View Poll Results: Να κλείσει το φόρουμ;

Voters
37. You may not vote on this poll
  • Ναι

    10 27.03%
  • Όχι

    27 72.97%
Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 146

Thread: Τραβάμε πρίζα;

  1. #76
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Γενικά λίγο νοσταλγία, λίγο αυτοκριτική, καμία ουσία για την επίλυση του θέματος
    Rock or Nothing

  2. #77
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Γενικά λίγο νοσταλγία, λίγο αυτοκριτική, καμία ουσία για την επίλυση του θέματος
    εντάξει αλλά εγώ πρότεινα να γυρίσει σε συνδρομή. Οποιος πληρώνει γράφει.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #78

    Default

    Ωραία, λοιπόν εγώ έριξα μία πρόταση για επανεκκίνηση σε πλατφόρμα τύπου social media, γιατί η αλήθεια είναι ότι εξακολουθεί να με ενδιαφέρει το ζήτημα της επικοινωνίας στο ίντερνετ, το για τι σκοπούς χρησιμοποιούνται τα δεδομένα μας κλπ, αλλά αυτό θα προϋπέθετε να υπάρχει όρεξη από κάποιους να το δούμε πιο σοβαρά και συλλογικά. Σε μία τέτοια κατεύθυνση ίσως να με ενδιέφερε κι εμένα να ξανασχοληθώ. Αλλά εφόσον δεν υπήρξαν απαντήσεις που να δείχνουν ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο, εγώ ξαναλέω την πρότασή μου, αν έχει όρεξη ο ghoul (επειδή είπε ότι θα ήθελε κάποιο κίνητρο, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι παραπάνω από τη συναισθηματική αξία του να παραμείνει online το site, ας κλειδωθεί το φόρουμ, ας το μεταφέρει στον σέρβερ του και αν/όποτε έχει χρόνο και όρεξη ας δει μήπως μπορεί να επαναφέρει και το mag, ελπίζω να υπάρχουν ακόμα τα αρχεία στον σέρβερ και να μη χάθηκαν σε κάποια αλλαγή σέρβερ. Το κόστος του domain δεν είναι τόσο μεγάλο. Και κρατάμε το φβ γκρουπ για όσους θα ήθελαν να συνεχίσουν να ποστάρουν. Αν κάποια στιγμή υπάρξει όρεξη για κάτι παραπάνω, εφόσον θα υπάρχει το domain, το ξαναβλέπουμε. Αυτή τη στιγμή πάντως νομίζω πως δεν προσφέρει και πολλά το σάιτ όπως είναι, εξ ου και η όλη κουβέντα, εύκολα καλύπτονται οι ίδιες ανάγκες από ένα φβ γκρουπ, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζονται τα έξοδα του σέρβερ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #79
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    To θέμα είναι σε αυτή τη περίπτωση πως δεν έχουμε όλοι φουμπού.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  5. #80
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    υπάρχουν ανοιχτές πλατφόρμες ανάλογες του fb, insta ή του twitter που διασυνδέονται μεταξύ τους

    fb -> pleroma
    twitter -> mastodon
    instagram -> pixelfed

    μιλάμε για την ίδια ακριβώς λειτουργικότητα που μπορείς να κάνεις και self host και να διασυνδεθείς με τις υπόλοιπες κοινότητες - ή και όχι

    όποιος έχει αντιρρήσεις τύπου δεν κάνω social media γιατί έχουν επιθετικούς εθιστικούς αλγόριθμους / διαφημίσεις / λογοκρισία / παρακολούθηση δεν κινδυνεύει για τίποτα από αυτά
    οπότε αν σκέφτεστε ότι δε θέτε fb αλλά τη λειτουργία του fb γίνεται κι αυτό
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #81
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Μπορούμε να κάνουμε κ ενα discord server εδώ που τα λέμε

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  7. #82

    Default

    Ναι, εγώ αυτό λέω, ότι αν έχει ένα νόημα να μείνει ενεργό το er, θα έλεγα να συνεχίσει να υπάρχει αυτόνομα με ένα νέο ξεκίνημα σε μία πλατφόρμα τύπου facebook (όχι στο ίδιο το facebook) ή discord (δεν τα έχω ψάξει, αλλά αν υπάρχει όρεξη για κάτι τέτοιο θα μπορούσαμε να δούμε ποια εναλλακτική είναι η καλύτερη πιο συγκεκριμένα - όσοι έχουν γνώμη επ'αυτού ας τοποθετηθούν). Και να υπάρχει μία συλλογική διαχείριση με τους υπάρχοντες admins (και όποιον-α άλλο-η θέλει, αρκεί να υπάρχει μια στοιχειώδης γνωριμία και εμπιστοσύνη, αναγκαστικά). Αυτό είναι ίσως κάτι που απαντά σε αναζητήσεις ενός κόσμου σήμερα, που είτε απέχει από τις κύριες πλατφόρμες είτε συμμετέχει αλλά θα ενδιαφερόταν για κάτι με άλλους όρους. Γιατί ως φόρουμ νομίζω ότι το er έκανε τον κύκλο του, δεν έχει να προσφέρει πολλά. Κάτι τέτοιο θα επέτρεπε μια φρέσκια αρχή και ίσως να μπορούσε να ξαναχτιστεί μια ονλάιν κοινότητα, με σημείο αναφοράς την αγάπη για τη μουσική αλλά όχι μόνο και όχι απαραίτητα. Και πάλι το φόρουμ και το mag θα μπορούσαν να παραμείνουν ονλάιν αλλά κλειδωμένα, στον σέρβερ του γκουλ, και προσβάσιμα από url τύπου forum.electricrequiem.com και magazine.electricrequiem.com (που τα είχαμε χρησιμοποιήσει και στο παρελθόν), και το κυρίως domain θα αφιερωθεί στη νέα πλατφόρμα, που θα είναι σε σέρβερ επί πληρωμή, όπως είναι το φόρουμ σήμερα. Αυτό δεν λύνει το ζήτημα των εξόδων, αλλά ίσως έτσι έχουμε ξανά όρεξη να συνεισφέρουμε, με την αίσθηση ότι χτίζουμε κάτι που ίσως να μας είναι περισσότερο χρήσιμο και ευχάριστο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #83
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    moderation και τέτοια στο fb έχουν ελάχιστο νόημα και είσαι πάντα υποκείμενος στους δικούς του κανόνες
    εξ' ου και ο λόγος που προτείνω κάποιο ανοιχτό εναλλακτικό
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #84

    Default

    Ωραία, λοιπόν έψαξα λίγο τις εναλλακτικές. Εμένα με ψήνει η φάση του pleroma πχ και η όλη λογική "όχι σε σεξισμό, ρατσισμό, ομοφοβία, τρανσφοβία". Το να κάνουμε επανεκκίνηση του er σε αυτή την πλατφόρμα και αυτή τη λογική εμένα μου φαίνεται κάτι που θα είχε νόημα. Τα social media είναι κομμάτι της ζωής μας, παίζονται χοντρά συμφέροντα στον έλεγχό τους (44 δις δεν έδωσε ο Μασκ για το τουίτερ; ) και θα είχε ενδιαφέρον μία προσπάθεια απεμπλοκής από τα μεγαθήρια. Στο er mag λέγαμε "take back the media", δεν απέχει και πολύ από αυτό το "take back the social media" (συγνώμη για το κριντζ).
    Εναλλακτικά, θα μπορούσαμε να κάνουμε discord server, προτιμότερο από το φβ είναι, συμφωνώ. Αλλά αυτό ουσιαστικά θα ανήκει σε μια ιδιωτική εταιρεία, όχι σε εμάς, και θα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με το περιεχόμενο. Είναι πάντως μία εύκολη και δωρεάν λύση. Εμένα η πρώτη λύση πάντως μού φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα, κι ας συνεχίσουν να υπάρχουν έξοδα, αν ψήνεστε κι άλλοι για κάτι τέτοιο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #85
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    θα περιμένω να τοποθετηθούν κι άλλοι ή καναδυο μέρες (whichever comes first) για να περιγράψω ακριβώς τις επιλογές που έχουμε με τη χρήση του pleroma. προτείνω να μαζευτούν οι εναλλακτικές και να γίνει κάποιου είδους ψηφοφορία.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #86

    Default

    Επίσης, και για να απαντήσω και στο βασικό ερώτημα του θρεντ, επειδή μια πλατφόρμα τύπου social media θα πρέπει να επιτρέπει και το ανέβασμα φωτογραφιών πχ, το οποίο μπορεί να αυξήσει τα έξοδα για σέρβερ, θα μπορούσε να υπάρχει ένα πιο περιορισμένο upload limit για όλους τους χρήστες, και αυτό να αυξάνεται με μία μικρή συνδρομή, πχ 2 ευρώ τον μήνα. Αυτό θα επέτρεπε να μοιραζόμαστε πιο εύκολα τα έξοδα και ενδεχομένως να αρκεί για να καλύπτονται. Στην απίθανη περίπτωση που οι συνδρομές είναι περισσότερες από τα πραγματικά έξοδα και έχουμε πλεόνασμα, θα μπορούσαμε να τα δίνουμε για κινηματικούς σκοπούς και δράσεις αλληλεγγύης.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #87
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Αν δίναμε όλοι, όσοι ασχολούμαστε ακόμα, 2 ευρώ το μήνα δε θα συζητούσαμε τώρα.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #88

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Αν δίναμε όλοι, όσοι ασχολούμαστε ακόμα, 2 ευρώ το μήνα δε θα συζητούσαμε τώρα.
    Απλά, αυτό που προτείνω είναι στην ουσία άλλο service/χρηστικότητα από αυτό που προσφέρει το er σήμερα, και υποψιάζομαι ότι μπορεί να ανταποκρίνεται στις ανάγκες περισσότερου κόσμου, και να δίνει και στους μέχρι σήμερα χρήστες μεγαλύτερο κίνητρο για συμμετοχή-συνεισφορά. Και θα υπάρχει ανταποδοτικότητα εφόσον θα έχεις μεγαλύτερο upload space έτσι, δεν θα είναι απλά δωρεά, θα παίρνεις και κάτι πίσω. Και η γνώση ότι το όποιο πλεόνασμα θα πηγαίνει για καλό σκοπό (αφού καλύψουμε πχ τα έξοδα για το επόμενο τρίμηνο) μπορεί να είναι ένα επιπλέον κίνητρο για να δώσει κανείς.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #89
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Αν τελικά γίνει αυτό που λέει ο χρήστης rat_poison, θα λέγαμε ότι ήρθε το... pleroma του χρόνου για το ER;

  15. #90
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτά user tiers. ή και επιθυμητά εν τέλει.
    για εμένα σίγουρα δεν είναι επιθυμητά.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •