Results 1 to 11 of 11

Thread: MMO Games...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,199

    Default MMO Games...

    ...paizei kaneis? kai an nai aksizoun ta lefta tous? poia einai kala, poia oxi ktl ktl (you get the point..)

    Exw paiksei mono Ultima Online se mia trial ekdosi 15 imerwn pou vrika se ena periodiko..gamouse
    And I am nothing of a builder, but here i dreamt i was an Architect

  2. #2
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Κατά χρονολογική σειρά συμμετοχής μου:

    Ultima Online (3 μήνες) - έχει απ'τις καλύτερες RP κοινότητες (Custodes Fati, παραδείγματος χάριν) και πολλά RP events. Όταν έπαιζα, το '99, είχε πολλά προβλήματα, όπως άσχημο chat σύστημα και πάρα πάρα πολύ εύκολο "leveling" των τριών βασικών attributes. Είχε μερικές καλές πτυχές, όπως το κυνήγι και τις εμπορικές δραστηριότητες (έβγαζα πολύ καλό εισόδημα πουλώντας άλογα σε νεκροταφεία, λολ).

    Dark Age of Camelot (1 μήνας) - όταν έπαιζα εγώ ήταν απλά ένα MUD με γραφικά. Πολλά classes, μέτριο PvP, ελάχιστα skills. Πλέον, έχει εξελιχθεί πάρα πολύ και αποτελεί ένα απ'τα καλύτερα MMORPG επικής φαντασίας, αλλά απαιτείται η αγορά τριών expansion.

    Anarchy Online (2 χρόνια) - παλαιότερα ξεχώριζε για το "content on demand", δηλαδή δυναμικές αποστολές. Καταπληκτικός κόσμος, καταπληκτική μυθολογία (από τον Tornquist - The Longest Journey). Δυστυχώς άφησαν το σενάριο να βρίσκεται κάπου στο υπόβαθρο και να μην αλληλεπιδρά με τις role playing κοινότητες.

    Το expansion του κατέστρεψε, κατά τη γνώμη μου, εντελώς το παιχνίδι. Πολύ camping και grinding, πολύ "θρησκευτικό" περιεχόμενο, μακριά απ'την επιστημονική φαντασία...

    Starwars Galaxies (8 μήνες, εκ των οποίων ο ένας στην closed beta) - πρώτον, δεν είναι Star Wars. Δεύτερον, είναι της SOE, δηλ. καμία απολύτως ισορροπία μεταξύ κλάσεων (οι bounty hunters και animal handlers πατάνε κάτω το σύμπαν), άπειροι Jedi που καταστρέφουν κάθε αίσθηση σεβασμού προς τη μυθολογία του Star Wars. Βαρετές μάχες, υποσχέσεις που δε τηρήθηκαν απ'τη SOE και δε πρόκειται να τηρηθούν ποτέ. Να ψοφήσουν όλοι.

    Neocron (4 φορές trial, love-hate relationship) - το μοναδικό πραγματικά cyberpunk RPG με adult περιεχόμενο. Ο κόσμος του είναι πραγματικά μοναδικός, αλλά έχει άπειρα bugs που μείωσαν πάρα πολύ τις πωλήσεις του. Μέτρια γραφικά, αλλά με το expansion του τρέφω ακόμη μερικές ελπίδες. Σε διάφορες φάσεις το ξαναρχίζω, λόγω του κόσμου του, μετά βλέπω τα bugs, πεθαίνω στα γέλια κι ακυρώνω τον λογαριασμό μου...

    Lineage 2 (2 μήνες, συμπεριλαμβάνοντας τις closed beta μέρες μου) - όπου βλέπετε Κορεάτικο παιχνίδι, πρέπει να περιμένετε πολύ camping και grinding. Απλά απαράδεκτα βαρετό. Το μόνο που αξίζει είναι τα castle attack/defence.

    City of Heroes (1 1/2 μήνα, μαζί με τη closed beta) - έχει πλάκα. Πάρα πολλές δυνάμεις υπερηρώων και κουστούμια, αρκετούς role players στον Virtue, καθόλου camping/grinding. Το κακό είναι πως το περιεχόμενο περιορίζεται σε PvE και δεν έχει σχεδόν καθόλου αντικείμενα. Καταντά βαρετό μετά από ένα μήνα, για τα δικά μου γούστα.

    Planetside (1 μήνας) - δεν είναι MMORPG, αλλά καθαρό MMOFPS. Ψιλο-καλό, αλλά δεν αξίζει τη μηνιαία συνδρομή του - το Unreal Tournament 2004 είναι πιο ευχάριστο. Έχει ωραίες μεγάλες μάχες (100 vs 100) αλλά όλες οι στρατηγικές τελικά καταλήγουν στο zerging.

    Asheron's Call 2 (3 μέρες) - για γέλια.

    Eve Online (3 μήνες and counting) - ό,τι καλύτερο έχω δει ως τώρα. Παίζω εδώ και τρεις μήνες και σκοπεύω να συνεχίσω για πολύ ακόμα. Το μόνο MMORPG χωρίς προβλήματα πληθωρισμού, τρομερά ανεπτυγμένο οικονομικό σύστημα, player driven politics, πάρα πολύ μεγάλη ελευθερία κινήσεων - μπορείς να είσαι από miner/researcher ως πειρατής ή μισθοφόρος. Πρωτότυπο skill system και πολλές διαφορετικές στρατηγικής στις μάχες. Δυστυχώς η role playing κοινότητα περιορίζεται στις 2 απ'τις 4 φυλές.

    Δε συμπεριλαμβάνω τα MMORPG στα οποία ήμουν ή είμαι μόνο στην beta (Saga of Ryzom, Risk Your Life, Face of Mankind και πολλά άλλα). Αλλά το Saga of Ryzom θα είναι πολύ καλό, όταν κυκλόφορήσει τον Σεπτέμβρη.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,199

    Default

    Pws sto kalo mpikes se toses polles beta?

    Kai giati to AC2 einai gia gelia? to 1o apo osa eixa diavasei fainotane endiaferon..toso poli to gamisane?
    And I am nothing of a builder, but here i dreamt i was an Architect

  4. #4
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Sereg
    Pws sto kalo mpikes se toses polles beta?

    Kai giati to AC2 einai gia gelia? to 1o apo osa eixa diavasei fainotane endiaferon..toso poli to gamisane?
    Εξαιρώντας το Shadowbane, που δεν έγινε ποτέ Ευρωπαϊκή beta, δε μπορώ να θυμηθώ γνωστό MMORPG που να μην έχω συμμετάσχει στη beta απ'το 2003 και μετά

    Το AC2 είναι πολύ χειρότερο απ'το πρώτο και τεράστια οικονομική αποτυχία για την Turbine και τη Microsoft. Τώρα τελευταία προσπάθησαν να βάλουν περισσότερο περιεχόμενο, αλλά δε κατάφεραν και πολλά, κατά τη γνώμη μου. Ένας απ'τους λόγους είναι η έλλειψη "βάθους" στον κόσμο του (δεν έχει NPC vendors ή trainers, τα quests είναι επαναλαμβανόμενα, το σενάριο απλά υπάρχει για να το εξερευνήσεις).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,199

    Default

    *BUMP*


    Ξέθαμα παλιών threads rulez.


    Deggial μιας και είπες πως θα ξανααρχίσεις το SWG, πες κάποια στιγμή αν έφτιαξε καθόλου η όλη κατάσταση (απ' όσο θυμάμαι υπήρχε πρόβλημα με το balance). Και btw στο SWG η οικονομία εξαρτάται καθαρά από τους παίχτες; Έχει ο κάθε παίχτης δικό του σπίτι κτλ; (δηλ. να είναι καθαρό MMORPG).
    And I am nothing of a builder, but here i dreamt i was an Architect

  6. #6
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Ο κάθε παίκτης έχει δικό του σπίτι, harvesters (για να μαζεύει resources), εργοστάσια, πόλεις, ανδροϊδή, διαστημόπλοια (αν αγοράσεις το Jump to Lightspeed), κ.λπ.

    Όλο τον εξοπλισμό τον αγοράζεις από παίκτες. Το loot περιορίζεται σε ένα πολύ μικρό ποσό χρημάτων από humanoid NPCs και το δέρμα/κόκκαλα/κρέας των ζώων. Είναι ρεαλιστικό από την άποψη πως όταν σκοτώσεις μία τίγρη δε πρόκειται να πετάξει το μπαούλο με το σπαθί +5 που έχωσε στον κώλο της.

    Πλέον, έχουν αλλάξει όλο το combat system, οπότε σταμάτησαν οι ανισορροπίες του παλιού συστήματος. Το πρόβλημα είναι πως περιορίστηκαν οι solo δραστηριοτητες (οτιδήποτε σε περνάει σε level, έστω και κατά ένα, σε έχει άνετα), αλλά γκρουπάρεις πολύ περισσότερο απ'ό,τι στο παρελθόν. Το νέο combat system είναι πιο "παραδοσιακό", πιο κοντά στα γνωστά fantasy MMORPGs, αλλά έχει ακόμη την ωραία αίσθηση του παλιού συστήματος.

    Το μεγαλύτερο, ίσως, πρόβλημα είναι το ανεπαρκές documentation. Πολλά πράγματα θα πρέπει να τα ανακαλύψεις μόνος σου, ή να ψάξεις στα φόρουμ (π.χ. πώς δίνεις εντολές σε ένα droid ή ποιά είδη πανοπλίας μπορείς να φορέσεις).

    Κατά τα άλλα, είναι το πιο πλούσιο RPG σε ελευθερία κινήσεων. Το level σου δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία, ούτε είναι ένα κλασσικό "ανέβα ως το lvl 60" παιχνίδι.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,199

    Default

    Χουμ, ενδιαφέρον.


    Επειδή είμαι και X-Wing vs TIE Fighter / X-Wing Alliance fanboης με ενδιαφέρει και το Jump To Lightspeed.

    Τέσπα, πιστέυεις πως τώρα αξίζει την μηνιαία συνδρομή ή να κοιτάξω κανένα Everquest 2;


    To station access σου επιτρέπει να παίζεις πάνω από ένα παιχνίδι της SOE με το ίδιο account σε προνομιακή τιμή;
    And I am nothing of a builder, but here i dreamt i was an Architect

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Απλά πληρώνεις το station access και παίζει ό,τι θες.

  9. #9
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Με το Station Access (που κοστίζει 22 ευρώ/μήνα, 22 δολλάρια/μηνα + ΦΠΑ δηλαδή, αντί των 15 ευρώ/μήνα ανά παιχνίδι) έχεις συνδρομή σε όλα τα παιχνίδια της SOE. Όμως, πρέπει να αγοράσεις το καθένα παρά ταύτα και να εισάγεις το CD Key του. Ομοίως πρέπει να αγοράζεις ξεχωριστά τα expansions. Επίσης, δε μπορείς να τα παίζεις ταυτόχρονα, δηλ. αν έχεις συνδεθεί σε κάποιον server του SWG, δε μπορεί κανάς φίλος σου να παίζει EQ2 με το λογαριασμό σου την ίδια στιγμή.

    Επίσης, λαμβάνεις δωρεάν όλα τα adventure packs του Everquest 2, και σου αποστέλλονται δωρεάν τα τεύχη του SOE Worlds (περιοδικό για όλα τα παιχνίδια της εταιρίας).

    Πιστεύω πως σαν παιχνίδι αξίζει, αν θες ένα παιχνίδι με ζωντανό κόσμο, ωραίους πλανήτες για να εξερευνήσεις, πολλές επιλογές για την ανάπτυξη του χαρακτήρα και δε σε φοβίζει το high learning curve (δύσκολο να το μάθεις στην αρχή). Επίσης, όπως είπα, το solo επί του παρόντος είναι γμς τα. Προσωπικώς ανεβαίνω μόνο επειδή πάω για hunting με μερικούς φίλους (πολύ πολύ μεγαλύτερο lvl από εμένα).

    Για το Jump to Lightspeed δε ξέρω να σου πω, δεν το έχω αγοράσει ακόμη.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #10
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Κάτι που ξέχασα να τονίσω και είναι σημαντικό: το παιχνίδι, λόγω της πρόσφατης αλλαγής, έχει πολλά bugs, ενώ μερικά παλιά δυστυχώς διατηρούνται.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    TWRA EIMAI TOSO KLAZMENOS
    Posts
    3,981

    Default

    pliz mhn ksethavete tetoia threads konta sthn eksetastikh

Similar Threads

  1. Noir Games
    By Mostos in forum PC & Games
    Replies: 36
    Last Post: 03-04-2016, 17:07
  2. MMO Battle: Age of Conan VS Vanguard
    By Phoebus in forum PC & Games
    Replies: 7
    Last Post: 29-08-2006, 02:00
  3. Flash Games !!!
    By Scrag in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 02-02-2006, 21:13
  4. MMO RPG (Massive Multiplayer Online RPG)
    By wraithmare in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 7
    Last Post: 08-04-2004, 07:05
  5. New Games
    By Solo Carriera in forum PC & Games
    Replies: 30
    Last Post: 18-12-2003, 07:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •