Results 1 to 4 of 4

Thread: Fury (2014)

  1. #1
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Fury (2014)

    http://www.imdb.com/title/tt2713180

    δεν ξέρω πότε βγήκε στις αίθουσες εδώ, αλλά ο μόνος λόγος που ανοίγω τόπικ είναι να για να μην πετάξει κανείς τα χρήματά του ή το bandwidth ή έστω 2 ώρες από τη ζωή του σε αυτή τη μπαρούφα. έχει και 7.9 στο imdb γαμώ την καθυστέρηση...
    αν ΠΡΕΠΕΙ να βρω κάτι θετικό, θα πω μόνο ότι έχουν πετύχει σε ικανοποιητικό βαθμό τη μάχη με τεθωρακισμένο άρμα, ακόμα κι αυτή όμως για την καταλάβεις τελείως πρέπει να έχεις γνώση των συστημάτων και των όπλων σε κάθε περίπτωση. το βλέπαμε με τη δικιά μου και έπρεπε κάθε τόσο να εξηγώ γιατί έγινε η κάθε μανούβρα και πότε χρησιμοποιούμε το κάθε όπλο και το κάθε είδος βλήματος (το ήξερα ότι η θητεία στα τεθωρακισμένα θα φαινόταν κάπου χρήσιμη τελικά! )
    κατά τα άλλα, πιο αμερικανιά πεθαίνεις.
    Spoiler
    κατάφεραν να δείξουν με θετική χροιά το σεξ με μια γερμανίδα πιτσιρίκα, αφού μπήκαν με το έτσι θέλω σπίτι της, ενώ η όλη κατάσταση στην πραγματικότητα ήταν πιο κοντά στο βιασμό (έστω κ αν τελικά δεν υπήρξε σωματική βία).
    επίσης, τι να πω για το τέλος... εκτός του γεγονότος ότι οι ναζήδες παρουσιάζονται ως άσχετοι και αναλώσιμοι, αφού ένα ολόκληρο τάγμα (το οποίο παρεπιπτόντως δείχνει καθαρά ότι μεταφέρει και αντιαρματικά μαζί του) δεν μπορεί να καταλάβει ένα ακινητοποιημένο άρμα, παρά ορμάνε όλοι σαν τα πρόβατα στη σφαγή, η όλη φάση με τη θυσία του πληρώματος είναι παντελώς άκυρη! ΜΕΓΑΛΕ! Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ! ΣΕ 24 ΩΡΕΣ ΕΣΚΑΣΑΝ ΟΙ ΣΥΜΜΑΧΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΚΡΥΦΤΗΚΑΝ Ή ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ!?!?!?
    Rock or Nothing

  2. #2
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εμενα για πολεμικη ταινια χωρις ιδιαιτερο νοημα μ'αρεσε .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #3
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Αυτό που είπαν οι αποπάνω, πλάκα είχαν οι (λίγες) σκηνές με αρματομαχίες αλλά πάλι καλά που την είδα από τόρεντ και όχι στον σινεμά. Δυστυχώς, χωρίς να είναι δυσάρεστη ή ανιαρή η ταινία συνολικά, ήταν "κούφια" από πλοκή και χαρακτήρες, δεν είχε κανένα back-story που θα σε ενδιέφερε να δεις την εξέλιξή του. ...και στην τελική αν θέλανε να την κάνουν αμιγώς πολεμική, αίμα-ατσάλι-δράση, θα μπορούσαν να αποφύγουν ...τις θεολογικές και δη Χριστιανικές αναζητήσεις του σεναρίου - βλέπε: Χαϊδεύω τον μέσο πιστό Αμερικάνο που πιστεύει ότι η Βίβλος είναι εγχειρίδιο με πραγματικά γενονότα... κλπ κλπ... Δεν λέω, τρομέρα ενδιαφέρον το θέμα "Δεν υπάρχουν άθειοι στα χαρακώματα" (νομίζω είναι βιβλίο αυτό; βοηθείστε), αλλά ο τρόπος που θίχτηκε στο Φιούρι... πιο αρπαχτή/αρπακόλλα πεθαίνεις.

    Να μην ξεχάσω να σας πω ότι την ταινία την είδα με τον κολλήτο μου και άκουσαμε περίπου το 40% των διαλόγων γιατί όσο δυνατά κι αν έβαζα την ένταση...ΚΑΘΕ φορά που γύριζε το πλάνο στον αγάπη Μπραντ Πιτ, φωνάζαμε με την κατάλληλη προφορά την φανταστική ατάκα που είχε πει σε πολύ παρόμοιο ρόλο λίγες ταινίες πριν...

    Spoiler

    Deafening, painstaking, BB King

  4. #4
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    "μιλάει" ο μπραντ πιτ γερμανικά κ να μου λέει η φίλη μου, τι σκατά, πέρσυ πήρα το τελευταίο πτυχίο και τα ξέχασα όλα?
    τελικά, μίλησαν και κάτι γερμανοι και τα κατάλαβε και ηρέμησε
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. [Cinema] Tusk (2014)
    By Raven Lord in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2014, 23:34
  2. Manes - Be All End All (2014)
    By jack the ripper in forum Albums
    Replies: 14
    Last Post: 15-10-2014, 12:00
  3. Replies: 12
    Last Post: 10-09-2014, 21:23
  4. [Cinema] Poolboy: Drowning Out the Fury (2011)
    By BURNIN AMBITION in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 08-02-2012, 01:07
  5. Ablaze my sorrow - Anger Hate And Fury
    By necropethamenos in forum Albums
    Replies: 14
    Last Post: 17-03-2004, 16:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •