Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Iron Maiden / Airbourne / Lord of the Lost, 16/07/22 @OAKA, Αθήνα

  1. #16
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το θέμα των καπνογόνων γαμήθηκε και ψόφησε γι' αυτό δεν ήθελα να ασχοληθώ καθόλου.
    θέμα κοινής λογικής είναι. άμα γίνει η στραβή, μετά θα αναζητούνται ευθύνες. ούτε υπέρ των ελέγχων είμαι στην είσοδο. τα πράγματα είναι απλά. ο διοργανωτής πρέπει να έχει προσωπικό, ανάβει καπνογόνο, πάει ο σεκιουριτάς το παίρνει και τέλος. ανάβει ο ίδιος δεύτερο? τον διώχνεις από τη συναυλία, κύριος.
    και να ξεκαθαρίσω ότι προσωπικά δε με ενοχλούν, παρότι μου έχουν κάψει μπλούζα με καπνογόνο (και ευτυχώς όχι κάτι περισσότερο) στο ματς ελλάδα - βορ. ιρλανδία.
    Rock or Nothing

  2. #17
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Και χωριάτικη δεν παίζει στον υπόλοιπο κόσμο, τι πάει να πει αυτό;

    (Απ' το λάιβ του ΛΕΞ και μετά βλέπω μία στάση ορισμένων ροκάδων/μεταλλάδων κατά των πυρσών, σε φάση ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΕΡΑ και ΠΥΡΣΟΥΣ ΕΣΕΙΣ, ΟΧΙ-ΠΥΡΣΟΥΣ ΕΜΕΙΣ, που οκ εννοείται καταλαβαίνουμε ότι προκύπτει από το τσούξιμο της απεύθυνσης της ραπ/χιπ-χοπ σκηνής σε νεολαίους και αποτυπώνεται με 20χίλιαρα σε στάδια, αλλά μήπως ήρθε η ώρα να το ξεπεράσουμε; )
    Όχι φίλε μου, γιατί με τον ίδιο τρόπο που άτομα σαν αυτά (ή σαν εσάς, γιατί όχι; ) έδιωξαν τις οικογένειες απ' τα γήπεδα, σταδιακά θα τις διώξουν κι απ' τις συναυλίες. Πριν ένα μήνα πήγαμε με την σύζυγο και την 6χρονη κόρη σε συναυλία του Μάλαμα, που παίζει οι 3.000 φασαίοι να άναψαν περισσότερους πυρσούς απ' ότι 40.000 στους Maiden. Δηλαδή, αν ήθελα να έχω την κόρη μου στους ώμους ώστε να χαρεί πολλαπλάσια το γεγονός, θα έπρεπε να ανεχτώ να μας πνίξει ο πιθηκισμός του κάθε ανεγκέφαλου. Κι όχι, δεν θα φύγω εγώ, ο υγιής φίλος της μουσικής κοντά απ' την σκηνή. Να φύγουν τα ορκ και να επιστρέψουν στην Γκούνταμπαντ ή όπου στον αγύριστο θέλουν.

    Και για να μην λέμε πολλά πολλά, σαλάτα (όχι χωριάτικη, απλή αγγουροντομάτα χωρίς καν σταγόνα λάδι) τα έχεις κάνει στο κεφάλι σου, αν η απάντησή σου στον τοπικό προσδιορισμό είναι αντίστοιχη του "φιλότιμο και λοβέρδος δεν μεταφράζονται σε άλλες γλώσσες γιατί δεν υπάρχουν".
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #18

    Default

    [QUOTE=OniBocho;1337071]
    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Όχι φίλε μου, γιατί με τον ίδιο τρόπο που άτομα σαν αυτά (ή σαν εσάς, γιατί όχι; ) έδιωξαν τις οικογένειες απ' τα γήπεδα, σταδιακά θα τις διώξουν κι απ' τις συναυλίες. Πριν ένα μήνα πήγαμε με την σύζυγο και την 6χρονη κόρη σε συναυλία του Μάλαμα, που παίζει οι 3.000 φασαίοι να άναψαν περισσότερους πυρσούς απ' ότι 40.000 στους Maiden. Δηλαδή, αν ήθελα να έχω την κόρη μου στους ώμους ώστε να χαρεί πολλαπλάσια το γεγονός, θα έπρεπε να ανεχτώ να μας πνίξει ο πιθηκισμός του κάθε ανεγκέφαλου. Κι όχι, δεν θα φύγω εγώ, ο υγιής φίλος της μουσικής κοντά απ' την σκηνή. Να φύγουν τα ορκ και να επιστρέψουν στην Γκούνταμπαντ ή όπου στον αγύριστο θέλουν.

    Και για να μην λέμε πολλά πολλά, σαλάτα (όχι χωριάτικη, απλή αγγουροντομάτα χωρίς καν σταγόνα λάδι) τα έχεις κάνει στο κεφάλι σου, αν η απάντησή σου στον τοπικό προσδιορισμό είναι αντίστοιχη του "φιλότιμο και λοβέρδος δεν μεταφράζονται σε άλλες γλώσσες γιατί δεν υπάρχουν".
    Λολ, δηλαδή ο υγιής (και οικογενειάρχης) φίλαθλος έκοψε το γήπεδο ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΒΟΥΝ ΠΥΡΣΟΥΣ.
    Όχι επειδή τα του ποδοσφαίρου τα φέρνουν βόλτα 2-3 μεγαλοτσιφλικάδες που νοιάζονται αποκλειστικά για την κονόμα.
    Όχι επειδή δημιουργήθηκαν στρατοί που ακολουθούν τους αποπάνω 2-3 μαφιόζους.
    Όχι επειδή οι τιμές των εισιτηρίων έχουν αυξηθεί δυσανόλογα με τους μισθούς.
    Όχι επειδή το πράγμα αποπνέει βρώμα και δυσωδία - από όλες τις μεγάλες ομάδες.
    Αν δεν το κοψε για αυτά, τότε παίζει να το κοψε για τους πυρσούς.

    Τα περί ασφάλειας του εαυτού ή των ατόμων που συνοδεύεις, το αντιλαμβάνομαι πλήρως. Και καταλαβαίνω ότι όταν συνοδεύεις το παιδί σου σε μία συναυλία (που μεταξύ μας θέλεις να του αρέσει αυτό που θα ακούσει και αυτό που θα ζήσει, γιατί εσύ το έσυρες) θέλεις ΚΑΙ να περάσει καλά ΚΑΙ να είναι - πάνω από όλα - ασφαλές. Το να καθίσεις πίσω δεν είναι λύση, αλλά όπως θα αποφύγεις των συνωστισμό και το στριμωξίδι γιατί δεν είσαι μόνος σου, με τον ίδιο τρόπο θα αποφύγεις, πριν ανάψει, τον πυρσό. Θα καθίσεις αλλού, θα μαζευτείς εγκαίρως, θα θα θα, καταλαβαίνεις και καταλαβαίνω ότι φέρεις ευθύνη - ανεξαρτήτως πυρσού - όταν είσαι με το 6χρονο σε συναυλία του Μάλαμα ή σε ματς του ΠΑΟΚ ή στο τελευταίο αστικό της ημέρας, θα κάνεις πράγματα έξτρα από αυτά που θα έκανες αν ήσουν μόνος.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #19
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Για αρχή, οι οικογένειες έχουν εκλείψει απ' τις κερκίδες πιθανότατα πριν καν γεννηθείς, δεν είναι φαινόμενο της τελευταίας 15ετίας. Επιπλέον, όπως έγραψα και παραπάνω, όχι δεν θα έρθει κανένας ουρακοτάγκος να με διώξει απ' τη θέση μου στη συναυλία, διότι δεν νοείται ότι γηπεδισμός και ακρόαση - παρακολούθηση μουσικού δρώμενου είναι ένα και το αυτό. Ο δήθεν καυλωμένος φαν με τον πυρσό είναι εκτός θέσης, όχι ο κάθε ακροατής οικογενειάρχης ή μη.

    Στην τελική, γιατί να μαζευτώ εγώ και να μην περιμαζέψουν αυτόν, που χαλάει την εμπειρία και την χαρά όλων, πλην του εαυτού του και των λοιπών πιθηκανθρώπων;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #20
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Κανονικά όποιος ανάβει τετοιες μαλακίες σε συναυλίες πρέπει να φεύγει σηκωτός επιτόπου.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  6. #21

    Default

    Αυτό ακριβώς είπα, φίλτατε Onibocho. Κανείς δε θα σε διώξει, κανένας δε θα πρέπει να σε διώξει (με ή χωρίς εισαγωγικά), αυτό που λέω είναι ότι όταν συνοδεύεις ένα άτομο σε μία τέτοια δραστηριότητα/κοινωνικό γεγονός, ε παίρνεις τα μέτρα σου (και πυρσός να μην ανάψει). Τώρα, για να το λες και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, θα άναψε πυρσός δίπλα σας και πολύ κακώς συνέβη αυτό. Τώρα, αν φταίει ο πυρσός ή το άναμμά του ή το άτομο που τον άναψε χωρίς να δει τι σκατά παίζει γύρω του, νομίζω η απάντηση είναι προφανής.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  7. #22
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Ονιμποχα στα πανκ λαιβ στο ΑΠΘ κανει να κανουμε μοσπιτ και χεντμπαγκινγκ?

    ''ο υγιής φίλος της μουσικής'' λολ

  8. #23
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Ονιμποχα στα πανκ λαιβ στο ΑΠΘ κανει να κανουμε μοσπιτ και χεντμπαγκινγκ?

    ''ο υγιής φίλος της μουσικής'' λολ
    Φίλτατε Μιχαήλ, οτιδήποτε θέτει σε κίνδυνο τη μίζερη ύπαρξή σας, εγκρίνεται και είναι καλοδεχούμενο.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #24
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Ονιμποχα στα πανκ λαιβ στο ΑΠΘ κανει να κανουμε μοσπιτ και χεντμπαγκινγκ?

    ''ο υγιής φίλος της μουσικής'' λολ
    Φίλτατε Μιχαήλ, οτιδήποτε θέτει σε κίνδυνο τη μίζερη ύπαρξή σας, εγκρίνεται και είναι καλοδεχούμενο.
    οπως τα βασανιστηρια μπροστα στους γονεις μου πιχι? (ω ναι, εχω κλεψει απο περιπτερο, μικρε μου Τζημερε)

    τεσπα, το εισητηριο γιατι δε με το εδωσες ρε μορταδελα? για δωρο το ειχα

  10. #25
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Kill the wise one!

Similar Threads

  1. Iron Maiden / Airbourne / Lord of the Lost, 16/07/22 @ Athens, OAKA
    By tsimpouklano in forum Live & Events Talk
    Replies: 10
    Last Post: 08-12-2021, 18:20
  2. iron maiden first lp
    By freak brother in forum Music Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2011, 21:50
  3. Maiden Heaven - A Tribute to Iron Maiden
    By necropethamenos in forum Albums
    Replies: 20
    Last Post: 25-07-2008, 18:49
  4. Iron Maiden
    By Kingryche in forum Live & Events Talk
    Replies: 136
    Last Post: 11-03-2007, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •