Page 21 of 27 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast
Results 301 to 315 of 400

Thread: Iron Maiden

  1. #301
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Κόμη σαρ, δεν δίνω μια αν είσαι στον ίσιο δρόμο και ποσώς με ενδιαφέρει να κάνω κατήχηση. Το αρχικό μου σχόλιο ήταν συγκεκριμένο και... ισχύει όπως παραδέχθηκες και ο ίδιος.

    Μετά από 20 χρόνια κουβέντας για κομμάτια maiden, θεωρώ τρομερά ανούσιο το να μαλώνουμε για μουσικές που αντιμετωπίζουμε κατά πολύ νοσταλγικά.
    Είναι το ίδιο ανούσιο να πεισω τον χ να ξενερώσει με το "chains of misery", τη στιγμή που για αυτόν μπορεί να ήταν "το πρώτο κομμάτι της β πλευράς, στην πρώτη μέταλ κασσέτα που του έδωσε ο ξάδερφός του".
    Αλλά το να με πείθει και ο ίδιος ότι το συγκεκριμένο γαμάει, επηρεασμένος από το συναίσθημα είναι το ίδιο μάταιο.

    Όλα τα παραπάνω φαίνονται ξεκάθαρα αν παρατηρήσεις ότι στατιστικά οι 80ς μεταλλάδες εκθειάζουν τα πάντα έως το seventh son, η γενιά μας τα πάντα έως το brave new world, οι νεότεροι τα πάντα έως το τέλος. Πράγματα που έχει το καθένα τη δική τους ιστορική σημασία που φαντάζομαι μπορείς να σκεφτείς και μόνος σου.

    Στο σχόλιο του Headphones, με το οποίο συμφωνώ γενικά, διέκρινα μια προσπάθεια για πιο αντικειμενική κριτική. Γι αυτό και σχολίασα.
    Επί τη ευκαιρία, όλα όσα γράφεις στην τελευταία σου παράγραφο για εμένα είναι ο ορισμός του "κρίνω με το συναίσθημα και το γούστο μου". Δεν έχω καμία διάθεση να κουβεντιάσω σε τέτοια βάση.

  2. #302
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Εγώ απλά λέω πως τα άλμπουμ μετά το ριγιούνιον, αντιμετωπίζονται γενικά με περισσότερη επιείκεια, απ αυτά της περιόδου μετά το 7th, όταν συνθετικά δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να μην θεωρείς φίλερ το φόλεν έιντζελ και να θεωρείς το ραν σάιλεντ. Ένα afraid to shoot strangers σήμερα θα το χαν κάνει 3 7λεπτα κομμάτια για να βγει ο δίσκος. Το βασικό πρόβλημα για μένα που δεν μπορώ να ακούσω δίσκο ολόκληρο, είναι ότι με κουράζει ο ντίκινσον, χωρίς να φταίει αυτός, αλλά οι συνθέσεις που συχνά με κάνουν να νομίζω πως τις γράφουν χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα φωνητικά μέρη τα οποία ακούγονται διαδικαστικά. Ειδικά στο μπουκ, που ενώ μπαίνει τόσο ωραία, κάπου στη μέση βαράω ενέσεις με τα συνθετικά κολλήματα του χάρις.

  3. #303
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post

    Εγώ πιστεύω ότι το BNW δεν έχει ούτε ένα φίλλερ ενώ το Powerslave έχει 3 (!!!), ο Headphones θεωρεί μέτριους δίσκους γεμάτους φίλλερς ό,τι έβγαλαν μετά το 90, atom και mormengil γουστάρουν τη ζωή τους με το Weekend Warrior όπως και ο OniBocho ενώ εγώ το βάζω στην κατηγορία "ντροπή των Maiden" που έγραψε κι ο Fix πιο πίσω. O οποίος btw νυστάζει με το Empire of the Clouds ενώ για μένα είναι ένα έπος από την αρχή ως το τέλος. Όλα αυτά δε σημαίνουν ότι δεν μπορούμε να διαχωρίσουμε το συναίσθημα και πρέπει να μας βάλει κάποιος στον σωστό δρόμο, δε θα κάτσω καν να εξηγήσω γιατί.
    Ειμαι κι εγω στο team anti-Weekend Warrior, πραγματικα απαραδεκτο κομματι. Το Apparition δε με ενοχλει τοσο, αλλα υπαρχει και λογος που εχω ισως 15 χρονια να το ακουσω.

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post

    Πλάκα πλάκα προτείνεται κανένα αγαπημένο post BnW κομμάτι να ρίξω καμμια αυτιά, εκτός από το έπος
    Paschendale
    Περα απο μερικα απο αυτα που εβαλε ο κομμισσαρ (ποιο τζερνιμαν μωρε), επισης τα εξης:


    No More Lies Κλασικο Μεηντεν, θα μπορουσε να ειναι σε ενα απο "τα παλια τα καλα"
    Dance Of Death Μαλλον μου αρεσει περισσοτερο απο το Pascendale.
    These Colours Don't Run Πολυ δυνατος Bruce και ριφφαρες.
    Different World Το καλυτερο "χιτακι του δισκου" απο τα reunion albums (Wickerman, Wildest Dreams, Eldorado, Speed Of Light bleah)
    Legacy Η μοναδικη φορα μετα το X-Factor που ενιωσα οτι οι Maiden δοκιμαζουν κατι καινουριο και γαματο
    If Eternity Should Fail Μακραν (?) το καλυτερο του Book Of Souls

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Επί τη ευκαιρία, όλα όσα γράφεις στην τελευταία σου παράγραφο για εμένα είναι ο ορισμός του "κρίνω με το συναίσθημα και το γούστο μου". Δεν έχω καμία διάθεση να κουβεντιάσω σε τέτοια βάση.
    Συμφωνω μαζι σου μερικως ως προς το principle, αλλα τα παραδειγματα που εδωσε ο κομμισσαρ δεν εχουν να κανουν με το ποτε μεγαλωσε ο καθενας μας και τι τον αγγιξε οταν ηταν εφηβος. Ο κομμισαρακος ηταν ευαισθητος teenager στα 90s και παρολα αυτα προτιμαει μεχρι και τα 2 τελευταια των Maiden απο την μεσαια περιοδο τους (ισως ειναι ακομα 14 χρονων?). Διαφοροι αλλοι προτιμανε τα NPFTD και FOTD απο τα reunion. Εγω που δεν ειμαι τοσο Μεηντενας, κρινω ανα αλμπουμ διαφορετικα, δηλαδη ας πουμε θεωρω το FOTD πολυ αδικημενο και συνολικα καλυτερο απο οποιοδηποτε reunion, αλλα ταυτοχρονα γουσταρω καργα και το AMOLAD.


    Quote Originally Posted by Headphones View Post
    Εγώ απλά λέω πως τα άλμπουμ μετά το ριγιούνιον, αντιμετωπίζονται γενικά με περισσότερη επιείκεια, απ αυτά της περιόδου μετά το 7th, όταν συνθετικά δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να μην θεωρείς φίλερ το φόλεν έιντζελ και να θεωρείς το ραν σάιλεντ. Ένα afraid to shoot strangers σήμερα θα το χαν κάνει 3 7λεπτα κομμάτια για να βγει ο δίσκος. Το βασικό πρόβλημα για μένα που δεν μπορώ να ακούσω δίσκο ολόκληρο, είναι ότι με κουράζει ο ντίκινσον, χωρίς να φταίει αυτός, αλλά οι συνθέσεις που συχνά με κάνουν να νομίζω πως τις γράφουν χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα φωνητικά μέρη τα οποία ακούγονται διαδικαστικά. Ειδικά στο μπουκ, που ενώ μπαίνει τόσο ωραία, κάπου στη μέση βαράω ενέσεις με τα συνθετικά κολλήματα του χάρις.
    Συμφωνω σχεδον απολυτα. Για μενα τα 50-55 τραγουδια που εχουν κυκλοφορησει απο το 2000 και μετα θα μπορουσαν να ειναι η βαση για 3 παρα πολυ καλους δισκους αντι για 5 δισκους με fillers, but that's just me. Αντιθετα στο Fear Of The Dark βρισκω ελαχιστα fillers, και τα καλα τραγουδια του ειναι ΠΟΛΥ καλα. Επισης οσον αφορα τα φωνητικα, βρισκω μεγαλη διαφορα αναμεσα στα φωνητικα του Bruce στα τελευταια Maiden και στα προσωπικα του αλμπουμς ας πουμε. Σε μερικα τραγουδια μου φαινεται λες και βαριεται.
    The rest is just

  4. #304
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    (ισως ειναι ακομα 14 χρονων?)



  5. #305
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Rock or Nothing

  6. #306
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Ok so far:

    No more lies: Απάλευτο ρεφραίν, το ίντρο καλό, το υπόλοιπο ψιλοσυμπαθητικό, γενικά όχι.
    Dance of Death: Το είχα ξαναακούσει τελικά, ακούγετε πολύ ευχάριστα.
    These colours don't run: Ωραίο κομματάκι, αλλά λίγο ίδιο με ότι έχουν βγάλει από το BnW κ μετά, ίδιο στύλ ίδιος ήχος, λίγο κούραση καταντάει η φάση αλλά το συγκεκριμένο τουλάχιστο είναι κάπως καλό συνθετικά.
    Different world: Οτι είπα για το Χορό του θανάτου παραπάνω.
    The Legacy: Επιτέλους κάτι διαφορετικό, όλα τα καινούρια των μέιντεν μου ακούγονται σαν μια ομοιογενής σούπα.

    Θα επανέλθω όταν αυτιάσω κ άλλα.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  7. #307
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Φίλος μου στέλνει αυτό:



    Με καίει και το αποτέλεσμα so far είναι τούτο:



    https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #308
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ενάμισι λεπτό ασχολήθηκα και είδα στα γρήγορα: 12. Quest for Fire και 22. When Two Worlds Collide.

    Edit: 24. The Clairvoyant, 31. Holy Smoke.
    Last edited by Ra Pariah; 03-04-2020 at 07:28.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  9. #309
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    21. Sun and Steel, EDIT αλλά το κρατάω για το 22
    Last edited by OniBocho; 03-04-2020 at 07:26.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #310
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    4. Where Eagles Dare
    47. When The Wild Wind Blows
    56. The Thin Line Between Love And Hate
    59. The Reincarnation of Benjamin Breeg
    63. Look For The Truth
    99. The Pilgrim (και καλα Indian?)

    Στα πολυ προχειρα, αν ειχα ορεξη θα εβρισκα πολλα ακομα απλα περνωντας ολους τους τιτλους, ειδικα απο τα τελευταια τους αλμπουμ που δεν τα θυμαμαι και πολυ
    Last edited by FANTASMA; 03-04-2020 at 10:18.
    The rest is just

  11. #311
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Σωστός! Μλκ, πραγματικά έβλεπα ΚΟΚΚΟΡΕΣ στο 4, ειδάλλως έχω βρει πολύ δυσκολότερα ΓΤΧ

    edit: ενημέρωσα το αρχείο με τις προσθήκες σας
    Last edited by OniBocho; 03-04-2020 at 11:39.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #312
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Παίζει το 11 να είναι το έπος Transylvania???? Και το 14 το Aces High???
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #313
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Για 14 αυτό σκέφτηκα, όπως επίσης 35 Can I play with madness
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #314
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default




    ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΕΙΤΕ ΡΕ
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  15. #315
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Για 14 αυτό σκέφτηκα, όπως επίσης 35 Can I play with madness
    Νταξ, μαλακιούλα τότε το 35... Αλλά το προσθέτω nonetheless.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Iron Maiden 2/08/08 @ Terravibe
    By Yanqui in forum Live Reports
    Replies: 88
    Last Post: 10-08-2008, 22:18
  2. Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden
    By necropethamenos in forum Albums
    Replies: 20
    Last Post: 25-07-2008, 18:49
  3. Iron Maiden
    By Kingryche in forum Live & Events Talk
    Replies: 136
    Last Post: 11-03-2007, 02:20
  4. Iron Spongebob Maiden
    By Angelcurse in forum Music Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 30-09-2005, 18:07
  5. Iron Maiden in Stuttgart 7.12
    By GuardianOfIvorytower in forum Live Reports
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-1970, 03:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •