Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40

Thread: ερωτηση για μνημες

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default ερωτηση για μνημες

    εχω ενα γλυκουλι πισι τετραπυρηνο που εχει 4γκιγκα μνημη. ειναι αυτες
    transcend 4gbit kit ddr2 1066+ cl5
    ειναι 2 μνημες απο 2 γκιγκα η καθε μια.
    επειδη τρωει πολυ μνημη το διαολι, ηθελα αλλο ενα δυαρι. αν δεν ηταν ακριβες οι δδρ2 θα επαιρνα αλλα 4 γκιγκα ομως θα βολευτω με 2 γκιγκα.
    επειδη ειμαι λιγο ασχετος με μνημες, ρωταω τα εξης.

    πρεπει να παρω αναγκαστικα μια μνημη που να ειναι 2 γκιγκα? ή μπορω να παρω 2 μνημες απο 1 γκιγκα η καθε μια. για να μη νεχω θεματα πρεπει να ειναι ιδια μαρκα? μπορουν να ειναι στα 800 πχ μεγκαχερτς ή πρεπει αναγκαστικα να ειναι στα 1066?

    αν παρω μια μνημη 2 γκιγκα ή 2 απο ενα γκιγκα η καθε μια, και ειναι στα 1066, θα ειμαι κομπλε ανεξαρτητως μαρκας, ή πρεπει να τσεκαρω και αλλα χαρακτηριστικα? και ποια ειναι αυτα?
    με προβληματισε το θρεντ του ακη γιαυτο και ρωταω...θενξ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    σε προβλημάτισα ε
    πολύ γενικά
    4πύρηνος κ DDR2 δεν πάνε μαζί.. (ίσως βλέπεις 4 πυρήνες λόγω hyperthreadin'..)
    αλλά μάλλον DDR3 έχεις.
    για να μην έχεις κανένα θέμα συμβατότητας παρε ακριβώς τις ίδιες.
    ή τουλάχιστον να έχουν ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά.
    (σετάκι 2x2 δηλαδή κ ιδια timings κλπ)
    πάντα παίζει ρόλο η μητρική όπως φυσικά και το λειτουργικό.
    θα σου λεγα να κατεβάσεις το upu-z να μας πει ακριβώς τι τρέχεις κ τέτοια.
    κατά 99% δεν θα χεις πρόβλημα με την λύση που σου είπα όμως.
    Last edited by cybernaut; 16-02-2013 at 17:47.
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ξερω τι εχω βρε συ ακη. ddr2 ειναι. η μητρικη μου ειναι αυτη.
    Gigabyte EX38-DS5
    δεν υποαστηριζει δδρ3
    αν δε βρω σετακι 2 χ 2 γκιγκαμπαιτ αν παρω 2 επι ενα γκιγκαμπαιτ εχω θεμα? (2 επι 1 γκιγκα βρισκω πιο ευκολα. επισης πρεπει να ειναι αναγκαστικα στα 1066 ετσι? τα ταιμινγκς ποια ειναι και πως τα βλεπω? θενξ. δωσε ενα παραδειγμα με νουμερα αν μπορεις για να καταλαβω. η μαρκα δε παιζει ρολο ε?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #4
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    κατεβασε το cpu-z για να δεις τα timings
    http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
    αν και αναγράφεται πάνω στα modules..


    αν εχεις winXP έχεις περιορισμούς
    http://www.corsair.com/en/support/faq/

    η μάρκα δεν πάιζει κ τοσο μεγάλο ρόλο αλλά αν βρεις ακριβως τις ιδιες θα ναι προτιμότερο


    τα timings ειναι του στυλ 7-7-7-18 (όσο μικρότερα, τόσο καλύτερα )


    Last edited by cybernaut; 16-02-2013 at 18:12.
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  5. #5
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default




    emena de grafan panw ta noumera ayta. to cpuz de mou leei pouthena oti einai sta 1066. mpredeutika pio polu...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  6. #6
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    apo site vrhka ta akrivh xarakthristika

    4Gb Transcend aXeRam PC2-8500 DDR2 (1066MHz)

    CAPACITY 4GB
    STANDARD PC2-8500
    SINGLE MODULE OR DUAL KIT Dual Channel kit (2x 2GB)
    MEMORY SPEED 1066MHz (DDR2-1066)
    CAS LATENCY CL5
    MEMORY TIMINGS 5-5-5-15
    VOLTAGE 2.0V recommended voltage
    ERROR CHECKING Non-ECC
    FEATURES 6-layer PCB, aluminium heatspreaders, EPP Ready
    REGISTERED Unbuffered
    TECHNOLOGY 240-pin DDR2 SDRAM memory upgrade kit
    CONFIGURATION Double-sided 2GB DDR2 memory modules
    PACKAGING Retail packaging
    WARRANTY Lifetime warranty
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  7. #7
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut View Post
    4πύρηνος κ DDR2 δεν πάνε μαζί.. (ίσως βλέπεις 4 πυρήνες λόγω hyperthreadin'..)
    αλλά μάλλον DDR3 έχεις.
    Καμία σχέση, εκτός και αν εγώ κάνω κάτι λάθος που έχω 6πύρινο με DDR2

    Μπέρνη, ναι DDR2 είναι ακριβή γιατί έχει σταματήσει να παράγεται. Ότι βρίσκεις σε καταστήματα είναι ότι έχει ξεμείνει και λόγω μικρής προσφοράς έχουν τρελές τιμές. Η καλύτερη λύση είναι κάτι σε μεταχειρισμένο, αν και πάλι στα 1066 τσιμπάνε.
    Τώρα αυτό που θες εσύ είναι να βάλεις άλλα 2 modules των 2GB για να πας στα 8. Το ιδανικό θα ήταν να βρεις ακριβώς τις ίδιες μνημες σε όλα, όμως επειδή όπως είπαμε πιο πάνω αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις παρόμοια modules όμως στα 2GB το καθένα. Αν έχουν διαφορετικά timings τότε η μητρική θα προσπαθήσει να τις τρέξει όλες στην ταχύτητα του πιο αργού module. Κανονικά το ίδιο ισχύει και για την ταχύτητα (αν πχ βάλεις μια 800αρα με μια 1066αρα τότε θα τρέχουν και οι 2 στα 800 γιατί πολύ απλά η 800αρα δε μπορεί να πάει παραπάνω).

    tl;dr φρόντισε τουλάχιστον να έχουν την ίδια χωρητικότητα, από εκεί και μετά ότι ίδιο μπορείς να βρεις με τις τωρινές σου κόβει πιθανότητες να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Ανάμεσα σε να έχουν ίδια timings ή ίδιο frequency, εγώ θα διάλεγα να έχουν ίδια timings. Αλλά οκ απλά αυτό θα διάλεγα εγώ γιατί πιστεύω πως πιο εύκολα θα κάτσει κάποια ασυμβατότητα εκεί.

    Πάμε στις πικς από το CPU-Z: έχεις 2 μνήμες σε 533 ΜHz έκαστη = 1066Μhz (για να μην απορείς) και τρέχουν στα 2.0 Volt
    Ρίχνουμε και μια ματιά στο εγχειρίδιο της μητρικής σου
    http://download.gigabyte.eu/FileList...ex38-ds5_e.pdf

    και βλέπουμε ότι

    α) Αν πάρεις 2 ακόμα modules θα βάλεις τα Transcend στις θέσεις 1 και 3 και τα καινούρια στις 2,4 (ή και το ανάποδο απλά μην τα βάλεις στη σειρά)
    β) Στα 4 modules υποστηρίζει μέχρι 1.8 Volt / module και άρα λογικά όταν βάλεις την εξτρα μνήμη θα πέσει στο Jedec #3 (δες την 1η πικ σου από το CPU-Z) aka θα τρέχουν σε 800 Mhz.

    Χέστηκες. Δε πρόκειται να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα σε 800 και 1066.

    Τέλος, αυτό το Intel Flex που λέει στο εγχειρίδιο για να βάλεις διαφορετικό μέγεθος μνήμης δεν ξέρω κατα πόσο είναι σοβαρό. Εγώ θα το απέφευγα.
    Last edited by SpiritCrusher; 16-02-2013 at 22:49.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  8. #8
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    δε θυμαμαι.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  9. #9
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    spiritcrusher se agapaw.

    αρα ας συνοψισω.
    τα ταιμινγκς μου ειναι 5-5-5-15

    μου προτεινεις να παρω ιδια χωρητικοτητα αρα ειτε παιρνω μια μνημη στα 2 γιγα και παω στα 6 σε συνολο, ειτε παιρνω 2 μνημες απο 2 γιγα η καθε μια και παω στα 8.
    ή μπορω να παρω 2 μοντιουλς απο ενα γκιγκα και απλα να τα βαλω στις θεσεις 2 και 4 (οι αλλες μνημες ειναι στις θεσεις ενα και 3. τι ειναι καλυτερο, 2 των ενα γκιγκα εκαστη, ή μια των 2 γκιγκα?

    πλεον θα εχω ειτε 3 καβατζωμενα σλοτς (αν παρω μια των 2 γκιγκα πχ) ειτε 4 . και στις 2 περιπτωσεις, ακομα κιαν εχω ολες τις μνημες στα 1066 εκεινες θα τρχουν στα 800? και αν ναι, μηπως να επαιρνα μνημες που να τρεχουν απο μονες τους μεχρι τα 800? ή καλυτερα να παρω 1066 μνημες και ας δουλεουν στα 800? (αποτι καταλαβα η ταχυτητα που λενε οι μνημες, πχ 1066 δεν ειναι δεσμευτικη, μπορουν να δουλεψουν και σε χαμηλοτερους συγχρονισμους χωρις προβλημα σωστα?)

    το Jedec #3 δε καταλαβα τι ειναι.

    α, να ρωτησω. πεφτω στο Jedec #3 και στα 1.8 βολτ μονο αμα εχω 4 μνημες πανω? αν παρω απλα μια δυαρα, που εχει ταιμινγκς ιδια με τις αλλες και ειναι και αυτη 1066, θα δουλεουν ολες στα 1066?

    επισης εχω μπανισει κατι μεταχειρισμενες που ειναι με ιδια ταιμινγκς αλλα λενε ειτε 2.1 ειτε 2.2 βολτ ενω οι αλλες μνημες μου ειναι στα 2. θα εχω θεμα και τι θεμα?


    συνοψιζοντας. μια μνημη των 2 γκιγκα? 2 των ενα γκιγκα? ή 2 των 2 γκιγκα (η τριτη επιλογη ειναι ακριβοτερη οποτε θελω να δω αρχικα τι γινεται με τις αλλες 2 επιλογες και τι μεταχειρισμενο θα βρω)
    θα ψαξω για ιδια ταιμινγκς. οποτε. τα βολτς απο εκει και περα με νοιαζουν? αν γεμισω και τα 4 σλοτς μηπως να κοιταγα μνημες στα 800? ή οπωσδηποτε να παω στα 1066? αν εχω 3 σλοτ γεματα, θα δουλεουν οι μνημες στα 1066? αυτα. ευχαριστω παρα μα παρα πολυ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Η καρτέλα SPD του cpu-z σου λέει σε τί συχνότητα και τί χρονισμούς μπορούν να δουλέψουν οι μνήμες σου.
    Εκεί που λέει Jedec είναι χρονισμοί σε συχνότητες μέχρι 800Mhz (το frequency πάει x2) και αυστηρά με 1.8V γιατί αυτό είναι το standard των DDR2. Όλες οι μνήμες έχουν μια τέτοια καταχώρηση.

    Οι μνήμες που 'τρέχουν' πάνω από 800MHz έχουν επιπλέον καταχωρήσεις όπως οι δικές σου (EPP #1) αλλά συνήθως με παραπάνω volt από το Jedec standard.
    Οι μνήμες αυτές πάντα έχουν και μία καταχώρηση Jedec.

    Όλες οι μνήμες του συστήματος θα λειτουργήσουν στην ίδια συχνότητα, με τους ίδιους χρονισμούς στην ίδια τάση οπότε καταλαβαίνεις ότι μια 'γρήγορη' μνήμη μπορεί να λειτουργήσει 'πιο αργά' αλλά το αντίστροφο όχι απαραίτητα.
    Οπότε αυτό που θέλεις είναι όλες σου οι μνήμες να έχουν μία ακριβώς ίδια καταχώρηση για να έχεις μια κάποια σιγουριά ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα.

    Όταν και τα 4 slots είναι πιασμένα από μνήμες έχουμε μια ιδιαίτερη περίπτωση καθότι αυτό ζορίζει το σύστημα (τον ελεγκτή μνήμης συγκεκριμένα) οπότε 4 μνήμες με συχνότητα πάνω από 800MHz και πάνω από 1.8V πιθανότατα να μη δουλέψουν (θα δουλέψουν όμως σε μικρότερη συχνότητα με 1.8V καθότι όπως έγραψα και παραπάνω θα έχουν μια τέτοια καταχώρηση).

    Όταν έχεις μνήμες σε ζευγάρια αυτές λειτουργούν σε ένα mode που λέγεται dual channel. Αυτό σου δίνει μια μικρή αύξηση στην ταχύτητα οπότε καλό είναι να υπάρχει.
    Επίσης καλό είναι όταν μπουν 4 πάνω να είναι όλες της ίδιας χωρητικότητας εξού και το σχόλιο του SpiritCrusher για το Flex (ζευγάρια διαφορετικής χωρητικότητας π.χ. 2x2Gb και 2x1Gb).

    Επειδή παίζει και να σε μπέρδεψα, να συνοψίσω και να σου πω ότι ό,τι και να αποφασίσεις να πάρεις να έχει μια καταχώρηση όπως αυτή στα Jedec #1,#2,#3 (με σαφή προτίμηση στο #3) των μνημών σου, οποιαδήποτε άλλη μίξη είναι τζόγος και θέλει και κάποια γνώση αν χρειαστεί να ρυθμίσεις κάτι.
    Το καλύτερο θα ταν 2x2Gb. Ψάξε για τίποτε μεταχειρισμένες γιατί οι τιμές στις DDR2 είναι φαρμάκι.
    Last edited by dtbsog; 17-02-2013 at 03:06.

  11. #11
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ευχαριστω παρα πολυ. καταλαβα καποια πραγματα.
    και κατεληξα επισης στο οτι επουδενη δε παιρνω πλακετες με ενα γκιγκα η καθε μια. αρα παιρνω ειτε μια ειτε 2 των 2 γκιγκα. αν παρω 2 των 2 γκιγκα, αν τις παρω και αυτες ειναι στα 800 δε θα εχω προβλημα ετσι?? μιας και τελικα ολες θα δουλεψουν στα 800 (μιλαω για να ξερω τι γινεται. απο το τυπακι να ρωτησω ταιμινγκς και βολτ. αν δουλεουν οι μεταχειρισμενες στα 2,1 βολτ πχ εχω θεμα? αν εχουν αλλα ταιμινγκς παλι εχω θεμα? ή τσου? μαλλον για 2 των 2 γκιγκα με βλεπω αλλα αν δεν εχω φρεαγκα και παρω απλα μονο μια δε θα χω θεμα ετσι? φχαριστω. θα τα ξαναδιαβασω ολα το πρωι γιατι τωρα ειμαι και καπως

    εντιτ, αυτες πχ που δουλευουν σε παραπανω βολτ αλλα εχουν ιδια ταιμινγκ ειναι καλη λυση?
    http://www.memoryc.com/computermemor...itestakit.html

    an parv mono mia px aythn? KINGSTON khx8500 d2 /2 g ddr2 2 gb pc8500 1066 mhz hyperx ddr2 genesis
    Last edited by BURNIN AMBITION; 17-02-2013 at 03:28.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Ναι στα 800 με 1.8V έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να δουλέψουν όλες κομπλέ.

    Αν δουλεύουν οι μεταχειρισμένες στα 2.1V σε μεγαλύτερη συχνότητα δε θα χεις πρόβλημα αν δουλεύουν και στα 800 με 1.8V. Το ίδιο ισχύει κι αν έχουν μικρότερα timings στα 800, μπορούν να δουλέψουν και με μεγαλύτερα.

    Οι Adata είναι καλή λύση αν τις δουλέψεις στα 800Mhz που δεν έχει και μεγάλο νόημα.
    Στα 1066 ξέχνα το γιατί 2.2-2.3V είναι πολλά γιατί και θα ζορίσεις το memory controller πολύ και θα αναγκάσεις αυτές που έχεις ήδη να δουλέψουν 0.2-0.3V παραπάνω (πρέπει είπαμε όλες να έχουν την ίδια τάση). Χώρια που το ποσοστό να μη δουλέψουν στα 1066Mhz είναι δραματικά μεγάλο όπως ανέφερε και ο SpiritCrusher, αν όχι σίγουρο.
    Last edited by dtbsog; 17-02-2013 at 03:38.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Ξέχνα τις 1066άρες παρά μόνο αν βρεις τις Axeram που έχεις ήδη ή αν βρεις κάποιες παρα πολύ φθηνά.

  14. #14
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    εβαλα αγγελια στο ινσομνια
    Spoiler
    καλησπερα. ψαχνω ειτε 2x2gb Transcend aXeRam PC2-8500 DDR2 (1066MHz). (συγκεκριμενα αυτες γιατι εχω ηδη 2 ιδιες)
    ΕΙΤΕ
    ψαχνω 2 μνημες 2 γκιγκα εκαστη, που να δουλεουν στα 800, στα 1,8 βολτ και να εχουν ταιμινγκς 5-5-5-15. αποδειξης και εγγυηση εφ ορου ζωης (που εχουν οι καλυτερες μαρκες) θα εκτιμηθουν. οπως και οι λογικες τιμες. ευχαριστω

    καλα δε τα λεω?

    ειδα αλλες 2 αγγελιες και ειμαι λιγο προβληματισμενος

    1. Μνήμες Kingston RAM DDR2 2X2gb 800mhz dual channel
    http://www.cosmodata.gr/product/77303/

    Μνήμες PNY DDR2 XLR8 2X2gb 800 Mhz dual channel
    http://www.amazon.co...0/dp/B001ISJ96O

    η πρωτη εχει κας λατενσι 6 αρα εχει μεγαλυτερα ταιμινγκς, αν εχω καταλαβει σωστα, αρα θα κανει τις δικες μου πιο αργες.ειναι ομως 800αρα στα 1.8 και θα δουλευει δηλαδη σε ιδια συχνοτητα και βολτ με τις δικες μου οταν θα εχω 4 μνημες στη μαδερμπορντ

    η δευτερη ειναι καλυτερη ποιοτικα αποτι φαινεται (η πνυ βγαζει γαμω τις μνημες, το ξερω απο κατι sd καρτες που γαμανε) εχει καλυτερα ταιμινγκς 4-4-4-12, δουλευει ομως στα 2 βολτ αρα φοβαμαι μη ζοριζει τις δικες μου καρτες...

    βρηκα επισης αυτες Apacer Gold 2 GB DDR2 800MHz PC2-6400 CL5 που δουλεουν στα 1,8 βολτ, εχουν Cl5 αλλα βεβαια το παλικαρι πουλαει ακριβα. αν πεσει η τιμη νομιζω ειναι οι ιδανικοτερες


    υγ. μπολις μου εστειλε ενα τυπακι οτι εχει τις ιδιες με τις δικες μου στο ινσομνια. αν δεν ειναι τσιμπημενες θα τις χτυπησω. τι τιμη θα εθεωρειτο λογικη να παρω 4 γκιγκα ιδιες μνημες με τις δικιες μου. ευχαριστω



    ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΠΛΕΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΞΕΣΤΡΑΒΩΣΑΤΕ. ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Όσον αφορά την αγγελία είσαι οκ.

    Για τις Kingston όπως τα λες. Θα δουλέψουν όλες οι μνήμες με τους χρονισμούς της 'αργότερης' (μεγαλύτερα latencies στην ίδια συχνότητα = πιο αργές μνήμες).

    Οι PNY παίζουν χωρίς πρόβλημα με CL5 στα 800MHz οπότε δεν υπάρχει θέμα να 'ζορίσεις' τις δικές σου.
    Spoiler
    (Τσέκαρα και την αγγελία στο insomnia, στα 30 ευρώ ήταν ακριβώς αυτό που ήθελες. Το ίδιο ισχύει και για τις Corsair που έχει).


    Αν λες για τις Adata των 35 ευρώ τα 2Gb δεν αξίζει με την καμία.
    Spoiler
    Πάρε τις Corsair από τον τύπο παραπάνω στα 30 ευρώ αν δεν έχει κάνει κανα λάθος (γιατί το link πάει σε ένα module των 2Gb) και είναι το 2x2Gb κιτάκι.

    Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση σε κάποιον. Το link και την πρόταση την έκανα βλέποντας τις πρώτες σελίδες των αγγελιών, πιθανότατα να υπάρχουν και καλύτερες προσφορές απλά για χάρη διευκόλυνσής σου.


    Τις Axeram τις περισσότερες φορές τις 'τσιμπάνε' για συγκεκριμένους λόγους, μακάρι να σου πει καμιά νορμάλ τιμή.
    Last edited by dtbsog; 17-02-2013 at 18:39.

Similar Threads

  1. Ερωτηση για win 7
    By Neuroscar in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 24-06-2011, 22:33
  2. πρόβλημα με μνήμες
    By GuardianOfIvorytower in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2009, 11:19
  3. Πωλούνται κινητά - μνήμες
    By sleepless_102 in forum The Marketplace
    Replies: 9
    Last Post: 07-11-2007, 16:29
  4. Μιά ερώτηση...
    By Numark in forum Music Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2006, 20:24
  5. Ερώτηση
    By Mostos in forum Athletics
    Replies: 9
    Last Post: 28-03-2006, 15:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •