Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: The Big Lebowski (1998)

  1. #31
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ειναι μια απο τις λιγες ταινιες που οι καρικατουρε χαρακτηρες δουλευουν τοσο ομορφα . Το σεναριο ειναι απλοικο μεν αλλα εχει γαμω τα φλοου και δινει εμφαση στην φιλοσοφια του , νταξ να ουμε λαιφ ις σιμπλ .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  2. #32
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Μαλακία ταινία, μία πότσον "κρύα" δηθενιά του κώλου. Dude και τ'αρχίδια μου κουνιώνται.
    Λοιπόν ως "μεχρι θανάτου κοενικός" θα συμφωνήσω και θα πω ότι είναι μια αρκετά μέτρια και ανέμπνευστη στιγμή των αδερφών.
    είναι μια χαρά ταινία, αλλά πραγματικά είναι από τις "μεσαίες" των κόεν. +1

  3. #33
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Για μένα το μόνο πρόβλημα που έχει είναι το ίδιο με το Llewyn Davis, ότι δηλαδή στη δεύτερη ώρα σταματάει να υπάρχει σοβαρή αφηγηματική συνοχή κι αφήνει τους χαρακτήρες ουσιαστικά μόνους τους ενώ γενικά οι Κοενς λειτουργούν καλύτερα όταν στήνουν ακριβώς τους μηχανισμούς και τον κόσμο μιας ταινίας. Προφανώς ταιριάζει δεδομένου ότι κι ο Dude παρουσιάζεται χωρίς κατέυθυνση κλπ αλλά νομίζω ότι τραβάει κάπως υπερβολικά και στο τέλος αναγκάζονται να σκοτώσουν έναν χαρακτήρα για να δώσουν closure. Δεν το θεωρώ σε καμιά περίπτωση μέτριο και είναι απ' τις πιο quotable ταινίες στην ιστορία, αλλά δεν θα το 'βαζα στις καλύτερές τους.

  4. #34
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    καθίστε ρε παιδιά. εγώ πως είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για την καλύτερη ταινία όλων των εποχών; θα τρελάθηκα μου φαίνεται για τα καλά!

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  5. #35
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Μαλακία ταινία, μία πότσον "κρύα" δηθενιά του κώλου. Dude και τ'αρχίδια μου κουνιώνται.
    Λοιπόν ως "μεχρι θανάτου κοενικός" θα συμφωνήσω και θα πω ότι είναι μια αρκετά μέτρια και ανέμπνευστη στιγμή των αδερφών.
    είναι μια χαρά ταινία, αλλά πραγματικά είναι από τις "μεσαίες" των κόεν. +1
    Χώσε μερικές ενδεικτικές προτάσεις των κατηγοριών "Μεγάλες", Μεσαίες", "Μικρές", έτσι για το χαβά.

    Εγώ λέω ότι είναι υπέροχη, στο hi-five των Κοέν, και αν κάτι με ενοχλεί είναι το hype που χτίστηκε γύρω από αυτή από πιτσιρικάδες που θαμπώθηκαν από κάτι πρωτόγνωρο φευγάτο(Duderism, κτλπ).
    Για τα πρακτικά, δεν έχω δει Κοέν μετά από εκείνο με Κλούνει-Ζέτα Τζόουνς. Αλήθεια, επανήλθαν μετά από εκείνο το ντεφορμάρισμα ή μπα?
    Resistance is useless

  6. #36
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Top Coen: Barton Fink (με διαφορά), Miller's Crossing, Hudsucker Proxy, The Man Who Wasn't There
    Απλά καλά: Big Lebowski, No Country for Old Men, True Grit
    Low: Fargo (ναι ξέρω, διαφωνείτε όλοι), O Brother, Where Art Thou?, Intolerable Cruelty
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #37
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ^ΑΣΤΕΙΟΣ πρωτοδισκάκιας

    casshern να δεις όσες έβγαλαν μετά από αυτό που λες, είναι όλες μία και μία (για το burn after reading διίστανται οι απόψεις αλλά εγώ το λάτρεψα). όντως λίγο χαζή η κατηγοριοποίηση των ταινιών τους (λες κι έχουν βγάλει εκατό), αλλά ναι, αν τον τύπο δεν τον έλεγαν dude θα είχε τους μισούς φανς. ό,τι είπα, μια χαρά ταινία, εδώ βγάλαν ταινία με τον cage που γάμησε.

  8. #38
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Ε κάνε όμως και την δική σου λίστα!
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  9. #39
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Προσωπικά το bl σαν ταινία είναι συμπαθέστατη,feelgood με κάποιες (απ'ότι θυμάμαι κιόλας πάνε 3 χρόνια από την τελευταία φορά που την είδα) ενδιαφέρουσες σκηνές ειδικά στο bowling.Εδώ την κρίνω όμως αποκλειστικά συναρτήσει με το γεγονός ότι αποτελεί την πιο γνωστή δουλειά των κοεν κάτι εντελώς προβληματικό για μένα από τη στιγμή που σε καμία στιγμή της δεν είναι αντιπροσωπευτική του έργου και της σκέψης των αδερφών.Πέραν κάποιων καθαρά σκηνοθετικών στοιχείων που βάζουν παντού όπως οι ευρυγώνιοι φακοί και το στυλιζάρισμα δεν εντόπισα πουθενά στην ταινία τα στοιχεία εκείνα της μαυρίλας και της πικρής κριτικής των κοεν στο αμερικάνικο όνειρο, ούτε καποιον χαρακτήρα ξεκάθαρα "κοενικό" (τραγική φιγούρα,εγκλωβισμένο ανάμεσα στους δικούς του ηθικούς κανόνες και αυτών της αμερικάνικης κοινωνίας) όπως πάντα υπήρχε ακόμα και στις μέτριες ταινίες τους.Και αν οι κοέν είχαν προφανώς κάθε δικαίωμα να κάνουν μια ταινία απλά για την καύλα τους που θα σπάει λίγο τη μαυρίλα από τις τρεις μεγαλειώδεις παρεμβάσεις τους στον ανεξάρτητο αμερικάνικο κινηματογράφο που είχαν προηγηθεί (barton fink-hudsucker proxy-fargo), εμένα μου τη σπάει να ακούω από άτομα "α ναι οι κοεν,big lebowski γαμάνε".

    Τέσπα η δικιά μου λίστα πάει κάπως έτσι:

    Barton fink

    1.The Man Who Wasn't There
    2.raising arizona
    4.no country
    5.hudsucker proxy
    6.millers crossing
    7.fargo
    8.a serious man
    9.blood simple
    10.brother where art thou
    11.big lebowski
    12.burn after reading
    13.true grit
    14.llewyn davis
    15.ladykillers

    δεν έχω δει αυτό με τον clooney και τη jones
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  10. #40
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ααααα το καλύτερο έχεις χάσει.

Similar Threads

  1. Crash test 2 (o megalos telikos)
    By president in forum General Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 10-09-2007, 22:26
  2. O teleytaios megalos frontman
    By The Lone Wolf in forum Music Discussion
    Replies: 58
    Last Post: 27-01-2004, 17:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •