Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 264

Thread: HEAVY METAL = MANOWAR

  1. #151
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ποιό video game των Μαϊντανών ακριβώς είναι καλύτερο από Manowar;; MOYAXAXA!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #152
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Δεν αναφέρεται σε video game, άντε τώρα...κ να μιλάς καλύτερα για τους Maiden...πολύ παρέα μ κάποιους κάποιους κάνεις....
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  3. #153
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #154
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Θα στο θυμίσω από κοντά αν κάτσει φάση κ περάσω μια βόλτα από Πάτρα στις διακοπές...
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  5. #155
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default



    Πρώτη άποψη για την πρώτη γέυση από το album:

    Η συνθετική ιδέα είναι υπεραρκετή για τον πρόσφατο, «στατικό» χαρακτήρα των Manowar. Δεν θα ήθελα παραπάνω ριφ ούτε πιο φανταχτερές κιθάρες. Όλα είναι εδώ από μουσικής (παναπεί οργανικής) άποψης. Το μπάσο διαφοροποιείται ελαφρώς. Είναι πιο μπασάτο από παλιότερες κυκλοφορίες. Στο σημείο πριν από το σόλο, το παραπάνω στοιχείο φαίνεται καθαρά. Σε άλλα: ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΤΕ ΕΦΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΑΜΣ;;;! Δεν σας γάμησε δλδ καλά στο Battle Hymns MMXI; Ο άνθρωπος το 'χει ακόμα και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Δεν υπάρχει λόγος να επιστρέψει στην πολυστρωματική/εφεδιάρικη φωνή του πρόσφατου EP (Thunder). Τί πιο αρχοντικό από τη φυσική φωνή του Ερίκου;
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #156
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    για τα ντραμς δεν λες τίποτα και ανησυχώ. συνεχίζουμε και εδώ σταθερά με ντραμ-μασίν ?
    I'll bury you in your god's fucked garden

  7. #157
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    αφου εχει μπασο και φωνη τα αλλα περιττευουν.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #158
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Πιστευω πως οι μανογορ ειναι η μονη μπαντα που ισχυει το "και κλανιες να ηχογραφησουν παλι οι οπαδοι θα γουσταρουν". Ναι ξερω ακουγομαι εριστικος οποτε εξηγουμαι:
    -Φανατικος τους οπαδος δεν ημουν ποτε,ωστοσο τους ακουσα αρκετα τα "πρωτα χρονια" και οταν βρεθηκα στην Βουλγαρια για να δω τους Μετς ειχα πολυ καλη διαθεση να ΑΠΟΛΑΥΣΩ και τους Μανογορ (δεν εχω προκαταληψεις λοιπον)
    -Ον τοπικ,ρε Μαριε το ξερεις οτι το συγκεκριμενο τραγουδι το εχεις ηδη "συνθεσει" κι εσυ τουλαχιστον 5 φορες μεχρι τωρα και το πεταξες/ξεχασες την επομενη. Νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω. Πιανεις την κιθαρα..Μι..Ντο..Ρε..Σι x 4 και ετοιμο
    -Και αντε ας προσπερασω την απλοικη συνθεση...Τα φωνητικα ειναι το ιδιο αδιαφορα ή απλοικα αν θελεις..
    -Τι εμεινε? Η ατμοσφαιρα? Γιατι ουτε τετοια ακουω.
    Συνεχιζω να απορω...Ξερω οτι εχεις ΤΟΣΑ ακουσματα και στα αληθεια δεν καταλαβαινω πως μπορεις και τους δικαιολογεις ακομα. Εγω παντως,την δικια μου παιδικη αγαπη (μεταλλικα) σταματησα να τους δικαιολογω! (πριν το Λουλου μαλιστα)
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  9. #159
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    επωνυμη μουτζα και στο αναλυω οποτε θες
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #160
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    μουσικη κουβεντα θελω να κανω αδιαφορω για την μουτζα σου!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  11. #161
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    με ξεφτυλισες...

    λοιπον
    οι νοτες ειναι 7
    σωστα?
    το 70 τοις εκατο των τραγουδιων ειναισε 4/4 και το 29% σε 3/8

    αρα λογικο ειναι ολα αυτα που ακους να εχουν ξαναπαιχτει.
    η διαφορα ειναι στο πως τυα παιζεις. ενα του πα του πα και ενα γκαν γκαν γκαν μπορει να παιζεις και να ακουγεται σα να γαμας τη μονικα μπελουτσι. γκρουβ και φιλινγκ μαν. συμφωνω οτι ο μαριος και ο οποιοσδηποτε μαριος τα εχει ξαναπαιξει απειρες φορες. αλλα δε λεει κατι αυτο

    οσον αφορα το συγκεκριμενο κομματι θα παω τα ιδια που πιστευω και για το νεο ρανινγκ γουαιλντ.
    φτανουν στη πηγη και απο πολυ λιγο δε πινουν οσο νερο τους αξιζει
    εχουν τις ιδεες, νιωθεις τη πορωση κα ιτο γκρουβ, και αυτα τα γαμημενα ντραμ μασιν ρε πουστη μου στα γαμανε ολα. ριχνεις μια κλωτσια και γαμας το βαρελι με το νερο.
    μπορει να εχουν εξελιχθει τα πραγματα να εχεις χιουμναιζερς και χιλιες 2 μαλακιες, αλλα δε ξερω πως και γιατι κανει κρα το οτι ειναι ντραμ μασιν, φαινεται ψευτικο και σπαει αρχιδια. τουλαχιστον στα δικα μου αυτια. παρολα αυτα ειμαι σιγουρος οτι λαιβ θα γαμαει κωλους και ειναι ευξολα τραγουδι γαμιστερο... μπορουσε ομως να κοβει δορυφορους στα 2
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #162
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    α ρε μπερνη αναλυσαρα


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  13. #163
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    απλα δεν καταλαβαινω πως σε αλλες περιπτωσεις θαβουμε μια μπαντα για κακα ριφφς και μετα θαυμαζετε ενα τραγουδι με καθολου ριφφς!
    Ξερω οτι δεν θελεις οι Μανογορ σου να γινουν Θεατερ αλλα και αυτη η μη-συνθεση ειναι το αλλο ακρο.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  14. #164
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    μη-συνθεση
    Πάρι, εσύ δεν θεωρείς κορύφωση της κιθαριστικής μουσικής το Load; Συγγνώμη, αλλά «μη-σύνθεση» (τον θεωρώ λάθος όρο, αλλά τον υιοθετώ καθότι τον χρησιμοποίησες) δεν είναι το ΕΛ ΓΚΡΙΝΓΚΟ, αλλά κάτι αντίλ ιτ σπλεεπς (ή τελοσπάντων είναι αμφότερα εξίσου μη-συνθέσεις). Το Ελ Γκρίνγκο έχει την πάναπλη λογική στα κουπλέ που χρησιμοποιείται ήδη σε κομμάτια όπως το shellshock (Demo '81). Επίσης, μια ριφοκεντρική μουσική θα την κρίνω ως τέτοια, μια μουσική συγχορδιακή με κάποιες λίγες lead κιθάρες να χρωματίζουν θα την αντιμετωπίσω διαφορετικά.

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    -Ον τοπικ,ρε Μαριε το ξερεις οτι το συγκεκριμενο τραγουδι το εχεις ηδη "συνθεσει" κι εσυ τουλαχιστον 5 φορες μεχρι τωρα και το πεταξες/ξεχασες την επομενη. Νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω. Πιανεις την κιθαρα..Μι..Ντο..Ρε..Σι x 4 και ετοιμο
    -Και αντε ας προσπερασω την απλοικη συνθεση...Τα φωνητικα ειναι το ιδιο αδιαφορα ή απλοικα αν θελεις..
    -Τι εμεινε? Η ατμοσφαιρα? Γιατι ουτε τετοια ακουω.
    Εδώ θίγεις πολλά ζητήματα. Δεν μπορώ να τα αναλύσω διεξοδικά ένα-ένα, γιατί θα απλώσω φλύαρα σεντόνια. Παρόλα αυτά, με μια κουβέντα, πολύ φοβάμαι ότι (εσύ) εξισώνοντας το 'αδιάφορο' με το 'απλοϊκό', ήδη έχεις απομακρυνθεί ένα βήμα από την ουσία της μουσικής αυτού του συγκροτηματος. Τέλος, θεωρώ ότι στο τελευταίο full υπήρχαν κομμάτια πολύ καλύτερα από το καινούριο (για παράδειγμα αυτό).
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #165
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Πάρι, εσύ δεν θεωρείς κορύφωση της κιθαριστικής μουσικής το Load;
    Αγαπημενος μου δισκος των Μετς ειναι,ναι...τωρα αυτο που ειπες δεν ξερω απο που το σκεφτηκες. Οχι δεν θεωρω το Λοαντ τον δισκο με τα καλυτερα ριφφς αλλα θεωρω οτι εχει τις πιο ολοκληρωμενες τους συνθεσεις (περαιτερω αναλυση θα ειναι οφφ-τοπικ).
    Το συγχορδιακη μουσικη που λες πιστευω το εφηρευες μονο και μονο για να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα των Μανογορ. Το μεταλ ειναι τα ριφφς και το αντιστροφο. (ναι μην μου πεις οτι κι αλλες μουσικες εχουν ριφφς...το ξερω).
    Θυμαμαι τον Zakk Wylde που ελεγε οτι για να γραψεις ενα καλο τραγουδι το πρωτο που χρειαζεσαι ειναι ενα καλο ριφφ.
    Το οτι συγκρινεις ενα κομματι του 81 με ενα του 2012 και ενα κομματι απο ντεμο μπαντας με ενα που εβγαλε μετα απο 30 χρονια καριερας, περισσοτερο βοηθαει τα επιχειρηματα μου,παρα τα δικα σου.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 12:46
  2. MANOWAR 30/06/07 Kaliakra Rock Fest, Bulgaria
    By Tribe in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 02-07-2007, 12:08
  3. GLAM/HEAVY METAL LIVE
    By glamdicted in forum Live Reports
    Replies: 45
    Last Post: 11-11-2006, 15:45
  4. GLAM/HEAVY METAL LIVE
    By glamdicted in forum Live & Events Talk
    Replies: 6
    Last Post: 20-10-2006, 10:37
  5. MANOWAR
    By Rotting_Christ in forum Music Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 06-01-2005, 13:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •