Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: "Εκανα λάθος"

  1. #1
    _UnHoLyMaRtYr_
    Guest

    Default "Εκανα λάθος"

    Περίπου τρεις μήνες μετά το κρίσιμο ντέρμπι ανάμεσα στον μετέπειτα νταμπλούχο Ελλάδας Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, ο διαιτητής εκείνου του δραματικού παιχνιδιού, Γιώργος Δούρος μίλησε για όλους και για όλα στην αθλητική εφημερίδα "Φως των Σπορ" αναγνωρίζοντας ότι έκανε λάθος! Παραδέχθηκε με λίγα λόγια ότι η επίμαχη φάση του ντέρμπι των "αιωνίων", ανάμεσα στον Ζιοβάνι και τον Κυργιάκο ήταν αποβολή του παίκτη των "πρασίνων" και παράλληλα πέναλτι για τους Πειραιώτες.

    Μετά που είδες τη φάση στο βίντεο, είναι αποβολή του Κυργιάκου και ταυτοχρόνω πέναλτι;
    "Θεωρητικά ναι. Είναι αποβολή και πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού"

    Ποιος έχει τα κότσια να το δώσει όμως.
    "Αυτό είναι άλλο κομμάτι"

    Αν είχες δει όλη τη φάση, θα σφύριζες και πέναλτι;
    "Πολύ πιθανό. Είναι πιθανό, ναι. Υπήρχε και το άλλο ενδεχόμενο βέβαια σε αυτή τη φάση, να δώσει διαιτητής τις αποβολές, αλλά να έχει σφυρίξει επιθετικό φάουλ πρώτα για να βγει από τη δύσκολη θέση. Η' να δώσει διακοπή του αγώνα και ελεύθερο. Εκείνη τη στιγμή δεν ξέρεις πως θα λειτουργήσεις. Δεν έφτασα εκεί γιατί δεν είχα δει όλη τη φάση".

    Ο ορισμός όμως, έτσι όπως είδες τη φάση στο βίντεο, είναι αποβολή και πέναλτι;
    "Ναι".

    Είσαι ντόμπρος που το παραδέχεσαι. Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Δεν είναι άδικο, ο παίκτης που ξεκινάει και προκαλεί, που χτυπάει "πούστικα" πρώτος κρυφά με μπουνιές, αυτός ο παίκτης να τη γλυτώνει; Και ο άλλος που αντιδρά ενστικτωδώς και ανταποδίδει, να αποβάλλεται μόνο αυτός;
    "Αυτό είναι το "γαμώτο" του ποδοσφαίρου. Εμένα μου αρέσει άλλο ποδόσφαιρο. Το αντρικό, το δυνατό, το καθαρό όμως. Δυνατό αλλά καθαρό ποδόσφαιρο στα μαρκαρίσματα".

    Θες να πούμε κάτι άλλο;
    "Νιώθω άθλια, νιώθω απαίσια. Αδίκησα τους παίκτες του Ολυμπιακού με αυτό το λάθος μου, τον προπονητή και τους φιλάθλους, συν τοις άλλοις νιώθω όμως και εγώ αδικημένος. Δεν άξιζα τέτοιο πράγμα".

    Αισθάνεσαι την ανάγκη να ζητήσεις κάποια συγνώμη;
    "Οφείλω συγνώμη στο ποδόσφαιρο. Που όλοι λατρεύουμε και υπηρετούμε. Λατρεύω το ποδόσφαιρο.. Με κατηγορούσαν κάποιοι ότι όλα αυτά τα χρόνια, αν και διεθνής διαιτητής, έτρεχα στα βουνά της Κορινθίας και έπαιζα σε τοπικά ερασιτεχνικά. Ξέρεις γιατί πήγαινα; Διότι από αυτούς τους παίκτες, τους ερασιτέχνες, έφτασα εκεί που έφτασα. Δεν μπορούσα να τους γυρίσω την πλάτη".

    Γιατί δεν βγήκες στην τηλεόραση όταν σε καλούσε ο Αλέφαντος; Μέχρι και τα κλάματα έβαλε γιατί "δεν βγαίνει στο τηλέφωνο ο κύριος Δούρος".
    "Δύο ήταν οι λόγοι. Ο πρώτος και βασικός ήταν ότι θα έπρεπε να έχω μία σχετική άδεια από την ΚΕΔ. Δεύτερος λόγος ήταν ότι δεν θα μπορούσα εκείνη τη στιγμή να συζητήσω επί ίσοις όροις, εγώ από ένα τηλέφωνο... Και καταλάβαινα ότι έπασχε εκείνη τη στιγμή ο Αλέφαντος... Δεν το λέω υποτιμητικά. Πόναγε ο άνθρωπος".

    Σε βλέπω βουρκωμένο και μου κάνει εντύπωση,μετά από τόσο καιρό.
    "Εχω περάσει πολύ άσχημα. Εχω ενοχληθεί εγώ με μένα. Με εκείνη τη διαιτησία -η οποία δεν ήταν ότι καλύτερο έχω να επιδείξω, προς όλες τις μεριές- τον εαυτό μου πάνω απ' όλα έχω αδικήσει. Εγώ ήθελα ο Δούρος πάντοτε να μπαίνει μέσα και να κάνει το σωστό".

    Τον καταλαβαίνει τον Αλέφαντο;
    "Εγώ κατανοώ τον Αλέφαντο. Ειλικρινά σου μιλάω, τον κατανοώ. Είχε το όνειρο του ο άνθρωπος. έφτασε κοντά στον στόχο της ζωής του, τον καταλαβαίνω. Ούτε εξυπνάκιας θέλω να το παίξω, ούτε τίποτα. Πλην όμως θα πρέπει κι αυτός ο ίδιος να κατανοήσει -ότι στο ποδόσφαιρο έχουμε σωστά και λάθη. Και από τους διαιτητές και από τους παίκτες και από τους προπονητές. Κι εκείνος έχει κάνει λάθη".

    Τα βράδια δεν κοιμόσουν από φόβο ή από τύψεις;
    "Ολα μαζί. Είναι ένα περίεργο συναίσθημα. Οταν έχεις ευαισθησίες, όταν έχεις αξίες -και θέλω να πιστεύω ότι έχω και τα δύο- και βλέπεις ότι έχεις κάνει μία μεγάλη διαιτητική παράλειψη, αυτό το πράγμα δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις. Θα αισθανόμουν περίφημα αν είχα μπει σε ένα ματς και είχα τελειώσει τον αγώνα χωρίς -αν είναι δυνατόν- το παραμικρό λάθος. Δεν γίνεται μετά το σφάλμα που έκανα να μη νιώθω άσχημα, να μη νιώθω απαίσια. Είναι στιγμές που έρχονται ακόμα και αισθάνομαι απαίσια...".

    Πες μου για τη περίφημη φάση.
    "Γίνεται η απόκρουση του αμυντικού του Παναθηναϊκού, η μπάλα κατευθύνεται προς το κέντρο. Φυσιολογικό είναι εγώ να παρακολουθώ την μπάλα. Ακούω από τον κόσμο όμως ένα βουητό. Σαν κάτι να γίνεται στην πλάτη μου. Εχουν δει οι φίλαθλοι στο έδαφος Ζιοβάνι και Κυργιάκο, έχουν δει ενδεχομένως και τις μπουνιές του Κυργιάκου και σηκώνεται βουητό. Γυρνάω αυτομάτως. Και βλέπω εκείνη τη στιγμή τον Ζιοβάνι να κλωτσάει τον Κυργιάκο. Ενστικτωδώς σφυρίζω, βγάζω την κόκκινη κάρτα -είναι δεδομένη η κόκκινη για τον Ζιοβάνι- και πλησιάζω. Με την κόκκινη στο χέρι και το χέρι μου χαμηλά, τεντωμένο κάτω. Οι δύο παίκτες είναι πεσμένοι στο χορτάρι. Φωνάζω το φορείο και δεν έχω δείξει ακόμα κόκκινη στον Ζιοβάνι.

    Την κρατάω στο χέρι μου αλλά δεν τη δείχνω, ψάχνομαι. Κάτι δεν μου "κολλάει" καλά... Αναρωτιέμαι και σκέφτομαι "δεν είναι δυνατόν να τον έχει κλωτσήσει έτσι χωρίς λόγο ο Ζιοβάνι. Κάτι πρέπει να έγινε, κάτι του έκανε ο παίκτης του Παναθηναϊκού και τον προκάλεσε". Δεν έχω δει τις μπουνιές του Κυργιάκου, αλλά και δεν με ειδοποιεί κανένας! Σου ορκίζομαι. Δες και το βίντεο. Ρώτα όλους τους εμπλεκόμενους. Δεν με ειδοποιεί κανένας. Ούτε ο τέταρτος διαιτητής, ούτε ο επόπτης Μαυρόπουλος, που ήταν στην ευθεία με τη φάση, ούτε παίκτης του Ολυμπιακού έρχεται να μου διαμαρτυρηθεί".

    Διάβασα στις εφημερίδες ότι βρέθηκε μία χειροβομβίδα. Πες μου γι' αυτό.
    "Την Τρίτη το πρωί, την προηγούμενη εβδομάδα, πήγα στο αυτοκίνητο μου και βρήκα από κάτω, έξω-έξω, μία χειροβομβίδα... Τρομοκρατήθηκα. Κάλεσα την αστυνομία, έγινε ολόκληρη έρευνα. Ηταν κανονική χειροβομβίδα. Απασφαλισμένη, αλλά απεδείχθη εκ των υστέρων ότι δεν είχε πυροδοτικό μηχανισμό. Ετσι τουλάχιστον μου είπαν οι ειδικοί".

  2. #2
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    tou gamw thn mana to spiti thn aderfh kai ta panta.. twra ti katalave pou to pe? na vgainoun diaforoi kai na grafoun malakies kai na hlektrisoun to klima?


    poutanas gie
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #3
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έλεος ρε... ειλικρινά έλεος!

    θέλετε να κάτσω να αραδιάσω φάσεις που αδικίθηκε ο παναθηναϊκός στο φετινό πρωτάθλημα? ή άλλες που ευννοήθηκε ο γαυράουα? θέλετε για τα τελευταία 7 χρόνια? να συγκρίνουμε ποιος πήρε περισσότερους βαθμούς από τη διαιτησία?

    ήμαρτον!!!
    Rock or Nothing

  4. #4

    Default

    free speech biatch
    "Anakalyfthike xtes to emvolio tis malakias. K osoi malakes tre3oun na to kanoun tha ine pragmatika malakes giati ine emvolio k oxi oros."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    603

    Default

    ante pali ta idia
    emena o antikeimenikos "dhmosiografos" me ekneyrise pio poly
    o Douros exei apodeijei to hthos tou etsi ki allios
    logiko einai na phre kati parapanw gia na mhn noiwthei 100% looser o Kokalis kai h parea tou sta egainia tou Karaiskakh
    etsi ki allios simfwna me tous Olympiakous panta (tous opadous, oxi tous agwnes) apodeixthke pia einai h "kaliterh omada" ston teliko kypelou
    arxisame ta idia

  6. #6
    _UnHoLyMaRtYr_
    Guest

    Default

    mexri stigmhs mono bazeloi apanthsan k kanate ton paniko sas.
    xm, ponaei asxhma pou paradex8hke adikh8hkame blepw.
    ygeia

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by DrButcher
    etsi ki allios simfwna me tous Olympiakous panta (tous opadous, oxi tous agwnes) apodeixthke pia einai h "kaliterh omada" ston teliko kypelou
    arxisame ta idia


    δυστυχώς η μνήμη των στρατευμένων "δημοσιογράφων" είναι τελείως επιλεκτική
    Rock or Nothing

  8. #8
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Λυσσάξτε!
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Kallithea City
    Posts
    2,661

    Default

    Etsi re na pernete ta protathlimata...me douro...xaxaxaxaxa
    Plaka kano...
    Apla kala tha itan prin milane oi vazeloi kai oi gravroi gia diaitisia na koitane kai ligo tin diki tous kampoura...
    Me RIVALDO kai GIOVANNI mas kanate TSIMPOUKIA sto LIMANI

    Electric Requiem
    E-Retards in advance

    TO FANTASMA TOU VAROUXA SAS KINIGA

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by _UnHoLyMaRtYr_
    mexri stigmhs mono bazeloi apanthsan k kanate ton paniko sas.
    xm, ponaei asxhma pou paradex8hke adikh8hkame blepw.
    ygeia
    ε τώρα, πρέπει

    έχουμε και λέμε:

    5η αγωνιστική, ξάνθη - ΟΣΦΠ, διαιτητής: Ηρακλής Τσίκινης
    το σκορ 1-1 ως το 90'. τελικά το ματς λήγει 1-3 ύστερα απο 2 πέναλτυ (!!!!!!!!!!) που παίρνει ο γαύρος, το ένα στις καθυστερήσεις. επίσης, το σκληρό παιχνίδι του ΟΣΦΠ μένει ατιμώρητο παίρνοντας μόνο 3 κίτρινες κάρτες, με πιο κραχτές τις περιπτώσεις τζίο και καστίγιο, που γλίτωσαν από σίγουρη κόκκινη. +2 βαθμούς ο γαύρος

    13η αγωνιστική, ακράτητος - ΠΑΟ, διαιτητής: Κύρος Βασσάρας ( )
    τελικό σκορ 0-0. ακυρώθηκε πεντακάθαρο γκολ του σεϊταρίδη ως off-side. -2 βαθμοί για τον ΠΑΟ

    15η αγωνιστική, αιγάλεω - ΟΣΦΠ, διαιτητής: Γιώργος Δούρος ( )
    ο θρύλος κραταέι με νύχια και με δόντια το 1-1 ως το '90 και μετά μιλάει το χέρι του θεού. ο γεωργιάδης στο 90φεύγα παίρνει μια ξ΄΄ωφαλτση κεφαλιά και ενώ η μπάλλα παίρνει παράλληλη με την εστία τροχία, χτυπάει στο χέρι του και καταλήγει στα δίχτυα. 1-2 και +2 βαθμούς για την "αδικημένη" θρυλάουα.

    20η αγωνιστική, Ιωνικός - ΠΑΟ, διαιτητής: Γιώργος Κασναφέρης
    τελικό σκορ 1-2. άδικη αποβολή του μινχ. το γκολ του ιωνικού σημειώθηκε έπειτα από πεντακάθαρο επιθετικό φάουλ στον νικοπολίδη, ενώ σε όμοια φάση στις καθυστερήσεις, πάλι δε σφυρίχτηκε επιθετικό φάουλ με αποτέλεσμα παίκτης του ιωνικού να βρεθεί σε κενή εστία και να στοχήσει. ευτυχώς το "χειρουργείο" δεν καρποφόρησε και ο ΠΑΟ δεν είχε βαθμολογικές απώλειες. βέβαια χάνει το μινχ για το ματς με τον ηρακλή.

    21η αγωνιστική, ΟΦΗ - ΟΣΦΠ, διαιτητής: Γιώργος Μποροβήλος
    σκορ 0-1. έχει προηγηθεί ρεσιτάλ χειρουργικής από το διαιτητή, με άπειρα φάουλ υπέρ του γαύρου. η κρήτη βράζει...


    τέλος στο 2-2 με εμάς... το γκολ της ισοφάρισης στο 1-1 τελικά μπήκε?
    Rock or Nothing

  11. #11
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ....exei kaneis to thlefwno tou papoutselh?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #12

    Default

    egw den prokite na akirosw to protathlima tou panathinaikou...
    opios einai prwtos to axizei...
    opws kai ta pername emeis 7 xronia dikaia(kata tin gnwmi mou) tao piran kai aftoi twra...
    exalou kairos itan na parei kai o panathinaikos ena protathlima...
    den stenaxwrithika katholou pou to xasame...isa isa gelaga me tous vazelous pou xerontousan toso poli enw egw ta teleftea 7 xronia niothw afto to sinesthima...
    malakia tou dourou pou vgike kai to eipe...den itan wra na to kanei...mallon...den xriazotan na to pei..les kai den idame oloi ti egine?ppoios adikithike...?
    eniothe asxima o athropos kai vgike kai to eipe..
    apla egw nevriasa poio poli epidi thimithika afti tin vradia pou eixa apistefta nevra...kai eniosa apistefta adikimenos ...
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    603

    Default

    to ajiothaymasto einai oti ayta ta pisteyete

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by DrButcher
    to ajiothaymasto einai oti ayta ta pisteyete

    den eisai stin thesi mou...
    poli diskolo na vretheis mallon stin thesi mou...

    einai malakia na akirwneis tin epitixia tou allou...
    kata tin tapini mou gnomi den itan kaliteros o panathinaikos alla to axize epidi o olympiakos ekanme xontres mlkies...kai oi malkies plironontai...kamia omada den epexe mpala fetos
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  15. #15
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Ρε γμτ, αυτό τώρα δεν έχει νόημα
    Δλδ, πρέπει να βγάλουμε έξω τις αδικίες μας να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη?
    Ήμαρτον που θα 'λεγε και ο Mr Mizeria 2004

    ...@raven lord
    το γεγονός ότι θυμάσαι ακριβώς σε ποιες αγωνιστικές έγινε τι, με τρομάζει...

    Συγνώμη κιόλας, αλλά (γαύρος...) φίλος που είναι στο δωμάτιο μου φωνάζει "...για τον Μπικόφσκι γράψε ρε μλκ... και για τον Κώτσιο και τον πακτωλό χρημάτων που έφεραν στην Κρήτη που "βράζει"..."
    Aλλά δεν το κάνω
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

Similar Threads

  1. ti einai to "epic metal"? (split from "Doomsw
    By Martyan Druyd in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2013, 19:08
  2. τα νεα "hypes" στo "metal"
    By Pastor_Of_Muppets in forum Music Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 20-02-2012, 07:02
  3. "Sklhra" h "skoteina" akousmata?
    By no-celebration in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-12-2011, 18:37
  4. "x -wing" kai "tie-fighters" wanted
    By atom_smasher in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2005, 12:54
  5. CHRIS CAFFERY - "Faces" + bonus "God Damn War
    By rockavlon in forum Albums
    Replies: 23
    Last Post: 26-09-2004, 15:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •