View Poll Results: Συμφωνείτε με τη γενική κατεύθυνση αυτής της πρότασης;

Voters
29. You may not vote on this poll
  • Ναι (τυχόν διαφοροποιήσεις, σκέψεις, προτάσεις σε reply)

    25 86.21%
  • Όχι (διαφορετική πρόταση για το μέλλον του site σε reply)

    4 13.79%
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 85

Thread: Μια πρόταση για το er από εδώ και πέρα: A NEW ERa

  1. #31
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Η εκδίκηση του εφιάλτη. Πιο ελληνικη δεν γινεται
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #32
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Σε προβληματίζει κάτι και δεν μπορείς να κοιμηθείς τα βράδια, φίλε μου;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #33
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    Μου λείψατε.

  4. #34
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by ang69 View Post
    Μου λείψατε.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  5. #35
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    Quote Originally Posted by ang69 View Post
    Μου λείψατε.

  6. #36
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Rock or Nothing

  7. #37
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Συγνώμη κύριε, ποιος ειστε;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #38
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Quote Originally Posted by ang69 View Post
    Μου λείψατε.



    ENA ANG!
    Last edited by MoRmEnGiL; 09-06-2022 at 01:41.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  9. #39
    και με γεύση μέντας croissant429's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    σε περιπτερα και επιλεγμενα βιβλιοπωλεια....
    Posts
    579

    Default

    Δεν καταλαβαίνω τπτ. Νιώθω μπάρμπας, ηλίθιος, και τα δύο μαζί...
    don't break the fucking circle

  10. #40

    Default

    mestamellia
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #41
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Αν δεν κάνω λάθος, ιστορικά το ER προέκυψε ως "καταφύγιο" χρηστών που σε άλλα μουσικά φόρουμ έπαιρναν πούλο λόγω του τρόπου έκφρασής τους (μαύρο χιούμορ/μπινελίκια), καθώς και του μουσικού τους γούστου. Ακόμα κι αν δεν ισχύει αυτό όμως, θαρρώ ότι ισχύει το παρακάτω.

    Το ER στην ταυτότητά του υπήρξε ένας χώρος όπου το μπινελίκι πάει σύννεφο, ενώ επιβιώνουν όσοι δεν παρεξηγούνται και έχουν την ικανότητα να μην παίρνουν στα σοβαρά όσα πολλές φορές λέγονται. Ένας χώρος όπου το να εκφράζεσαι ακραία σε κάποιον δεν έχει κυριολεκτική χροιά, αλλά είναι μέρος του "σπασίματος του πάγου" και της γνωριμίας. Με αυτό ως δεδομένο, δεν θεωρώ ότι θα λειτουργήσει η στροφή στην επικοινωνιακή πολιτική που συζητιέται. Θεωρώ πως αν αφαιρεθεί ένα τόσο ριζικό χαρακτηριστικό του forum, τότε αυτό θα πάψει να έχει νόημα. Εν έτει 2022 υπάρχουν ένα σωρό χώροι επικοινωνίας και δεν βρίσκω λόγο για κάποιον να επιλέξει το νέο ER, ώστε να έλθουν νέοι χρήστες και να δοθεί ανάσα και νέα πνοή. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος. Το ER πάντα υπήρξε πόλος έλξης αρκετά μερακλήδων μουσικόφιλων. Το γεγονός αυτό έκανε το forum δυνατή πηγή γνώσης μουσικών ακουσμάτων. Μπορεί λοιπόν, το συγκεκριμένο έτερο δυνατό του χαρακτηριστικό να λειτουργήσει ως κράχτης. Από την άλλη, μπορεί να συμβεί κάτι τελείως απρόβλεπτο και να δημιουργηθεί κάτι νέο.

    Προσωπικά, είμαι αντίθετος στους νέους κανόνες που αναφέρονται. Θεωρώ ότι ένα moderating το οποίο στηρίζεται στην μη προσβολή του άλλου είναι μη λειτουργικό. Εάν όμως κάτι τέτοιο αποφασισθεί, θα συμμορφωθω. Τρέφω ιδιαίτερα νοσταλγική σχέση με το forum και δεν νομίζω να το εγκαταλείψω. Εκτός εάν όλα αυτά τα gateway linking και ΚΧ σε τριγωνικό ραντάρ που λέτε με τις νέες πλατφόρμες μου φανούν δύσκολα στον χειρισμό, καθώς ασχολούμαι με τις ταβανόπροκες. Επιπροσθέτως, όσο αντίθετος και να είμαι με τον νέο τρόπο λειτουργίας που προτείνεται, θεωρώ πολύ σημαντικότερη την συλλογική δουλειά και το μεράκι που έχει πέσει τις τελευταίες μέρες. Πιστεύω πως η προσπάθεια αυτή που κύριο καύσιμό της είναι η αγάπη για το forum είναι ικανή να με κάνει να προσέχω τον τρόπο εκφρασής μου.

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Αν δεν κάνω λάθος, ιστορικά το ER προέκυψε ως "καταφύγιο" χρηστών που σε άλλα μουσικά φόρουμ έπαιρναν πούλο λόγω του τρόπου έκφρασής τους (μαύρο χιούμορ/μπινελίκια), καθώς και του μουσικού τους γούστου. Ακόμα κι αν δεν ισχύει αυτό όμως, θαρρώ ότι ισχύει το παρακάτω.
    Δεν ξέρω πόση σημασία έχει, πάντως για την ακρίβεια όντως το er δημιουργήθηκε μετά από κάποιο metal forum (δεν θυμάμαι καν το όνομα πια, metalbb ίσως) στο οποίο υπήρχε αυστηρότερο moderating, αλλά η ιδέα για τη δημιουργία του υπήρχε νωρίτερα, το συζητούσαμε καιρό με τον Dead δηλαδή, και τότε έκατσε και το έστησε. Ταίριαξε και σαν timing δηλαδή αλλά δεν νομίζω ότι ο τρόπος λειτουργίας του er καθορίστηκε από αυτό, έτσι έβλεπα το moderating τότε ούτως ή άλλως (νωρίτερα είχα φτιάξει κι ένα κανάλι στο irc (grnet), το #metallized, στο οποίο επίσης υπήρχε πολύ χαλαρό moderating). Πλέον δεν το βλέπω με τον ίδιο τρόπο, δεν θέλω να επαναλάβω όσα υπάρχουν στο πρώτο ποστ, αλλά πχ το παραπάνω ποστ του metamelia1 πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να υπάρχει ή πώς εμπλουτίζει το ψηφιακό μας περιβάλλον. Ναι, οκ, στο ίντερνετ μπορούμε να βρίζουμε και να παρενοχλούμε ανώνυμα και από απόσταση κόσμο, φοβερό - αλλά μήπως κάποια στιγμή να πάμε παρακάτω και απλά να φερόμαστε σαν άνθρωποι μεταξύ μας; Το er, αν το αποφασίσουμε συλλογικά (και κάτι τέτοιο νομίζω πως δείχνει και η κουβέντα και το πολλ) μπορεί να γίνει ένας χώρος ουσιαστικής επικοινωνίας και όχι μία ακόμα ψηφιακή αρένα. Προσωπικά το να παρέχουμε μια πλατφόρμα επικοινωνίας για να μπαίνει κάποιος και να γράφει σε άλλο χρήστη "de gamiesai" δεν μου λέει κάτι πια, το αντίθετο, χρειαζόμαστε χώρους όπου δεν θα είναι ανεκτό να είμαστε μαλάκες - μπας και καταφέρουμε να μην είμαστε μαλάκες και γενικότερα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #43
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Περι του φάμιλι φρέντλι και του ΕΡ.

    Αυτό το σκεφτόμουν καιρό τώρα. Το μπινελίκι λυπάμαι που το λέω αλλά είναι των παιδιών, όχι των γερόντων σαν εμάς. Δε νομίζω οτι το να λέμε ας το διάτανο προστατεύει τα παιδιά, λόγο πλατείας ομπρός από το σπίτι μου είμαι σε καθημερινή επαφή με τη γλώσσα που χρησιμοποιούν τα πιτσιρίκια, και πραγματικά η χυδαιολογία είναι τόσο έντονη που με ενοχλεί. Οπότε δεν είναι τόσο το πρόβλημα η γλώσσα όσο οι συμπεριφορές, στο φαμιλι φρέντλι κομμάτι. Τελοσπάντων αν δε μπορούμε να είμαστε πρότυπα ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΧΙ 24/7 προς μίμηση, τότε τι σκατά κάνουμε με τη ζωή μας γενικά.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  14. #44

    Default

    Γενικά ρε παιδί μου, να τσιγκλιζόμαστε χωρίς να αναφέρουμε μάνες/πατέρες/παιδιά είναι, νομίζω, εφικτό.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #45
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Μου φαίνεται έχει παρεξηγηθεί το family friendly που έχει ειπωθεί πιο νωρίς.
    Ή τουλαχιστον να πως το αντιλαμβάνομαι εγώ:
    Στην κοινότητα που θα δημιουργηθεί να μην υπάρχουν συμπεριφορές που θα φοβάται ο άλλος να μιλήσει. Και δεν μιλάμε μόνο για λεκτικό bullying, αλλά για το γεγονός να αισθάνεσαι ασφάλεια ότι άτομα της πλατφόρμας δεν θα εμφανιστούν ξαφνικά στην πραγματική ζωή σου, χωρίς να το θέλεις. Και παναγίες θα πέσουν (φαντάζομαι) και οτιδήποτε, αλλά σε ένα ανεκτό πλαίσιο. Η αλήθεια είναι, ότι για μια περίοδο "φοβόσουν" τι θα ακούσεις εδώ μέσα και τι θα την βάραγε σε κάποια άτομα να κάνουν. Τώρα γιατί δεν το λέμε ευθέως, αλλά το λέμε family friendly, δεν ξέρω. Είναι συγκεκριμένο το ιστορικό που υπάρχει σε αυτό το φόρουμ, είναι συγκεκριμένες οι παθογένειες.
    Δεν είναι μόνο να συμφωνήσουμε οι 20 νοματαίοι που έχουμε μείνει εδώ μέσα ότι δεν έχει νόημα τέτοια συμπεριφορά, είναι και το ποιοί θα μπούν (αν θα μπουν) και πως θα αντιμετωπιστούν αντίστοιχες συμπεριφορές - οι οποίες δεν θα πρέπει να είναι ανεκτές.

    Τέσπα. Δεν ξέρω πως θα βοηθήσει η ανανέωση της πλατφόρμας σε αυτό το γεγονός. Το θέμα είναι τι θέλουμε. Θέλουμε να ξαναμπεί ο καρχαρτ και ο χεμλ? Η θέλουμε να μπουν καινούργιοι άνθρωποι? Οι παλιοί πως θα βρουν την νέα πλατφόρμα, οι νέοι πως θα βρουν κάτι ενδιαφέρον? Και εν τέλει πως εμείς οι 20 νοματαίοι, όταν θα μπουν άλλοι 20, θα διασφαλίσουμε ότι δεν θα ξαναγίνεται ξεβράκωμα?
    Kill the wise one!

Similar Threads

  1. Πέρα από το Blade Runner
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 57
    Last Post: 28-01-2021, 09:26
  2. Kάτι γίνεται εδω πέρα...
    By sashabastard in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2008, 09:41
  3. Πρόταση.
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2005, 14:36
  4. ΠΡΟΤΑΣΗ
    By Medusa in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2005, 11:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •