Page 11 of 27 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 400

Thread: Iron Maiden

  1. #151

    Default

    Quote Originally Posted by warlord mkII
    Quote Originally Posted by carheart
    Δεν γίνεται να βρίσκεις εφηβικό πάθος και νεανική οργή και φρεσκάδα σε ένα ιδίωμα που έχει κολλήσει 25-30 χρόνια πίσω και δεν θέλει να ξεκολλήσει. Αυτό για την ηλικία.
    Από τους ίδιους ανθρώπους που παίζουν 30 χρόνια την ίδια μουσική, ναι δεν μπορείς. Από τη νέα γενιά μια χαρά τα πάμε.
    Η οποία νέα γενιά μια μέρα θα γίνει η παλιά γενιά και δεν θα μπορεί να παίξει heavy metal γιατί θα έχει γεράσει, και θα έχουμε γενιές και γενιές εφήβων που θα παίζουν το ίδιο πράγμα και θα γερνάνε και δεν θα μπορούν πια, και θα δικαιώνετε μια ζωή τον κάθε αργύρη ζήλο που σας λέει πως η μέταλ είναι για παιδάκια. Ή αυτό, ή μου έφτιαξες την θεωρία της αντιεξέλιξης. Ή δεν έχεις ακούσει ROOT!

  2. #152
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    Quote Originally Posted by JnB View Post
    Ότι είναι υπερεκτιμημένοι LOL ε.
    Οι λοβοτομημένοι μακρυά από τα πληκτρολόγια.

  3. #153
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Quote Originally Posted by JnB View Post
    Ότι έπρεπε να είχαν σταματήσει να βγάζαν albums μετά το brave new world ΝΑΙ.
    Ότι είναι υπερεκτιμημένοι LOL ε.
    Οι λοβοτομημένοι μακρυά από τα πληκτρολόγια.
    ακριβώς αυτό. τσάκο κιένα πινκ!




    ■■

  4. #154
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Δαννυ Καρρευ μεινε στο τοπικ με τα ανεκδοτα.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  5. #155
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Να μιλήσουμε λίγο σοβαρά τώρα:

    Υπήρχαν κάποιοι τύποι που έφτιαξαν μια μπάντα με πολύ μεράκι, είχαν ταλέντο, κάνανε της πουτάνας τα λάιβ και γράφανε κομμάτια που κάνανε πάταγο και σκίζανε στο σανίδι. Μέσα σε όλο αυτό έφτιαξαν και ένα ίματζ το οποίο ήταν for lack of a better word, cool. Καλώς έκαναν την επιτυχία. Ειδικά με τον Bruce έκαναν ένα σερί σπάνιο (μέχρι το Seventh Son) και μετά λίγο hit and miss μέχρι την παρακμή στα χρόνια του Bailey.
    Εντωμεταξύ έχουν γιγαντωθεί, έχουν πουλήσει κάτι δεκάδες εκατομμύρια δίσκους και μπορούν να ταρακουνήσουν δεκάδες χιλιάδες έως εκατοντάδες χιλιάδες στα λάιβ τους.

    Δεν ξέρω τι ακριβώς υποχρέωση έχουν στον κάθε τύπο που έχει "ξεπεράσει" τους Maiden από την παιδική του ηλικία, ούτε στους οπαδούς τους, οι τελευταίοι όμως γουστάρουν να ελπίζουν μπας και κάτσει κανά καλό κομμάτι και κυρίως ψοφάνε να τους ξαναδούν λάιβ, που έχουν και καλό μπάτζετ, έχουν πείρα, έχουν έναν ρημάδι Ντίκινσον που γαμεί ως περφόρμερ, πάρα πολύ καλά κάνουν και συνεχίζουν.

    Για τα εταιρικά θα συμφωνήσω με τους περισσοτέρους, έχει παραγίνει το κακό, κλασσική αγγλική εργατική τάξη, πρέπει να δουλεύει, τώρα που μπορείς βγάλε τα φράγκα, δε πα να χεις στην άκρη κερατιάτικα. Εδώ ο άλλος είναι εξασφαλισμένος μέχρι να ψοφήσει με τους Maiden, έχει δουλειά σαν μίντια περσόνα σε ραδιόφωνο και τηλεόραση και πάει και δουλεύει κανονικά σαν πιλότος. Έτσι γουστάρει. τι να πεις;

    Αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεπεράσουμε κάποια κόμπλεξ, γιατί εύκολο είναι να τα χώνεις στο χέβι μέταλ, την μουσική των πιτσιρικιών, επειδή δεν είσαι πια πιτσιρικάς και δεν θες να νομίζουν οι άλλοι ότι είσαι και συ ακόμα κολλημένος εκεί. Και από την άλλη πρέπει να ξεπεράσουμε το γεγονός ότι μια αγαπημένη μας μπάντα έχει μπει στη δύση της, δεν πειράζει, ας βγάλει και μερικές πατάτες, χαλάλι της, η ιστορία της το αντέχει.
    Κακό δεν μου κάνουν, ούτε κάνουν κακό στην μουσική (ας γελάσω).

    Υπερεκτιμημένο ένα συγκρότημα που 30 χρόνια έχει ανατριχιάσει κόσμο και κοσμάκη, έχει κάνει κόσμο να ερωτευτεί την μουσική και έχει προσφέρει τέτοιο entertainment λάιβ, κάνει λατινοαμερικάνους να κλαίνε από ευτυχία, ε, όχι, δεν το λες υπερεκτιμημένο. Υπερεκτιμημένο θα έλεγα το γαμηστερόμετρο του καθενός που "ξεπέρασε" τους Maiden.

    έντιτ: Για να μην παρεξηγηθώ, να πω και κανά αυτονόητο. Είναι απολύτως φυσιολογικό να θεωρείς κιτς τους Μέηντεν ας πούμε (αν και χάνεις την ουσία έτσι) ή να έχεις σκυλοβαρεθεί το Hallowed Be Thy Name μετά την εκατομμυριοστή ακρόαση. Άλλο αυτό και άλλο "οι Μέηντεν είναι για τον πούτσο τελικά, να διαλύσουνε οι υπερεκτιμημένοι", ναι;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  6. #156
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    πινκς και επώνυμα στον αποπάνω που έκανε κι άλλο ολόσωστο ποστ σεντόνι μετά από εκείνο στο "χέβι μέταλ και ψυχανάλυση", και γενικά σταματήστε να γκρινιάζετε ρε, μια χαρά δισκάκι είναι.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  7. #157
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Nαι ρε Βικ, αλλά έκανες ποστ-σεντόνι για να απαντήσεις σε ένα κλασσικό μεταγυμνασιακό "ποιοι μέηντεν μωρέ, αυτά τα άκουγα στο Γ2" ποστ, λέγοντας τα αυτονόητα.
    Εγώ με μια μούτζα ξεμπέρδεψα.

    εντιτ, πάρε ένα πινκ όμως για το καλό

  8. #158
    Senior Member DannyCarey's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Milky Way
    Posts
    182

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    Δαννυ Καρρευ μεινε στο τοπικ με τα ανεκδοτα.
    xoxo! tha dosw k allo sto lao. alla opws k na to kanoume auth einai h gnwmh mou kai oi gnwmes einai san tis kwlotripides. oloi exoun apo mia. respeKted or not.
    Straight to the top we headed leaving devils beheaded

  9. #159
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by DannyCarey View Post
    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    Δαννυ Καρρευ μεινε στο τοπικ με τα ανεκδοτα.
    xoxo! tha dosw k allo sto lao. alla opws k na to kanoume auth einai h gnwmh mou kai oi gnwmes einai san tis kwlotripides. oloi exoun apo mia. respeKted or not.
    ναι πες ανέκδοτα, τρέμει η πρωτοκαθεδρία του Καντιρού , ενώ ο Στάθης θα πέφτει σε μεγάλο δίλημμα ...

  10. #160
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Πες και το αλλο με τον τοτο τωρα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #161
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Άλλο ένα πολύ σωστό ποστ του Vic
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  12. #162
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Βικ, αν και δεν με συμπαθείς πολύ θα ήθελα να μου κάνεις μια χάρη.

    Προφανώς το παιδί σου μεταλλάς θα βγεί. Αν μπορείς λοιπόν κρύψτου 2-3 κομμάτια όπως το "trooper" ή το "hallowed..." και πάσαρε του τα μερικά χρόνια μετά ανάμεσα στα τότε καινούρια maiden να δούμε αν θα τα γουστάρει με το ίδιο σθένος που θα είχε αν είχε μεγαλώσει με αυτά!

  13. #163
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    1. Δεν σε αντιπαθώ. Γιατί να σε αντιπαθώ;
    2. Δεν ξέρω τι θα βγει το παιδί, μπορεί και να βαρεθεί πολύ νωρίς και να ψάχνει τα δικά του. Πάντως τα Τρούπερ και Χάλοουντ τα έχει ήδη ακούσει. Αν έκανα το πείραμα νομίζω θα τα έβρισκε καλύτερα από τα καινούργια, αυτό γράφω, ότι μέχρι το σέβενθ το σερί πήγαινε σύννεφο, μετά χιτ αντ μις και μετά παρακμή με εκλάμψεις που δεν νομίζω ότι φτάνουν τα κλάσικς. Δεν ξέρω αν είχες κάτι άλλο υπόψη σου.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  14. #164
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Απλά αυτό που υπονοώ είναι ότι μιλάτε για τα classics και ότι είναι αξεπέραστα. Όμως ξεχνάτε ή δεν λαμβάνετε υπ' όψιν ότι μεγαλώσατε με αυτά και όταν τα πρωτακούσατε δεν μπορούσατε να τα κρίνετε γιατί τα λαμβάνατε ως δεδομένα γαμάτα. Και εγώ μαζί.

    Με λίγα λόγια προσπαθείτε να κρίνετε αν τα καινούρια maiden είναι καλά (κάτι αντικειμενικό) και τα συγκρίνετε με τα "έπη του παρελθόντος" που τα κρίνετε υποκειμενικά.

  15. #165
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    E, υποκειμενικά δεν το πολυλες, έχεις ενδείξεις αντικειμενικότητας, αυτά τα κομμάτια κατά γενική ομολογία είναι τα αγαπημένα όλων, μια ντουζίνα τέλος πάντων κλάσικς. Και στο Χάμερ που ψηφάγανε τα 16χρονα, αυτά βγάλανε, στα κλαμπ και μπαράκια αυτά ζητάνε όλοι. Από τα καινούργια γενικά μόνο το Fear of the Dark τελικά έγινε κλάσικ κομμάτι-εμετός από τα ριπίτ. Να δούμε σε δέκα χρόνια αν βγει και κανένα πιο καινούργιο αλλά δεν το βλέπω. Δεν το λέω με αντικειμενική σιγουριά, αλλά ε, δεν το λες και τυφλή πρόβλεψη.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

Similar Threads

  1. Iron Maiden 2/08/08 @ Terravibe
    By Yanqui in forum Live Reports
    Replies: 88
    Last Post: 10-08-2008, 21:18
  2. Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden
    By necropethamenos in forum Albums
    Replies: 20
    Last Post: 25-07-2008, 17:49
  3. Iron Maiden
    By Kingryche in forum Live & Events Talk
    Replies: 136
    Last Post: 11-03-2007, 01:20
  4. Iron Spongebob Maiden
    By Angelcurse in forum Music Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 30-09-2005, 17:07
  5. Iron Maiden in Stuttgart 7.12
    By GuardianOfIvorytower in forum Live Reports
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •