Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 111

Thread: Emg 81 Pickups

  1. #46

    Default

    Πιστεύεις ότι αν κι άλλοι από εδώ μέσα πήγαιναν στα Tico tico θα δυσκολεύονταν να βγάλουν αξιοπρεπή παραγωγή; Επίσης έχω τις επιφυλάξεις μου για το αν θα μπορούσες ακόμα και τώρα να βγάλεις μόνος σου την παραγωγή του cd σας, οπότε το να μιλάς χρησιμοποιώντας τη δουλειά και άλλων δεν είναι ιδιαίτερα ωραίο πράγμα. Εκτός αν με το "αυτά που γράφω ξέρω να τα βγάλω σε cd" εννοείς ότι ξέρεις ποιον να πληρώσεις. Όπως και να έχει, ΔΕ μιλάμε για ηχογράφηση εδώ, μιλάμε για ήχο κιθάρας ο οποίος ΔΕΝ επηρεάζεται κατά 0.033% όπως λες από το μαγνήτη που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω. Στο συγκεκριμένο θέμα λες αντικειμενικά μπούρδες, μπράβο, έβγαλες ωραία παραγωγή, έχεις μεγαλύτερη εμπειρία σε studio από τους περισσότερους εδώ, άσε τώρα τον κόσμο να μιλήσει για μαγνήτες
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #47
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    xm. Molis se petixo sto msn thimise mou na sou stilo tis mikseis ton system shock pou eixa kanei monos mou, xoris ton ixolipti.

    Safos kai an pigainate na grapsete sto eksoteriko paizei na akougosastan mia xara. Gia tin ora omos, apla ipotheteis oti ego sto studio den ekana tipota (eno sou eipa kai sto msn oti peripou idio ixo me to disko evgala kai otan miksariza xoris ton ixolipti), ipotheteis oti esy sti suidia tha ixografouses gamata, ipotheteis oti grafo kati mono kai mono epidi to eipe o tolkki, genikotera ipotheteis otidipote se simferei...

    BTW an itan na plironeis kai na sou vgazoune kales paragoges, check out to album ton inactive messiah pou kostise 20.000 euro kai sigrine to me to diko mas pou kostise 4.000.

    Feel free na sizitisete gia magnites, exontas omos ipopsin sas oti alazontas magnites tha epireasete ELAXISTA ton teliko ixo tou sigrotimatos, ektos an fisika oi arxikoi sas magnites einai mpourouxes.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  3. #48

    Default

    Ακόμα κι αν αυτό ισχύει (που ναι, είναι λογικό μέσα σε 4 όργανα και φωνή να μην καταλαβαίνεις εύκολα διαφορά στο μαγνήτη) σου εξηγώ για άλλη μια φορά πως κιθάρα δεν παίζεις μόνο για να ηχογραφείς με το συγκρότημά σου. Ειδικά στην Ελλάδα που λόγω συνθηκών κατά 99,9% ένα συγκρότημα δε θα τσουλήσει, παίζεις κιθάρα για την κάβλα σου. Μάλιστα ξέρω πολλά παιδιά που παίζουν κάποιο όργανο χωρίς να είναι καν σε group. Οπότε ναι, surprise surprise, πολλούς τους ενδιαφέρει περισσότερο να είναι ικανοποιημένοι με τον ήχο και την ανταπόκριση της κιθάρας τους στο σπίτι, στις πρόβες και στα live από ό,τι στην ηχογράφηση. Αν δεν έχεις χρήματα για να πάρεις άλλη κιθάρα με ένα μαγνήτη σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να κάνεις ένα σχετικά καλό upgrade, ενώ και ικανοποιημένος να είσαι από την κιθάρα σε γενικές γραμμές μπορείς να αλλάξεις κάποια χαρακτηριστικά που σε ψιλοχαλάνε. Ο BLi][zER που έκανε την ερώτηση δεν ξέρω καν αν παίζει σε συγκρότημα.
    Και, δεν πα'νά'χεις ηχογραφήσει και το black album, το ότι οι μαγνήτες επηρεάζουν το 0.033% του ήχου της κιθάρας είναι, ξαναλέω, μαλακία αντικειμενικά.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #49
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    /Prog-ram files/JD.doc
    Posts
    94

    Default

    Επιτρέψτε μου να πω την άποψή μου, αν και στο όλο θέμα έχουν ήδη αναφερθεί πολλές απόψεις, που λίγο πολύ έχουν ήδη καλύψει τις πέρισσότερες από τις οπτικές που μπορεί να έχει κάποιος πάνω στο θέμα.
    Επίσης, ως νεότερο μέλος, δεν γνωρίζω τις σχέσεις που έχετε μεταξύ σας ως forumers, ούτε το ποιόν του καθενός μέχρι τώρα στο forum, οπότε ας μην θεωρηθεί σε καμία περίπτωση ότι υπάρχει έστω και ίχνος εμπάθειας σε αυτά που λέω.

    Πιστεύω ότι ο ρόλος του μαγνήτη ως προς την συμμετοχή του στον ήχο της κιθάρας είναι πολυεπίπεδος, κι εξηγούμαι:
    μέσα σε μια ηχογράφηση, υπάρχουν συνθήκες κατά τις οποίες ο μαγνητής εν τέλει θα παίξει μικρό ρόλο, αλλά και συνθήκες στις οποίες θα παίξει σημαντικό ρόλο. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να χρησιμοποιήσει την κιθάρα κυρίως ως riff machine με not-so-focused ήχο, τότε οι μαγνήτες δεν θα τον αφορούν ιδιαίτερα, καθώς δεν θέλει και πάρα πολλές γνώσεις και πάρα πολύ πειραματισμό για να γίνει κάτι τέτοιο. Έπισης, κάποιος ο οποίος δεν ενδιαφέρεται και πάρα πολύ για να έχει ιδιαίτερα εκφραστικό ήχο/κυρίως σε επίπεδο σολιστικής προσέγγισης, πάλι δεν θα πολυσκοτιστεί, αν και όλοι γνωρίζουμε ότι ακόμη και με καλούς μαγνήτες/εξοπλισμό, εξακολουθεί να είναι πολύπλοκη η δημιουργία ενός καλού ήχου. Τώρα, εάν κάποιος παλεύει να φτίαξει τον δικό του ήχο και να τον εδραιώσει, είμαι σίγουρος ότι ο μαγνήτης θα έχει αρκετή σημασία γι αυτόν, όπως επίσης και για κάποιον που φτιάχνει ένα album με κατεξοχήν lead κιθάρα, οπότε το κάθετί θα έχει τον ρόλο του ως προς την εκφραστικότητα του ήχου.
    Με λίγα λόγια, εάν θέλω να φτιάξω έναν "απλά" ωραίο ήχο, όπως μπορεί να έχει κι ο τάδε κι ο δείνα, με μια καλή παραγωγή μπορώ να υπερκαλύψω το πιθανό έλλειμα ενός καλού μαγνήτη, και να βγάλω πολύ πολύ καλό ήχο. Όταν όμως θελήσω να βρω distinctive ήχο, προσωπική μου άποψη είναι ότι εάν δεν πειραματιστώ με τους μαγνήτες, δύσκολα θα το καταφέρω, ακόμη και με μια καλή παραγωγή.

    Και κάτι τελευταίο: κατά την άποψή μου, εκεί που ο μαγνήτης θα παίξει σημαντικό ρόλο σε κάθε περίπτωση, είναι εκτός συνθηκών ηχογράφησης, όπως είπε και ο Dragonlord. Δηλαδή, όταν ένας κιθαρίστας βγει σε μια σκηνή να παίξει κάτι, θα πρέπει ο εξοπλισμός του να είναι αρκετά καλός ώστε να μπορεί να έχει έναν όμορφο live ήχο, πόσο μάλλον δε όταν βγαίνει να παίξει κάτι που το έχει ηχογραφήσει με καλή παραγωγή και υπάρχει "κίνδυνος" να φανεί ένα μεγάλο χάσμα μεταξύ του στουντιακού και του live ήχου, που προσωπικά δεν μου αρέσει ως γεγονός.

    Κλείνοντας, ο μαγνήτης είναι ένας από τους παράγοντες που επιδρούν στον ήχο, όχι αμελητέος, αλλά όχι και ο κυρίαρχος. Θεωρώ ότι εάν του δοθεί η σημασία που του πρέπει σε συγκεκριμένες περιστάσεις, μπορεί να κάνει την διαφορά.

    Νά στε καλά
    Έχεις πολύ χρονο, μα ούτε μέρα για χάσιμο

  5. #50

    Default


    Επίσης ο necropethamenos όταν του είπα πως "ο μαγνήτης επηρεάζει το 0.033% του ήχου της κιθάρας" μου είπε να γράψω εκ μέρους του ότι "ο εγκέφαλος επηρεάζει το 0.0033% των posts του katwrimou"
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #51
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord

    Επίσης ο necropethamenos όταν του είπα πως "ο μαγνήτης επηρεάζει το 0.033% του ήχου της κιθάρας" μου είπε να γράψω εκ μέρους του ότι "ο εγκέφαλος επηρεάζει το 0.0033% των posts του katwrimou"
    sosta, epidi etsi pou to parousiazeis (kai ipotheto etsi tou to eipes) akougetai ontos malakia. Giati aploustata etsi pou to les iponoeis ton ixo tis kitharas xoris tin epemvasi tou ixolipti kai xoris na ipologiseis to paiksimo tou kitharista.

    An tou ksekathariseis omos oti sta pososta ipologizo kata 60% ton ixolipti kata, 20% to paiksimo kai kata 20% ola ta ipoloipa, tote nomizo oti tha simfonisei oti mesa se afto to 20% oi magnites paizoun ena pososto pou kimainetai apo 1-0.1%, an skefteis oti o enisxitis, i proenisxisi, o xoros tis ixografisis einai oi pio simantikoi paragontes apo ton hardware eksoplismo tis kitharas.

    BTW an einai na quotareis afta pou grafo kapou, pesta opos ta eipa i katholou.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  7. #52

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Άρα, εφόσον έχεις επίσης πει πως η κιθάρα είναι ένα 30% του συνολικού ήχου του συγκροτήματος, ο μαγνήτης επηρεάζει το 0.033% του ήχου της κιθάρας
    Quote Originally Posted by katwrimos
    yep, kapou ekei einai.
    Αν εννοείς πως έπρεπε να πω και το υπόλοιπο, δηλαδή το
    O ixoliptis/paragogos epireazei ton ixo tis kitharas se ena 60%, ena 19% einai o enisxitis kai i proenisxisi, ena 19% to paiksimo tou kitharista kai to ipoloipo 2% einai diaforoi alloi paragontes opos to poious magnites exeis (epanalamvano afto den isxiei stin periptosi pou exeis mpourouxes, milame panta gia sigrisi metaksi kalon magniton).

    Ta noumera einai entelos sto peripou, den ta exo skeftei idietera, alla u get the picture.
    σου θυμίζω για άλλη μια φορά ότι κανείς δε ρώτησε κατά πόσο θα επηρεάσει ο μαγνήτης μόνο σε συνθήκες ηχογράφησης (που και πάλι θα επηρεάσει τη χροιά του ήχου και τα νούμερα είναι αστεία, εκτός αν εννοείς το κατά πόσο θα επηρεάσει το αν θα βγει καλός ή σκατά ο ήχος). Επίσης ξαναδιάβασε το post του JD - εντάξει, μπορεί να μην είναι ο tolkki αλλά (προφανώς) κάτι παραπάνω ξέρει από σένα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #53
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    hmmm, ksekinao apo to teleutaio. Profanos o JD paizei kaliteri kithara apo mena. Kati parapano oson afora tis ixografiseis pantos den kserei. Ti sxesi exei i texniki stin kithara me to pos na kaneis ena album na akougetai oraio?

    Episis FISIKA kai eprepe na tou peis ti diefkrinisi mou. By default otan les "o ixos tis kitharas" o akroatis katalavainei to HARDWARE komati. OK, mexri edo mporeis na peis oti einai diko mou sfalma pou den ksekatharisa akrivos ti enoousa, alla afou sto ekana safes amesos ena post parakato, einai geloio (poly gelio, epipeda rockavlon kai vgale) na pas kai na peis sto necropethameno "o katwrimos eipe XXX" xoris na simperilaveis tin diefkrinisi pou ekana ena post parakato. Tetoia simperifora dixnei oti to mono pou se noiazei einai na kaneis to necropethameno na diafonisei mazi mou i kati tetoio, giati an pragmatika se enoiaze i ousia tou zitimatos (to poso simantikoi einai oi magnites diladi) tha tou meteferes KANONIKA tin gnomi mou, oxi to apospasma tis pou se simferei.

    A kai FYI gia na kaneis to necropethameno na diafonisei mazi mou den xriazetai na diastrevloseis ta legomena mou, nomizo oti me xara tou tha to ekane etsi ki alios
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  9. #54

    Default

    Για άλλη μια φορά σου λέω ότι δε μίλαγε κανείς για ηχογραφήσεις - και ο JD δεν παίζει απλώς καλύτερα κιθάρα, ξέρει κιθάρα καλύτερα. Αυτό φαίνεται και αν συγκρίνεις τη δική σου απάντηση για τους μαγνήτες με τη σχετικά σύντομη αλλά σφαιρική δική του κάλυψη. Μπαίνεις και λες ότι οι μαγνήτες είναι "κάτι που επηρεάζει τον ήχο του group σας σε ένα ποσοστό 0.01%". Δεν ξεκαθαρίζεις ότι μιλάς για ηχογράφηση - ήχος του group είναι και στις πρόβες και στα live. Επίσης το σχόλιό σου ήταν από άστοχο ως off topic, καθώς άνετα μπορεί κάποιος να παίζει κιθάρα χωρίς να είναι σε συγκρότημα. Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις για ηχογραφήσεις, αλλά στο συγκεκριμένο topic, εφόσον δεν ξεκαθάρισε κανείς ότι ενδιαφέρεται για το αποτέλεσμα στο studio είναι από μερικώς χρήσιμες έως παντελώς άχρηστες (αφού οι περισσότεροι metal μουσικοί, τουλάχιστον στην Ελλάδα, ηχογραφούν σπάνια ή και ποτέ). Σου θυμίζω επίσης ότι δε μίλησες ποτέ για τη ν όποια σημασία του μαγνήτη εκτός ηχογράφησης, ούτε με μια απλή αναφορά, οπότε μοιραία η θέση σου για το μαγνήτη έμεινε στο "κάτι που επηρεάζει αμελητέα" (γιατί αμελητέο είναι το 0.033%). Ως εκ τούτου, παρέλειψα τη συνέχεια του ποστ μετά το "- Άρα ο μαγνήτης επηρεάζει στο 0.033% τον ήχο της κιθάρας; - yep, κάπου εκεί είναι.". Ας ήσουν on topic από την αρχή να μην παρεξηγιόσουν. Επίσης η θέση σου όπως παρουσιάστηκε και με την απουσία αναφοράς σε εξωστουντιακές συνθήκες μόνο ως ελλιπής μπορεί να χαρακτηριστεί, για να μην πω αποτέλεσμα ημιμάθειας. Αν δεν το κατέχεις το αντικείμενο μην είσαι τόσο κάθετος - και η εμπειρία σου στο εξωτερικό θα έπρεπε να σε κάνει πιο προσεκτικό, καθώς ίσως κάποιοι να δίνουν περισσότερη βάση στα λεγόμενά σου. Αμφιβάλλεις ότι κάποιος που διάβασε τα posts σου κατάλαβε πως ο μαγνήτης επηρεάζει τόσο λίγο τον ήχο της κιθάρας που να μην το καταλαβαίνεις; Το παράδειγμα με τον tolkki, κι αυτό σε ηχογραφήσεις μόνο αναφερόταν; Τις custom κιθάρες του δεν τις χρησιμοποιεί αλλού;
    Κατά τα άλλα, το πέτυχες, προσπαθώ να στρέψω τον necropethameno εναντίον σου γιατί είμαι μία (1) κακιαζμένη αδερφή. Και επειδή δεν το καταφέρνω υπό Κ.Σ., διαστρεβλώνω τα λεγόμενά σου για να πετύχω το σατανικό σκοπό μου
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Athens(GR)-Brighton(U.K.)
    Posts
    1,397

    Default

    JD JD JD JD JD JD JD JD


    a re giannh!! sfazontai sta podia sou! xaaxaxxaaxax

  11. #56
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Για άλλη μια φορά σου λέω ότι δε μίλαγε κανείς για ηχογραφήσεις - και ο JD δεν παίζει απλώς καλύτερα κιθάρα, ξέρει κιθάρα καλύτερα.
    Xm. Afto einai 12xrono epixeirima, to prospernao.

    Αυτό φαίνεται και αν συγκρίνεις τη δική σου απάντηση για τους μαγνήτες με τη σχετικά σύντομη αλλά σφαιρική δική του κάλυψη. Μπαίνεις και λες ότι οι μαγνήτες είναι "κάτι που επηρεάζει τον ήχο του group σας σε ένα ποσοστό 0.01%". Δεν ξεκαθαρίζεις ότι μιλάς για ηχογράφηση - ήχος του group είναι και στις πρόβες και στα live.
    Os edo exeis en merei dikio. Kai sto epomeno post mou omos alla kai sto msn sou eipa oti anaferomai se ixografiseis. Sou eipa sigkekrimena oti sta live epireazetai pio poly o ixos, alla epidi einai live, einai adinato na prosekseis ti diafora.

    Επίσης το σχόλιό σου ήταν από άστοχο ως off topic, καθώς άνετα μπορεί κάποιος να παίζει κιθάρα χωρίς να είναι σε συγκρότημα. Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις για ηχογραφήσεις, αλλά στο συγκεκριμένο topic, εφόσον δεν ξεκαθάρισε κανείς ότι ενδιαφέρεται για το αποτέλεσμα στο studio είναι από μερικώς χρήσιμες έως παντελώς άχρηστες (αφού οι περισσότεροι metal μουσικοί, τουλάχιστον στην Ελλάδα, ηχογραφούν σπάνια ή και ποτέ).
    Sou eksigisa KAI sto msn oti afto einai akiro, to 99% oson paizoun se groups theloun kapoia stigmi na ixografisoun.

    Σου θυμίζω επίσης ότι δε μίλησες ποτέ για τη ν όποια σημασία του μαγνήτη εκτός ηχογράφησης, ούτε με μια απλή αναφορά, οπότε μοιραία η θέση σου για το μαγνήτη έμεινε στο "κάτι που επηρεάζει αμελητέα" (γιατί αμελητέο είναι το 0.033%). Ως εκ τούτου, παρέλειψα τη συνέχεια του ποστ μετά το "- Άρα ο μαγνήτης επηρεάζει στο 0.033% τον ήχο της κιθάρας; - yep, κάπου εκεί είναι.". Ας ήσουν on topic από την αρχή να μην παρεξηγιόσουν.
    Edo ta epixeirimata sou agkizoun ta oria tou paralogou. Loipon ok, an isouna enas tipas pou empene apo to pouthena kai evlepe to proto mou post sto topic, tote tha katalavaina na elege "as isoun on topic apo tin arxi na min pareksigiosoun" tote tha ipirxe kapoia logiki. Omos esy KAI to epomeno post mou diavases KAI sou eksigisa TELEIOS SIGKEKRIMENA sto msn oti to pososto 0.033 isxiei MONO gia ixografisi.

    Επίσης η θέση σου όπως παρουσιάστηκε και με την απουσία αναφοράς σε εξωστουντιακές συνθήκες μόνο ως ελλιπής μπορεί να χαρακτηριστεί, για να μην πω αποτέλεσμα ημιμάθειας.
    Otan me rotises sto msn ti ginetai EKTOS ixografisis, sou eipa apla, den ksero. An tora afto to theoreis imimathia ok, tin epomeni fora pou tha rotiseis kati pou den tha ksero i'll make up something impressive

    Αν δεν το κατέχεις το αντικείμενο μην είσαι τόσο κάθετος - και η εμπειρία σου στο εξωτερικό θα έπρεπε να σε κάνει πιο προσεκτικό, καθώς ίσως κάποιοι να δίνουν περισσότερη βάση στα λεγόμενά σου.
    To thema tis ixografisis katexo, gia afto to thema milisa. Kai nai eimai kathetos, se mia ixografisi oi magnites tis kitharas epireazoun ena ameliteo pososto tou ixou FACT.

    Αμφιβάλλεις ότι κάποιος που διάβασε τα posts σου κατάλαβε πως ο μαγνήτης επηρεάζει τόσο λίγο τον ήχο της κιθάρας που να μην το καταλαβαίνεις;
    Nai omos, ta legomena mou den ta metefere "kapoios pou diavase ta post mou", ta meteferes esy pou sou ixa eksigisei akrivos ti pistevo, sou eixa ksekatharisei kai oti to pososto 0.033 anaferetai mono se ixografiseis, pragma pou esy parelipses na peis, starxidia mou gia pio logo to ekanes, alla i ousia paramenei oti meteferes tin apopsi mou diastrevlomeni, eno stin eixa eksigisei epakrivos.

    Το παράδειγμα με τον tolkki, κι αυτό σε ηχογραφήσεις μόνο αναφερόταν; Τις custom κιθάρες του δεν τις χρησιμοποιεί αλλού;
    Profanos. Ego ti ftaio?

    Κατά τα άλλα, το πέτυχες, προσπαθώ να στρέψω τον necropethameno εναντίον σου γιατί είμαι μία (1) κακιαζμένη αδερφή. Και επειδή δεν το καταφέρνω υπό Κ.Σ., διαστρεβλώνω τα λεγόμενά σου για να πετύχω το σατανικό σκοπό μου
    Den ksero gia pio logo den aneferes akrivos afta pou eipa, pantos otan les "o katwrimos eipe oti oi magnites epireazoun to 0.033% tou ixou tis kitharas" eno afto pou sou exo pei ego einai "se mia ixografisi kai prosmetrontas paragontes opos o ixoliptis kai to paiksimo tou kitharista oi magnites epireazoun ton ixo se ena 0.033%", tote sorry einai diastrevlosi, weather you like it or not.
    Profanos an to eixes pei opos to eipes logo tis asafias mou, i dastrevlosi tha itan diko mou lathos, alla sti sigekrimeni periptosi sou eksigisa ti akrivos enoousa KAI mesa sto topic KAI sto msn.
    Den eksetazo gia pio logo den aneferes tin apopsi mou opos einai, oute me endiaferei to kinitro sou, apla se parakalo tin epomeni fora pou tha theleis na me quotareis, i kanto akrivos i katholou
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Anal Canal
    Posts
    3,659

    Default

    Quote Originally Posted by Katwrimos
    Afto einai 12xrono epixeirima

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Άρα, εφόσον έχεις επίσης πει πως η κιθάρα είναι ένα 30% του συνολικού ήχου του συγκροτήματος, ο μαγνήτης επηρεάζει το 0.033% του ήχου της κιθάρας
    Quote Originally Posted by katwrimos
    yep, kapou ekei einai.
    Αυτό είναι πραγματικό quote. Εγώ δεν κατάλαβα πουθενά (ούτε στη συζήτησή μας στο msn, αν και για να πω την αλήθεια από ένα σημείο κι έπειτα δεν πολυπρόσεχα γιατί είχες πει κι άλλες μαλακιούλες) να ξεκαθαρίζεις ότι αναφέρεσαι σε όποιους ενδιαφέρονται μόνο για studio χρήση και πως "για τις υπόλοιπες δουλειές ίσως και να κάνει διαφορά, δεν ξέρω". Το αντίθετο, όταν φέρνεις ως επιχείρημα το ότι εκεί "pragmatika elaxistoi asxolountai me ton tipo magniti pou xrisimopoioun" και πως ο Tolkki δεν κοιτάει καν ποιον του βάζουν, εννοείς ξεκάθαρα πως δε μιλάς μόνο για ηχογράφηση. Ναι, στα ποσοστά είχες βάλει και παραγωγό, αλλά πουθενά δεν αφήνεις να εννοηθεί ότι μπορεί σε άλλες συνθήκες να αλλάζουν τα πράγματα. Αν γινόταν αυτό, θα έπρεπε να πεις κάτι του στιλ "δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε τόσο με κάτι που θα επηρεάσει ελάχιστα τον ήχο του συγκροτήματός σας, εκτός αν δε σας νοιάζει μόνο η ηχογράφηση" ( ). Αν θες να μεταφέρω τα λεγόμενά σου ξεκάθαρα να φροντίζεις να έχεις εκφραστεί πρώτα εσύ ξεκάθαρα.
    Επίσης, περί διαστρέβλωσης: Δεν πήγα σε κανέναν εκτός forum να πω "ο Λουκάς είπε αυτό". Ο Μήτσος θα μπει αύριο - μεθαύριο και θα δει μόνος του τι έχει γραφτεί, οπότε μπορεί άνετα να ανακαλέσει. Του είπα τι είχε ειπωθεί πολύ συνοπτικά λόγω του ότι είχε μπει από κινητό, αλλιώς θα τον έστελνα να δει το τόπικ μόνος του.
    Quote Originally Posted by katwrimos
    Για άλλη μια φορά σου λέω ότι δε μίλαγε κανείς για ηχογραφήσεις - και ο JD δεν παίζει απλώς καλύτερα κιθάρα, ξέρει κιθάρα καλύτερα.
    Xm. Afto einai 12xrono epixeirima, to prospernao.
    Ούτε ουίσκι να'ταν.
    Ξέρει τα της κιθάρας καλύτερα. ΟΚ τώρα; Εδώ φτάνουμε λοιπόν στο ζουμί. Σου είπα να ξαναδιαβάσεις το post του, πράγμα που μάλλον δεν έκανες. Αν το ξαναδιάβαζες λοιπόν μπορεί να πρόσεχες πως υπάρχουν κιθαρίστες που ζητούν κάτι αρκετά έως πολύ συγκεκριμένο στον ήχο τους. Να το θέσω αλλιώς: αν κάποιος έχει βρει τον εξοπλισμό (συμπεριλαμβανομένου και το μαγνήτη) που ταιριάζει ακριβώς στα γούστα του, με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό αλλά έναν άλλο (ίδιας ποιότητας) μαγνήτη θα βγάλει εξίσου "καλό" ήχο. Ωραία. Το θέμα είναι πως ο ένας θα είναι ο ήχος που έχει στο κεφάλι του, ο ήχος με τον οποίο γουστάρει να παίζει και να ακούει τη μουσική του και ο άλλος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Αυτό φυσικά ισχύει και στις ηχογραφήσεις και παντού. Ποσοστά τύπου 0.033% είναι εντελώς αστεία για αυτές τις περιπτώσεις στις οποίες δεν αναφέρθηκες φυσικά καθόλου. Καταλαβαίνεις λοιπόν τη διαφορά ανάμεσα στη γνώμη σου και στη γνώμη του JD; Ακόμα και για τις ηχογραφήσεις, που λες ότι "δεν ξέρει κάτι παραπάνω από σένα", λυπάμαι αλλά η άποψή του ήταν πολύ πιο ολοκληρωμένη και ωραία - και σαφώς βοηθά περισσότερο από την ημιτελή δική σου.
    my shit stinks much better than yours

  14. #59
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    xm. Paradexesai kai monos sou oti den edines kai megali simasia sto ti sou elega... Eimai sigouros oti sou eixa pei oti sta live ta pramata einai alios kai oti oi magnites ekei metrane perissotero... Anyway, proton stamata na anafereis ton tolkki. Eleos, nomizeis oti eimai dikigoros tou or something? Ama theoreis afto pou kanei malakia, stiltou ena email, ego apla egrapsa ti eixe pei se ena arthro tou gia tis paragoges. Defteron stamata na anaferesai ston JD. I sizitisi den einai anamesa se mena kai se afton, alla anamesa se emena kai esena. Episis kai o idios JD egrapse sto post tou oti oi magnites paizoun rolo mono se kapoion solista pou thelei na ekfrastei, diladi milise gia ti sintriptiki meiopsifia ton kithariston. Gia tin sintriptiki pliopsifia ton kithariston eipe to eksis:

    μέσα σε μια ηχογράφηση, υπάρχουν συνθήκες κατά τις οποίες ο μαγνητής εν τέλει θα παίξει μικρό ρόλο, αλλά και συνθήκες στις οποίες θα παίξει σημαντικό ρόλο. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να χρησιμοποιήσει την κιθάρα κυρίως ως riff machine με not-so-focused ήχο, τότε οι μαγνήτες δεν θα τον αφορούν ιδιαίτερα, καθώς δεν θέλει και πάρα πολλές γνώσεις και πάρα πολύ πειραματισμό για να γίνει κάτι τέτοιο.
    Esy profanos diavases epilektika mono ta simeia pou diafonoun mazi mou e?

    anyway, nomizo oti i gnomi mou pleon einai safis, oti se mia IXOGRAFISI, oi magnites pezoun ena ameliteo rolo, arkei na min einai gia ton poutso. This is a fact, akoma kai stin periptosi pou leei o JD, tou solista pou thelei na ekfrastei akrivos, sorry alla kai pali, an alakseis tous magnites tou solista, mono aftos kai 5 fanatikoi opadoi tou tha katalavoun ti diafora...
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Ksessaloniki
    Posts
    4,846

    Default

    [eirhnopoios]den skate both?[/eirhnopoios]

Similar Threads

  1. Silversun Pickups - Carnavas (2006)
    By FIXXXER in forum Albums
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2009, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •