Page 3 of 30 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 446

Thread: Θανάσης Παπακωνσταντίνου

  1. #31
    Senior Member Eulogy's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    mesa sto nao..
    Posts
    2,256

    Default

    poly kalos o typos. ton eixa dei prin 2-3 xronia stin petroupoli gia mia synablia gia tous zapatistas kai aksize poly.eixa paei apokleistika giayton epeidi molis eixe pesei sta xeria mou o braxnos profitis .apo tote olo lew kai den exw paei ksana.
    before i pine away

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default






  3. #33
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    o rotten einai kaluteros ?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #34
    DROPZ! freezing_moon's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    to location.
    Posts
    610

    Default

    kala se gamaei o rotten.
    Να φροντίζεις γογγύλια
    και να μ' αγαπάς


    είναι διγαμία








    πάει τελείωσε

  5. #35
    Senior Member Eulogy's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    mesa sto nao..
    Posts
    2,256

    Default

    xaxaxaxa ampale


    edit: kala mama den ksanabgainw apo athletics
    before i pine away

  6. #36
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    δυο ενδιαφέροντα ριβιούζ για τον καινούριο δίσκο του από το καλύτερο ελληνικό μουσικό περιοδικό (ονλάιν ή έντυπο)

    Quote Originally Posted by Δημήτρης Κάζης
    Όπως στο όνομα του Θεού έχουν γίνει οι χειρότερες σφαγές στην ιστορία, έτσι και στο όνομα της καλλιτεχνικής ελευθερίας έχουν βγει μερικοί από τους πιο βαρετούς και άχρηστους δίσκους στη μουσική. Άχρηστους με την έννοια ότι έχουν ακουστεί από μία το πολύ φορά (βρείτε μου έναν λογικό άνθρωπο που βάζει έστω και μια φορά τη δεκαετία να ακούσει το "Metal Machine Music" και εγώ δεν θα ξαναγράψω λέξη) και δεν εξυπηρέτησαν τίποτε άλλο εκτός από τον καλλιτεχνικό ναρκισσισμό των δημιουργών τους και τον ναρκισσιστικό βερμπαλισμό των κριτικών.

    Συμβαίνει συνήθως σε ταλαντούχους, πετυχημένους και ανήσυχους καλλιτέχνες που είναι ταυτόχρονα και έξυπνοι και καλλιεργημένοι άνθρωποι (δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνουν μαζί αυτά, πολύ συχνά συμβαίνει το αντίθετο) μετά από μεγάλες επιτυχημένες περιόδους, να ανακαλύπτουν τον ελεύθερο πειραματισμό με τους ήχους και να θέλουν να κυκλοφορήσουν τα αποτελέσματά του. Το όλο πράγμα λειτουργεί φαντάζομαι σαν μια ιδιότυπη κολυμβήθρα του Σιλωάμ από την οποία ο artist βγαίνει αναβαπτισμένος και κεκαθαρμένος από την παρατεταμένη στενή του επαφή με τον κόσμο και την καταραμένη εμπορικότητα. Και ο Θανάσης εδώ και μια δεκαετία έχει γνωρίσει μεγάλη και ολοένα αυξανόμενη εμπορική επιτυχία (μέχρι και στον Τριάντη της Ελευθεροτυπίας άρεσε, και αυτό κι αν είναι πλήγμα για ένα σοβαρό άνθρωπο. Αλλά όπως ο Μπετόβεν δε φταίει που τον άκουγαν οι ναζί, δε φταίει κι ο Θανάσης που τον ακούν κάτι τέτοιοι τύποι) και τεράστια κριτική αποδοχή, που μπορεί να αποβεί εξίσου ή και περισσότερο επαχθής. Αν δεν είσαι εντελώς αποστασιοποιημένο τομάρι που παίζει πρωτίστως για τα φράγκα, που ξέρω καλά ότι δεν είναι, δεν αντέχεις. Πόσες φορές δηλαδή να παίξεις την Ανδρομέδα χωρίς να πεις αϊ σιχτίρ...

    Στον καθένα αυτό βγαίνει διαφορετικά. Ο μέγας Serge Gainsbourg ηχογράφησε τις κλανιές του με reggae/dub υπόκρουση (το κομμάτι είναι εκπληκτικό και λέγεται "Evguenie Sokolov", για όποιον ενδιαφέρεται για download) o Lou Reed έβγαλε διπλό δίσκο με μεταλλικό θόρυβο (το "Metal Machine Music" που λέγαμε παραπάνω) που έκανε τον Lester Bangs να χύνει σε μια θεαματική επίδειξη ελιτισμού, οι Radiohead το "Kid A", που χωρίς να είναι και εντελώς στριφνό δίχασε τους fans τους, που ήταν μικροί και τριανταφυλλένιοι σαν τις μωρές παρθένες, και η λίστα είναι μεγάλη.

    Δηλώνω φαν του Θανάση. Νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που έγραψε γι' αυτόν στο mic, μόλις βγήκε η "Αγρύπνια" την οποία στόλισα με ένα στρογγυλό δεκάρι, και δε χάνω συναυλία του σε ακτίνα 50 χιλιομέτρων από το σπίτι μου (κάποτε έκανα και τριακόσια σ' ένα βράδυ πήγαινε-έλα). Τον θεωρώ σήμερα τον πιο σημαντικό δημιουργό στον ελληνικό τραγούδι, και τον μόνο που μπορεί να το ανανεώσει και ίσως, αν ξανοιχτεί ο ίδιος και πιστέψει σ' αυτό, να το βάλει στο χάρτη της world music που γίνεται χαμός με δαύτη σε όλο τον κόσμο και η Ελλάδα απουσιάζει. Και καταλαβαίνω πολύ καλά την εσωτερική του παρόρμηση να φτιάξει αυτό το έργο, και τους λόγους που τον ώθησαν να πολεμήσει τόσο αποφασισμένα να το βγάλει. Γι' αυτό και έτρεξα να το αγοράσω χωρίς δεύτερη σκέψη.

    Αυτό που δεν μπορώ να κάνω, είναι να αγαπήσω τη "Βροχή από Κάτω" στο σύνολό της όσο και τους υπόλοιπους δίσκους του. Γιατί ενώ έχει διαμάντια αυθεντικής Θανάσειας έμπνευσης, με πρώτο ανάμεσά τους "Τα μολύβια", κι από κοντά τη "Sara", τη "Bάλια Kάλντα" και μερικά σκόρπια αποσπάσματα εδώ κι εκεί, έχει και αρκετή φλυαρία, την οποία κανένας δεν απέφυγε όταν άφησε τη σεληνιασμένη μούσα του να τον παρασύρει ανεξέλεγκτο στα μονοπάτια του πειραματισμού.

    Η Bροχή δεν είναι ούτε άχρηστος δίσκος, μια που αρκετά κομμάτια της θα ακούγονται για χρόνια, ούτε βαρετός, αφού ακούγεται στο σύνολό του μια χαρά και παραπάνω από μια φορά. Αν είναι ακριβώς όπως την ήθελε, είναι ο δίσκος που χρωστάμε όλοι στο Θανάση, και χαλάλι του. Δεν είναι όμως ο δίσκος που θα αλλάξει την πορεία της ελληνικής μουσικής. Δεν είναι το νέο που ξεπετάχτηκε και θα τα σαρώσει όλα. Δεν είναι το έργο για το οποίο ο δημιουργός του θα μείνει στην ιστορία, ούτε όμως και χαλάει την εικόνα του στο ελάχιστο.
    Quote Originally Posted by Νίκος Ντάσιος
    Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, εκεί που ενώνεται η Θεσσαλία, η Ήπειρος, η φουστανέλα του καπεταν-Νικηταρά, με το σύγχρονο τρόπο του ελληνικού post rock (αν είναι βέβαια δόκιμος ο όρος) βρίσκεται από καιρό ο κ. Παπακωνσταντίνου. Και τι έχουμε μπροστά μας εκτός από μια εξαιρετική (αν και περιέργως "δυσάρεστη") δουλειά στο εξώφυλλο και το βιβλιαράκι που εμπεριέχεται στο cd; Έχουμε ένα μπουκέτο από καλοδουλεμένες συνθέσεις με την γνωστή πατροπαράδοτη κατήφεια, με την πρέπουσα δόση ανατρεπτικού και λεβέντικου χιούμορ και με αρκετή από τεχνολογία με την μορφή loupων, sampleρακίων, ανάποδων ηχογραφημένων τζουράδων κτλ. τα οποία πιθανώς να σας κάτσουν και στο στομάχι. Επίσης, τολμώ να πω ότι, υπάρχουν σαφέστατα ψήγματα από αυτό το υλικό, που αν καλλιεργηθεί μπορεί να αυγατίσει ο αντίστοιχος έλληνας Waits (και δεν είναι ειρωνεία αυτό). Τα λίγα μαύρα σύννεφα που μαζεύονται είναι προς το τέλος του cd όπου φλερτάρει ελαφρώς με την φλυαρία. Βέβαια είναι και κάτι άλλο λιγότερο ευδιάκριτο που μου έρχεται, σαν συναίσθημα από τα παλιά, κομμάτι δύσκολο να αποκρυσταλλωθεί.

    Όταν ήμουνα μικρός θυμάμαι στα βαρετά σαββατοκύριακα στο χωριό, τεράστιους (στα μάτια μου προφανώς) κυκλικούς χορούς με διάφορες κοινωνικές αφορμές (γάμους, βαφτίσια κτλ). Μιλάμε για πολύ πληκτικές φάσεις (στα μάτια μου προφανώς επίσης). Ο Θανάσης με συμφιλίωσε με εκείνα τα χαμένα μεσημέρια και μου τα επέστρεψε, σαν τις παλιές χαμένες από χρόνια μπίλιες μου, δείχνοντας μου, ίσως όχι καλύτερα από τους άλλους, αλλά σίγουρα ποιο ξεκάθαρα, ότι δεν χρειάζεται ποτέ να ξαναβαρεθείς τις Κυριακές τα μεσημέρια. Δείχνει με υπερβολικό, ομολογουμένως, ζήλο ότι η παράδοση δεν είναι σώνει και καλά αρτηριοσκληρωτική και αγκυλωμένη σαν την θεία Ευτέρπη, αλλά κάτι ζωντανό και ενδεχομένως γαμηστερό. Ωστόσο υπάρχει ένα δυσδιάκριτο όριο στην διαδικασία αυτή, όταν η έμπνευση (από όπου και αν εκπορεύεται, samplerάκια, γκάιντες, τσαρούχια, γιαγιάδες κτλ) δεν μετουσιώνεται σε τραγούδι (γιατί θεωρώ ότι οι μονόλογοι δεν είναι τραγούδι). Και εδώ είναι και η ένσταση μου όταν ακούς μια από τις καλύτερες μελωδίες του δίσκου (αυτή με τον ραδιοφονικότατο τίτλο "Μου 'κλασες τα αρχίδια κ. μοίραρχε") να μην γίνεται τραγούδι, όταν στα "Ορυχεία" (ίσως το καλύτερο τραγούδι του δίσκου) ο λεβέντης Αθανάσιος μπαίνει εμφατικά με την φράση "...πολλές φορές προσπάθησα μα αυτά τα γαμημένα..." (είμαι πολύ περίεργος αν και πως θα το παίξει το 2ο αυτό) τότε νιώθεις ότι κάτι πάει στραβά. Όχι γιατί σοκαριστήκαμε (εδώ γουστάραμε "δημοσιοϋπαλληλικό ρετιρέ" και "λοστ μπόντις" και έχουμε διατελέσει και άγριοι-ατρόμητοι χεβιμεταλάδες), ούτε γιατί μας χάλασε η σκέτη μελωδία (έχουμε εντρυφήσει σε ατελείωτες υπνωτικές και νυσταλέες post rockικές συνθέσεις) αλλά διότι θεωρώ ότι ο εν λόγω κύριος είναι ένας υπερβατικός τραγουδοποιός.

    Τελικά και επί της ουσίας είναι μια χαρά δουλειά που, πέρα από την νεοελληνική μου γκρίνια, σαν γεροδεμένος τσέλιγκας ανοίγει καινούργιους δρόμους στα θερινά βοσκοτόπια της βόρειας Πίνδου ακούγοντας (αλίμονο από το iPod του) όχι Καψάλη, αλλά το τελευταίο demo του DJ Shadow. Ανίερος συνδυασμός αλλά λένε ότι όπου υπάρχει μπαστάρδεμα υπάρχει και ομορφιά, για αυτό και αν τελικά τον τιμήσετε με τον οβολό σας δείξτε την αρμόζουσα υπομονή.

    Επιμύθιο: την τελευταία φορά που είδα τον Θανάση ήταν με τους λαϊκεδέλικα σε μια όντως συγκλονιστική συναυλία αλλά να, κάτι με χάλασε. Δεν είχε να κάνει με την μουσική, ούτε με κάτι απίθανους τύπους που ανέβαιναν στην σκηνή για να εκδηλώσουν τον έρωτά τους για κάποια κ. Κούλα, ούτε με το ότι οι εν λόγω κύριοι χόρευαν αργότερα νομαδικώς στην σκηνή με το "στανιό". Αυτό που με πείραξε και το κατάλαβα αρκετά αργότερα, ήταν που ένα ζευγάρι καθότανε κανα δύο μέτρα αριστερά μου, μεγαλούτσικοι (προφανώς παλαιάς κοπής οπαδοί του Θανάση) με το παιδάκι τους και περιμένανε υπομονετικά. Τι περιμένανε; Ξέρω και 'γώ τι περιμένανε, μπορεί καμιά Ανδρομέδα. Αυτό που ξέρω είναι ότι σε κάποια φάση το παιδί κουράστηκε, κοιμήθηκε στην αγκαλιά τους και φύγανε κατά τη μία παρά. Βέβαια τι γυρεύανε γέροι άνθρωποι σε rock συναυλία για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα...
    www.mic.gr/cds.asp?id=29233
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  7. #37
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by Νίκος Ντάσιος
    Όταν ήμουνα μικρός θυμάμαι στα βαρετά σαββατοκύριακα στο χωριό, τεράστιους (στα μάτια μου προφανώς) κυκλικούς χορούς με διάφορες κοινωνικές αφορμές (γάμους, βαφτίσια κτλ). Μιλάμε για πολύ πληκτικές φάσεις (στα μάτια μου προφανώς επίσης). Ο Θανάσης με συμφιλίωσε με εκείνα τα χαμένα μεσημέρια και μου τα επέστρεψε, σαν τις παλιές χαμένες από χρόνια μπίλιες μου, δείχνοντας μου, ίσως όχι καλύτερα από τους άλλους, αλλά σίγουρα ποιο ξεκάθαρα, ότι δεν χρειάζεται ποτέ να ξαναβαρεθείς τις Κυριακές τα μεσημέρια. Δείχνει με υπερβολικό, ομολογουμένως, ζήλο ότι η παράδοση δεν είναι σώνει και καλά αρτηριοσκληρωτική και αγκυλωμένη σαν την θεία Ευτέρπη, αλλά κάτι ζωντανό και ενδεχομένως γαμηστερό.
    Όπως τα λέει είναι.
    Εγώ δεν τον έχω ακούσει ακόμα τον νέο δίσκο, αν το έχετε κάνει εσείς πείτε τίποτα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default

    Χμμ δεν θα έλεγα πως με καλύπτουν οι κριτικές αυτές, δεν έχω ακούσει βέβαια αρκετά τον δίσκο, σίγουρα θέλει περισσότερα ακούσματα από τους προηγούμενους για να "χωνευτεί". Οι πρώτες μου εντυπώσεις πάντως από το Η Βροχή Από Κάτω (μετά από 6-7 ακούσματα) είναι εξαιρετικές.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Quote Originally Posted by Δημήτρης Κάζης
    (βρείτε μου έναν λογικό άνθρωπο που βάζει έστω και μια φορά τη δεκαετία να ακούσει το "Metal Machine Music" και εγώ δεν θα ξαναγράψω λέξη)
    Έι

    Οντόπικ, ο δίσκος είναι εκπληκτικός ιμό.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    μες της γης το πυρωμένο κέντρο
    Posts
    2,112

    Default

    άκουσα τα μισά κομμάτια και αν με χάλασε κατι ήταν η απλότητα στισ μελωδίες σε μερικά κομμάτια όπως στη Σάρα
    Θέλω να το ακούσω ολόκληρο

    Δηλώνω φαν του Θανάση. Νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που έγραψε γι' αυτόν στο mic, μόλις βγήκε η "Αγρύπνια" την οποία στόλισα με ένα στρογγυλό δεκάρι, και δε χάνω συναυλία του σε ακτίνα 50 χιλιομέτρων από το σπίτι μου (κάποτε έκανα και τριακόσια σ' ένα βράδυ πήγαινε-έλα). Τον θεωρώ σήμερα τον πιο σημαντικό δημιουργό στον ελληνικό τραγούδι, και τον μόνο που μπορεί να το ανανεώσει και ίσως, αν ξανοιχτεί ο ίδιος και πιστέψει σ' αυτό, να το βάλει στο χάρτη της world music που γίνεται χαμός με δαύτη σε όλο τον κόσμο και η Ελλάδα απουσιάζει.
    o typas me ekfrazei plhrws
    "i speak without reservation from what i know and who i am. i do so with the understanding that all people should have the right to offer their voice to the chorus whether the result is harmony or dissonance, the worldsong is a colorless dirge without the differences that distinguish us,

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    Πράγματι είσαι ο πρώτος που έγραψε γι' αυτόν στο mic?

  12. #42
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    Δε γίνεται αυτός να είναι Έλληνας. Δε γίνεται να είναι μηχανολόγος. Είναι αδύνατον.

  13. #43
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    (πολιτικός μηχανικός δεν είναι; )
    After the Triumph of Your Birth.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    mhmh einai.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    565

    Default

    8anashs papakontamtinou?! einai ksaderfos tou vasilh emhpos?!
    aaaaaa
    SIKTIR AND AFTER SIKTIR GO SIKTIR AGAIN

Similar Threads

  1. Θανάσης Παπακωνσταντίνου
    By carheart in forum Live Reports
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2007, 19:27
  2. Replies: 32
    Last Post: 21-09-2006, 09:45
  3. Θανάσης Παπακωνσταντίνου-ανάβρυτα
    By hunted by a Freak in forum Live Reports
    Replies: 29
    Last Post: 14-09-2006, 16:30
  4. Replies: 37
    Last Post: 28-06-2006, 11:47
  5. Replies: 11
    Last Post: 28-09-2005, 17:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •