Page 26 of 30 FirstFirst ... 162425262728 ... LastLast
Results 376 to 390 of 446

Thread: Θανάσης Παπακωνσταντίνου

  1. #376
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default



    άσχημες, χοντρές και μαλακισμένες κι οι δύο... τυχαίο;
    Last edited by Shirime; 13-09-2014 at 00:03. Reason: fixed

  2. #377

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Αλήθεια, γιατί να το καταλάβεις το αντιπαθής? Τι, επειδή κουνιέται και φωνάζει ώπα? Ή δεν είναι ωραίο να κουνιέσαι και να φωνάζεις ώπα εάν είσαι ... και ...

    (Μια χαρά είναι εδώ η φωνή παρεπιπτόντως https://www.youtube.com/watch?v=HDOge7f85bk)
    Σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με την εξωτερική εμφάνιση. Εν προκειμένω, το αντιπαθής να το καταλάβω, γιατί κάποιος μπορεί να μη γουστάρει την όλη επί σκηνής παρουσία της, για τους λόγους που λέει ο ikonoklast. Όχι ότι συμφωνώ με αυτούς, έτσι; Ισχύει πως κάτι τέτοιο δε θα πρεπε να γεννά αντιπάθεια (όχι με τη στενή έννοια του όρου που τον άλλον τον ξέρεις και τον αντιπαθείς λόγω του χαρακτήρα του), αλλά και εγώ μπορώ να σκεφτώ καλλιτέχνες που με απωθούν εξαιτίας της παρουσίας τους επί σκηνής.

    Πάντως, επειδή έκατσε φέτος στην ικαρία να την γνωρίσω, είναι και γαμώ τα άτομα και αρκετά λόου προφάιλ, εν αντιθέσει με αυτό που βγάζει ο πληθωρικός της χαρακτήρας επί σκηνής.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #378

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    άμα σιχαινόσασταν τον κάθε παράφωνο μεταλλάδες μου θα είχατε κλείσει δωματιάκι στο δαφνί χρόνια τώρα. Τι παίζει εδώ, δε καταλαβαίνω.
    και ποιός σου είπε ότι αντέχουμε ακόμα να ακούμε ορισμένους παράφωνους μεταλλάδας; Η ματούλα πάντως, έχει αυτό το "θέλω λιιιιιιιιγο ακόμα για να πιάσω τη νότα" συνέχεια, αλλά ΣΥΝΕΧΕΙΑ. όσες φορές έχω τύχει σε live της γίνομαι όντως υποψήφιος για κελί στο δαφνί, υποφέρω.

  4. #379

    Default

    Δε ξέρω ρε παλικάρια, όταν βγαίνει να πούμε ένας και λέει σιχαμένο έναν άνθρωπο που βγαίνει απλά στη σκηνή να τραγουδήσει και στο κάτω κάτω ούτε καραγκιοζιές κάνει, ούτε στον πουλάει η τηλεόραση μέρα νύχτα, θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα. Και ηθικής και αισθητικής πλευράς μάλιστα, από την μεριά μου.

    Για να το κάνουμε ειλικρινή συζήτηση (μιας και στο 2ο ποστ ο ικόνοκλαστ το συγκεκριμενοποίησε και είπε ότι δε μιλάει για τη φωνή) ούτε εμένα μου αρέσει η σκηνική της παρουσία και έχει να κάνει με μία έλλειψη χάρης (εν μέρει και λόγω πάχους). Οι παχουλοί, ιδιαίτερα οι γυναίκες, αποφεύγουν συνήθως τις έντονες κινήσεις επειδή τους κάνουν να φαίνονται κάπως. Αυτή δε φοβάται, πράγμα που επίσης φαίνεται στις εκφράσεις της και πόσο έντονα τραγουδάει, που ναι, δεν είναι και ιδιαίτερα όμορφες γκριμάτσες. Αλλά αυτό το πράγμα το προτιμώ από το "πρόσεξε λίγο την παρουσία σου, κοπέλα μου". Το ότι θα γουστάραμε την σκηνική παρουσία Στικούδη ή σεμνής_γλυκούλας_χοντρής με τη φωνή Φριτζήλα το καταλαβαίνω, αυτό που δε καταλαβαίνω είναι πως στον πούτσο έρχεται ένας-δύο (και μερικοί άλλοι που πινκάρουν) και το λένε απροβλημάτιστα σ-ι-χ-α-μ-ε-ν-ο.
    Last edited by phthoggon; 13-09-2014 at 10:11.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #380
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    θα γουστάραμε την σκηνική παρουσία Στικούδη ή σεμνής_γλυκούλας_χοντρής με τη φωνή Φριτζήλα
    Εγώ τη Φριτζήλα τη γουστάρω όπως είναι, και την Μελίνα Κανά τη γουστάρω όπως είναι και την Λιζέτα Καλημέρη. Όχι επειδή είναι ωραίες γυναίκες. Αλλά γιατί είναι και οι τρεις εξαιρετικές ερμηνεύτριες που εκπροσωπούν μια πολύ ωραία πτυχή του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού - ωσμωτικού, πολύπλευρου, που συνδυάζει πολλές διαφορετικές μουσικές καταβολές, το λαϊκό με το λίγο πιο λόγιο, την ποπ με την παράδοση, τεχνικά καταπληκτικές και οι τρεις και με δική της ταυτότητα η κάθε μια. Ιδανικές δηλαδή για να λειτουργούν σε αυτό που πραγματικά είναι η μουσική του Θανάση Παπακωνσταντίνου.

    Η Ματούλα Ζαμάνη εκπροσωπεί κάτι πολύ διαφορετικό από τα παραπάνω, και αυτό είναι το τσιφτετελοεξάρχειο - καλλιτεχνικό/κοινωνικό ρεύμα το οποίο πρεσβεύει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά και καμία απόσταση μεταξύ σκυλάδικου/εντέχνου/παραδοσιακού/λαϊκού/χιπχοπ/μεταλ/ρεηβ αλλά όλα είναι αφορμές για να κρασοπιούμε και να μπαφιάσουμε. Ακούγεται λίγο χοντρό και κρυφομισογύνικο να λέω ότι σιχαίνομαι την ίδια, αλλά ας πούμε ότι όταν λέω αυτό, περισσότερο έχω στο μυαλό μου τα παραπάνω και βέβαια την συνειδητή επιλογή έκπτωσης που κάνει ο Παπακωνσταντίνου με το να την διαλέγει. Σε προσωπικό επίπεδο η κοπέλα είναι γαμώ τα άτομα όπως επιβεβαίωνουν όλοι όσοι την ξέρουν, να αράξουμε λοιπόν στη Βαλτετσίου να πιούμε την Αμστελ και να γελάσουμε. Τα τραγούδια του Θανάση ας τα τραγουδήσει κάποιος άλλος.

  6. #381

    Default

    Χμ, υποψιαζόμουν ότι θα το πας εκεί (δεν εννοώ ότι δε σε πιστεύω, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το θέμα εξωτερικής παρουσίας δεν υφίσταται καθόλου, έστω και υποσυνείδητα) τέσπα εντάξει, αν και το σωστό είναι να κάνουμε κατευθείαν το ποστ περί κουλτούρας παρά να ποστάρουμε ένα βίντεο από το οποίο πολύ δύσκολα προκύπτουν και τα παραπάνω.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #382
    Γ. Μαζωνάκης hlektrologos_amhxanos's Avatar
    Join Date
    May 2014
    Posts
    229

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Επίσης υπάρχει και εξώφυλλο του νέου δίσκου στο οποίο πρωταγωνιστούν οι Κώστας Τσάκωνας, Ισμήνη Καλέση, Βίνα Ασίκη. Απ΄το κακό στο χειρότερο.
    κλασσικα , για να τον ρωτησει ολο απορια μια δημοσιογραφος

    "μα εσεις κυριε θαναση μου ειστε εντεχνος!!! πως γινεται να βαλατε τον τσακωνα , την καλεση και την ασικη ?
    εσεις ειστε ποιοτικος !!!"

    και ο θανασης με ενα αυταρεσκο χαμογελο δηθεν απορίας θα πει
    "εντεχνος εγω ? δεν ξερω τι λέτε , εγω κατι λαικα παίζω για να κανω κεφι με τους φιλους μου !

    αλλα στην πραγματικοτητα θα νιωθει πιο εντεχνος απο ποτε

  8. #383
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ξεκώλιασε τη συζήτηση.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  9. #384
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by alaiah View Post
    συν τοις άλλοις και παράφωνη. Ευτυχώς ο δίσκος είναι με Κανά
    Αυτός είναι περίπου 100 φορές πιο παράφωνος.

    Edit: η απόδειξη:



    (στο 1.50 κάνει νόημα "πω, του γάμησα")
    Last edited by stam and the witches; 13-09-2014 at 14:01.

  10. #385

    Default

    Μαρέσει που από το παραπάνω βγαίνει συμπέρασμα πως ο θανάσης = παράφωνος. Μάλιστα.
    Όσο για την κίνηση που κάνει, εντάξει, από τις πρώτες φορές που εκτελεί live τα συγκεκριμένα τραγούδια, σκέψου πόσα λάθη μπορεί να γίνουν εκτελεστικά από όλους (και το ίδιο φυσικά) και να μην του αρέσουν.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #386
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Μα από πού αλλού να βγει το συμπέρασμα; Όσο για το αν τα παίζει πρώτη φορά κλπ, αυτά δεν τα γνωρίζω. Εγώ ακούω έναν άνθρωπο που σπάει τζάμια με τη φωνή του.

    Εν τέλεια, στα δικά μου μάτια, αυτό που συμβαίνει με τον Παπακωνσταντίνου δε διαφέρει πολύ από αυτή την απογοήτευση που δέρνει όσους αγάπησαν τους Rotting Christ, τους Mastodon και λοιπούς αστέρες που αγαπήθηκαν σε πολλές εφηβείες και μετα-εφηβείες, λόγω πολλών και τρυφερών συνθηκών. Τώρα η αιτία αναζητείται στη Ζαμάνη, που δε σέβεται το βάρος της τέχνης του Παπακωνσταντίνου, αλλά και στον ίδιο, που για κάποιο λόγο δεν παράγει εξίσου μεγάλα πράγματα με παλιά, που κάνει εκπτώσεις στην αισθητική του, που παίζει σε κέντρα, κλπ κλπ. Σκατά ήταν πάντα, κι εμείς μεγαλώσαμε (εγώ προσωπικά μπαίνω 9ο έτος) και δεν είμαστε για "aerika" σε Θέατρα Βράχων.

  12. #387
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    λολ

  13. #388
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    αυτη παντως στο εξωφυλλο ειναι καλλιπυγος , να τα λεμε αυτα ε .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  14. #389
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ικόνοκλαστ γελάς, αλλά δεν είναι λιγότερο αστείο το επιχείρημα "κάποτε ήταν σοβαρός, τώρα μας πρόδωσε". Αυτό λέω.

  15. #390

    Default

    Κοιτώντας την προτελευταία δουλειά του θανάση, προσωπικά βρίσκω δουλειές που όχι μόνο μου σηκώνουν την τρίχα, αλλά δεν υστερούν και σε τίποτα από τις παλαιότερες. Νομίζω, γούστα είναι αυτά.

    Όσο για τις εκπτώσεις που έχει κάνει στην αισθητική του και παίζει σε κέντρα και ότι πάντα σκατά ήταν ρε παιδί μου, πιστεύω την ίδια γνώμη θα χουν και οι διωκόμενοι της χαλκιδικής, οι εργάτες της βιομε και μια ντουζίνα ακόμα.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Similar Threads

  1. Θανάσης Παπακωνσταντίνου
    By carheart in forum Live Reports
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2007, 19:27
  2. Replies: 32
    Last Post: 21-09-2006, 09:45
  3. Θανάσης Παπακωνσταντίνου-ανάβρυτα
    By hunted by a Freak in forum Live Reports
    Replies: 29
    Last Post: 14-09-2006, 16:30
  4. Replies: 37
    Last Post: 28-06-2006, 11:47
  5. Replies: 11
    Last Post: 28-09-2005, 17:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •