View Poll Results: Συμφωνείτε με τη γενική κατεύθυνση αυτής της πρότασης;

Voters
29. You may not vote on this poll
  • Ναι (τυχόν διαφοροποιήσεις, σκέψεις, προτάσεις σε reply)

    25 86.21%
  • Όχι (διαφορετική πρόταση για το μέλλον του site σε reply)

    4 13.79%
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 85

Thread: Μια πρόταση για το er από εδώ και πέρα: A NEW ERa

  1. #16
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Αν καταλαβα καλά από το ελάχιστο που είδα το fediverse, κατάλαβα ότι είναι ένα σύνολο από πολλές πλατφόρμες.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πως θα υπάρχει εκεί το ER, με ποιά (ποιές) μορφές θα είναι, πως θα μπορεί να δεί κάποιος κάτι που έχει ποσταριστεί στο ER, πως θα μπορέσει να μπεί κάποιος και να γραφτεί. Πολλά από αυτά που είπατε είναι ωραία και καλά, αλλά επειδή δεν έχω καμία εξοικείωση με το μέσο, δεν μπορώ να καταλάβω ποιά θα είναι η τελική μορφή. Γιατί εκεί μέσα υπάρχουν ένα σωρό πλατφόρμες. Πως θα ξέρει που θα "γραφτεί" κάποιος? Είναι στην λογική του #tag και όπου ποσταριστεί, σε όποια πλατφορμα, γίνεται ορατό και στις άλλες? Σόρυ έχω χαωθεί.
    Για μένα προέχει πρώτα να καταλάβω πως θα είναι και μετά να σχολιάσω επί της "λειτουργίας".
    Kill the wise one!

  2. #17
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τσουλήσει η νέα μορφή του er σε μπουμεροφασαίικες πλατφόρμες όπως αυτή του fediverse. Πέρα από τα νηπιακά γραφικά επιπέδου 2005, είναι μία πλατφόρμα που ελάχιστοι από εδώ την γνωρίζουν και σχεδόν κανένας, φαντάζομαι, δεν την έχει χρησιμοποιήσει. Το discord θεωρώ ότι είναι μονόδρομος δεδομένου ότι τα τελευταία 2 χρόνια που χρησιμοποιείται συστηματικά, έχουν υπάρξει αναγεννήσεις σε φόρα που μεταφέρθηκαν εκεί. Έτσι και αλλιώς οι πιθανότητες για αναγέννηση του er είναι λίγες, αλλά εφόσον υπάρχει αυτή η όρεξη και το μεράκι από την πλευρά των admins να το τρέξουνε (και μπράβο για αυτό, όπως και για το ότι θα κρατηθεί το υλικό του φόρουμ που είναι το πιο σημαντικό), καλό είναι να μην καταδικαστεί εξ'αρχής η προσπάθεια σε μία πλατφόρμα που μετά από 2 εβδομάδες θα έχει ερημώσει.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  3. #18

    Default

    Χωρίς να θέλω να μιλάω εξ ονόματος όλων των admins (ο ghoul χτες πχ έδωσε μια πολύ αναλυτική και βοηθητική απάντηση, το αρχικό ποστ το είχαμε δει όλοι μαζί, τώρα νομίζω μιλάμε περισσότερο ατομικά, αν και έχουμε ήδη ζυμωθεί μεταξύ μας τις τελευταίες εβδομάδες), η γνώμη μου σε κάποιους προβληματισμούς που τέθηκαν είναι ότι καταρχάς κοιτάμε για την πιο σύγχρονη, λειτουργική και εμφανίσιμη λύση, πιο σύγχρονη από το vbulletin που χρησιμοποιούμε σήμερα και σίγουρα δεν θα μας ικανοποιούσε κι εμάς κάτι με "γραφικά του 2005". Όσο για το discord, όσο καλή πολιτική κι αν έχει, παραμένει ιδιωτική εταιρεία, το er εδώ και 19 χρόνια λειτουργεί στον δικό του σέρβερ, και θέλουμε να υπερασπιστούμε αυτή την ανεξαρτησία μας εφόσον μπορούμε. Η εγγραφή θα γίνεται στο er, λίγο πολύ όπως γινόταν και στο φόρουμ. Απλά θα έχουμε δυνατότητα επικοινωνίας και με χρήστες από άλλα δίκτυα του fediverse. Γενικά το σκεπτικό δεν είναι απλά ένα πιο σύγχρονο φόρουμ, μιλάμε για επανεκκίνηση σε μία πλατφόρμα που η λειτουργία δεν θα είναι ακριβώς ίδια, αλλά οι συζητήσεις που γίνονται εδώ, θα μπορούν να γίνονται κι εκεί, και αυτό είναι που μετράει - αλλά θα έχει και μεγαλύτερη χρηστικότητα και εξατομίκευση. Για να είμαι ειλικρινής, ακριβώς ακριβώς το πώς θα είναι η λειτουργία του νέου er δεν το ξέρουμε ούτε εμείς, δεν έχουμε τελειώσει τις δοκιμές, δεν έχουμε στήσει ακόμα το software στον server μας για να "παίξουμε" με το admin panel και να δούμε πώς ακριβώς μπορούμε να το διαμορφώσουμε και πώς όχι, οπότε κάντε υπομονή γιατί ούτε εμείς έχουμε πλήρη εικόνα! Απλά δεν θέλαμε να το έχουμε όλο έτοιμο και να σας το παρουσιάσουμε ως τετελεσμένο, θέλαμε παράλληλα να τρέχει και αυτή η κουβέντα που μπορεί να μας δώσει γενικά κι άλλες ιδέες ή οπτικές που δεν είχαμε σκεφτεί, και στο τεχνικό κομμάτι απλά δείξτε αν θέλετε σε αυτή τη φάση λίγη εμπιστοσύνη ότι θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε, άλλωστε κι εμείς θα το χρησιμοποιούμε το site, θα προσπαθήσουμε να είναι όσο πιο απλό και χρηστικό γίνεται. Εφόσον ανέβει σε μια πρώτη μορφή τουλάχιστον, μετά θα πάρουμε και από τους υπόλοιπους feedback και ό,τι μπορούμε θα το προσαρμόσουμε, αν υπάρχουν καλύτερες ιδέες. Σε πρώτη φάση θέλουμε περισσότερο να δούμε αν γενικά σας ακούγεται ενδιαφέρον κάτι τέτοιο, και η κουβέντα να κινηθεί περισσότερο στο πλαίσιο συμπεριφοράς εντός του νέου er. Για τα τεχνικά κομμάτια και λεπτομέρειες κάντε υπομονή γιατί κι εμείς ακόμα τα ψάχνουμε.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #19
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Aυτό που με προβληματίζει με το fediverse, είναι το γεγονός, ότι έχω συνηθίσει όταν μπαίνω στοχευμένα σε ένα σαιτ, να βλέπω αυτό που θέλω και να μην χρειαζεται να πατήσω 38 κλικ για να παω εκεί που θέλω ή να πρέπει να ψαχνω σε 10 μεριές για να δω αν υπάρχει κάτι που με ενδιαφέρει.
    Kill the wise one!

  5. #20

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Aυτό που με προβληματίζει με το fediverse, είναι το γεγονός, ότι έχω συνηθίσει όταν μπαίνω στοχευμένα σε ένα σαιτ, να βλέπω αυτό που θέλω και να μην χρειαζεται να πατήσω 38 κλικ για να παω εκεί που θέλω ή να πρέπει να ψαχνω σε 10 μεριές για να δω αν υπάρχει κάτι που με ενδιαφέρει.
    Ναι, το καταλαβαίνω, θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε, κι εμείς θέλουμε να είναι όσο γίνεται πιο χρηστικό. Όλοι οι προβληματισμοί βοηθάνε, πάντως το συγκεκριμένο το έχουμε ήδη στο νου μας, μην ανησυχείς. Και αν δούμε μετά στην πράξη ότι κάτι μπορεί να βελτιωθεί (και είναι τεχνικά εφικτό), εννοείται ότι θα είμαστε ανοιχτοί σε πιο συγκεκριμένες προτάσεις. Ο στόχος είναι να είναι πάνω κάτω τόσο εύχρηστο όσο και τα γνωστά social media.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #21
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    δεν ξέρω κατά πόσο έχω λόγο μιας και α. έχω να ποστάρω 3+ χρόνια (η μεταφορά στα σόσιαλ είναι γεγονός) & β δεν ξέρω τι είναι το φεντιβερς (υποθέτω κάτι που αγοράζεις μεφεδρόνη αν είσαι Βερολίνο) αλλά θεωρώ ότι τέλος πάντων η βασική ιδέα θα έπρεπε να είναι η μεταφορά σε κάποιο μέσο που να ευνοεί το ας πούμε φορουμικό interface με τις όποιες προσθήκες και που θα έχει γενικά κόσμο ώστε να μπορείς να αντλήσεις άτομα που ταιριάζουν. κατανοώ τις μπουμεροφοβίες αλλά δεν θα γίνει και τπτ αν μπει ένας 20χρονος που ποστάρει Τρανό και να πω την αλήθεια σε άλλο φόρουμ έχω δει να γίνεται πράγματι αναβίωση με τέτοια μεταφορά. Δηλαδή: discord.
    ^ δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει η μεταφορά σε κάποιο obscure platform.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Aυτό που με προβληματίζει με το fediverse, είναι το γεγονός, ότι έχω συνηθίσει όταν μπαίνω στοχευμένα σε ένα σαιτ, να βλέπω αυτό που θέλω και να μην χρειαζεται να πατήσω 38 κλικ για να παω εκεί που θέλω ή να πρέπει να ψαχνω σε 10 μεριές για να δω αν υπάρχει κάτι που με ενδιαφέρει.
    Προσωπικά είναι αυτό που με προβληματίζει περισσότερο, ότι δηλαδή μπορεί να χάνεται μεγάλο μέρος των νέων posts αν π.χ. δεν μπεις την ώρα ή λίγο μετά που γίνονται ή να μην μπορείς να τα βρεις μετά από καιρό.
    Βέβαια, όπως είπε και ο Dragonlord, το μέσο δεν έχει δοκιμαστεί πέρα από tests σε ήδη υπάρχοντα (με τις δικές του παραμετροποιήσεις το καθένα), θέλω να πιστεύω πως με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα μπορεί να βγει μία καλή άκρη για το πώς θα μπορέσουμε να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα. Το βασικό, πιστεύω, για την ώρα είναι η διάθεση να πάμε προς τα κάπου αλλού - όχι μόνο σε άλλο διαδικτυακό τόπο, αλλά βασικότερα να εξελιχθούμε με διάθεση διατήρησης και βελτίωσης.

    Σχετικά με το Discord (το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αν το είχα κάνει ίσως να μην έλεγα τα παρακάτω):
    Το να παραμείνει το ER ανεξάρτητο είναι κατ' εμέ ένα στοιχείο που πρέπει να διαφυλαχτεί. Ίσως υπάρχουν πιο λειτουργικοί και εύκολοι τρόποι για να αλληλεπιδράς με άλλους, πληρώνοντας το "τίμημα" της διαφήμισης ή/και του μέχρι ενός βαθμού ελέγχου, αλλά το γεγονός ότι θα επιλέξουμε να μην μπούμε σε αυτή τη διαδικασία θα μπορούσε κάπως ίσως να είναι και η πρόταση μας εν έτει 2022 για τις online κοινότητες. Που σίγουρα ούτε στάσιμες τις θέλουμε ούτε κλειστές (όπως π.χ. συμβαίνει εδώ τα τελευταία χρόνια), αλλά μεγάλες και συμπεριληπτικές (τώρα το πώς θα το μάθει ο κόσμος το ER, αυτό είναι στο χέρι μας τόσο συλλογικά - υπάρχουν κάποιες σκέψεις ήδη, όπως γράφτηκε και στο αρχικό post και σίγουρα μπορούν να γίνουν πολλές περισσότερες απ' τη στιγμή που διεξάγεται αυτή η κουβέντα αλλά και όσες ακολουθήσουν είτε εδώ είτε στη νέα προσπάθεια - όσο και ατομικά «ξέρω ένα forum*, πολύ γαμάτη φάση»).
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  8. #23

    Default

    Επειδή συνειδητοποιώ ότι η αρχική διατύπωση "η λύση που προτείνουμε είναι το fediverse" ίσως να δημιούργησε παρανοήσεις σε όσους-ες-@ (παρεμπιπτόντως, επειδή σχολιάστηκε κι αυτό, αυτό δεν γίνεται για να δημιουργεί επιπλέον διαχωρισμούς, αντίθετα, θέλουμε το νέο er να είναι συμπεριληπτικό ώστε ακριβώς να μην καταλήξει μια μικρή ομάδα που θα αυτοθαυμάζεται) δεν έχουν εξοικείωση με το fediverse, δεν εννοούμε ότι το er θα διαχυθεί σε κάτι μεγαλύτερο, θα διατηρεί την αυτονομία του, απλά θα είναι συνδεδεμένο (αν το επιλέξουμε, αν δούμε ότι χρειάζεται μπορούμε και να αποκοπούμε εντελώς από το υπόλοιπο fediverse) και με άλλα κοινωνικά δίκτυα και θα δίνεται η δυνατότητα αλληλεπίδρασης. Αλλά κατά βάση δεν θα αλλάξει τόσο πολύ ως προς την αυτονομία του, θα εξακολουθούμε να είμαστε μια διακριτή online κοινότητα. Πρακτικά σκεφτείτε το λίγο σαν να έχουμε το δικό μας twitter/facebook, που θα είναι αν θέλουμε κομμάτι και ενός ευρύτερου δικτύου τέτοιων αποκεντρωμένων κοινοτήτων, αλλά που κατά βάση μεταξύ μας θα αλληλεπιδρούμε οι χρήστες του er. Οι συζητήσεις που γίνονται στο φόρουμ θα μπορούν να γίνονται και στο νέο περιβάλλον, απλά ο καθένας θα έχει τη δυνατότητα και να αλληλεπιδρά μόνο με όσους επιλέγει, όπως σε ένα κοινωνικό δίκτυο, αλλά θα συνεχίσουν να υπάρχουν και δημόσιες συζητήσεις (που περισσότερο για αυτές συζητάμε το πλαίσιο στο οποίο θα γίνονται). Και επειδή θα είναι κάτι διαφορετικό, η φιλοδοξία δεν είναι απλά μια "αναβίωση" της παλιάς κοινότητας, αλλά να ενδιαφερθεί και νέος κόσμος. Αυτός είναι ένας λόγος που δεν προσπαθούμε να κάνουμε τόσο μία συνέχεια του er σε παρόμοιο φορμάτ, αλλά να κάνουμε μια τομή και νέα αρχή σε όλα τα επίπεδα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #24
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Το fediverse ομως είναι μια συλλογή απο πλατφόρμες. Εκεί προς ποιές έχετε τάση να κοιτάτε? Για να εχουμε ένα παράδειγμα του τι θα μπορούσε να είναι υποθετικά. Το ότι θα μπορεί να γίνει και διασύνδεση με άλλες πλατφόρμες του fediverse, οκ καλό, το θέμα είναι που θα είναι η βάση. Το που θα βρεθεί μετά και ποιό κομμάτι θα είναι ενεργό κλπ, θα το δείξει η χρήση, αλλά υπάρχει παράδειγμα που έχετε στο μυαλό σας?
    Kill the wise one!

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Το fediverse ομως είναι μια συλλογή απο πλατφόρμες. Εκεί προς ποιές έχετε τάση να κοιτάτε? Για να εχουμε ένα παράδειγμα του τι θα μπορούσε να είναι υποθετικά. Το ότι θα μπορεί να γίνει και διασύνδεση με άλλες πλατφόρμες του fediverse, οκ καλό, το θέμα είναι που θα είναι η βάση. Το που θα βρεθεί μετά και ποιό κομμάτι θα είναι ενεργό κλπ, θα το δείξει η χρήση, αλλά υπάρχει παράδειγμα που έχετε στο μυαλό σας?
    Το έγραψε ήδη ο Ghoul, κοιτάμε κάποια παραλλαγή του pleroma. Αλλά επειδή πραγματικά έχουμε ακόμα testing, μπορεί και να καταλήξουμε κάπου αλλού, γι'αυτό δεν λέμε και κάτι πιο συγκεκριμένο. Δώστε μας περισσότερο χρόνο γι'αυτό και μόλις έχουμε κάτι που μπορούμε να μοιραστούμε, θα το κάνουμε.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #26
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Η Δανία δίνει 12 πόντους εν λευκώ στην συντονιστική ομάδα για να προχωρήσει προς τη νέα πορεία προς τον ουρανό.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #27

    Default

    kleiste to magazi epitelous

  13. #28
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    καταλαβαίνω να είναι κανείς δυσαρεστημένος, καταλαβαίνω ότι έχει υπάρξει κακοποιητικός λόγος εδώ μέσα, όποιος θέλει μπορεί να έρθει και να πει με απομάκρυνε αυτό και το άλλο (είτε γενικά είτε συγκεκριμένα)

    το κλείστε το να τελειώνουμε τι νόημα έχει μην ασχολείστε αν δε θέλετε γούστο καπέλο και καμποϊλίκι σας
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  14. #29
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    καταλαβαίνω να είναι κανείς δυσαρεστημένος, καταλαβαίνω ότι έχει υπάρξει κακοποιητικός λόγος εδώ μέσα, όποιος θέλει μπορεί να έρθει και να πει με απομάκρυνε αυτό και το άλλο (είτε γενικά είτε συγκεκριμένα)

    το κλείστε το να τελειώνουμε τι νόημα έχει μην ασχολείστε αν δε θέλετε γούστο καπέλο και καμποϊλίκι σας
    η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #30
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δεν καταλαβαίνω τι είδους εκδίκηση είναι αυτή
    από κάπου θα πρέπει να νιώθεις δικαίωση δλδ
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. Πέρα από το Blade Runner
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 57
    Last Post: 28-01-2021, 09:26
  2. Kάτι γίνεται εδω πέρα...
    By sashabastard in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2008, 09:41
  3. Πρόταση.
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2005, 14:36
  4. ΠΡΟΤΑΣΗ
    By Medusa in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2005, 11:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •