Results 1 to 15 of 15

Thread: Metal solidarity

  1. #1

    Default Metal solidarity

    Τρέχει αυτό εδώ και κάποιες ημέρες στην Αθήνα.

    Η πρώτη συνάντηση έγινε την προηγούμενη Πέμπτη, έπειτα από πρωτοβουλία για κάλεσμα για την διοργάνωση αντιφαστιστικού metal festival από τους Yovel.
    More info εδώ: https://www.facebook.com/yovelband/p...Per3LoA8Mt7oQl

    Από την 2η ανακοίνωση, πρέπει να έσκασε κόσμος. Την διαβάζουμε εδώ, καθώς επίσης και τις μπάντες/συλλογικότητες/pages που συνυπογράφουν/συμμετέχουν: https://www.facebook.com/permalink.p...00085290657750

    Πολύ όμορφη πρωτοβουλία που κατ' εμέ δε θα ήταν άσχημο να βλέπαμε να αγκαλιάζαμε σε κάποια φάση, τόσο ως άτομα όσο -κυρίως- ως ER εν όψει και της διαφαινόμενης νέας εποχής που θέλουμε να δούμε για το forum της καρδιάς μας (και όχι επειδή συμμετέχουν οι απεργοσπάστες του rocking.gr :Ρ). Οι εποχές είναι δύσκολες, τα νοήματα αρκετά μπερδεμένα και ένα μουσικό festival το οποίο δε θα είναι αμιγώς πολιτικό, αλλά θα είναι πολιτικοποιήμενο υπό το πρίσμα της στάσης ζωής απέναντι στον φασισμό είναι κάτι που χρειάζεται και με το παραπάνω. Ειδικά σε έναν χώρο, όπως αυτόν της μουσικής (βιομηχανίας), όπου μπορούν να περάσουν με πολλούς τρόπους, και κυρίως υπόγεια, πολλά νοήματα, δημιουργώντας "ανήκειν" και "συμπάθειες" στη βάση της ξενοφοβίας, των διακρίσεων και του απολυταρχισμού. Πόσω δε μάλλον στo metal όπου το πράγμα μπορεί να θολώσει ακόμα περισσότερο λόγω της κληρονιάς που φέρει και των αφηγήσεων που εγκολπώνει ως προέκταση αυτής (πολλές φορές αντανακλώντας άλλες εποχές, όχι ότι δεν είναι υπεύθυνα τα άτομα για το τί ακούν, ειδικά στην εποχή του internet που η πληροφορία κινείται, αλλά υπάρχει αρκετή ροπή προς την επιθυμία της άγνοιας).

    Μπράβο, χίλια μπράβο, για να δούμε πώς θα εξελιχθεί.

    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  2. #2
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν πρόλαβα την προηγούμενη Πέμπτη καθώς κατέβηκα την επόμενη μέρα, αλλά αυτή θα είμαι εκεί
    Rock or Nothing

  3. #3

    Default

    Πάει το Horns Up να χωθεί στο αντιφασιστικό ΕΣΠΑ;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #4
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν έχουμε καταλήξει αν θα πάμε να στηρίζουμε ως horns up ή αν εγώ κι ο κρις ως διοργανωτής ατομικά. λογικά θα πάμε ατομικά.
    γενικά η φάση είναι λίγο "ευαίσθητη". η λογική που κυριαρχεί σε κάποιους "αν δεν παίρνεις θέση, είσαι εναντίον μας" έχει δημιουργήσει προβλήματα ακόμη και με μπάντες που έχουμε φέρει στο φεστιβάλ. για παράδειγμα θα σου πω τους aherusia οι οποίοι έχουν ακούσει - αδίκως - αρκετές μαλακίες, οι οποίοι βέβαια θα έρθουν να στηρίξουν το εγχείρημα, οπότε τους αναφέρω συγκεκριμένα. είναι κι άλλες που δε συμμετέχουν - και δε θα αναφέρω ποιες - γιατί τα έχουν ακούσει από διάφορους (κι από τους yovel) χωρίς να έχουν καμιά σχέση με ακροδεξιά στοιχεία. οπότε ποιος κερδίζει και ποιος χάνει από μια τέτοια λογική? γενικά, η φάση του "προληπτικού" κραξίματος επειδή ο άλλος είναι black μπάντα ή επειδή καταπιάνεται με ιστορικά θέματα που κάποιοι τα θεωρούν ταμπού, εμένα μου βγάζει ολοκληρωτισμό.

    για να μην πιάσω και την 1η ανακοίνωση η οποία είχε κάποια φαουλάκια μέσα τα οποία όμως διορθώθηκαν στη 2η από ό,τι διάβασα.
    Rock or Nothing

  5. #5
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πρωτοβουλία yovel και spectral lore είναι νομίζω.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #6
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post

    για να μην πιάσω και την 1η ανακοίνωση η οποία είχε κάποια φαουλάκια μέσα τα οποία όμως διορθώθηκαν στη 2η από ό,τι διάβασα.
    θα σταθώ εδώ ιδιαίτερα "Είμαστε σίγουρ@ ότι θα υπάρχουν και διαφορετικές φωνές, που, ενώ συμφωνούν στα βασικά, πιθανά να διαφωνούν σε επιμέρους ζητήματα ή να μην τα ιεραρχούν με τον ίδιο τρόπο όπως εμείς.


    Θέλουμε να τους καλέσουμε όλ@. Θέλουμε να συνδιαλλαγούμε και να συνδιαμορφώσουμε. Να μάθουμε όλοι μαζί και να καταλήξουμε στο τι έχει ο χώρος μας πραγματικά ανάγκη."

    μακάρι να πάει καλά, το χρειάζεται ο χώρος.
    Rock or Nothing

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Πρωτοβουλία yovel και spectral lore είναι νομίζω.
    yovel έκαναν το κάλεσμα. έχει μπει πολύς κόσμος πια.

    να πω και 2-3 καθαρά προσωπικές εντυπώσεις από χθες. σε γενικές γραμμές το κλίμα είναι όπως περιγράφεται στην 2η ανακοίνωση. υπάρχει μια συγκέντρωση ατόμων από πολλούς χώρους με στόχο τη δημιουργία μιας συνέλευσης με κοινή συνισταμένη την ενασχόληση με τον ευρύτερο χώρο της metal μουσικής και φυσικά την αλληλεγγύη με ό,τι αυτό συνεπάγεται. η πλειοψηφία των ατόμων που συμμετείχαν έδειξαν συναίνεση και υπομονή γενικά. θεωρώ όμως ότι όταν θα χρειαστεί να εμβαθυνθεί η κατάσταση πολιτικά, θα υπάρξουν διαφωνίες. προβλέπω ότι μετά από 1 - 2 εκδηλώσεις η μαζικότητα θα σπάσει. δυστυχώς τα στερεότυπα υπάρχουν και από τις δύο πλευρές - ευτυχώς για την ώρα από ελάχιστα άτομα - κι επειδή αυτή η κατάσταση για να διορθωθεί απαιτείται τεράστια υπομονή και διάλογος, καθώς και αλληλοκατανόηση, δε νομίζω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν επαρκώς σε όλους τους συμμετέχοντες. ελπίζω να αποδειχθεί λάθος η πρόβλεψή μου.
    Rock or Nothing

  8. #8

    Default

    Καλημέρα, να πω κι εγώ δυο λόγια που ήμουν επίσης στη δεύτερη συνέλευση, εγώ δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος όσο ο ρέηβεν, όχι ότι δεν μπορεί να εξελιχθούν όντως έτσι τα πράγματα, αλλά κρατάω ως θετικά το ότι υπήρχε επιμονή από αρκετά άτομα στον αντιεμπορευματικό-αυτοοργανωμένο χαρακτήρα, και επειδή ψιλοπαρακολουθώ τους yovel, νομίζω ότι έχουν δείξει σοβαρότητα και αφοσίωση, και μετράει σε τέτοια εγχειρήματα το να υπάρχει ένας καλός πυρήνας. Το ότι κάποιος κόσμος θα σπάσει είναι δεδομένο, αυτό γίνεται παντού, και είναι και φυσιολογικό αν θέλετε, μπορεί να είναι και υγιές. Οι προθέσεις είναι καλές, το πολιτικό πλαίσιο είναι καλό, νομίζω ότι αξίζει να στηριχθεί. Συζητάμε στη διαχειριστική ομάδα μήπως δηλώσουμε στήριξη και ως er. Και βλέπουμε πώς θα εξελιχθεί. Αλλά σε μία σκηνή που σε μη αμελητέο ποσοστό ασπάζεται ακροδεξιές ιδέες, και σε μεγάλο ποσοστό επικρατεί το "no politica"-"εμένα με νοιάζει μόνο η μουσική" (ενώ οτιδήποτε κάνουμε, είτε μας αρέσει είτε όχι, έχει και κοινωνικοπολιτική διάσταση) νομίζω ότι μέχρι στιγμής είναι εξαιρετική πρωτοβουλία.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #9

    Default

    Γεια σας παίδες μετά από μισή δεκαετία ορ σαμθινγκ, πολλά θενκς στον Ghoul που κατάφερε να επαναφέρει το ακαουντ μου. Καταρχήν να πω ότι μου άρεσαν πολύ τα νέα του ότι το electric requiem θα ξαναεπανέλθει υπό νέα μορφή και λογική και θα χαρώ να υποστηρίξω όσο μπορώ, θα έχει ενδιαφέρον οπωσδήποτε.

    Στα δια ταύτα, χαίρομαι που είδα ξανά μερικούς από εσάς στη συνέλευση και εύχομαι να συνεχίσετε να έρχεστε γιατί είναι μια πρωτοβουλία που θα αφήσει κατι κομβικό στο μέταλ κι ας μην ειναι όλα τέλεια από την αρχή. Ο στόχος είναι κάτι ευρύτερο απο τη διοργάνωση απλά ενός λάιβ και θα προσπαθήσουμε να το στηρίξουμε όσο μπορούμε ωστε να εχει μία συνέχεια και πέραν τούτου. Στο χέρι μας είναι.

    Από εκεί και πέρα συμμερίζομαι τις ανησυχίες που εξέφρασε ο Ravenlord, υπάρχουν μεγάλες αντιθέσεις στον μεταλ χώρο οπότε αποκλείεται να την βγάλουμε καθαρή χωρίς καθόλου διαφωνίες και συγκρούσεις. Αν υπάρχουν μπάντες που πραγματικά ενδιαφέρονται και δε νιώθουν άνετα λόγω πραγμάτων που έχουν ειπωθεί από άλλες μπάντες, αν θες έστω με πιεμ έστω πες μου ώστε να προσπαθήσουμε να μεσολαβήσουμε αν είναι δυνατόν. Πρέπει να έχουμε υπόψη μας πάντως οτι αντιφασιστικός χώρος χωρίς αλληλο και αυτοκριτική δεν υπάρχει, όλοι έχουμε δεχτεί κριτική σε κάποια φάση, ιδιαίτερα όσοι εκφρασαμε πολιτικές απόψεις εν μέσω του (μπλακ) μεταλ χώρου φάγαμε και εμείς πολλά απ΄τη μεριά μας. Τι να γίνει. Το θέμα είναι να τα λύσουμε/ξεπεράσουμε αυτά και να προχωρήσουμε σε κάτι που θα μας αφορά όλους κ όλες κ θα εχει μία μαζικότητα.
    Last edited by phthoggon; 19-09-2022 at 00:33.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    στο πλαίσιο της συναίνεσης δεν έχει νόημα να διαιωνίζουμε προσωπικές εκτιμήσεις με τις οποίες διαφωνούμε. άλλωστε όλοι μας έχουμε κάνει λάθος εκτίμηση για άτομο/ μπάντα/ συλλογικότητα κτλ λόγω άγνοιας ή ημιμάθειας. προσωπικά, το είπα και σε ιδιωτικές συζητήσεις, βλέπω αυτή την κίνηση κατ' αρχήν θετικά και δεν κολλάω σε τέτοια θέματα. ως ομάδα του horns up festival από την άλλη το ζήτημα είναι πιο περίπλοκο, οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση για άλλα άτομα, ούτε να μεταφέρω πράγματα που ειπώθηκαν σε άλλους χωρίς να είμαι μπροστά.

    στο δια ταύτα, από την ερχόμενη συνέλευση θα γράψω απουσία αφού είναι το 10ημερο που βρίσκομαι τρίκαλα, αλλά ελπίζω στη μεθεπόμενη ότι θα είμαι κανονικά και ότι θα συζητάμε πια για κλεισμένες ημερομηνίες και χώρους.
    Rock or Nothing

  11. #11
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Rock or Nothing

  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    και το δελτίο τύπου
    Το πρώτο φεστιβάλ της πρωτοβουλίας Metal Solid@rity είναι και επίσημα γεγονός!
    Το Σάββατο 8 Οκτωβρίου, στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, θα γίνει πραγματικότητα ένα εγχείρημα ζωτικής σημασίας.Ο δρόμος, ναι, άνοιξε. Το πρώτο εγχώριο αντιφασιστικό metal φεστιβάλ συστήνεται, έτοιμο να δώσει ένα ηχηρό -και αναγκαίο- μήνυμα αντίστασης και αλληλεγγύης σε μια εποχή η οποία το επιτάσσει.Μια αυτοοργανωμένη πρωτοβουλία που διαρκώς επεκτείνεται, και στην οποία συμμετέχουν συγκροτήματα, συλλογικότητες, άτομα με κάθε ιδιότητα, για μια συμπεριληπτική συνδιαμόρφωση όλων των προεκτάσεων της μουσικής που αγαπάμε.Ένας ασφαλής χώρος στον οποίο μπορούμε να συμπαραταχθούμε μετανάστ@, θηλυκότητες, LGBTQI+ άτομα, καθώς και οποιοδήποτε θεωρεί πως η διαφορετικότητα μάς ενδυναμώνει.Το πρώτο Metal Solid@rity, με σύνθεση εγχώριων συγκροτημάτων, πιστοποιεί πως κάθε υποϊδίωμα του σκληρού ήχου έχει θέση σε αυτή τη συνεχή προσπάθεια επανοικειοποίησης, καθώς και οικοδόμησης μιας κοινότητας με γνώμονα την αλληλεγγύη και την αλληλοβοήθεια.
    Line up (αλφαβητικά):Aherusia (Folk/Post-Black Metal)
    AMKEN (Thrash Metal)Breeding The Shadows (Doom/ Black Metal)BUS The Unknown Secretary (Heavy/Doom Metal)Hailsteel (Heavy / Speed Metal)Junkwolvz (Heavy Rock ‘N’ Roll)Misty Route (Alternative Metal)Psycorepaths (Extreme Hardcore)Yovel (Black Metal)ΚΥΝΗΓΟΙ ΟΝΕΙΡΩΝ (Power Metal)
    Είναι όμως περισσότερα από μια ακόμη metal συναυλία. Είναι ένα διαρκές κάλεσμα, με metal μουσική υπόκρουση, από άτομα που αγαπούν τη σκηνή και την ελευθερία, σε άτομα που θέλουν να ακουστούν και να μην μείνουν αμέτοχα, ενάντια στον φασισμό, τον ρατσισμό και τον σεξισμό, ενάντια στην απάθεια.
    Σε αυτό το πλαίσιο, στον χώρο του φεστιβάλ θα λάβει χώρα έκθεση φωτογραφίας, ενώ θα διεξαχθεί και σχετική συζήτηση πριν την έναρξη της συναυλίας.Το metal είχε ανέκαθεν ενσωματωμένα στον πυρήνα του τα στοιχεία της εξερεύνησης, της αμφισβήτησης, της δημιουργίας και της εξέλιξης. Έννοιες όπως η κοινότητα και η συλλογικότητα είναι συνυφασμένες με τον ήχο, παρά το γεγονός πως αυτός γίνεται μέχρι και σήμερα, μεταξύ άλλων, πεδίο άνθισης και διάδοσης μισαλλόδοξων αντιλήψεων και αισθητικών που προωθούν ρατσιστικές, ξενοφοβικές, πατριαρχικές και φασιστικές πεποιθήσεις.Ήρθε λοιπόν η ώρα να δράσουμε, μέσω της μουσικής και όχι μόνο, υπενθυμίζοντας -στους εαυτούς μας πρώτα- πως αυτή η υποκουλτούρα είναι ένα καταφύγιο όπου κανένα δεν πρέπει να εξαιρείται. Πως αυτή η σκηνή μπορεί να υπάρξει χωρίς να διαιωνίζει χρόνιες παθογένειές της.
    ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ – ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ
    Τα έσοδα θα διατεθούν για την κάλυψη των εξόδων της εκδήλωσης και την οικονομική ενίσχυση μελλοντικών δράσεων της αυτοοργανωμένης Πρωτοβουλίας – Συνέλευσης.Στο χώρο της συναυλίας θα υπάρχει χώρος για φεμινιστικές / LGBTQI+ / μεταναστευτικές / αντιφασιστικές / αντιρατσιστικές συλλογικότητες, merch του φεστιβάλ και συγκροτημάτων, distros, εκδόσεις, ώστε να στήσουν τραπεζάκι με το υλικό τους, κατόπιν σχετικής επικοινωνίας και συνεννόησης.Παραβιαστικές και εξουσιαστικές συμπεριφορές δεν θα γίνουν ανεκτές.Κανένα μόνο. Η αλληλεγγύη είναι το όπλο μας.Facebook Event της Εκδήλωσης.FacebookInstagramTwitter
    Email επικοινωνίας: metalsolidaritycollective@gmail.com#Love_Metal #Smash_Fascism #MetalSolidarity22
    Δελτίο Τύπου
    Rock or Nothing

  13. #13
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #14

    Default

    Ωραία πραματακια. Στηρίζουμε
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    και er τραπεζάκι αύριο στο φεστ
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Rock & Metal artists & Non-Metal Music
    By VidnaObmana in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 11-09-2011, 23:24
  2. SIMERA DJ SET - METAL ON METAL- PEIRATHS BAR-EXARHEIA SQUARE!
    By eatmetalgreg in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 25-03-2010, 17:48
  3. [Documentary] Full Metal Village [Blasmusik trifft Heavy Metal - Das Wacken Open Air] (2006)
    By enitharmon in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 17
    Last Post: 29-07-2009, 23:58
  4. New greek metal forum(oxi mono new metal xaxaxax)
    By Darklimbo in forum Self-Promotion
    Replies: 10
    Last Post: 03-10-2006, 04:22
  5. Metal ti simeron imera (Warning: false metal danger!)
    By jimid in forum Music Discussion
    Replies: 80
    Last Post: 06-12-2004, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •