Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 102

Thread: Βία κατά των Γυναικών!

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Kallithea City
    Posts
    2,661

    Default

    Parta mori arosti...
    Kai tha paro kai mia ataka apo tsonta: "Ti? Den exeis ftiaksei fai??? E tha se gamiso"
    Me RIVALDO kai GIOVANNI mas kanate TSIMPOUKIA sto LIMANI

    Electric Requiem
    E-Retards in advance

    TO FANTASMA TOU VAROUXA SAS KINIGA

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,620

    Default

    Το θέμα είναι αρκετό σοβαρό, οπότε μην το γελοιοποιείτε.
    Μπορεί κάποιες από μας να κάνουμε προσεκτική επιλογή συντρόφων, αλλά στις κλειστές κοινωνίες της ελληνικής επαρχίας ισχύουν άλλοι κανόνες, αυτό ήδη φάνηκε από κάποιες απαντήσεις.

  3. #18
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Nai.... opws prin merika xronia to Kwstaleksh. H opws tis proalles me thn tainia pou eide h Painless, me to "monasthri"..... eek...
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Clot Clot Clot My Bleeding Arteries
    Posts
    3,109

    Default

    Vasika ta statistika mallon anaferontai mono sta megala astika kentra.Sta xwria kai tis mikres poleis oi gynaikes den tolmoun na anaferoun kati,eite logw ths katakraughs apo to perivallon tous eite epeidh kaneis den tha niastei.
    I'm driving down my way to digest yesterday
    Under rain clouds towards the sundown to be devoured
    And then come out alive
    Dripping wet but purified
    Ready to bear the memories of golden hours

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,620

    Default

    Quote Originally Posted by Kain
    Vasika ta statistika mallon anaferontai mono sta megala astika kentra.Sta xwria kai tis mikres poleis oi gynaikes den tolmoun na anaferoun kati,eite logw ths katakraughs apo to perivallon tous eite epeidh kaneis den tha niastei.
    Ακόμα χειρότερα δηλαδή...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Clot Clot Clot My Bleeding Arteries
    Posts
    3,109

    Default

    E etsi einai domimenes oi koinwnies tous,den einai oti exoun kai polles epiloges. (Ouu eftasa 666 posts,paw na kleisw symfwnia me kanan daimona)
    I'm driving down my way to digest yesterday
    Under rain clouds towards the sundown to be devoured
    And then come out alive
    Dripping wet but purified
    Ready to bear the memories of golden hours

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Πύργος
    Posts
    1,338

    Default

    Στο θέμα της Κίνας, η Κίνα είναι αν δεν απατόμαι το 20% του παγκόσμιου πλυθησμού. Αμέσως αμέσως έχουμε δηλαδή τους 200 από τους 1000 να είναι από την Κίνα, όπου επιτρέπεται μόνο 1 παιδί/οικογένεια και διαλέγουν το αγόρι γιατί απλά στην Κίνα λόγω έλλειψης μόρφωσης οι άνδρες είναι πιο παραγωγικοί από τις γυναίκες(χειρωνακτικές εργασίες κλπ, τά'παμε σε άλλο thread).

    Γι'αυτο που είπατε για καιρό πολέμου, ας βρει τα @@ η Χ,Υ,Ζ γυναίκα(χα, λογοπαίγνιο) όταν δει πως πάει να βιαστεί:
    1)να βάλει τέλος μόνη της στη ζωή της από το να ατιμαστεί από τον εχθρό.
    2)να πάρει ένα όπλο(και κουζινομάχαιρο κάνει), να πάει σε επίθεση αυτοκτονίας και ίσως να σκοτώσει και κανάν εχθρό.
    Αλλά μάλλον η ζωούλα τους μετράει πιο πολύ, μη μου πείτε πως είναι δύσκολο το να αυτοκτονήσεις αν έχεις τη θέληση να το κάνεις.
    Ή σε τελική ας πάει και αυτή στο μέτωπο του πολέμου, αλλά πόσες πάνε στην πρώτη γραμμή του πολέμου;

    Μουσουλμανικές χώρες είναι το Ιράκ, το Ιράν πολλές ακόμα που οι γυναίκες είναι απλά ως αντικείμενα για τους άντρες. Και το λέει το Κοράνι πως ο άντρας είναι ανώτερος της γυναίκας. Άσχετα αν πχ στην Τουρκία τα παραβλέπουν αυτά για τα πολιτικά συμφέροντα τους(ένταξη στην Ε.Ε κλπ).

    Για τα επίσημα ποσοστά της Αμνηστίας τώρα...

    Γενικά το 167 στα 500 που λέει για ξυλοδαρμό κλπ(~34%) είναι υπερβολικό ποσοστό για τις δυτικές χώρες δε νομίζετε; 1 στις 3 γυναίκες τραβάει αυτά; Αμφιβάλλω.

    Γι'αυτό που λέει για βιασμούς, στις 500 οι 100, είναι επίσης υπερβολικά υψηλό. Πάμε να δούμε το παράδειγμα της Ελλάδας που είπε ο Deggial. 230 βιασμοί/χρόνο*70 χρόνια μέσο lifespan γυναίκας=16100. Ζούμε σε μια χώρα με τουλάχιστον 5000000 γυναίκε(παραπάνω είναι καθότι στην Ελλάδα το ποσοστό των γυναικών νομίζω είναι κοντά στο 55% του συνολικού πλυθησμού αλλά τέσπα). Τι ποσοστό μας βγάζει λοιπόν; 0.3%! Ποια η σχέση του 0.3% με το 20% που αναφέρει η Αμνηστία;

    Αυτό που ήθελα να πω είναι πως στις πολιτισμένες χώρες αυτά τα στοιχεία ΔΕΝ ισχύουν, ενώ είμαι σίγουρος πως ισχύουν σε τριτοκοσμικές χώρες. Αλλά εκεί υπάρχουν ζητήματα θρησκευτικά/πολιτικά/πολιτισμικά/οτιδήποτε που ΔΕΝ μπορεί να τα αλλάξει η Αμνηστία, όσο και αν προσπαθεί. Απλά με αυτά τα στοιχεία που μας δίνει προσπαθεί να κερδίσει εντυπώσεις σε πολιτισμένες χώρες από κάτι που δεν ισχύει.

    PS:Μην δέχεστε ότι σας σερβίρουν οι τρίτοι χωρίς κάποια κριτική σκέψη.
    213374U

  8. #23
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Εάν θες τα στοιχεία που παρουσιάζεις να είναι σωστά, πρέπει να υπολογίζεις πως μόνο το 15% περίπου των βιασμών (ή απόπειρων) καταγγέλεται στην αστυνομία. Το ποσοστό αυτό αφορά την Ευρωπαϊκή Ένωση. Κατά πάσα πιθανότητα, το ποσοστό αυτό είναι ακόμη μικρότερο στην Ελλάδα (αν και δεν έχω δει κάποια ανάλογη στατιστική), δεδομένου πως η οικογένεια είναι πιο "παραδοσιακή".
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Ksessaloniki
    Posts
    4,846

    Default

    Quote Originally Posted by Ethir
    Parta mori arosti...
    Kai tha paro kai mia ataka apo tsonta: "Ti? Den exeis ftiaksei fai??? E tha se gamiso"
    "Gineka ti wra einai?"
    "3 kai eikosi agapi mou.."
    "Wra na se gamisw!"




























    Agoria ippotes
    koritsia mavres kotes

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    TWRA EIMAI TOSO KLAZMENOS
    Posts
    3,981

    Default

    Thn gynaika prepei na thn derneis 2 fores th mera. Esy mporei na mhn ksereis to giati, afth omws sigoura to kserei

    Pera apo thn plaka den mporw na katalavw thn logikh aftwn pou xrhsimopoioun via (genikotera, oxi mono panw se gynaikes).
    Egw pote mou pantws den exw shkwsei xeri se gynaika kai den prokeitai na to kanw

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Ksessaloniki
    Posts
    4,846

    Default

    angrafan=gentleman

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Clot Clot Clot My Bleeding Arteries
    Posts
    3,109

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Εάν θες τα στοιχεία που παρουσιάζεις να είναι σωστά, πρέπει να υπολογίζεις πως μόνο το 15% περίπου των βιασμών (ή απόπειρων) καταγγέλεται στην αστυνομία. Το ποσοστό αυτό αφορά την Ευρωπαϊκή Ένωση. Κατά πάσα πιθανότητα, το ποσοστό αυτό είναι ακόμη μικρότερο στην Ελλάδα (αν και δεν έχω δει κάποια ανάλογη στατιστική), δεδομένου πως η οικογένεια είναι πιο "παραδοσιακή".
    Auto akrivws Dark-Avenger,opws eipame kai pio panw.
    I'm driving down my way to digest yesterday
    Under rain clouds towards the sundown to be devoured
    And then come out alive
    Dripping wet but purified
    Ready to bear the memories of golden hours

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Πύργος
    Posts
    1,338

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Εάν θες τα στοιχεία που παρουσιάζεις να είναι σωστά, πρέπει να υπολογίζεις πως μόνο το 15% περίπου των βιασμών (ή απόπειρων) καταγγέλεται στην αστυνομία. Το ποσοστό αυτό αφορά την Ευρωπαϊκή Ένωση. Κατά πάσα πιθανότητα, το ποσοστό αυτό είναι ακόμη μικρότερο στην Ελλάδα (αν και δεν έχω δει κάποια ανάλογη στατιστική), δεδομένου πως η οικογένεια είναι πιο "παραδοσιακή".
    Δηλαδή τώρα μου λέτε πως τα στοιχεία της Διεθνούς Αμνηστίας στηρίζονται σε υποθετικά/θεωρητικά δεδομένα πως μόνο το 15% των γυναικών καταγγέλει βιασμούς; Και όχι σε πραγματικές καταγγελίες/στοιχεία αστυνομιών; Τότε να τα χαίρεστε, μου θυμίζει τον τρόπο υπολογισμού αποτελεσμάτων φοιτητικών εκλογών. Ο καθένας ότι τον συμφέρει.

    Αλλά και να δεχτούμε το 15%, guess what! 0.3*100/15=2! 2%!!! Το 10% από αυτό που λένε τα "επίσημα" στοιχεία της Αμνηστίας. Και δεν φταίει η παραδοσιακή οικογένεια της Ελλάδας, φταίνε όσα είπα στα άλλα posts. Ότι δεν είμαστε τριτοκοσμικοί, ότι έχουμε δημοκρατία και χριστιανισμό ως επίσημη θρησκεία(από τις πλέον δημοκρατικές θρησκείες)...

    Δεν βαρεθήκατε να σας κοροϊδεύουν με όσα σας λένε; Μην γίνεστε αμερικάνοι που τους κινεί η κυβέρνησή τους σα μια μάζα, σκεφτείτε λίγο πριν αποδεχτείτε κάποια πράγματα.

    Δεν είμαι κατά του φεμινισμού εγώ, πιστεύω στην ισότητα των 2 φύλων. Αλλά στην πραγματική ισότητα, όχι να δίνουμε δικαιώματα στις γυναίκες χωρίς να δίνουμε υποχρεώσεις. Γιατί αυτό προσπαθούν να περάσουν, μόνο ότι τους συμφέρει.

    PS:Ποτέ μου δεν έχω χτυπήσει γυναίκα εγώ, εκτός από μερικές περιπτώσεις που δε μετράνε.
    213374U

  14. #29
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    PS:Ποτέ μου δεν έχω χτυπήσει γυναίκα εγώ, εκτός από μερικές περιπτώσεις που δε μετράνε.
    apofasise...
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  15. #30
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Dark-Avenger
    χριστιανισμό ως επίσημη θρησκεία(από τις πλέον δημοκρατικές θρησκείες)...
    δεν άντεξα ... sorry
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Επιχείρηση σκούπα κατά λαθρομεταναστών
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 75
    Last Post: 20-02-2008, 10:46
  2. Replies: 131
    Last Post: 12-12-2007, 17:08
  3. Α1 Μπασκετ Γυναικών 2006-07
    By eleventh guardian in forum Athletics
    Replies: 25
    Last Post: 18-04-2007, 20:43
  4. Replies: 13
    Last Post: 05-11-2006, 16:52
  5. Η (κατά)μαυρη Βίβλος του Κομμουνισμού
    By Raven Lord in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-2005, 02:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •