Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 148

Thread: podosfairo, rpg kai alles istories

  1. #1
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default podosfairo, rpg kai alles istories

    Quote Originally Posted by Deggial
    Όλη η προηγούμενη σελίδα δικαιώνει τις απόψεις μου περί αθλητισμού. Καταραμένη χούντα που φανάτισε τους πατεράδες σας και κολλήσατε κι εσείς.
    Quote Originally Posted by psychotron

    to kseroume oti eisai gkaioulas, mh to apodeiknyeis me ka8e sou post
    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Quote Originally Posted by Deggial
    Όλη η προηγούμενη σελίδα δικαιώνει τις απόψεις μου περί αθλητισμού. Καταραμένη χούντα που φανάτισε τους πατεράδες σας και κολλήσατε κι εσείς.
    Quoted for truth and importance. Psychotron φαε σκατά
    Quote Originally Posted by chris_boss
    Από μία στον καθένα σας.
    Γιατί ως γνωστόν, όλη η Ευρώπη βασανίστηκε από χούντα και κόλλησε με το ποδόσφαιρο (ή κάποιο άλλο άθλημα)
    Quote Originally Posted by Deggial
    Το σχόλιο ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου, αλλά παραμένει αληθές το γεγονός πως η χούντα προώθησε πολύ το ποδόσφαιρο ως προσπάθεια να τραβήξει τη προσοχή μακριά από τις πολιτικές εξελίξεις. Επιτυχώς δε, καθώς οι πωλήσεις των εισητηρίων εκείνη τη περίοδο αυξήθηκαν. Σαφώς δεν είναι ο μόνος ή κατ'ανάγκην κύριος λόγος ενασχόλησης με το ποδόσφαιρο.
    Όταν όμως κάποιος στεναχωριέται ή πανυγηρίζει με τις επιδόσεις τρίτων (εναποθέτει την ευτυχία του σε αυτούς), τότε κάτι πάει στραβά. Άλλο η απλή χαρά για την επιτυχία μιας ομάδας κι άλλο ο φανατισμός που δημιουργείται στο γήπεδο.
    Quote Originally Posted by Lethargica
    Milhse to atomo pou kaigetai me to na enallassei proswpikothtes kai xarakthres sta rpg, tous opoious den mporei na upodh8ei 'h na "apokthsei" sthn pragmatikh tou zwh..
    (to 3ereis oti kaigomai ki egw, alla really to podosfairo einai 1000 fores kalutero)
    Quote Originally Posted by Deggial
    Και τους οποίους δεν θα ήθελα ποτέ να είμαι πραγματικώς. Στα RPG βλέπεις μια "ρομαντική" εκδοχή των ηρώων, χωρίς τις κακουχίες της κάθε εποχής. Εν πάση περιπτώσει, δε μπορώ να δω τη συσχέτιση με την εναπόθεση της ευτυχίας μας σε τρίτους, καθώς στα RPG εσύ ο ίδιος συμμετέχεις. Στην υποστήριξη μιας αθλητικής ομάδας απλώς δημιουργείς τον εαυτό σου τη ψευδαίσθηση πως συμμετέχεις.
    Quote Originally Posted by Lethargica
    Pistepse me, mporw na sou dwsw pollous logous gia tous opoious kapoios 3os mporei na sou katastrepsei th mageia enos rpg.
    Kai opws kai sta rpg dialegeis ti 8a pai3eis, me poious ktl, etsi kai sto podosfairo epilegeis auto pou 8eleis na deis. Xaria pou den xrhsimopoieis mia afhrhmenh ais8hsh (aka fantasia), alla thn idia sou thn orash.
    Quote Originally Posted by Deggial
    Ο όλος προβληματισμός δεν είναι γύρω απ'τα άτομα που έχουν φιλαθλητικό ενδιαφέρον (το οποίο είναι μια φυσιολογική κατάσταση), αλλά για τους ένθερμους υποστηρικτές κάποιας αθλητικής ομάδας.
    Quote Originally Posted by Kingdom Gone
    nai alla sta rpg symmetasxeis (estw k sti fantasia sou) enw sto podosfairo apla vlepeis.
    (thee mou,yperaspizomai ta rpg i mou fainetai? mpa, apla tin lew sto podosfairo)
    Quote Originally Posted by alaiah
    Quote Originally Posted by Deggial
    στα RPG εσύ ο ίδιος συμμετέχεις. Στην υποστήριξη μιας αθλητικής ομάδας απλώς δημιουργείς τον εαυτό σου τη ψευδαίσθηση πως συμμετέχεις.
    Ma isxyei akrivws kai entelws to antitheto leme.......An den einai to rpg psevdaisthisi tote poio skata einai?
    Kai stin ypostiriksi tis omadas, nai, o filathlos symmetexei
    Quote Originally Posted by Deggial
    Είπα πως η συμμετοχή στην νίκη μιας ομάδας είναι ψευδαίσθηση, ενώ, προφανώς, η συμμετοχή στη διεξαγωγή ενός RPG παιχνιδιού είναι άμεση και ενεργή. Ως εκ τούτου η φράση τα "RPG είναι ψευδαίσθηση" δεν είναι αντίλογος, γιατί μετάβαλες το θέμα (η αναφορά μας ήταν στη συμμετοχή, όχι στη φύση της κάθε δραστηριότητας).
    Παρά την διάδοση της άποψης πως τα RPG είναι φυγή απ'τη πραγματικότητα (και γι'αυτό μάλλον αποδίδεις τον χαρακτηρισμό ψευδαίσθηση), πρόκειται για κάτι αναληθές. Ή τουλάχιστον δεν είναι περισσότερο απ'ότι να ακούς μουσική ή να πας σε κάποιο νυχτερινό κέντρο "για να ξεσκάσεις".
    Η υποστήριξη μιας ομάδας δε σου δίνει κανένα δικαίωμα να οικειοποιείσαι την νίκη της. Ακόμη χειρότερο όταν κανείς οικειοποιείται τις ήττες της... είναι πραγματικά άθλιο να χαλάει η διάθεση κάποιου λόγω μιας απλής δραστηριότητας θεάματος.
    Quote Originally Posted by Odonian
    Deggial είσαι άκυρος. Και ας είμαι πιο αρπιτζοφάν από ότι ποδοσφαιροφάν.
    Quote Originally Posted by Mitsmann
    Quote Originally Posted by Deggial
    Η υποστήριξη μιας ομάδας δε σου δίνει κανένα δικαίωμα να οικειοποιείσαι την νίκη της. Ακόμη χειρότερο όταν κανείς οικειοποιείται τις ήττες της... είναι πραγματικά άθλιο να χαλάει η διάθεση κάποιου λόγω μιας απλής δραστηριότητας θεάματος.
    Θες να ψαξουμε να βρουμε κανα τοπικ οπου γραφετε για δεσιμο με το χαρακτηρα σας και το ποσο στεναχωρηθηκατε οταν χασατε καποιον χαρακτηρα με τον οποιο δεθηκατε ?!!??!
    Quote Originally Posted by Deggial
    Άντε πάλι... μήπως όμως αυτόν τον χαρακτήρα υποδύεσαι εσύ; Είναι δικό σου δημιούργημα, οι περιπέτειες του είναι ιστορίες των οποίων εσύ είσαι ο συγγραφέας. Εν αντιθέσει, δεν είσαι εσύ μέσα στην εντεκάδα της ομάδας. Οι συζητήσεις στο καφενείο και το εισητήριο δεν είναι συμμετοχή. Παρακολούθηση είναι.
    Quote Originally Posted by alaiah
    @deggial
    ξαναδιάβασε τα λόγια σου στο quote που σου έκανα πριν και πες μου τι καταλαβαίνεις έτσι όπως τα εκφράζεις. Στην απάντηση που μου έδωσες μετά γενικεύεις και αλλάζει και το νόημα των όσων είπες.
    Quote Originally Posted by eyeamflesch
    Symmetoxi mallon ennooune otan i kerkida einai o 12os paixtis or sth. Mi metrisimi antikeimenika, elaxisti/amelitea proswpika.
    Quote Originally Posted by Morphine Child
    κι εσένα τι σε νοιάζει ρε ντήτζιαλ να πούμε. Τότε να μη χαίρεσαι στις συναυλίες επειδή δε συμμετέχεις στο παίξιμο της μουσικής, να μην ξενερώνεις αν το συγκρότημα δεν παίξει καλά και ΦΥΣΙΚΑ και δε θα λες ότι κάποιο συγκρότημα είναι το αγαπημένο σου, γιατί μπορεί να σε περάσουν για κανα φανατίλα και να σου πούνε τι βλάκας που είσαι που αγαπάς ένα συγκρότημα το οποίο σε έχει γραμμένο και βάζει τα σιντί του 20 ευρώ κι εσύ τα αγοράζεις, προβατίνε.
    Quote Originally Posted by eyeamflesch
    Corporate music vs corporate football?
    Quote Originally Posted by Deggial
    Για τελευταία φορά, η όλη συζήτηση (και οι 333 σελίδες ) δεν αφορά αυτούς που απλώς δείχνουν κάποιο φιλαθλητικό ενδιαφέρον και απλώς υποστηρίζουν μια ομάδα. Αναφέρεται σε αυτούς που οικειοποιούν την νίκη τρίτων.
    Στη συναυλία θα χαρώ με μια καλή απόδοση, διότι το διασκέδασα. Ομοίως θα χαρώ αν δω έναν καλό ποδοσφαιρικό αγώνα στη τηλεόραση, διότι μου προσέφερε το αναμενόμενο θέαμα. Η καλή απόδοση του συγκροτήματος ή της ομάδας, όμως, δεν ανήκει σε εμένα, δε συμμετείχα. Θα στεναχωρηθώ αν δω έναν κακό αγώνα, όπου οι αθλητές σέρνονται και δε προσφέρουν το θέαμα της μπάλας, δε θα στεναχωρηθώ που έχασε η ομάδα μου. Θα απογοητευτώ με μια άσχημη συναυλία, διότι δε πήρα αυτό που πλήρωσα, όχι για το συγκρότημα. Ο φανατισμός με τα συγκροτήματα είναι ομοίως βλακώδης.
    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Συμφωνώ με το Deggial.
    Εϊναι πολύ μα πολύ προφανής η διαφορά του φανατισμού στο ποδόσφαιρο με όλα όσα αναφέρετε, και το RPG, και τη μουσική. Ο φανατισμός στο ποδόσφαιρο βασίζεται σε ένα μη-αληθές concept ότι η ομάδα την οποία υποστηρίζεις είναι κάτι "δικό σου", κάτι στο οποίο συμμετέχεις και σε χαρακτηρίζει. Δεν υπάρχει αναλογία με τα παιχνίδια ρόλων, όπως λέτε. Και όσον αφορά στη μουσική, η διαφορά είναι ότι το συγκρότημα σου δίνει τη μουσική του κι εσύ την ακούς γιατί αυτό σε κάνει νααισθάνεσαι επιθυμητά με κάποιο τρόπο. Το αντίστοιχο στη μουσική είναι κάποιος να συνεχίζει να ακούει ένα συγκρότημα που δεν του αρέσει πια, για ιστορικούς λόγους.
    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Και δεύτερο ποστ γιατί ΑΔΑΔΣΦΣΦΑΣΦΦΣΔΑ
    Quote Originally Posted by alaiah
    Quote Originally Posted by Deggial
    στα RPG εσύ ο ίδιος συμμετέχεις. Στην υποστήριξη μιας αθλητικής ομάδας απλώς δημιουργείς τον εαυτό σου τη ψευδαίσθηση πως συμμετέχεις.
    Ma isxyei akrivws kai entelws to antitheto leme.......An den einai to rpg psevdaisthisi tote poio skata einai?
    Kai stin ypostiriksi tis omadas, nai, o filathlos symmetexei
    Αυτό που λες είναι παιχνίδι με τις λέξεις και δεν αποδεικνύει τίποτα. Είναι ιδιαίτερα λογικοφανές, αλλά ΛΑΘΟΣ.

    Ας δούμε ποιοι είναι οι στόχοι των δύο παιχνιδιών, από τους οποίους πηγάζει η ευχαρίστησή τους.
    ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: άθληση, αντιπαράθεση, άμιλλα και αγωνία.
    RPG: μιικρό διάλειμμα ζωής, περιπέτειες που δε θα ζούσες, ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ συναισθημάτων
    Όπως φαίνεται, ο στόχος του RPG είναι συνυφασμένος με την ψευδαίσθηση, επειδή η ψευδαίσθηση είναι που προκαλεί τα συναισθήματα που σε κάνουν να παίζεις. Οπότε, το να επιτρέπεις στον εαυτό σου να πεισθεί από αυτά που σου λέει ο GM είναι καλό για το παιχνίδι, είναι στους "κανόνες" θα λέγαμε. Με αυτόν τρον τρόπο συμμετέχεις.
    Στο ποδόσφαιρο, αυτοί που παίζουν είναι οι ΠΑΙΚΤΕΣ. Όλα τα παραπάνω τα εισπράττουν οι παίκτες και μόνο αυτοί. Ωστόσο κάποιοι αισθάνονται σαν οι νίκες και οι ήττες των παικτών να είναι και δικές τους, να τους επηρεάζουν. ΑΥΤΟ είναι ψευδαίσθηση ότι συμμετέχουν. ΔΕΝ συμμετέχουν, και ΕΔΩ η συγκεκριμένη ψευδαίσθηση οδηγεί σε άκυρες πράξεις. Ενώ στο RPG η ψευδαίσθηση ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  2. #2
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    opoios 8elei na pei kati gia to 8ema, as to pei edw gia na mh gamame to picture thread.
    proswpika den paizei na xw diavasei pio AKYRES apopseis ap autes tou deggial kai tou harbinger.
    bariemai na analyw twra to giati tis 8ewrw akyres. isws to bradaki.


    eksallou ena kalokairi oloklhro ta legame ola auta me deggial, ingolemo-ithilmir raven kai loipous kai akrh de bghke.
    tespa.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  3. #3
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    άλλοι γράφουν 10 σελίδες για θεό και επιστήμη. Είδες κάτι άνθρωποι που υπάρχουν...
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #4
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    επιτέλους και ένα σημαντικό θέμα

    λοιπόν, για τα rpg δε θα μιλήσω καθόλου, καθ'ότι άσχετος
    με την μπάλα όμως έχω μια μικρή σχέση, όντας ποδοσφαιρόφιλος από μικρό παιδί... για να μην παρεξηγηθώ, μου αρέσει το άθλημα, το νοιάζομαι -ας πούμε- περισσότερο από την ομάδα μου, αλλά εξακολουθώ να τσαντίζομαι/χαίρομαι/στεναχωριέμαι με ό,τι κάνει και δεν κάνει η ομάδα μου...
    Γιατί ταυτίζομαι με μια φανέλα να πω την αλήθεια, δεν το έχω σκεφτεί, εν μέρει επειδή δε φτάνω στο σημείο να ενοχλώ τους γύρω μου... δε σπάω βιτρίνες, δεν την πέφτω σε όποιον δω με πράσινη φανέλα, ούτε πάω στο γήπεδο για να πετάξω αναπτήρες... ναι, κάποιοι το κάνουν και προφανώς είναι -τουλάχιστον- ενοχλητικό αλλά δεν είναι λόγος να μη βλέπω την ομάδα μου και να σταματήσω να νοιώθω ό,τι τέλος πάντων νοιώθω για αυτήν (στο κάτω-κάτω, πολλοί είναι αυτοί που πάνε σε πορείες για ζητήματα που με αφορούν και με απόψεις με τις οποίες ίσως συμφωνώ, και τα σπάνε στους δρόμους... δε βρίσκω το λόγο, γιατί θα πρέπει να αλλάξω εγώ γνώμη επειδή κάποιοι άλλοι την εκφράζουν με λάθος τρόπο)
    Η ομάδα ανήκει στους φιλάθλους της.- ... οι ΠΑΕ και οι ΚΑΕ και τα ΤΑΠ και όλα αυτά ανήκουν σε επιχειρηματίες... δεν είμαι φίλος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, είμαι γαύρος... ήμουν πριν τον Κόκκαλη, θα είμαι και όταν φύγει... το έχω πει και αλλού, στη φανέλα δε βλέπουμε το χορηγό αλλά το σηματάκι λίγο πιο ψηλά... είναι άπειρα τα παραδείγματα όπου οι φίλοι μιας ομάδας μίλησαν πάνω από τα "αφεντικά" της... οπότε, όταν χάνει η ομάδα μου, χάνω και εγώ, και μου χαλάει η διάθεση και μπορεί να μην έχω τρομερή όρεξη την άλλη μέρα το πρωί...


    αυτά
    αν βαριέστε, μια μικρή περίληψη είναι "ο nothingman είναι ένας κολλημένα ηλίθιος κάφρος"
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    back and forth, forever
    Posts
    1,120

    Default

    Quote Originally Posted by nothingman
    "ο nothingman είναι ένας κολλημένα ηλίθιος κάφρος"




    (αλλά ακούει ναιτστοκερ)
    Is it any wonder that my joke’s an iron and the joke’s on you

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    sagapw opws to gourouni ti laspi
    Posts
    6,884

    Default

    Quote Originally Posted by nothingman
    επιτέλους και ένα σημαντικό θέμα

    λοιπόν, για τα rpg δε θα μιλήσω καθόλου, καθ'ότι άσχετος
    με την μπάλα όμως έχω μια μικρή σχέση, όντας ποδοσφαιρόφιλος από μικρό παιδί... για να μην παρεξηγηθώ, μου αρέσει το άθλημα, το νοιάζομαι -ας πούμε- περισσότερο από την ομάδα μου, αλλά εξακολουθώ να τσαντίζομαι/χαίρομαι/στεναχωριέμαι με ό,τι κάνει και δεν κάνει η ομάδα μου...
    Γιατί ταυτίζομαι με μια φανέλα να πω την αλήθεια, δεν το έχω σκεφτεί, εν μέρει επειδή δε φτάνω στο σημείο να ενοχλώ τους γύρω μου... δε σπάω βιτρίνες, δεν την πέφτω σε όποιον δω με πράσινη φανέλα, ούτε πάω στο γήπεδο για να πετάξω αναπτήρες... ναι, κάποιοι το κάνουν και προφανώς είναι -τουλάχιστον- ενοχλητικό αλλά δεν είναι λόγος να μη βλέπω την ομάδα μου και να σταματήσω να νοιώθω ό,τι τέλος πάντων νοιώθω για αυτήν (στο κάτω-κάτω, πολλοί είναι αυτοί που πάνε σε πορείες για ζητήματα που με αφορούν και με απόψεις με τις οποίες ίσως συμφωνώ, και τα σπάνε στους δρόμους... δε βρίσκω το λόγο, γιατί θα πρέπει να αλλάξω εγώ γνώμη επειδή κάποιοι άλλοι την εκφράζουν με λάθος τρόπο)
    Η ομάδα ανήκει στους φιλάθλους της.- ... οι ΠΑΕ και οι ΚΑΕ και τα ΤΑΠ και όλα αυτά ανήκουν σε επιχειρηματίες... δεν είμαι φίλος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, είμαι γαύρος... ήμουν πριν τον Κόκκαλη, θα είμαι και όταν φύγει... το έχω πει και αλλού, στη φανέλα δε βλέπουμε το χορηγό αλλά το σηματάκι λίγο πιο ψηλά... είναι άπειρα τα παραδείγματα όπου οι φίλοι μιας ομάδας μίλησαν πάνω από τα "αφεντικά" της... οπότε, όταν χάνει η ομάδα μου, χάνω και εγώ, και μου χαλάει η διάθεση και μπορεί να μην έχω τρομερή όρεξη την άλλη μέρα το πρωί...


    αυτά
    αν βαριέστε, μια μικρή περίληψη είναι "ο nothingman είναι ένας κολλημένα ηλίθιος κάφρος"
    Wraia ola ta parapanw, wstoso den aforoun amesa to thema, yati den eisai (ypermetra) fanatikos (to "ypermetra" tobala se parenthesi se periptwsi poy thewreis ton eaFto soy fanatiko, i apoFsi moy peri fanatizmoy teinei na einai katholiki kai einai arnitiki), alla pisteBw pws to zoumi olis tis koubentas einai to "giati?" poy "den to exeis skieFtei".

    Prosoxi, den paw na se kamnw kana mind game i mind manipulation, oyte epikentrwnomai se senane, apla, opws mallon thaxeis katalabei, me endiaferei idiaitera to thema eksoy kai i kathe eidoys symetoxi moy se analogies koybentes.

    Edit: Perimenw me perisio endiaferon tin analysi toy Psychotron.
    = = =

    = = =

  7. #7
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    E. Psit. To na parakolou8eis 22 trelous na kunhgane mia mpala (kai na plhrwneis malista kai gi'auto) den mou kanei koukou re file. Opws kallista kai analogws tou psychotron den tou kanei koukou na blepei 5 trelous na kunigane magises se ena fantastiko mesaiwniko kosmo. Auto omws pou kanoun la8os kai oi duo einai to "peri oreksews koloku8opita".

    Kai btw, me ta RPG gnwrizeis kai kosmo re file
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Kai btw, me ta RPG gnwrizeis kai kosmo re file

  9. #9
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    WBRB, για τρίτη και (ελπίζω) πραγματικά τελευταία φορά, η όλη συζήτηση δεν αφορά την όρεξη κάποιου να παίζει ή να βλέπει μπάλα, αλλά τη νοοτροπία να παθιάζεται κανείς με συγκεκριμένη ομάδα και να οικειοποιείται τις νίκες της, δημιουργόντας στον εαυτό του τη ψευδαίσθηση πως συμμετείχε στη νίκη (με την παρουσία του στη κερκίδα ή όπως αλλιώς).

    Άλλο να απογοητεύεσαι με μια άσχημη εμφάνιση, διότι δεν είχε θέαμα ο αγώνας, κι άλλο να φοράς μαύρα όλη μέρα και να μην βγαίνεις έξω το βράδυ επειδή έχασε η ομάδα σου.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #10
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    WBRB, για τρίτη και (ελπίζω) πραγματικά τελευταία φορά, η όλη συζήτηση δεν αφορά την όρεξη κάποιου να παίζει ή να βλέπει μπάλα, αλλά τη νοοτροπία να παθιάζεται κανείς με συγκεκριμένη ομάδα και να οικειοποιείται τις νίκες της, δημιουργόντας στον εαυτό του τη ψευδαίσθηση πως συμμετείχε στη νίκη (με την παρουσία του στη κερκίδα ή όπως αλλιώς).

    Άλλο να απογοητεύεσαι με μια άσχημη εμφάνιση, διότι δεν είχε θέαμα ο αγώνας, κι άλλο να φοράς μαύρα όλη μέρα και να μην βγαίνεις έξω το βράδυ επειδή έχασε η ομάδα σου.

    Opws kai na exei to 8ema, nomizw oti to outcome einai to idio (sxedon) me auto pou eipa, peran twn asteiismwn. Epishs to an kapoios pa8iazetai kapoios me mia omada h oxi h an pa8iazetai me ta rpg h oxi, einai ka8ara 8ema goustou kai oreksews. Opws den exei kaneis to dikaiwma na mou pei "ti kaneis re mpoulh akoma me ta rpg, klp" etsi den exw kai egw to dikaiwma na pw kati antisoixo gia kapoion o opoios brisketai se analogh moira, oson afora to podosfairo, h to opoio a8lhma fanatizei se tetoio ba8mo kapoion.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  11. #11
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Δε μαζευομαστε λεω γω να παιξουμε rpg με χαρακτηρες ποδοσφαιριστες ???
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  12. #12
    Funeral Frog Mayhem's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    rue morgue
    Posts
    1,180

    Default

    δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι θεωρούν τραγικό το γεγονός να πανηγυρίζει κάποιος για την νίκη μιας ομάδας. Ο άνθρωπός έχει στην φύση του το στοιχείο του ανταγωνισμού, ψάχνει να βρει πράγματα να κοντραριστεί και να παθιαστεί και τα εναποθέτει στο ποδόσφαιρο. Πόσα πράγματα στη ζωή μπορούν να σου προσφέρουν τόση χαρά ώστε να βγεις στους δρόμους να χοροπηδάς, έστω κι αν είναι για κάτι ψεύτικο? Μερικοί βέβαια το παρακάνουν επιτρέποντας τέτοιες χαρές ή λύπες να επιδρούν στην προσωπική τους ζωή.

  13. #13

    Default

    Την φράση "εθνικό φρόνημα" την γνωρίζετε? Και μην μπλέξετε εθνικισμούς, φασισμούς κ μλκιες...
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Clot Clot Clot My Bleeding Arteries
    Posts
    3,109

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann
    Δε μαζευομαστε λεω γω να παιξουμε rpg με χαρακτηρες ποδοσφαιριστες ???
    H' podosfairo me panoplies.
    I'm driving down my way to digest yesterday
    Under rain clouds towards the sundown to be devoured
    And then come out alive
    Dripping wet but purified
    Ready to bear the memories of golden hours

  15. #15
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by alaiah
    Την φράση "εθνικό φρόνημα" την γνωρίζετε? Και μην μπλέξετε εθνικισμούς, φασισμούς κ μλκιες...
    Quoted for ακυροσύνη

    Τεσπα, εγώ θα ξαναπω το εξής. Δείτε τη διαφορά, δεν ισχύει το περί ορέξεως κολοκυθόπιτα εδώ. Στο ένα "άθλημα" συμμετέχουμε, στο άλλο συμμετέχει κάποιος άλλος κι εμείς ενθουσιαζόμαστε (εσείς δηλαδή). Αυτό είναι όλο.

    Φυσικά και δε μιλούσα μέχρι τώρα ούτε στο ελάχιστο για ανθρώπους που βλέπουν μπάλα χαλαρά, ευχαριστιούνται το άθλημα, το θέαμα, και διαλέγουν και μια ομάδα για να γίνεται τζερτζελές. Προφανώς πολλοί από σας υποπίπτουν σε αυτή την κατηγορία, οπότε ΟΚ. Μιλάω για όσους πλακώνονται, μισούν, μαχαιρώνουν, προσβάλλουν για την ομάδα "τους". Σας φαίνεται πιο λογικό;
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Similar Threads

  1. istories xtesinhs nuxtas
    By BURNIN AMBITION in forum General Discussion
    Replies: 57
    Last Post: 24-11-2008, 01:58
  2. Warhammer Online mounares kai alles mikres apolauseis
    By Carcass_ in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 1
    Last Post: 08-09-2005, 02:58
  3. rpg kai metallades
    By Mpordorodokokkino in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2005, 13:03
  4. Xristougenniatikh Xara kai alles malakioules
    By When Black Roses Bloom in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2004, 06:23
  5. Suspension kai alles aneu logou "alhteies"
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 07-11-2003, 11:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •