κυριακή κατεβαίνω τα δύο στενά που με χωρίζουν από το Palais de Nice που χρησιμοποιούμε ως έδρα (Ο ΛΑΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ, ΤΟΝ ΕΛΑΙΩΝΑ Η ΚΑΠΟΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ) και βλέπω μπαλίτσα (ή κάτι που έμοιαζε με αυτό τέλος πάντων)…

    Συμφωνώ και εγώ με τον οπαδό του συμπαθούς σωματείου της παραδίπλα γειτονιάς, ότι δλδ είναι εντελώς άκυρο για κάποιον Καβαλιώτη για παράδειγμα να δηλώνει βάζελος η μΠΑΟΚτσής… κάπως έτσι φτάσαμε να παίζουμε με τον regularpaul και οι δυο στην Α’ Εθνική, ενώ η Λάρισα βολοδέρνει από κάτω, η Δράμα είναι τόσο χάλια που πήρε δανεικό τον Άντζα μπας και φτιάξει άμυνα ενώ Διαγόρες, Αιολικοί (sorry freakbro) και Εδεσσα’ι’κοί στην ουσία δεν υπάρχουν στον ποδοσφαιρικό χάρτη…

    Από εκεί και πέρα, στο εξωτερικό ο δεσμός της ομάδας με την πόλη είναι πολύ πιο ισχυρός από όσο εδώ… για παράδειγμα, ο μέσος κάτοικος της Βαρκελώνης νοιώθει ότι εκπροσωπείται στην υπόλοιπη Ισπανία/Ευρώπη από την Barcelona/Espanyol, αντίστοιχα ο κάτοικος του Birmingham με τη Villa κυρίως, οι κάτοικοι της Mesina με την ομάδα του Elle και ούτω καθ’εξής… imo ο λόγος για τον οποίο αυτό συμβαίνει στα Παρίσια και τα Λονδίνα και όχι εδώ είναι το γεγονός ότι πλέον έχει ερημώσει σε τέτοιο βαθμό η επαρχία που δεν μπορεί να συντηρήσει περισσότερες από 8-10 σοβαρές ομάδες (με το «σοβαρές» εννοώ ομάδες που δεν είναι ασανσέρ από τη Β στη Γ και τούμπαλιν…)

    Αυτά…

    σημ.1: Μαντολάτο στο regularpaul
    σημ.2: το ξέρω ότι πλέον δεν παίζουμε με τον παραπάνω αναφερθέντα user στην Α’ Εθνική, αλλά παίζει μόνος του… απλά χρησιμοποιώ α’ πληθυντικό επειδή έχουμε προετοιμαστεί πολύ καλά για το αυριανό ματς, έχουμε δουλέψει στις αδυναμίες του αντιπάλου, είδαμε και video με τους προηγούμενους αγώνες άμα λάχει και πιστεύω ότι το έχουμε το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο απέναντι στον Ποσειδώνα Ν.Π.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  8. #8
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    ego eimai panathinaikos giati itan o mpampas mou kai o papous mou, o opoios egine panathinaikos giati emene dipla sto gipedo...
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Αλλά οι Δραμινοί για παράδειγμα, οι Σερραίοι? Πόσο καλύτερο θα ήταν το πρωτάθλημα αν έπαιζαν στην Α ισχυρές ομάδες από όλη την χώρα, με γεμάτα γήπεδα κλπ?
    Mα είναι κι αυτός ένας λόγος που χάθηκαν αυτές οι ομάδες. Στην επαρχία, βέβαια, συμβαίνει και το άλλο. Πάει ο κόσμος στο γήπεδο όταν η ομάδα βρίσκεται (και πρωταγωνιστεί) στη Β' Εθνική και όταν ανεβαίνει εξαφανίζονται! Δεν αντέχουν να τη βλέπουν να έχει ρόλο κομπάρσου, προφανώς... Φυσικά το ίδιο φαινόμενο υπάρχει και στις συνοικίες της Αθήνας. Με εξαίρεση εμάς (Πανιώνιος) και τους Εθνικούς (αν και τα τελευταία χρόνια «χαλάνε» κι αυτοί), σπάνια βρίσκεις ανθρώπους που είναι ατόφιοι Ιωνικοί, Προοδευτικάνοι, Αθηναϊκοί και πάει λέγοντας. Οι πιο πολλοι είναι κατά βάθος με μια ομάδα του ΠΟΚ. Είναι παγκόσμια πρωτοτυπία αυτό, πάντως.

    Υ.Γ.: Πώς γίνεται να υποστηρίζεις δύο ομάδες ταυτόχρονα ποτέ δεν το κατάλαβα. Κι εγώ συμπαθώ την Αναγέννηση Καρδίτσας επειδή έχω καταγωγή από εκεί, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν «πονάω» όταν χάνει ούτε χαίρομαι υπερβολικά όταν κερδίζει.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by eleventh guardian
    Φυσικά το ίδιο φαινόμενο υπάρχει και στις συνοικίες της Αθήνας. Με εξαίρεση εμάς (Πανιώνιος) και τους Εθνικούς (αν και τα τελευταία χρόνια «χαλάνε» κι αυτοί),
    to gipedo tis neas smyrnis den mazevei pia oute 2000 atoma..
    me antithesh 2 xronia prin se paixnidi me osfp itan 8000 atoma mesa...
    to apokorifoma tin kseftilas tou panioniou ta teleftea xronia einai sto persino pexnidi panionios-osfp pou oi panionioi den itan oute 1000 atoma(me tin dikaiologia oti eixan paei sto basket)
    aftoi pou pigenoun gipedo einai elaxistoi
    ta diarkeis(geroi)
    kai 500-1000 atoma pou einai oi panthires..


    neosmyrnioths eimai kai kserw...
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  11. #11
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Γιατί λοιπόν...

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Οι οπαδοί της Κολωνίας είναι και οπαδοί της Bayern?






    sovara twra


    min tous to rwtiseis pote auto
    Vielen Dank für alles was mal war

  12. #12
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    sto manchester h pleiopshfia twn katoikwn einai manchester city


    (asxeto)
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother
    sto manchester h pleiopshfia twn katoikwn einai manchester city


    (asxeto)
    aftos eiani o logos pou paw toso poli afti tin omada...
    \m/
    vasika stin agglia afto einai to sinthismeno kai oxi i ekseresh
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  14. #14
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Αιας Σαλαμινας σας βιαζει την ψυχη πατοκορφα απο την πλατεια Μποσκου μεχρι του Τσαμη και απο το Μπλε Λιμανι ως τα Περιστερια.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    9,261

    Default

    apo th kakh bigla mexri th psilh ammo kai apo ta kanakia mexri ta selhnia

Similar Threads

  1. Γιατί το λένε <insert random genre name>?
    By Milton in forum Music Discussion
    Replies: 59
    Last Post: 22-01-2008, 18:29
  2. Γιατί τόσος ντόρος με τα blogs?
    By Dragonlord in forum PC & Games
    Replies: 27
    Last Post: 30-04-2006, 17:11
  3. Γιατί είναι Σάββατο βράδυ
    By regularpaul in forum General Discussion
    Replies: 96
    Last Post: 03-07-2005, 21:06
  4. Replies: 14
    Last Post: 01-03-2005, 18:13
  5. Γιατί....
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 30
    Last Post: 05-04-2004, 09:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •