Page 34 of 37 FirstFirst ... 243233343536 ... LastLast
Results 496 to 510 of 551

Thread: :: REVIEW REQUESTS (ΜΟΝΟ requests.)

  1. #496
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    τίποτα απλά καταθέτω ταπεινά την εμπειρία μου φίλτατε κακοποιέ.
    Τεσπα, καπου εδω κανονικα θα αρχιζα να σε βριζω "μα τι λεει αυτος ο μαλακας ο Κρουξ" κτλ, αμα λαχει θα ριχνα και καμμια λογικοφανη κορωνα, δε γαμιεται.
    Pain Of Salvation, μα καλα ποιος μη γκομενακι και μη μετροσεξουαλ τους ακουει αυτους;
    Ρισπεκτ στον πιτσιρικα που το ριπαρε για τη γκομενα και το γυρισε πισω να παρει τιποτα πιο σοβαρο!
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  2. #497
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Ναι οκ αλλά όλο μιλάς για το τι ακούνε οι άλλοι ρε boy και κουβέντα δεν λες για τα δικάς. Αδικο δεν εν ατό ?
    I'll bury you in your god's fucked garden

  3. #498
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Χμ, το sig του The Nerd εχει σβηστει; Αν οχι, τσεκαρε το, αυτη ειναι η αποψη μου για τη μουσικη.
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  4. #499
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι το PoS θα μπορούσες κάλλιστα αντί για Road Salt One να λέγεται "Χάρη μη με αγοράσεις, μη με κατεβάσεις καν".

    Δίσκος της χρονιάς μέχρι τώρα για μένα. Με αχανή διαφορά.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  5. #500
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Αυτό όμως δεν έχει καμμία σχέση με μουσικές προτιμήσεις ! Είναι απλά μία θεώρηση στην οποία και εγώ εν μέρει συμφωνώ.

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Η αλήθεια είναι ότι το PoS θα μπορούσες κάλλιστα αντί για Road Salt One να λέγεται "Χάρη μη με αγοράσεις, μη με κατεβάσεις καν".

    Δίσκος της χρονιάς μέχρι τώρα για μένα. Με αχανή διαφορά.
    Πες μου οτι κάνεις πλάκα. Μόνο αυτό πες με.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  6. #501
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    Αυτό όμως δεν έχει καμμία σχέση με μουσικές προτιμήσεις ! Είναι απλά μία θεώρηση στην οποία και εγώ εν μέρει συμφωνώ.
    Ok, οταν βρω λιγο χρονο θα ποσταρω για μπαντες που δεν αναφερονται εδω μεσα!
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  7. #502
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Προσωπικά τον θεωρώ απλά Α-ΣΥΛ-ΛΗ-ΠΤΟ. Σε επίπεδα Remedy Lane (άμεση σύγκριση επίσης καθώς ομοιάζουν θεματικά οι δίσκοι).
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #503
    Senior Member mindscape's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Athens
    Posts
    119

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Προσωπικά τον θεωρώ απλά Α-ΣΥΛ-ΛΗ-ΠΤΟ. Σε επίπεδα Remedy Lane (άμεση σύγκριση επίσης καθώς ομοιάζουν θεματικά οι δίσκοι).
    ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπερβολή! Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια. Ίσως λίγο πιο συμαζεμμένο από το επίσης μέτριο Scarsick, σε καμία, μα καμία περίπτωση κοντά στα μεγάλα τους album. Και φυσικά το Remedy Lane το οποίο έχει και στιχουργική συνοχή και συναισθηματική φόρτιση, είναι από τα καλύτερα album της δεκαετίας, όχι απλά το καλύτερο των POS. Όχι, το Road Salt είναι απλά μέτριο. Είναι τόσο μέτριο που κάνει το Be που το βρίζαμε όταν βγήκε, να το εκτιμάμε περισσότερο. Και απότι φαίνεται οι εποχές TPE και Remedy Lane έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

  9. #504
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    a) Το Remedy Lane είναι από τα αγαπημένα μου album ever.
    b) Διάβασες στίχους Road Salt και δεν βρήκες συνοχή? Αν ναι έχεις πρόβλημα φίλε.
    c) Ούτε συναισθηματική φόρτιση?
    d) Το Be το βρίζαΤε όταν βγήκε. Εσύ δηλαδή, δεν ξέρω ποιοι άλλοι.
    e) Οι TPE και Remedy Lane εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί? Άντε ρε, και δεν πήρε κανείς χαμπάρι..
    g) Παρακολούθα γενικά πόσο συχνά λέω καλά λόγια για δίσκο.

    Sum: Το Road Salt είναι δισκάρα Α.ΣΥΛ.ΛΗ.ΠΤΗ.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  10. #505
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    να μας πει και ο candiru
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  11. #506
    Senior Member mindscape's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Athens
    Posts
    119

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    a) Το Remedy Lane είναι από τα αγαπημένα μου album ever.
    b) Διάβασες στίχους Road Salt και δεν βρήκες συνοχή? Αν ναι έχεις πρόβλημα φίλε.
    c) Ούτε συναισθηματική φόρτιση?
    d) Το Be το βρίζαΤε όταν βγήκε. Εσύ δηλαδή, δεν ξέρω ποιοι άλλοι.
    e) Οι TPE και Remedy Lane εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί? Άντε ρε, και δεν πήρε κανείς χαμπάρι..
    g) Παρακολούθα γενικά πόσο συχνά λέω καλά λόγια για δίσκο.

    Sum: Το Road Salt είναι δισκάρα Α.ΣΥΛ.ΛΗ.ΠΤΗ.
    Καταρχήν, γιατί είσαι επιθετικός; Με ξέρεις και από χτες;;

    Στα υπόλοιπα, κάπου ανάμεσα στις προσβολές δηλαδή, έχουμε:

    1. Στίχους Road Salt δεν έχω μελετήσει πολύ. Οι στίχοι σε όλα τα album ποτέ δεν ήταν τυχαίοι, πάντα είναι μελετημένοι και άξιοι λόγου. Απλά στο Remedy σε πρώτο λόγο και στο TPE σε δεύτερο, τα συναισθήματα, οι στίχοι ΚΑΙ η μουσική ήταν ένα. Φυσικά, αυτό ούτε εύκολο είναι, ούτε το ζητούμενο σε οποιοδήποτε album, απλά εφόσον το κατάφεραν τότε, μοιραία η σύγκριση για τα επόμενα είναι δύσκολη. Και το Scarsick είχε καλούς στίχους και είχε πολιτικοποιημένες διαστάσεις, αλλά δεν άγγιξε.
    2. Το BE είναι ένα πολύ καλό album. Το "βρίζαμε" το είπα ενδεικτικά, δεν σημαίνει ότι το έβριζα, σημαίνει ότι οτιδήποτε μετά το Remedy ήταν μοιραίο να τύχει μέτριας υποδοχής.

  12. #507
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by mindscape View Post
    Καταρχήν, γιατί είσαι επιθετικός; Με ξέρεις και από χτες;; Στα υπόλοιπα, κάπου ανάμεσα στις προσβολές δηλαδή, έχουμε:
    Μάγκα, σε λάθος φόρουμ είσαι. Δοκίμασε κάνα ρόκιν για περισσότερες αγαπούλες. Η μάλλον, ακόμα καλύτερα, παράτα τα φόρουμς, κυκλοφορούν πολλοί αλήτες εκεί έξω που δεν περιμένουν να βγείτε για έναν καφέ πρώτα, να γνωριστείτε ρε παιδί μου και μετά να πουν άμα αυτά που λες είναι κατά την άποψή τους μαλακίες ή όχι..

    Quote Originally Posted by mindscape View Post
    1. Στίχους Road Salt δεν έχω μελετήσει πολύ.
    Ε τότε ρε μούργο αφού (πάω και στοίχημα) δεν έχεις διαβάσει ούτε και μισό του στίχο γιατί με βάζεις την στιχουργική σαν μέσο σύγκρισης? Άντε τράβα διάβασέ τους αν και μου φαίνεται ότι με την προκατάλλειψη τύπου "TPE και Remedy Lane και μετά το χάος ρε μουνάρες" η απάντηση θα είναι ένα variation του "τους διάβασα, τι πίπες λέει στα τραγούδια ο τύπος, μας δουλεύει?"

    Quote Originally Posted by mindscape View Post
    Οι στίχοι σε όλα τα album ποτέ δεν ήταν τυχαίοι, πάντα είναι μελετημένοι και άξιοι λόγου. Απλά στο Remedy σε πρώτο λόγο και στο TPE σε δεύτερο, τα συναισθήματα, οι στίχοι ΚΑΙ η μουσική ήταν ένα.
    Ε άϊ στο διάολο... Αλήθεια? Χαμπάρι δεν πήρα ο μαλάκας... Αυτό τώρα είναι επιχείρημα για το πόσο χάλια είναι ένας ΑΛΛΟΣ ΔΙΣΚΟΣ? Η μήπως δένει με την παρακάτω ΠΙΠΑ?


    Quote Originally Posted by mindscape View Post
    Φυσικά, αυτό ούτε εύκολο είναι, ούτε το ζητούμενο σε οποιοδήποτε album, απλά εφόσον το κατάφεραν τότε, μοιραία η σύγκριση για τα επόμενα είναι δύσκολη.
    Μιλάμε τέτοια κατάλοιπα μου θυμίζουν μεταλλάδες (με την κακή του όρου έννοια). Γιατί δηλαδή να μη μπορείς να ακούσεις έναν δίσκο "σβήνοντας" από το μυαλό σου το ΠΟΙΟΣ ΣΚΑΤΑ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΕΙΣ ΣΤΟ ΤΙ ΑΚΟΥΣ? Σα να ακούω παλιούς 80s μεταλλάδες να μιλάνε για το load ρε πούστη μου. "Αναπόφευκτα το συγκρίνεις με το master και χάνει πανηγυρικά". Ο ορισμός του epic fail ακροατή.

    Quote Originally Posted by mindscape View Post
    Και το Scarsick είχε καλούς στίχους και είχε πολιτικοποιημένες διαστάσεις, αλλά δεν άγγιξε.
    Δεν άγγιξε τι? Στιχουργικά? Γιατί εκεί μια χαρά άγγιξε τα κοινωνικοπολιτικά (και όχι τα ερωτικά του Remedy Lane προφανώς, άλλη θεματολογία βλέπεις). Προφανώς δεν άγγιξε μουσικά αλλά, μια στιγμή, μπερδεύτηκα. Για τους στίχους του Scarsick μιλάμε ή για τη μουσική? Και για ότι από τα δύο και να είναι (ή και για τα δύο) δεν ξέρω γιατι πρέπει μετά το TPE και το Remedy Lane να μας απασχολήσει ΚΙ ΕΝΑΣ ΤΡΙΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ για να κρίνουμε τον τωρινό. Το epic fail συνεχίζεται...


    Quote Originally Posted by mindscape View Post
    2. Το BE είναι ένα πολύ καλό album. Το "βρίζαμε" το είπα ενδεικτικά, δεν σημαίνει ότι το έβριζα, σημαίνει ότι οτιδήποτε μετά το Remedy ήταν μοιραίο να τύχει μέτριας υποδοχής.
    Χωρίς σχόλια.
    Last edited by H.; 21-05-2010 at 21:56.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  13. #508
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    Quote Originally Posted by Rwxamhs View Post
    Pain Of Salvation, μα καλα ποιος μη γκομενακι και μη μετροσεξουαλ τους ακουει αυτους;
    εγω! τους λατρευω κιολα
    υπομονή

  14. #509
    Senior Member mindscape's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Athens
    Posts
    119

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Quote Originally Posted by mindscape View Post
    Καταρχήν, γιατί είσαι επιθετικός; Με ξέρεις και από χτες;; Στα υπόλοιπα, κάπου ανάμεσα στις προσβολές δηλαδή, έχουμε:
    Μάγκα, σε λάθος φόρουμ είσαι. Δοκίμασε κάνα ρόκιν για περισσότερες αγαπούλες. Η μάλλον, ακόμα καλύτερα, παράτα τα φόρουμς, κυκλοφορούν πολλοί αλήτες εκεί έξω που δεν περιμένουν να βγείτε για έναν καφέ πρώτα, να γνωριστείτε ρε παιδί μου και μετά να πουν άμα αυτά που λες είναι κατά την άποψή τους μαλακίες ή όχι..
    Και εσύ ας πούμε είσαι ο μάγκας που μέσω forum την πέφτει σε κάθε άμοιρο που θα τολμήσει να πει μια γνώμη την οποία δεν ασπάζεσαι. Αυτό δεν λέγεται μαγκιά, λέγεται ηλιθιότητα, για να μην σου πω ότι είναι και άνανδρο. Το ότι επίσης δεν μπορείς να ολοκληρώσεις μια πρόταση δίχως να χαρακτηρίσεις τον άλλο δείχνει και έλλειψη επιχειρημάτων. Ακόμα, το ότι βγάζεις αυθαίρετα τα συμπεράσματα σου για τον άλλο και τις μουσικές γνώσεις και απόψεις του από μισή πρόταση δείχνει και το πόσο μικρόμυαλος είσαι, μα πραγματικά μικρόμυαλος, και την κακή σου προδιάθεση απέναντι σε οτιδήποτε διαφορετικό. Άρα, είσαι και μαλάκας και κολλημένος και φασίστας. Ορίστε, ξέρω και εγώ μερικές λεξούλες. Και αν νομίζεις ότι το forum είναι το τσιφλίκι σου, τράβα και παίξτο μάγκας αλλού.

  15. #510
    Senior Member mindscape's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Athens
    Posts
    119

    Default

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα και χωρίς quote.

    1. To Load είναι μεγάλος δίσκος. Όπως φυσικά ήταν και το Master και το Ride και κυρίως για μένα το And Justice. Ναι, στο And Justice οι Metallica ήταν που έφτασαν στο απόγειο μουσικής που εξέπνεε σε κάθε νότα όλα τα συναισθήματα και την οργή που είχαν. Στο Ride και το Master έκαναν παπάδες και οι στίχοι, ειδικά στο Masters, ήταν εξαιρετικοί, αλλά το απόγειο για μένα ήταν στο And Justice από την συγκεκριμένη άποψη.
    2. Προφανώς και δεν απορρίπτεται οποιοσδήποτε δίσκος οποιασδήποτε μπάντας πριν την ακρόαση. Είναι ανθρώπινο να συγκρίνεις όμως και να αξιολογείς. Προφανώς επίσης κακό είναι να έχεις παρωπίδες πως οτιδήποτε μετά το μεγάλο album είναι άμεσα χειρότερο, χωρίς να το ακούσεις ή αν δεν μοιάζει ηχητικά, είναι άμεσα κατώτερο. Το Be είναι πολύ ξεχωριστό album, σε διαφορετικό ύφος από το Remedy και μουσικά πολύ καλύτερο και από Scarsick από το Road Salt. Το Scarsick είχε προβληματισμούς στιχουργικούς, όπως έχει πάντα ο DG, αλλά μουσικά ήταν μετριότατο. Αν το Scarsick ήταν το μόνο album που είχαν βγάλει ποτέ οι POS, αληθινά δεν ξέρω πως θα είχαν αντιμετωπιστεί. Σίγουρα θα είχε διχάσει. Το Road Salt φαίνεται καλύτερο από το Scarsick, μουσικά επιστρέφουν σε ένα βαθμό στην ουσία, χωρίς αχρείαστους πειραματισμούς, αλλά και πάλι, για μένα είναι μέτριο και "συλληπτό". Το Sisters είναι το πιο τυπικό Pain of Salvation κομμάτι. Με τις διακυμάνσεις στις διαθέσεις και με κορύφωση και κρεσέντα που είναι το μουσικό σήμα κατατεθέν τους. Στα υπόλοιπα, ξεχωρίζει το Linoleum με το όμορφο γύρισμα προς το τέλος, το Of Dust που είναι κάπως πιο λυρικό και το No Way που φανερώνει και τις 70s καταβολές του DG από Gentle Giant και ELO. Μουσικά, πιο αξιοσημείωτο από το Scarsick, αλλά δεν με ενθουσίασε. Α, και όποιος έχει άλλη γνώμη, γαμιέται!

Similar Threads

  1. Report Requests
    By Dragonlord in forum Live Reports
    Replies: 244
    Last Post: 15-03-2016, 11:34
  2. Book reviews requests
    By The_Painless in forum Literature
    Replies: 91
    Last Post: 15-04-2014, 11:06
  3. Replies: 7
    Last Post: 30-06-2008, 12:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •