Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50

Thread: Solefald

  1. #31
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    δεν το βρίσκω το καινούργιο ε

  2. #32
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ας ελπίσουμε να μην το βρει και η hello_earth
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #33

    Default

    απ.. politically correct.

    δεν θα το βρω.
    γιατί δεν το ψάχνω (αυτή την εποχή)
    γιατί, αλίθεια, δεν έχετε όρεξη για κανένα βαρβάτο review που θα του έκανα;
    χμ χμ..
    αντε αντε να το ψαξω.
    όχι τώρα όμως.
    νυστάζω.
    one last stab at the cheerful and doomy thoughtlessness before the night comes.

  4. #34
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Σήμερα leakαρε

  5. #35
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Όποιος πραγματικά θεωρεί αυτό το album τεραστιο, μνημειώδες, αλμπουμ της χρονιάς και άλλα τέτοια, συγγνώμη αλλά μάλλον πρέπει να αναθεωρήσει τη σχέση του με τους Solefald (για να μην πω με τη μουσική γενικότερα). Το album έχει ένα καταπληκτικό τραγούδι (το "Song Til Stormen"), ένα πολύ πολύ ωραίο (το "Eykalyptus Street"), ένα για γέλια (το γνωστό) και τα υπόλοιπα να κυμαίνονται από συμπαθητικά έως αδιάφορα. Δεν θα μιλήσω για απογοήτευση γιατί το φοβόμουν πολύ αυτό το album και δεν διαψεύστηκα. Σίγουρα ωχριά σε σύγκριση ακόμα και με την προηγούμενη διλογία (δεν πάμε παραπέρα). Υπάρχουν κάποιες σκόρπιες ενδιαφέρουσες ιδέες, αλλά οι οποίες σε ελάχιστες στιγμές μαζεύονται για να σχηματίσουν το μεγαλείο που απαιτούμε από τους Solefald. Δεν ξέρω αν τα project τους αποπροσανατόλισαν, ο Lazare μου φαίνεται λίγο θαμένος, η υπερβολική επιθετικότητα τους κάνει και πιο μονοδιαστατους (κάτι που αχνοφαινόταν και απο τα Red/Black αλλά σε πολύ πολύ μικρότερο βαθμό). Χαμένη ευκαιρία; Τέλος εποχής; Σίγουρα όχι αυτό που θα ήθελα εγώ. Αλλά η νορβηγικού ξύλου πόρτα μάλλον έχει αρχίσει και κλείνει σιγά σιγά (πέρασαν και 15 χρόνια εδώ που τα λέμε).
    Can't get it down without crying

  6. #36
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    τα λέει εξαιρετικά.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #37
    *aquarius sabotage* shora's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,355

    Default

    εκτος απ' τον θαμμενο Lazare.
    Expect poison from the standing water

  8. #38

    Default

    Ρε ξεκολλάτε λίγο από τη συμμετοχή του Γκρέμλιν, για το οποίο περιμένω και συμμετοχή στο νέο Ulver έτσι όπως το πάει..
    Έχει όμορφα πράγματα μέσα και όσο το ακούω όλο και ανακαλύπτω.
    Επίσης το Eukalyptustreet είναι ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι, o Lazare είναι μια χαρά, και φυσικά γελάω με το Tittentattenteksti ολόκληρο αλλά στο 1:12 είναι η αποθέωση, εκεί που ο κύριος Πλαγκτον επιτίθεται να πάρει τη συνταγή του καβουροπάτι και ο Bob παίρνει τρελές ανάποδες
    και σώζει το βυθό του μπικίνι.
    Προς το παρόν το αλμπουμ το έχω στο + πάντως.
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  9. #39
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Τι λες μωρέ μαλάκα h2O1P2Fe4 που πρέπει να αναθεωρήσουμε τη σχέση μας με τη μουσική επειδή δεν σου άρεσε εσένα το άλμπουμ. Πάτα μια μαλακία κι εσύ και οι υπόλοιποι μουσικοκριτικοί να κατέβετε λίγο κάτω γιατί ξεφύγατε.

    Άκουσες δηλαδή εσύ πολλές σοβαρές κυκλοφορίες φέτος, ή έστω σοβαρότερες ετούτου δω για να το περάσεις στα ψιλά και να το πεις με την ευκολία και την προχειρότητα των τριών ακροάσεων "απογοήτευση". Μια φορά σε σχέση με την παπαριά το Icelandic με τη μία ομολογουμένως υπερκομματάρα και τις υπόλοιπες χρυσές μετριότητες 70-80-90 είναι πολύ ανώτερο (με το black for death δεν έχω αντίρρηση, είναι το καλύτερό τους κατ' εμέ).

    Στην τελική άνοιξε το υπεροπτικό αυτί σου και ξαναάκουσε κανένα Vitets Vidd I Verdi προτού αρχίσεις τους φαμφαρώδεις χαρακτηρισμούς.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  10. #40
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    H αλήθεια είναι πως, ναι, έχω ακούσει σαφώς σοβαρότερες κυκλοφορίες φέτο αλλά αυτό είναι άσχετο της συζήτησης μας. Εδώ μιλούμε για τον εν λόγω δίσκο, για τον οποίο δεν ξέρω τι περιμένετε εσείς από τα αγαπημένα μας συγκροτήματα, αλλά θεωρώ αυτονόητο το ότι ο πήχης οφείλει να μπαίνει πολύ ψηλά σε ό,τι αφορά σε αυτά. Αν ήταν ένα τυχαίο wannabe νορβηγόκαυλο συγκρότημα μπορεί να μου έφταναν τα δυο καλά τραγούδια και τα 3-4 συμπαθητικά. Αλλα μιλάμε για τούτους εδώ και δεν μου φτάνει να σκέφτομαι αν το καινούριο είναι καλύτερο από το G.U.T. ή το δεύτερο Sturmgeist ή κάποιο άλλο παρεμφερες. Θέλω να έχει τα αρχίδια να κοιτάει στα μάτια το "Neonism" που, εκτός αν ακούς άλλο αλμπουμ - για το οποίο δεν θα παραξενευόμουν κιολας, δεν τα έχει σε καμιά περίπτωση. Εκτός αν εννοείς ότι το Black For Death είναι το καλύτερο Solefald γενικά, οπότε σταματάω τη συζήτηση εδώ, δεν υπάρχει γυρισμός. Από εκεί και πέρα, αν θεωρείς τούτον έναν από τους καλύτερους δίσκους που άκουσες φέτος, τότε μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις τη σχέση σου με τη μουσική γενικότερα.

    ΠιΕς: Μαλακία το βράδυ, τώρα είναι νωρίς ακόμα.
    Can't get it down without crying

  11. #41
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Εντάξει φίλε, θέτεις τα στάνταρτς της μουσικής γενικά, από εδώ και πέρα εγώ τουλάχιστον θα σε παρακολουθώ εντατικά, όχι τίποτα άλλο, μη με πουν και άσχετο οι φίλες μου.

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  12. #42
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Θα στο πρότεινα και εγώ αυτό είναι η αλήθεια, μιας που με την παρούσα κατάσταση δεν υπάρχει ιδιαίτερη ελπιδα. Χαίρομαι που συμφωνούμε σε κάτι πάντως
    Can't get it down without crying

  13. #43
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Εδώ που τα λέμε όμως, το Neonism είναι η τελειότητα η ίδια.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #44
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    εντάξει, Linear, Neonism & Pills δεν πρόκειται να ξαναβγάλουν, αλλά γαμάει το άλμπουμ, έχει σταθεροποιηθεί το στυλ τους από το In armonia και μετά με λίγους νεωτερισμούς αλλά πάντα θα είναι σε ψηλά επίπεδα. Και αυτό το κομμάτι του ξεχώρισε και το έβαλα στο blog γαμάει μια χαρά
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  15. #45
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ο καινούριος δίσκος, Kosmopolis, ετοιμάζεται για μίξη και κυκλοφορία σε κανά χρόνο. Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους.....Solefald's seventh studio album is due for release in the fall next year. We're talking Neonism 2014, massive metal with a heavy synth and techno presence.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Similar Threads

  1. Solefald - The Circular Drain
    By carheart in forum Albums
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2008, 14:31
  2. Replies: 61
    Last Post: 05-12-2007, 03:45
  3. Replies: 11
    Last Post: 19-01-2007, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •