Το όλο θέμα έχει περισσότερο να κάνει με την προσωπική διάθεση του καθενός να αλλάξει "ιντερνετική" συμπεριφορά (το διαχωρίζω γιατί πραγματικά, ακόμα και τρομερούς παπάρες εδώ μέσα, από κοντά τους έχω κατασυμπαθήσει και θέλω να πιστεύω πως ισχύει αντιστοίχως κι αντίστροφα αυτό) παρά με τους κανόνες και το αυστηρότερο moderating. Γιατί αν ο πυρήνας αυτού του πράγματος γιολάρει και οι 20 νοματαίοι που σωστά αναφέρεις συμπεριφέρονται σαν κόπανοι, ένα καινούργιο μέλος είτε θα υιοθετήσει αυτή τη συμπεριφορά (περίπου όπως το είπε κι ο Good Son) ή δεν θα ασχοληθεί καν, μιας και οι εποχές όντως έχουν αλλάξει.

Για μένα, καλό είναι να μπαίνουν πλαίσια, αλλά ένα πράγμα που φοβάμαι και το συναντώ όλο και περισσότερο σε ιντερνετικές ομάδες, είναι να μην καταντήσει αυτή η κατάσταση ένα ακόμη echo chamber. Χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου έρχεται στο νου απ' τα τελευταία, ήταν το πέσιμο που έφαγε ο atropos/λασπόνερα. Ο οποίος ναι, εξέφρασε πολύ νοικοκυραίικες απόψεις, αλλά κατά τα άλλα, δεν ήταν προβληματικό μέλος του φόρουμ. Στην τελική, ο σκοπός είναι η ανταλλαγή απόψεων, όχι ο εν χορώ αποτροπιασμός όποιου δεν αισθάνεται ή δεν εκφράζει το ίδιο με την "πλειοψηφία". Γιατί το δεύτερο είναι άκρως προβληματικό και τζάμπα μαγκιά, καθώς οι κοινωνικές αλλαγές δεν θα έρθουν βρίζοντας τον οποιονδήποτε Λασπόνερα στο οποιοδήποτε ER.