Page 12 of 18 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 264

Thread: HEAVY METAL = MANOWAR

  1. #166
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    Α) Το συγχορδιακη μουσικη που λες πιστευω το εφηρευες μονο και μονο για να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα των Μανογορ. Το μεταλ ειναι τα ριφφς και το αντιστροφο. (ναι μην μου πεις οτι κι αλλες μουσικες εχουν ριφφς...το ξερω).

    Β) Το οτι συγκρινεις ενα κομματι του 81 με ενα του 2012 και ενα κομματι απο ντεμο μπαντας με ενα που εβγαλε μετα απο 30 χρονια καριερας, περισσοτερο βοηθαει τα επιχειρηματα μου,παρα τα δικα σου.
    A)



    Μουσική με απλά-πάναπλα ακόρντα όπου πάνω τους πατάει μια ασκημένη φωνή. Η φωνή μπορεί να μην είναι καν ασκημένη και να φτάσεις σε έντεχνες αμπαλιάσεις. Αλλά μη μου λες ότι η σημερινή τραγουδιστική μουσική δεν έχει καμία σχέση με τη συγχορδιακή μουσική κι ότι τα βγάζω από το μυαλό μου.

    Επίσης βρες μου σε παρακαλώ τα ριφ στα επόμενα δύο μεταλλικά κομμάτια.





    Κανένα δεν έχει το Iommy-ικό ριφ. Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν είναι metal; Τα αγαπάμε φυσικά τα ριφ, αλλά δεν είναι το παν. Κι οι Manowar το αποδεικνύουν αυτό.

    Β) Δεν συγκρίνω τίποτα. Βρίσκω ομοιότητες μορφής και ισχυρίζομαι ότι οι Manowar έχουν ακόμα περίπου την ίδια θεωρία γύρω από την τραγουδοποιία.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #167
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Οι Manowar έβγαλαν κορυφαίους δισκους, δισκους οι οποίοι τους επέτρεψαν να φθάσουν το μεγαλείο που έχουν, δίσκοι οι οποίου τους επέτρεψαν να γράψουν ιστορία και έχουν ίσως τον πιο φανατικό και μεγάλο πυρήνα οπαδών. Δίσκοι οι οποίοι έπιασαν υμνικά μεγαλεία, τα οποία πολλοί απλά τα ονειρεύονται.

    Ακόμα ασχέτως αν πολλοί τους έκραζαν και τους κράζουν για το συγκεκριμένο τρόπο ζωής και ιδεολογίας που προωθούσαν, σχεδόν όλοι παραδεχονται ότι διημούργησαν δίσκους ορόσημα.

    Φτάνοντας στο σημείο να ανατέμνουμε ένα κομμάτι Manowar, για να βρούμε στιγμές επικού μεγαλείου και ατμόσφαιρας, στοιχεία αναπόσπαστα για τραγούδι Manowar, τότε υπάρχει πρόβλημα. Λέγοντας λοιπόν κάποιος ότι μπορεί να συγκρίνει κάποιον από από τους (αρκετούς) τελευταίους δίσκους με τους πρώτους, δεν λέω κομμάτια γιατί σίγουρα θα υπάρχουν ένα - δύο(1 - 2), τότε υποτίμας και τους δίσκους τους και τους Manowar και τον εαυτό του.

    Δεν είναι κακό να πει κάποιος μου αρέσουν τα τελευταία γιατί είναι Manowar και γιατί έτσι. Το αντίθετο μάλιστα, θα το καταλάβουνε όλοι και δεν θα το παρεξηγήσει κανένας, και ούτε ανατομίαε θα κάνουμε ούτε έρυενες ούτε και συγκρίσεις με ανόμοια πράγματα.

    Και τώρα να ένα δείγμα για το τι πραγματικά είναι επικό για να μην χρειάζεται και περισσότερη ανάλυση

    Spoiler


    τώρα αν τα τελευταία Manowar πλησιάζουν έστω από απόσταση την εισαγωγή και το σβήσιμο του τραγουδιού από πάνω, πάω πάσο.
    Επειδή λοιπόν δεν πλησιάζουν ούτε κατά διάννοια ας μην λέμε ότι oι Manowar έβγαλαν καινούργιο επικό δίσκο να λέμε έβγαλαν μελοποιημένες απαγγελίες ημί-αποτυχημένων μεσαιωνικών τροβαδούρων, γιατί είναι και κρίμα. Μην φτάσω στο σημείο σε πιθανή άκυρη απάντηση να μιλήσω για διεθνείς Πατέρες.
    Last edited by ion_storm; 10-05-2012 at 01:00.
    I don't do drugs. I am drugs.

  3. #168
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Δεν σε πιστευω οτι ποσταρες Θοδωρακη σε θρεντ για μανογορ! Ρε Μαριε για Επικο Χεβι Μεταλ μιλαμε. Που κολλαει το τραγουδι του Θοδωρακη η των Mayfair?
    Κι εγω θεωρω το dirge απο Death in vegas ενα απο τα καλυτερα τραγουδια εβερ, το οποιο ειναι μια μελωδια ξερω γω αλλα ειναι ΑΣΧΕΤΟ!
    Οπως και να εχει ομως θα απαντησω... το Σαμονινγκ ΕΧΕΙ ριφφς στο πιανο,εχει εμπνευση,εχει δουλεια σαν κομματι. Το Mayfair ειναι απλοικο, αλλα πετυχαινει τον σκοπο του:ατμοσφαιρικο,χαλαρο,λιγο αρρωστο,ενδιαφερων φωνητικες γραμμες.
    Θα επιμεινω οτι το ελ-γκρινγκο ειναι "μη-συνθεση". Δουλεια στουντιο. Αγγαρεια πως το λενε.
    το death in vegas για να μην το ψαχνεις


    Αν συγκρινεις τα παρακατω με το ελ-γκρινγκο τι να πω...απορω αληθεια...



    ΚΑι τα δυο ειναι απλες συνθεσεις αλλα καταλαβαινεις οτι γεννηθηκαν σε στιγμη εμπνευσης και δουλευτηκαν. Σε αντιθεση με το ελ-γκρινγκο που σου δινει την εντυπωση οτι γραφτηκαν οι στιχοι και πεταξαν ενα ντο-ρε-μι για το "μεταλ" της φασης.
    Εμενα σαν ακροατη παντως με προσβαλει. Νιωθω οτι με κοροιδευουν!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  4. #169
    Senior Member kapetan-Korakas's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    behind you.
    Posts
    289

    Default

    ion_storm για πολλους επικ θεωρειται το ολο πακετο "ειμαι γαμιας, μπρατσαρας, με δερματινα, γαμαω μαω μαω, τζοι ντεμαιο ιζ ρεαλ μαν, αμερικα φαν γεα" κλπ (οι bathory δε το καλυπταν αυτο... ηταν πιο ας πουμε φολκ συγκριτικα με μανογουορ ) ....
    A peaceful warrior

  5. #170
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    @ ιον_στορμ

    Ιδού πεδίον αυνανισμού λαμπρόν!

    Ion Storm, το 'χασες εντελώς στην τελευταία παράγραφο. Μόνο μεταλλάς που έχει ακούσει επιφανειακά τα τελευταία Manowar και θέλει ντε και καλά να έχει γνώμη για αυτά, θα μπορούσε να την συντάξει. Ποιον άκουσες να λέει ότι οι Manowar προσπαθούν να γράψουν απεγνωσμένα επικό metal; Heavy metal παίζουν, αλλού με power ταχύτητες, αλλού με επικά ξεσπάσματα/χορωδίες και πάει λέγοντας. Μην μπερδεύεσαι.

    Γενικά, εάν προσπαθείς να πεις ότι τα Warriors/Gοds δεν είναι Sign of the Hammer, έχεις δίκιο. Μην το κουράζεις όμως με υπεραναλύσεις που φτάνουν σε ψιλοαστείες παραγράφους.

    @ Κουρδιστός

    Εάν νιώθεις ότι σε προσβάλει, να προσφύγεις στο Συμβούλιο Επικρατείας!!~!1!!

    Επιλογικά:

    Τους Manowar μπορεί να τους κατακρίνει μόνο Manowar-άς.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #171
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Επειδή είμαι στο όριο να αναντήσω με Πατέρα, σκεψου το εξής και τα ξαναλέμε. Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν μερικοί για το έπικ, μπορεί να πιστεύουν ότι θέλουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό που πιστεύουν είναι σωστό. Φαντάζομαι όλοι μπορούν να σκεφτούν μερικά πράγματα. Βάλε τον τύπο που περιγράφεις δίπλα σε κάτι όντως έπικ (Κόνναν) και κάνε τη σύνδεση. Άλλο το επικ άλλο το ροκ εν ρολ και άλλο το γαμάω και δέρνω.


    Εντι @ Ραπ: Πραγματικά τα έχω ακούσει επιφανειακά. Πραγματικά στο Πατέρα γελάω ακόμα. Πραγματικά μερικά δεν τα έχω ακούσει κάν.

    Επίσης πραγματικό. Όταν άκουσα τα πρώτα Μanowar δεν είχε χρειαστεί να τα ακούσω σε βάθος και να τα αναλύσω για να πω: - ρε αυτοί είναι καλοί δίσκοι, θα τους ακούσω και άλλο.
    Last edited by ion_storm; 10-05-2012 at 01:19.
    I don't do drugs. I am drugs.

  7. #172
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Ανικητη η βλακεια ρε πουστη μου!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  8. #173
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Αυστηρά για Manowar οπαδούς. Συμπαθητική σύνθεση αν δεν σε ενδιαφέρει ότι είναι κονσέρβα του ήχου που ανακυκλώνουν από το Kings of Metal μέχρι σήμερα, με την ίδια έμπνευση που χαρακτηρίζει τις τελευταίες δουλειές τους.

    Εγώ βαρέθηκα πάρα πολύ νωρίς. Θα χαμογέλαγα λάιβ περισσότερο.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #174
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Αυστηρά ως Manowar οπαδος. Συμπαθητική σύνθεση αν δεν σε ενδιαφέρει ότι είναι κονσέρβα του ήχου που ανακυκλώνουν από το Kings of Metal μέχρι σήμερα, με την ίδια έμπνευση που χαρακτηρίζει τις τελευταίες δουλειές τους.Δηλαδή καμία.

    Εγώ βαρέθηκα πάρα πολύ νωρίς. Θα περιμενα λάιβ να τελειώσει μπας και παιξουν κανα καλυτερο κομματι. Οχι πλεον δεν ειμαι 16 να καυλωνω με μετριοτητες.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #175
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μόνο σε μένα φαίνεται γελοίος ο συνδυασμός επικής ατμόσφαιρας με τον τίτλο 'El Gringo'; Κάτι σαν εξώφυλλο Into Glory Ride με καουμπόικα καπέλα φάση.

  11. #176
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Ναι καθ οτι αυτο εδω :



    γαμαει επικαδες.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  12. #177
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Μα τι μαλακία κομμάτι, τι συζητάτε τόσην ώρα.

  13. #178
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Δε θα γινοταν συζητηση αν δεν ηταν μαλακια!


    (δε θα γινοταν καυγας αν τα ψαρια του ηταν φρεσκα)

    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  14. #179
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Μα τι μαλακία κομμάτι, τι συζητάτε τόσην ώρα.
    Συζηταμε ανουσιοτητες ως μανογουεραδες. Εχουμε αρκετο χρονο ελευθερο. Αλλιως θα καναμε αναλυση περι της πολιτικης καταστασεως και αν ο κουβελης ειπε το ναι.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #180

    Default

    Κάποια σχολιάκια κι από δω

    Κατ'αρχάς για μένα οι Manowar έχουν βγάλει μόνο SKOUPIDIA με ελάχιστες εξαιρέσεις από τότε που μπήκε ο δε-μπορω-να-παίξω-μελωδία Λόγκαν.
    Ήδη με τη φυγή Ροςς δε Μποςς φαινόταν το κακό, αφού συνθετικά ο Demaio έχει στερέψει προ πολλού.

    Αν το τραγούδι γράφτηκε ειδικά για την ταινία ως soundtrack, δεκτό το να είναι απλό και "πιασιάρικο" (Βάλ'τε άλλο τίτλο όμως, όχι της ταινίας, γελάει ο κόσμος). Αν όχι, τότε απλά 0.
    Γενικά όπως είπα και πιο πάνω έχω πάψει να περιμένω κομμάτια εφάμιλλα με τα ΠΑΛΙΑ.

Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 12:46
  2. MANOWAR 30/06/07 Kaliakra Rock Fest, Bulgaria
    By Tribe in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 02-07-2007, 12:08
  3. GLAM/HEAVY METAL LIVE
    By glamdicted in forum Live Reports
    Replies: 45
    Last Post: 11-11-2006, 15:45
  4. GLAM/HEAVY METAL LIVE
    By glamdicted in forum Live & Events Talk
    Replies: 6
    Last Post: 20-10-2006, 10:37
  5. MANOWAR
    By Rotting_Christ in forum Music Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 06-01-2005, 13:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •