Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 84 of 84

Thread: Alexander (2004)

  1. #76
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    την είδα χτες και ψιλοβαρέθηκα

    έχει πολλά (και δυσκολομνημόνευτα) ονόματα για έναν ξένο, αν δεν ξέρεις την ιστορία από πριν χάνεσαι στο πρώτο μισάωρο.

    Η Τζολί ήταν ναις, μην τα παραλέτε.

    Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κάνεις βιογραφική ταινία για ένα πρόσωπο σαν τον Αλέξανδρο, ή στις μάχες θα επικεντρώσεις ή στην προσωπικότητα του, σε 02:40 ώρες είναι αδύνατο να συμβούν και τα δύο (ή κάνε τριλογία, ξέρω γω; )


    ερώτηση: γιατί ο Άτταλος (και ο Φίλιππος κάποια στιγμή) αποκάλεσαν τον Αλέξανδρο μπάσταρδο;
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,523

    Default

    gamato to alexander leme

  3. #78

    Default

    geia.

    to ksanada se dvd molis prin ligo kai marese akoma perissotero.
    en oligois sas gamaei stegna.
    osoi eipate oti de sas arese ksanadeite to kai allakste gnomi gia na min eiste kathysteres.

    episis to soundtrack einai katapliktiko.

  4. #79
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Geia, ti ginetai? Sumfono an kai den to xanaeida, apla to thumamai apo toN cinema. Jolie rulz.

  5. #80

    Default

    i jolie itan skata.

  6. #81
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Bitte, kannst du mit Benzin dir brennen?

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Το είδα για πρώτη φορά εχτές σε DVD...

    Δεν το θεώρησα ιστορική ταινία. Ξεκίνησα να το βλέπω περιμένοντας τις τρανταχτές ιστορικές ανακρίβειες κτλ, επικεντρωμένος στο τι ζει ο Αλέξανδρος και μόνο.

    Λοιπόοον...

    Γενικώς και αορίστως μ'άρεσε. Δεν ήταν κακή ταινία. Ωστόσο με ενόχλησαν τα εξής:

    -Ο Αλέξανδρος δεν μου φάνηκε όπως τον φανταζόμουν. Περίμενα έναν άνθρωπο που θα είναι ηγέτης, σκληρός, γεμάτος δύναμη, έναν αντιπρόσωπο του φωτός της Ελλάδας. Μου φαινόταν αδικαιολόγητο το πως τον αγαπούσαν οι υπόλοιποι, δεν έδειξε αυτά τα πολύ ξεχωριστά στοιχεία που τον κάνανε Μέγα. Σε 2-3 σημεία μόνο όταν μιλούσε για την επέκταση της αυτοκρατορίας του για την διάδοση της μόρφωσης, του εμπορίου κτλ... Σ'όλα τ'άλλα ο Αλέξανδρος δεν ξεχώριζε ως προσωπικότητα.
    -Δεν μου άρεσε η προφορά της Jolie. Ποιος καταραμένος είχε αυτή την ιδέα να μιλάει σα ρωσίδα, μπορείτε να μου πείτε; Από ηθοποιία ήταν ΟΚ, τίποτε το τρομερό.
    -Νταξ, το καταλάβαμε ότι ο Αλέξανδρος τον έπαιρνε από τον γκώλο, έπρεπε σε κάθε σκηνή να το τονίζει; Υπήρξαν σκηνές ΜΟΝΟ για να δείξει ότι ο Αλέξανδρος συνέχεια ένιωθε τον πειρασμό, μια από τον Ηφαιστείωνα, μια από τον υπηρέτη του...
    -Η μάχη στις Ινδίες ήταν μετριότατη εκτός της σκηνής σε slow motion με τον ελέφαντα και τον Βουκεφάλα που δείχνανε και στο trailer νομίζω...

    Τι μου άρεσε:
    -Μου φάνηκε γαμηστερό το πως τον έδειχνε να πεθαίνει... Το γεράκι, το λάβαρο, τα φώτα... η ζωή του πέρασε μπροστά από τα μάτια του, θυμήθηκε τα παιδικά του χρόνια, τις αγάπες του, τον πατέρα του και τη μάνα του. Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς, εγώ το θεωρώ από τα καλύτερα σημεία του έργου + την σκηνοθετική αναφορά στο Braveheart με την κάμερα να δείχνει προς τα πάνω και να φαίνεται το χέρι του Αλέξανδρου καθώς ρίχνει το δαχτυλίδι του Ηφαιστείωνα. Μαγική σκηνή όλη αυτή ΙΜΟ.

    -Μου άρεσε η Rosario Dawnson Είχε πολύ μικρό ρόλο δυστυχώς αλλά η ερωτική σκηνή με τον Αλέξανδρο ήταν όλα τα λεφτά.

    -Τα απίστευτα εφφέ στις μάχες και οτιδήποτε είχε να κάνει με κουστούμια και σκηνικά. Η θέα της Βαβυλώνας μου φάνηκε μαγευτική.

    Τελικά όντως θα βγάλουν και Αλέξανδρο με τον Ντι Κάπριο; :S

  8. #83
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    Kai gamw tis tainies. Megaloprepes, epiko kai poly omorfo. Kai oi 2 maxes htan theikes, i mia edeikse tin varvari/xyma pleyra tis ypothesis kai h allh thn strathgikh. Diladi ti parapanw tha vlepate an sas edeixne kai alles 2 maxes? Ti nohma tha eixe?
    O Farrel metedide to ekastote synaisthima tou Alex me peistikothta kai den to perimena na einai toso ma toso kalos. O Hopkins einai yperanw sxoliwn kai na psofhsoun ta fidia tis Jolie. Ama theorite pws oi opoies "gay" skhnes xalasan to ergo, eiste vlakes.
    Stamatiste epitelous na gkriniazete kai na prospatheite na meiwnete tainies, epeidi apla tis perimenate alliws, 'h epeidi den htan opws theoreite pws THA EPREPE na htan (sto thema "ti anaferoume kai ti afhnoume apoksw").
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    δεν το έχω δει αλλά σου εγγυώμαι ότι είναι σκατά.

Similar Threads

  1. Tiger Lillies & Alexander Hacke "Mountains Of Madne
    By Shadowking in forum Live Reports
    Replies: 14
    Last Post: 14-06-2006, 18:15
  2. Alexander the great?
    By Tonosalata in forum General Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 29-10-2004, 17:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •