Results 1 to 8 of 8

Thread: The Northman (2022)

  1. #1
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default The Northman (2022)

    https://www.imdb.com/title/tt11138512

    Πιο "εμπορική" σε σχέση με τις δύο προηγούμενες του Eggers όπως φάνηκε και από το αρκετά υψηλότερο μπάτζετ άλλωστε. Όσοι fans του είδους σπεύστε να δείτε. Η ταινία έχει ατμόσφαιρα, έχει γαμάτα τοπία, έχει ξύλο, έχει ρεαλισμό, έχει φαντασία. Πολλές αναφορές στα σκανδιναβικά σάγκας, στο "κόναν ο βάρβαρος" και φυσικά στον σέξπιρ. Θα μπορούσε να γίνει μεγάλη ταινία και να γράψει ιστορία, αλλά τουλάχιστο εμένα προσωπικά, αυτό το σεξπιρικό στυλ με χαλάει. Όποτε είχε διάλογο οι ηθοποιοί έμοιαζαν να προσπαθούν να προσομοιάσουν παράσταση στο θέατρο. Ευτυχώς οι διάλογοι δεν ήταν ιδιαίτερα πολλοί.

    Ήθελα να σταθώ μόνο στις διάφορες ΜΑΛΑΚΙΑΡΕΣ που ακούστηκαν από τη στιγμή που βγήκε στις αίθουσες, τάχα ότι ζέχνει τοξική αρρενωπότητα και είναι ταινία για αρσενικά "παλαιάς κοπής" και άλλα τέτοια γραφικά. 1ον - και βάλτε το καλά στο μυαλό σας, όσοι συμμερίζεστε τέτοιες απόψεις - είναι μια ιστορία εκδίκησης και αναφέρεται σε ένα γαμημένο ΒΙΚΙΝΓΚ - BERZERKER. Δε νομίζω ότι χωρούσε πουθενά στην ιστορία να τον βάλει να κλαίει ή να έρχεται σε επαφή με τη συναισθηματική του πλευρά ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΙΝΙΑ ΕΞ' ΑΡΧΗΣ.

    2ον, αυτή η κριτική σε δημιουργίες καλλιτεχνών έχει αρχίσει να γίνεται ιδιαίτερα επικίνδυνη και αποκτά μορφή λογοκρισίας. Το μόνο εύκολο είναι να βάλουμε κανόνες και όρια. Το έχουν κάνει οι χούντες όλου του κόσμου με εξαιρετική επιτυχία. Το δύσκολο είναι να αποκτήσουμε παιδεία ώστε να αποκομίζουμε το ορθό μήνυμα κάθε περίπτωσης.
    Rock or Nothing

  2. #2
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    https://en.wikipedia.org/wiki/Amleth

    Βασισμένο σε αυτο δω.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  3. #3
    Senior Member Jangling Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    283

    Default

    Πολύ καλή ταινία. Βγήκα από το σινεμά ενθουσιασμένος. Ξύπνησα την επόμενη που είχε καθίσει ολίγο μέσα μου και ο ενθουσιασμός δεν έφυγε. Σφαγή, επικούρα, και παγανιστική ψυχεδέλεια. Ισχύει ότι είχε τις προδιαγραφές για να είναι ακόμα καλύτερο αλλά μάλλον ο συμβιβασμός ανάμεσα σε σκηνοθέτη και στουντιο έδωσε αυτό το αποτέλεσμα το οποίο είναι φουλ ικανοποιητικό για μένα. Το σεξπιρηκό στυλ δεν με χάλασε καθόλου. Όσον αφορά ηθοποιούς Κλάες Μπάνγκ νομίζω πάλι ξεχωρισε, Σκάρσγκάρντ και Τέιλορ Τζόι ωραίοι και οι υπολοιποι/ες στο ύψος τους.

  4. #4
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Μετριότατο και ανάξιο του σκηνοθέτη του οποίου τα 2 προηγούμενα ηταν κλάσεις ανωτερα. Αστειο σε στιγμες, φλυαρο κ βαρετο σε άλλες, καλη σκηνοθεσία (είμαι μεγαλος φαν της επιλογής του Eggers να χρησιμοποιει μονο φυσικό φωτισμό και οτι θα μπορούσε να υπάρχει στην εποχή που εξελισσεται η εκάστοτε ταινία,αν και εδώ δε νομίζω οτι το τηρεί 100%)
    Η Ισλανδία είναι όπως πάντα υπέροχη, αλλά πολύ περιορισμένα τα πανοραμικά πλάνα δυστυχώς.

    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί έκανε ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΜΠΟΥΡΑ Ο ΣΚΑΡΣΓΚΑΡΝΤ? Τον έβλεπα και κρατιόμουν να μη γελάω. Κυριολεκτικά ο λαιμός του ήταν 90° με το σώμα του, wtf.

    EDIT: Ναι να σημειώσω οτι δεν ξέρω που τα είδαν τα σεξπηρικά στοιχεία, ούτε για πλάκα. Και το λέω αυτό ως φάν του Σεξπηρου.
    Last edited by MoRmEnGiL; 18-05-2022 at 01:55.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  5. #5
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Την είδα σε 3 δόσεις με την τελευταία, και μικρότερη, να παίρνει συνέχεια αναβολή. Ψιλοβαρέθηκα, κουράστηκα, εκνευρίστηκα, γέλασα. Καταλαβαίνω γιατί μπορεί να αρέσει αλλά όχι σε μένα. Πρώτη ταινία του σκηνοθέτη που βλέπω και δε νομίζω να ξανασχοληθώ μαζί του.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #6
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Ε έπιασες κ εσύ την χειρότερη με μεγάλη διαφορά...

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όποιος δεν ένιωσε με αυτή τη σκηνή τι να πω, μάλλον είναι για άλλη φάση ταινίες...


    ή εδώ. τι να λέμε τώρα


    ήμουν έτοιμος να τη βγάλω να την παίξω
    Rock or Nothing

  8. #8
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Γούστα, εγώ την βρήκα αστεία την όλη φάση πάντως...

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


Similar Threads

  1. Horns Up Festival 7 ~ 2,3/09/2022 @ Τρίκαλα
    By Raven Lord in forum Live & Events Talk
    Replies: 28
    Last Post: 20-09-2022, 20:17
  2. New Releases 2022
    By tsimpouklano in forum Albums
    Replies: 30
    Last Post: 19-05-2022, 22:51
  3. Replies: 1
    Last Post: 07-04-2022, 11:29
  4. one step from the edge - A New Era (2022)
    By The_Emperor in forum Self-Promotion
    Replies: 1
    Last Post: 26-01-2022, 11:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •