View Poll Results: Prepei na yparxei panepisthmiako asylo?

Voters
37. You may not vote on this poll
  • Nai kai na einai aparavato (Symfwnw apolyta)

    16 43.24%
  • Nai, alla na ginontai e3aireseis otan prepei (Symfwnw merikws)

    12 32.43%
  • Kai poy yparxei ti egine? (Adiaforos)

    4 10.81%
  • Kala toys kanane to 95, makari na xame kai alla tetoia (Diafwnw merikws)

    2 5.41%
  • Ena tank se ka8e panepisthmio 8a mas swsei (Diafwnw apolytws)

    1 2.70%
  • Ti einai asylo? (Den 3erw)

    0 0%
  • Gamietai o aggelhs_rwxamhs (R.I.P.) (Den apantw)

    2 5.41%
Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 126

Thread: Panepisthmiako asylo

  1. #16
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    κι εγώ το 2 ψηφίζω.
    πριν ένα μήνα περίπου έγινε χαμός πάντως στο ΕΜΠ γιατί ο πρόεδρας της σχολής μας κάλεσε αστυνομία μέσα στο χώρο της πολυτεχνειούπολης χωρίς να έχει ζητήσει να αρθεί πρώτα το άσυλο, όπου οι μπάτσοι σκάσανε με πολιτικά (και ήταν και νεαροί) για να μην πολυφαίνονται και με ασφαλίτικο χωρίς διακριτικά. Πράγμα εξίσου κατακριτέο με το να εκμεταλλεύονται μερικοί το άσυλο για τις αλητείες τους.
    ένιγουει, διασκεδαστικές είναι οι φωτογραφίες από το τι απέγινε το αυτοκίνητο αφού το πήραν πρέφα οι φοιτητές (όχι ωραία διασκεδαστικές όμως). άμα βρω καμία θα ποστάρω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Ναι, αλλα επειδή βαριέμαι 8α προτιμούσα να γίνει συζήτηση με επιχείρηματα και γενικά όποιος ποστάρει απο δώ και πέρα απλά νούμερο 8α φάει μπαν.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  3. #18

    Default

    2

  4. #19

    Default

    Σε γενικές γραμμές πάντως, συμφωνώ με ότι είπε ο Deggial. Αν είναι ο κάθε καθυστερημένος να επωφελείται, καλύτερα να καταργηθεί τελείως αφού ούτως ή άλλως καταπατείται συχνά (βλ. ποστ weiss)


    ΕΝΤΙΤ

    @holc:

    Να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ είμαι υπέρ της κατάργησης του ασύλου. Απλά μου φαίνεται γελοίο το να συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα (μαλάκας πρύτανης/πρόεδρος καλεί παράνομα τους μπάτσους, το μαθαίνουν οι φοιτητές, γίνεται της πόπης).

    Καλό είναι λοιπόν να υπάρχει το άσυλο, αλλά σε περιπτώσεις αδικημάτων να υπάρχει και η δυνατότητα προσωρινής άρσης.

  5. #20
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    Ας μου εξηγήσει κάποιος ένα καλό λόγο για να υπάρχει άσυλο στο πανεπιστήμιο, πέρα απο αυτό που είπε ο Deggial που δε με πείθει γιατι πουθενά δε νομιμοποιήται ούτως ή άλλως η δίωξη για πολιτικά πιστεύωz.Επίσης να προσθέσω οτι δεν είμαι κατά ή υπέρ γιατι δεν έχω ενημερωθεί σχετικώς.

  6. #21
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Mostos
    Ας μου εξηγήσει κάποιος ένα καλό λόγο για να υπάρχει άσυλο στο πανεπιστήμιο, πέρα απο αυτό που είπε ο Deggial που δε με πείθει γιατι πουθενά δε νομιμοποιήται ούτως ή άλλως η δίωξη για πολιτικά πιστεύωz.Επίσης να προσθέσω οτι δεν είμαι κατά ή υπέρ γιατι δεν έχω ενημερωθεί σχετικώς.
    Το γεγονός πως δεν είναι νόμιμο δε σημαίνει πως δε γίνεται. Ιδιαίτερα προβλήματα απ'την αστυνομία συναντούν οι αλλόθρησκοι, αρκετές φορές χρεωνόμενοι με κακουργήματα που ποτέ δεν έπραξαν.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by Mostos
    Ας μου εξηγήσει κάποιος ένα καλό λόγο για να υπάρχει άσυλο στο πανεπιστήμιο, πέρα απο αυτό που είπε ο Deggial που δε με πείθει γιατι πουθενά δε νομιμοποιήται ούτως ή άλλως η δίωξη για πολιτικά πιστεύωz.
    Βαριέμαι να μιλήσω για το πως 8εσμο8ετή8ηκε το ακαδημαϊκό άσυλο στην ελλάδα και τι εξυπηρέτησε και εξυπηρετεί ιστορικά στα ακαδημαϊκά ιδρύματα. 8α 8έσω ένα μικρό ζήτημα πρακτικής, αν υπο8έσουμε οτι ένας σύλλογος φοιτητών διαμαρτυρόμενος, για κάτι οτιδήποτε, αποφασίσει οτι πρέπει να καταλάβει ένα ίδρυμα σαν κορύφωση μιας κινηματικής διαδικασίας 8α αντιμετωπιστεί όπως νομίζεται απο τις αστυνομικές αρχές οι οποιές 8α κλη8ούν να κάνουν το κα8ήκον τους απο μια κα8' όλα νόμιμη αρμόδια αρχή (βλ. πρυτανεία). 8α ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια φιλολογική συζήτηση σχετικά με το γιατί 8α πρέπει να παρέχεται ακαδημαϊκό άσυλο στους καταληψίες, υπο ένα φανταστικό πλαίσιο όπου οι πολιτικές πεποι8ήσεις -επι του προκειμένου οι πολιτικές κινήσεις- επι του πρακτέου δεν διώκονται και τα αρμόδια όργανα δεν έχουν κανένα απολύτως καμία επαφή με την κυβερνητική πολιτική και εκφράζουν απόλυτα την βούληση της πλειοψηφίας των φοιτητών και κατ' επέκταση εξυπηρετούν τις ανάγκες της κοινωνίας κτλπ. Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει αρα 8α ήταν καλό αν -8υσιάζοντας ίσως κάποιες στιγμές τηλεοπτικής ηρεμίας, μιλάω για τα μπάχαλα- υπήρχε ένα νομο8ετικό πλαίσιο που διασφάλιζε στους φοιτητές να πράττουν και να συλλογούνται κάπως πιο ελεύ8ερα απο οτι η κοινωνία στην οποία προετοιμάζονται να ενταχτούν. Τώρα το να μιλήσουμε για το την 8εσμο8ετημένη διάκριση που 8α πρέπει να έχει γενικότερα μια ακαδημία απο την υπόλοιπη κοινωνία ώς ελεύ8ερο φυτώριο ιδεών και άλλα μου φάινεται ψιλά γράμματα εδώ που φτάσαμε, ας μιλήσουμε για το πόσο χειρότερα 8α είναι τα πράγματα στην πράξη όταν το άσυλο με το νέο νόμο πλαίσιο 8α καταργη8εί ολοκληρωτικά.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  8. #23
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    τα δικαιώματα στην δημοκρατία πρέπει να είναι αμετάκλητα, ειδάλλως υποπίπτουν σε επίπεδο παροχών από την εξουσία που μπορούν να ανακληθούν οποτεδήποτε την βολεύει. Το βλέπουμε να
    συμβαίνει στο θέμα της τρομοκρατίας όπου σχεδόν έχει υπονομευτεί αν όχι καταργηθεί ολόκληρη η χάρτα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

    Τα όποια αρνητικά από τυχόν κατάχρηση μπορούν να διευθετηθούν και αλλιώς. Η λογική "πονάει δόντι κόψει κεφάλι" είναι καταστροφική, ειδικά σε μια περίοδο που το σύστημα και περνάει τα πιό αντιλαϊκά και αντεργατικά μέτρα και συνάμα υπονομεύει τις όποιες δυνατότητες αντίστασης.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    699

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    τα δικαιώματα στην δημοκρατία πρέπει να είναι αμετάκλητα, ειδάλλως υποπίπτουν σε επίπεδο παροχών από την εξουσία που μπορούν να ανακληθούν οποτεδήποτε την βολεύει. Το βλέπουμε να
    συμβαίνει στο θέμα της τρομοκρατίας όπου σχεδόν έχει υπονομευτεί αν όχι καταργηθεί ολόκληρη η χάρτα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

    Η σύγχρονη ελληνική κοινωνία μπορεί να αντέξει αμετάκλητα δικαιώματα; Είναι μια μορφή φασισμού ο τρόπος που το θέτεις. Για ρώτα και πόσοι είναι ικανοποιημένοι από τα μέτρα κατά της τρομοκρατίας. Σε πληροφορώ πως είναι πολλοί.

    Τα όποια αρνητικά από τυχόν κατάχρηση μπορούν να διευθετηθούν και αλλιώς.

    Στην ουσία τώρα. Τί προτείνεις εσύ; Αναλυτικά και αν είναι εύκολο και με σχετικά κατά περίπτωση παραδείγματα για να καταλάβουν και οι λιγότερο υποψιασμένοι τις προτάσεις / ιδέες σου.

  10. #25
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    ποιός βρε "τρόμαξε"από 17Ν και ΕΛΑ; Αμα δεις πόσοι αθώοι δολοφονήθηκαν από μπάτσους (και πόσοι συνολικά αθώοι ή ένοχοι από 17Ν από τη μεταπολίτευση και μετά, χώρια τα βασανιστήρια, παράνομες προσαγωγές, διαλύσεις νόμιμων διαμαρτυριών, κλπ θα διαπιστώσεις με φρίκη ότο το κράτος είναι ο μόνος πραγματικός τρομοκράτης και ενάντια σε αυτό χρειάζονται αμετάκλητα δικαιώματα για τον όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αυτοπεριορισμό του.

    Με τέτοια δεδομένα είναι τελείως άκυρη η ύπουλα διαμορφωμένη κοινή γνώμη ενάντια στην τρομοκρατία, αυτή (η κοινή γνώμη) είναι φτερό στον άνεμο, αλλάζει από στιγμή σε στιγμή ανάλογα με την ποιότητα και το είδος της ενημέρωσης, τον τρόπο του τίθεται η ερώτηση του γκάλοπ, κλπ

    για το άσυλο υπάρχει ήδη νομοθετικό πλαίσιο που μόνο σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης μπορεί να αρθεί προσωρινά και μετά από άδεια πρυτανικής αρχής. Είναι υπεραρκετό και στο κάτω κάτω είναι προτιμότερες λίγες ζημιές μπρος στο τίμημα της φίμωσης και αστυνόμευσης των ιδεών.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Arctic Circle
    Posts
    243

    Default

    Candiru eisai oreos
    Please don’t wake me let me sleep...seems a thousand years, since I’ve felt this peace...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    699

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    ποιός βρε "τρόμαξε"από 17Ν και ΕΛΑ; Αμα δεις πόσοι αθώοι δολοφονήθηκαν από μπάτσους (και πόσοι συνολικά αθώοι ή ένοχοι από 17Ν από τη μεταπολίτευση και μετά, χώρια τα βασανιστήρια, παράνομες προσαγωγές, διαλύσεις νόμιμων διαμαρτυριών, κλπ θα διαπιστώσεις με φρίκη ότο το κράτος είναι ο μόνος πραγματικός τρομοκράτης και ενάντια σε αυτό χρειάζονται αμετάκλητα δικαιώματα για τον όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αυτοπεριορισμό του.

    Με τέτοια δεδομένα είναι τελείως άκυρη η ύπουλα διαμορφωμένη κοινή γνώμη ενάντια στην τρομοκρατία, αυτή (η κοινή γνώμη) είναι φτερό στον άνεμο, αλλάζει από στιγμή σε στιγμή ανάλογα με την ποιότητα και το είδος της ενημέρωσης, τον τρόπο του τίθεται η ερώτηση του γκάλοπ, κλπ

    για το άσυλο υπάρχει ήδη νομοθετικό πλαίσιο που μόνο σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης μπορεί να αρθεί προσωρινά και μετά από άδεια πρυτανικής αρχής. Είναι υπεραρκετό και στο κάτω κάτω είναι προτιμότερες λίγες ζημιές μπρος στο τίμημα της φίμωσης και αστυνόμευσης των ιδεών.
    Γιατί προσωποποιείς την τρομοκρατία σε 17Ν και ΕΛΑ; Είναι κάπως ρατσιστικό να αφήνεις απ'έξω τόσες άλλες τρομοκρατικές οργανώσεις.


    Αλλά, βέβαια, ποιός τρομάζει στην ιδέα ότι πηγαίνοντας στο ταχυδρομείο μπορεί να ανατιναχτεί μαζί με σένα το μισό οικοδομικό τετράγωνο...


    Τις διαπιστώσεις ως σκεπτόμενος ενεργός πολίτης, μπορώ και τις κάνω μόνος μου. Καταθέτουμε σκέψεις και όχι προπαγάνδα.
    Συμφωνώ μαζί σου στο ότι είναι εύκολη η χειραφέτηση της κοινής γνώμης.

    Η πρόκληση ζημιών είναι μόνο η αρχή του κακού. Δεν είναι αναγκαία, δεν προσφέρει τίποτα τέτοια εκτόνωση. Δεν αστυνομεύονται οι ιδέες, επεμβαίνουν όταν η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου (δεν απειλείται το σύστημα με τέτοια καραγκιοζιλίκια) και "τα σπάνε".

    Αναμένω απάντηση στο δεύτερο ερώτημά μου. "Τί προτείνεις, εσύ;"
    Αν η απάντηση είναι επίδειξη ανοχής σε βανδαλισμούς, να το πεις ξεκάθαρα να ξέρουμε τί λέμε.


    Υ.Γ - Αν πρόκειται κάθε χρόνο να μαζεύεται ένα λεφούσι από αναρχικούς και να μου καίνε την ελληνική σημαία, τότε ρε αδερφέ, ας τα πιάσουν τα μαλακισμένα να τα σαπίσουν στο ξύλο.

  13. #28
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Αλλά, βέβαια, ποιός τρομάζει στην ιδέα ότι πηγαίνοντας στο ταχυδρομείο μπορεί να ανατιναχτεί μαζί με σένα το μισό οικοδομικό τετράγωνο...
    και εγώ τρομάζω στην ιδέα να τρακάρω πάνω σε σφάιρα μπάτσου, κάτι που μου έχει τύχει κιόλας, ευτυχώς οι καταδιοκώμενοι σταμάτησαν στην απειλή πυροβολισμού, εγώ ήμουν μπροστά τους με όλη την οικογένεια.

    για το άσυλο προτείνω να τηρηθεί και εφαρμοστεί το υπάρχον ν. πλαίσιο.

    Κάψαν τη σημαία και τα @@ μου με φαγουρίζουν. κάψε και εσύ μια μαύρη με το αλφάδι να είμαστε πάτσι.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,698

    Default

    To prwto, xwris kanena logo gia suzhthsh.
    Kai osoi exete thn apopsh oti prepei merikws na katarghte to asulo, eimai sigouros oti kserete pws uparxei nomothesia pou milaei gia thn prospasia tou asulou kai gia auto den paraksenevomai pou kaneis apo esas den to anefere ( " na efarmostei auth h nomothesia " ). To lew egw loipon kai gia auto pshfizw to prwto.

    Αλλά, βέβαια, ποιός τρομάζει στην ιδέα ότι πηγαίνοντας στο ταχυδρομείο μπορεί να ανατιναχτεί μαζί με σένα το μισό οικοδομικό τετράγωνο...
    H pio ilithia logikh ever, apoduknueis auto akrivws pou theloune na kanoune ta MME, na se kratane fovismeno mesa sto spitaki sou. Mexri kai o Michael Moore to eixe katalavei, ti allo na poume twra ?

    Oxi, fovame pio polu ta dakrugona twn pithikwn pou petane stis foithtikes poreies , ta opoia ws gnwstwn einai karkinogona kai polla alla -gona.
    Assumptions:

    1. Mathematics is the language of nature
    2. Everything around is can be represented and understood by numbers
    3. If you graph the numbers of any system, patterns emerge

    Evidence:

    1. The cycling of disease epidemics
    2. The wax and wan of caribou populations
    3. Sunspot cycles
    4. The rise and fall of the Nile River

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by Carcass_
    To prwto, xwris kanena logo gia suzhthsh.
    Kai osoi exete thn apopsh oti prepei merikws na katarghte to asulo, eimai sigouros oti kserete pws uparxei nomothesia pou milaei gia thn prospasia tou asulou kai gia auto den paraksenevomai pou kaneis apo esas den to anefere ( " na efarmostei auth h nomothesia " ). To lew egw loipon kai gia auto pshfizw to prwto.
    χμ; η υπάρχουσα νομο8εσία μιλάει για μερική (προσωρινή) κατάργηση του ασύλου.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •