View Poll Results: Να κλείσει το φόρουμ;

Voters
37. You may not vote on this poll
  • Ναι

    10 27.03%
  • Όχι

    27 72.97%
Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 146

Thread: Τραβάμε πρίζα;

  1. #46
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Όχι απλά δεν μετέχω πλέον στο φόρουμ, αλλά ούτε καν περνάω απ έξω.
    Δεν με χαλάει κάτι απλά ο χρόνος είναι ελάχιστος.
    ο stam and the witches είπε μια μεγάλη αλήθεια, ΑΛΛΆ (ξέρω everyting before but is bullshit) , όλη μεγαλώνοντας προσπαθούμε να βελτιωθούμε σαν άνθρωποι, να κατανοήσουμε κάποια πράγματα βαθύτερα και να ανακαλύψουμε ότι το "καθυστερημένε" δεν είναι απλά μια προσβολή.
    Αν κάτσω και διαβάσω όλα μου τα ποστς σίγουρα θα βρω ρατσιστικά, ομοφοβικά, σεξιστικά τέτοια, δεν αναζητώ κάποια εξιλέωση, απλά θεωρώ ότι με τα χρόνια έχω βελτιωθεί αρκετά σαν άνθρωπος, και εδώ έρχεται η μεγάλη μου ένσταση, με την καταστολή (αυστηρό moderation) δεν νομίζω θα είχε αλλάξει κάτι, πιο πιθανό να έβγαινε μια αντιπαλότητα που θα τα έκανε χειρότερα.
    Η απομόνωση από την κοινότητα από την άλλη μεριά θεωρώ ότι είναι είναι πιο κοντά στα δικά μου πιστεύω.
    Σε άλλα νέα , αυτό εδώ το φόρουμ είχε κάνει από το πουθένα (?) αυτό το πράγμα , αυτό που μου απέδειξε ότι δεν είναι απλά ένα μουσικό φόρουμ.
    Εδώ μέσα απέκτησα κολλητό , σε μια ηλικία που υποτίθεται δεν κάνεις άλλους φίλους, γνώρισα ένα σωρό από καταπληκτικούς μέχρι υπερ υπέροχους ανθρώπους, ανθρώπους που θα τρέξω να τους αγκαλιάσω αν τους δω από μακριά.
    Γερνάω, κοντεύω τα 50, έχω 2 παιδιά πλέον, έρχεται το τρίτο , οικονομικά δεν πετάω, αλλά μπορώ να αναλάβω για πάντα έναν μήνα ως έξοδο. Μια ψυχή εκεί ψηλά στον ουρανό ξέρω επίσης ότι δεν θα ήθελε να κλείσει.
    Επίσης ξέρω ότι τα φόρουμς (φόρα) έχουν πεθάνει, εδώ κοντεύουν να πεθάνουν τα social media, ζωή δεν θα ξαναπάρει αλλά αν έχει σημασία η γνώμη και μόνο ότι ξέρω ότι αν πατήσω www.electricrequiem.com στον browser θα υπάρχει κάτι είμαι καλύτερα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #47

    Default

    Ωραία, χαίρομαι που άνοιξε η κουβέντα, με βοηθάει κι εμένα να προχωρήσω τη σκέψη μου. Λοιπόν, αν τίθεται το ερώτημα, αν θα ξανάφτιαχνα το er αν θα το έκανα αλλιώς, όπως το rocking πχ, η απάντηση είναι πως όχι. Γενικά δεν βρίσκω νόημα στο υποθετικό αν έπρεπε κάτι να γίνει αλλιώς, ό,τι έγινε έγινε όπως έγινε για συγκεκριμένους λόγους, αν τότε σκεφτόμουν κάπως αλλιώς μπορεί και να μην το είχα κάνει καν. Και αν ρωτήσει κανείς αν σήμερα θα το έκανα αλλιώς, η απάντηση είναι ότι απλά δεν θα το έκανα. Αλλά δεν μετανιώνω για κάτι, το θέμα δεν είναι να αλλάξεις το παρελθόν, που δεν μπορείς και να ήθελες, αλλά τι μαθαίνεις από αυτό και πώς επιλέγεις να αλλάξεις σε σχέση με αυτό. Και όντως πέρα από τα όποια αρνητικά και μέσα μου το ισοζύγιο είναι μάλλον θετικό, μέσα από εδώ γνωρίστηκαν άνθρωποι, ανακαλύψαμε μουσικές που μπορεί να μας συντροφεύουν μέχρι και σήμερα, βγήκαν και μερικά καλά όπως είπε κι ο σαμπρέλας παραπάνω, κάναμε και τα φεστιβάλ μας, είδαμε και κάποια πράγματα αλλιώς. Αν πάντως έκανα σήμερα κάτι αντίστοιχο, δεν θα ήθελα να είναι αποστειρωμένο, δεν θα ήθελα να υπάρχει ντε και καλά μια feelgood ατμόσφαιρα, θα ήθελα να υπάρχει το δικαίωμα να είναι κανείς αγενής. Αλλά νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ανοχή σε σεξιστικό-ρατσιστικό-χονδροφοβικό κλπ λόγο. Αλλά είναι και άχαρος ο ρόλος του moderator. Και πάντα ενέχει τον κίνδυνο της κατάχρησης εξουσίας. Νομίζω πως ένας βασικός λόγος που δεν ήθελα moderating στο er, ήταν ότι δεν ήθελα τον ρόλο του κριτή, ένιωθα άβολα. Ήμουν σε φάση, ας πάρει ο καθένας την ευθύνη για ό,τι γράφει. Και ισχύει και ότι μια τέτοια θέση θρέφει και τις τάσεις κατάχρησης εξουσίας, ούτε εγώ το απέφυγα, το ban στον ubu roi πχ ήταν μαλακία.

    Κάτι άλλο που με έβαλε να σκεφτώ ήταν το αν είναι τα social media για τα forums ό,τι ήταν τα forums για το irc. Όντας τζάνκι του irc στα 90s-αρχές 00s, όντως έβλεπα την ανωτερότητα της μορφής του φόρουμ (δεν συγκρίνονται άμεσα, αλλά τουλάχιστον εγώ προτιμούσα να χρησιμοποιώ forum όπου μπορούν πχ να συμμετέχουν όλοι οι χρήστες σε μια κουβέντα και όχι μόνο όσοι είναι online τη συγκεκριμένη στιγμή) - και μάλλον και αρκετοί άλλοι. Ε, αντίστοιχα νομίζω ότι η μορφή του facebook είναι ανώτερη από αυτή του forum. Πάλι μη άμεσα συγκρίσιμα πράγματα, αλλά εκ του αποτελέσματος εν πολλοίς πάλι στην πράξη το ένα εγκαταλείφθηκε για το άλλο. Και μάλιστα το er αν περνούσε από το χέρι μου θα είχε δημιουργηθεί 1-2 χρόνια πριν, από τότε το λέγαμε με τον Dead, αλλά καθυστέρησε πολύ να κάτσει και να το στήσει.

    Τι μπορεί να σημαίνουν για το μέλλον του er τα παραπάνω; Η μορφή φόρουμ είναι λίγο-πολύ νεκρή, ξεπεράστηκε από κάτι καλύτερο (κι ας υπάρχουν ακόμα και πολύ ζωντανά φόρουμ). Το να κρατάς ζωντανή μια ξεπερασμένη μορφή την οποία έχεις δει και στην πράξη ότι οι χρήστες σου εγκαταλείπουν, δεν βγάζει και πολύ νόημα, νομίζω περισσότερο για συναισθηματικούς λόγους γίνεται. Που είναι κι αυτό σεβαστό, δεν το κατακρίνω. Πάντως εφόσον η κοινότητα δεν διευρύνεται με νέα άτομα, και ουσιαστικά το φόρουμ λειτουργεί σαν ένας χώρος επικοινωνίας μεταξύ κάποιων παλαιών χρηστών που γνωρίζονται ιντερνετικώς ή και δια ζώσης, μου φαίνεται ότι αυτή η ανάγκη μπορεί να εξυπηρετηθεί άνετα και από το γκρουπ στο facebook. Ο όγκος νέων ποστ δεν είναι μεγάλος, άνετα θα μπορούσε μία ομάδα να σηκώσει αυτή την κίνηση και να παραμείνει λειτουργική.

    Σε αυτό, βέβαια, υπάρχει ο εξής αντίλογος, ότι το facebook είναι ένα μέσο όπου η λογοκρισία είναι όλο και πιο συχνή, ό,τι αλληλεπίδραση έχεις χρησιμοποείται για στοχευμένες διαφημίσεις, οι διαχειριστές μπορεί να διαγράψουν μια ομάδα για τον οποιοδήποτε λόγο και να μη δώσουν λογαριασμό. Έχει την αξία του που στο er η πληροφορία ανήκει σε εμάς.

    Η μόνη σκέψη λοιπόν που έχω μέχρι στιγμής για ένα "νέο όραμα" για το er, θα ήταν, θεωρώντας τη μορφή social media/facebook καλύτερη από αυτή του φόρουμ (κι ας έχει παλιώσει πλέον κι αυτή, δεν παύει να ισχύει ότι ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι ανώτερο - ίσως το επόμενο στάδιο να είναι στο metaverse), ΑΝ έχουμε την όρεξη να κρατήσουμε ζωντανό το er σαν online κοινότητα, θα έλεγα να κλειδωθεί το φόρουμ, να μείνει προσβάσιμο σαν αρχείο μαζί με το er mag, και να γίνει προσπάθεια χτισίματος μιας μουσικόφιλης κοινότητας σε περιβάλλον τύπου facebook. Με ελευθερία του λόγου αλλά όχι ανοχή σε ρατσιστικό-σεξιστικό κλπ λόγο. Χωρίς διαφημίσεις και παρακολούθηση. Με ομάδες σαν τα facebook groups για επερχόμενα λάιβ, κριτικές δίσκων, πολιτική κλπ, κατ'αντιστοιχία των subforums, και δυνατότητα να φτιαχτούν και νέες. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο, ότι υπάρχει νέος κόσμος που θα έμπαινε σε κάτι τέτοιο. Αλλά είμαι ψιλοσίγουρος ότι το er όπως είναι τώρα δεν έχει να προσφέρει και πολλά σε έναν νέο χρήστη (εκτός αν τα φόρουμ κάποια στιγμή θεωρηθούν βίντατζ και αποκτήσουν νέους οπαδούς, όπως οι κασέτες). Και αν ζωντάνευε και είχαμε όρεξη θα μπορούσαμε να κάνουμε και καμία εκδήλωση για καλό σκοπό, κανένα φεστιβάλ για την οικονομική ενίσχυση κάποιας συλλογικής κουζίνας πχ. Αλλά αυτό χρειάζεται άτομα που να έχουν τις γνώσεις και την όρεξη να το στήσουν (νομίζω υπάρχουν open source πλατφόρμες παρόμοιες με το φβ), και κόσμο να του δώσει ζωή. Αν πχ οι 22 που ψήφισαν ότι δεν θέλουν να κλείσει το er θα είχαν περισσότερη όρεξη να συμμετέχουν σε κάτι τέτοιο, ίσως να είχε νόημα μια προσπάθεια. Εννοώ σε σχέση με τη σημερινή κατάσταση που οκ, είναι λίγο νεκρό το φόρουμ και χωρίς προοπτικές ανάνηψης. Δεν ξέρω, μπορεί να λέω και βλακείες, και είναι σαφέστατα πολύ πιθανό κάτι τέτοιο να πάει άπατο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #48
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Οταν βρω χρονο θα πω εγω καποια πραματα, αλλα προς το παρον να σημειωσω οτι λειτουργικά το facebook ειναι πιο κοντα στο χάος του irc παρα στη χρηστικη δομη του φόρουμ, κ επίσης η λογοκρισια οργιάζει.
    Να σκευτείτε οτι εχει υιοθετηθεί ο ελληνικα hoaxes ως επισημος fact checker για την ελλάδα, και αν δεν ξέρετε τον εν λόγο κύριο είναι ένα σιχαμένο υποκείμενο που εξυπηρετεί την ατζέντα της ΝΔ, των συντηριτικών δεξιών δυνάμεων και εχει εξουσία επάνω στο τι λέτε και πως. Εχω δεί παρα πολλές αναρτήσεις μου είτε να flaggαρονται απο δαύτον είτε να λογοκρίνονται από το ίδιο το fb.

    Επίσης ο αλγόριθμος του φβ είναι ακρως προβληματικός, και προωθεί κάποιες αναρτήσεις ενώ άλλες δεν τις δειχνει σε κανένα. Και όταν σου κανει φλαγκ φακτ τσεκερ αναρτήσεις το ίδιο το φμπ σου λεει οτι τις μελλοντικες σου αναρτήσεις θα τις δείχνει σε λιγότερους.

    Είναι μια πλατφόρμα εχθρική με δυο λόγια και είμαι σίγουρος οτι θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιείται γενικά, αλλά έλα που είαναι το μόνο μέρος που μπορώ να κρατήσω μια τυπική επαφή με κάποια άτομα...

    https://www.imerodromos.gr/xepluma-t...linika-hoaxes/

    https://www.iatronet.gr/article/1055...th-logokrisia-

    https://factcheckerlegalsupport.org/...linika-hoaxes/

    https://agonaskritis.gr/ellinika-hoa...4%CE%B7%CE%BD/
    Last edited by MoRmEnGiL; 18-04-2022 at 19:33.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  4. #49
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    συμφωνώ με το μορμ ότι το facebook είναι κατά μεγάλο βαθμό προβληματικό στο να δημιουργηθεί μια κοινότητα που να εξυπηρετεί κάτι παραπάνω από το καθημερινό chat 5-10 ατόμων, για το οποίο χρησιμοποιούμε πια το er.

    σε μεγάλο ποσοστό συμφωνώ με τα γραφόμενα του dragonlord. όταν ανέλαβα το administration το έκανα κυρίως για να μην κάνω administration. η κίνηση του φόρουμ ήταν ήδη πεσμένη και θεωρούσα ότι από μία μικρή κοινότητα ανθρώπων, μπορεί να ξεκινήσει μια αυτορύθμιση και μία αλληλοκατανόηση των αναγκών του καθενός, ώστε να μη χρειάζεται αστυνόμευση. άλλωστε από την αρχή είχα ξεκαθαρίσει ότι κάτι τέτοιο είναι πέρα για πέρα έξω από τις αρχές μου και ότι αν ποτέ έφτανε η κατάσταση σε τέτοιο σημείο (που εν τέλει έφτασε), δε θα ήμουν εγώ αυτό που θα έπαιρνε το ρόλο του μπάτσου. το μόνο που έκοβα χωρίς ερώτηση και χωρίς ενημέρωση είναι ο φασιστικός - ναζιστικός λόγος (βασικά δεν πρόλαβε ποτέ να γίνει "λόγος" αφού ύποπτα nicknames και ύποπτα e-mail διαγράφονταν εξαρχής) - ναι υπήρξαν και πολλές τέτοιες περιπτώσεις (κάποιο μάλιστα έκαναν lurking κατασκοπεύοντας ποιος ξέρει τι).

    δυστυχώς, εκ του αποτελέσματος, ακόμη και μεταξύ 10 νοματαίων το εγχείρημα απέτυχε. γιατί μπορεί 10-20 άτομα να συνεννοούνται μια χαρά, αλλά αρκούν 2-3 παραφωνίες για να τινάξουν όλα στον αέρα. δε θέλω να μπω σε αναλύσεις που σε πολλές περιπτώσεις απαιτούν τις γνώσεις ειδικού, αλλά να σημειώσω ότι το "παλιό" er πιθανότατα έκανε και ζημιά σε συνανθρώπους μας που είχαν ανάγκη επαγγελματικής βοήθειας.

    όσο για το ερώτημα του poll δεν το θεωρώ ιδιαίτερα εύστοχο από την άποψη ότι σίγουρα οι περισσότεροι δε θέλουμε να κλείσει το er. το πραγματικό ερώτημα είναι πώς θα μπορούσε να γίνει βιώσιμο. και πέρα από μια ομάδα ατόμων με όρεξη να ασχοληθεί με τη διαχείριση, χρειάζεται σίγουρα και κάποιους που να κατέχουν το τεχνικό κομμάτι, κάτι που σίγουρα έλειψε τα τελευταία χρόνια.
    Rock or Nothing

  5. #50

    Default

    Μιας και η κουβέντα έχει πάει και εκεί - και πολύ καλώς έχει πάει, μιας και θα είναι σα να στρουθοκαμηλίζουμε αν επιχειρούμε να προσεγγίσουμε το ζήτημα «γιατί αργοσβήνει το ER» - δε μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε πως τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει άλματα όσον αφορά τα πλαίσια συνύπαρξης των ανθρώπων και, κοιτώντας πίσω, δεν είναι απίθανο να δούμε και σε δικές μας συμπεριφορές, λιγότερο ή περισσότερο, τα στοιχεία εκείνα που συντηρούσαν μία τοξική online ή μη πραγματικότητα, είτε αυτό λέγεται internet & 00s είτε εφηβεία & σχολείο είτε εφηβεία & κατασκήνωση κοκ. Το σημαντικό είναι ότι γίνονται βήματα μπροστά στην μεγάλη υπόθεση του σεβασμού στον άνθρωπο, κάποιες φορές πιο εύκολα και γρήγορα κάποιες άλλες πιο αργά και δύσκολα. Και νομίζω πως αυτό το πρίσμα εν τέλει οφελεί όταν κοιτάμε πίσω για να κάνουμε την (αυτο)κριτική μας, το ίδιο (μπορούμε να) κάνουμε και με το ER - όσο αυτό φυσικά παραμένει κάτι που μας ευχαριστεί και δεν μας προκαλεί αποστροφή για τον Χ, Y λόγο.

    Στο δια ταύτα, όπως έχει ειπωθεί, το ER, όπως και το κάθε forum/online κοινότητα που θέλει να ξεφύγει απ' τον εφήμερο χαρακτήρα της ιλιγγιώδους ροής πληροφοριών (όπως δηλαδή συμβαίνει στα social media), θα πρέπει να επανεφεύρει τον εαυτό του. Επιγραμματικά, λίγο-πολύ όσα αναφέρει ο Ghoul για το μέλλον του ER είναι μία βάση για να ξεκινήσει η όποια κουβέντα με αυτό που χρειάζεται να είναι χρόνος προς διάθεση από άτομα της κοινότητας, ώστε α) να μην επιφορτίζονται λίγοι με πολλά, β) να είναι κτήμα όσων περισσότερων γίνεται η εύρυθμη λειτουργία του forum, γ) να λειτουργεί επί της ουσίας ως κοινότητα και η ανάγκη για άνωθεν moderation να είναι όσο το δυνατόν ελάχιστη. Φυσικά, λείπει το καθεαυτό σημαίνον, είτε λέγεται forum ως έχει είτε κάτι που συνδυάζει το forum με μία νέα μορφή ενός ER_mag είτε οτιδήποτε άλλο.

    Όσο έγραφα έγραψε και ο Dragonlord (τί πιο σύνηθες να συμβεί άλλωστε τις τελευταίες δύο μέρες ).
    Για όσα αναφέρει για τον ρόλο των social media: Διαφωνώ ως προς το ότι μέσα όπως το Facebook λειτουργούν "καλύτερα" σε σχέση με τα forums. Βέβαια, θα πρέπει να οριστεί το «καλύτερα». Προσωπικά, νιώθω να απουσιάζει παντελώς η όποια πραγματική κατάθεση σκεπτικών με τα περισσότερα εκ των reactions κόσμου να συμπυκνώνονται στα like/καρδιά/χαχά κοκ, ενώ με την ταχύτητα που τρέχουν τα πάντα, καθώς με αυτόν τον τρόπο είναι δομημένο, ο συλλογικός - έστω και διαδικτυακός χρόνος - αλέθεται και διασκορπάται έως ότου να πεις κύμινο. Σε γενικές γραμμές, η τελευταία παράγραφος τα λέει ωραία, αν και θα άλλαζα το πλαίσιο από fb σε forum (θέλει περισσότερη προσπάθεια; σίγουρα).
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  6. #51
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Καλα τα λενε γενικα διαφοροι χρηστες απο πανω (μιλαω γενικα για χρηστες απο το φορουμ), μονο που κανουν ολοι το ιδιο λαθος.

    Αν νομιζουν οτι τα φορα ειναι πλεον πρωτογονο ειδος επικοινωνιας, ή οτι εχουν πεθανει, ή οτι ο θανατος του ER εδω και χρονια συνεβη επειδη ο κοσμος προτιμησε το Facebook και αλλα social media, κανουν τεραστιο λαθος.

    Υπαρχουν χιλιαδες φορα εκει εξω, στα οποια ο κοσμος συμμετεχει ενεργα σε τεραστιες ποσοτητες, και τα οποια ασχολουνται βεβαια με συγκεκριμενο αντικειμενο, οπως για παραδειγμα συγκεκριμενα κινηματογραφικα franchises, ή συγκεκριμενες μουσικες μπαντες που εχουν ενεργο population. Εκτος αυτου, υπαρχουν πλεον πλατφορμες οπως το Discord (που δεν απεχει πολυ απο την λογικη του φορουμ, σχεδον καθολου βασικα), το οποιο εχει servers με χιλιαδες χρηστες και εξυπηρετει ακριβως οσες αναγκες εξυπηρετει κι ενα φορουμ.

    Εν ετει 2022 ειναι βασικα λιγο απαραδεκτο να ριχνουμε τις ευθυνες για τον θανατο του ER σε εξωγενεις παραγοντες, οταν την ιδια στιγμη υπαρχουν forums εκει εξω που ειναι οχι απλα ενεργα, αλλα κλεινουν και 20-25 χρονια υπαρξης. Δεν ειναι πολυ αργα, ουτε ειναι κακο, να αποδεχθει και να παραδεχθει τις ευθυνες του το οποιο management υπαρχει και υπηρχε την τελευταια δεκαετια. Ισα ισα που θα φανει μια πιο γενναια κινηση απο το να καθομαστε να κατηγορουμε το facebook, τον αναδρομο Ερμη, την νεα γενια, την γρηγορη αναπτυξη της τεχνολογιας και οτιδηποτε αλλο. Οι μεγαλυτερες αληθειες του Dragonlord στα προηγουμενα του 3-4 ποστς εχουν να κανουν με το moderation και την ελευθερια λογου. Ειναι πολυ ιδανικη και ρομαντικη μια ιδεα ενος φορουμ που αυτοδιαχειριζεται και που βασιζεται στην καλη θεληση των συμμετεχοντων, αλλα η πραγματικοτητα λεει πως οποτε εγινε αυτο, το φορουμ απλα επεσε ενα επιπεδο πιο κατω στον βουρκο. Αν υπηρχε πραγματικο ενδιαφερον για υγιεις διαλογους και συζητησεις και ανταλλαγες αποψεων εδω μεσα, τοτε το moderation θα ηταν κατι αυτονοητο, και θα εδινε προσωρινα bans σε χρηστες που θα εκαναν καταχρηση της ελευθεριας του λογου. Αλλα στο βωμο της ρομαντικης αυτης ιδεας, χαθηκε οποιαδηποτε σωστη λειτουργια, εδω και μια δεκαετια τουλαχιστον βασικα.

    Αν προσπαθησετε να κανετε επανεκκινηση του ER με την ιδια λογικη και χωρις να καταλαβετε οτι εχει πεθανει για πολυ συγκεκριμενους λογους , για τους οποιους φταινε ξεκαθαρα και 100% οσοι ανηκαν/ανηκουν στο management, απλα θα εχετε τα ιδια αποτελεσματα ξανα, και μπορειτε να το κανετε βασικα 5-6 φορες, καθε 5 χρονια, μεχρι να καταλαβετε οτι ζειτε στην χειροτερη εκδοση του Matrix.
    The rest is just

  7. #52
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω και συμπληρώνω πως είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό, τόσα χρόνια μετά, όλες οι αναλύσεις να εξακολουθούν να καταλήγουν σε αφηρημένες ενδοσκοπήσεις και διαπιστώσεις (και μάλιστα λάθος) περί γενικών πραγματικοτήτων.

    Φαντάζομαι σε αντιστοιχία, μιας και το χουμε ζήσει πολλάκις, ένα κόμμα να κατακρημνίζεται λόγω κακών επιλογών, και η ηγεσία του να αμπελοφιλοσοφεί λέγοντας "τι να κάνεις, τα κόμματα είναι πλέον ντεμοντέ και ο κόσμος τους γύρισε την πλάτη".

    Κατά τ'άλλα καταλαβαίνω το συναισθηματικό value ενός τέτοιου χώρου, αλλά η ζωή προχωράει και η νοσταλγία δεν είναι ό,τι καλύτερο. Οπότε αντί να επαναλαμβάνουμε κάθε τόσο και λιγάκι τι μας λείπει, σαν γκρουπ θέραπι χωρίς καν συντονιστή, κλείστε το.

  8. #53
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Η κρίσιμη ερώτηση είναι, αν αλλάξει ρότα το Μοντερέισιον, και γίνει πιο αυστηρό με σαφείς και enforced κανόνες, θα λυθεί το βασικό πρόβλημα, aka χαμηλή κίνηση? Ημουν από αρχής κάθετα ενάντια σε μπανς κλπ, πίστευα οτι προβληματικά στοιχεία είναι καλύτερο να απομονώνονται και να φεύγουν από μόνα τους. Στην πράξη αυτό σε ένα φόρουμ δε πολυδουλεύει, λόγο του απρόσωπου χαρακτηρα. Οπότε ναι, χρειάζετε moderation πλέον συμφωνώ. Μπορούμε σαφέστατα να συντάξουμε μια λίστα με γενικούς κανόνες με τους οποίους να πορευθεί στο μέλλον το ΕΡ, Θα φέρει αυτό πίσω μέρος όσων έχουν φύγει?

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  9. #54
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post
    Η κρίσιμη ερώτηση είναι, αν αλλάξει ρότα το Μοντερέισιον, και γίνει πιο αυστηρό με σαφείς και enforced κανόνες, θα λυθεί το βασικό πρόβλημα, aka χαμηλή κίνηση? Ημουν από αρχής κάθετα ενάντια σε μπανς κλπ, πίστευα οτι προβληματικά στοιχεία είναι καλύτερο να απομονώνονται και να φεύγουν από μόνα τους. Στην πράξη αυτό σε ένα φόρουμ δε πολυδουλεύει, λόγο του απρόσωπου χαρακτηρα. Οπότε ναι, χρειάζετε moderation πλέον συμφωνώ. Μπορούμε σαφέστατα να συντάξουμε μια λίστα με γενικούς κανόνες με τους οποίους να πορευθεί στο μέλλον το ΕΡ, Θα φέρει αυτό πίσω μέρος όσων έχουν φύγει?
    Δεν ξέρω. Μήπως να τους ρωτάγαμε;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #55
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    "Της κοντής ψωλής, της φταίνε οι τρίχες" λένε σε κάποια χωριά. Εγώ βέβαια είμαι από πόλη, οπότε θα το πάω λίγο διαφορετικά το πράγμα: Ίσως και να μην έχω "δικαίωμα" να εκφέρω άποψη, δεδομένων κάποιων συνθηκών. Δεν έχω κλείσει δεκαετία ως μέλος, έχω βρίσει πιθανότατα το 80% των μελών, με έχει βρίσει ίσως το 97% των μελών, όμορφα πράγματα γενικώς που όταν τα σκάλιζα 9 χρόνια πριν, λάμβανα την απάντηση "έτσι ήταν πάντα το ER, μην το ψάχνεις" και άλλα παρόμοια.

    Κι άντε, εγώ είμαι μαζόχκας, βιτσιόζος, άνιωθος και το άντεξα, με άπειρο τρολάρισμα, drama queening, attention whoring και γενικά καλικαντζαριές που αν μπω στη διαδικασία να επανεξετάσω, θα θέλω να σφαλιαρίζω ως Οβελίξ τους ρωμαίους. Εμένα και κάποιους ακόμα μαζί. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι αυτό που συναντούσε κάποιος μπαίνοντας στο ER, όσο αυτό ακόμα ήταν δυνατό, δεν ήταν το κλίμα των forum που διατείνεται ο FANTASMA ότι υπάρχουν εκεί έξω. Αλλά αυτό δεν είναι ζήτημα Moderation και μόνο. Δηλαδή, στα μάτια μου είναι εντελώς υποκριτικό, από τη μια να καφριλιάζεις με νέους (και παλιούς) χρήστες κι από την άλλη να διαμαρτύρεσαι πως δεν υπάρχει moderation να σε μαζέψει. Δεν είναι η περιραίουσα αίσθηση ασυδοσίας που σε κάνει να συμπεριφέρεσαι κάπως. Εσύ ο ίδιος τροφοδοτείς αυτή την αίσθηση και είναι ένα μεγάλο μάθημα, ένα τεράστιο προσωπικό άλμα για τον καθένα μας, η συνειδητοποίηση πως ελευθερία χωρίς ανάληψη ευθυνών, δεν υφίσταται.

    Δεν μπορεί να λειτουργήσει ένα μοντέλο χαλαρής διαχείρισης χωρίς μπατσιλίκια, αν δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να αναλάβουν την ευθύνη της προάσπισης του χώρου στον οποίο αυτό το μοντέλο έρχεται να θέσει πλαίσιο λειτουργίας. Αν το παρόν thread μπορεί να αποτελέσει αφορμή για ενδοσκόπηση και αυτοκριτική, όπως αρκετοί έγραψαν ως τώρα, τότε μπορεί και να υπάρχει μέλλον για το ER.

    Προσωπικά, δεν θα ήθελα να κλείσει το φόρουμ, ούτε να μεταφερθεί σε facebook group. Δεν είναι ότι δεν γνωριζόμαστε οι περισσότεροι και εκεί ήδη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα όσα γράφουμε πρέπει οπωσδήποτε να περνάνε απ' τους πλήρως ελεγχόμενους servers μιας εταιρείας που έχει τη λογοκρισία και τη ρουφιανιά σαν πρόταγμα, αλλά χρησιμοποιεί ό,τι μπορεί να φανταστεί ο καθένας για διαφημιστικούς - εμπορικούς σκοπούς. Ούτε το φορμάτ των ομάδων του facebook συγκρίνεται με την λογική και λειτουργία ενός φόρουμ.

    Το discord είναι μια καλύτερη επιλογή, τουλάχιστον προς το παρόν. Αλλά και πάλι, το πρόβλημα που τίθεται δεν είναι αν η παρούσα πλατφόρμα εξυπηρετεί, αν η κίνηση είναι αρκετή ή η θεματολογία πρέπουσα/ενδιαφέρουσα. Το βασικότερο ζήτημα είναι ότι ο server πρέπει να πληρώνεται κι από την στιγμή που το ER δεν έχει κάποιο "εμπορικό" κομμάτι που να καλύπτει το κόστος λειτουργίας του, εκεί ξεκινάει η μεγαλύτερη προβληματική. Για να το θέσω διαφορετικά:

    αν το επίπεδο του φόρουμ ήταν "καλύτερο" (σε πολλά ομοιοματικά, καθώς κι αυτό δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο ως έννοια) αν οι ενεργοί χρήστες ήταν περισσότεροι, αν η θεματολογία ήταν πληρέστερη και μεγαλύτερη, πώς θα λύναμε το οικονομικό ζήτημα; Θα λέγαμε απλά ότι ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ και θα βάζαμε πλάτη με μεγαλύτερη ευκολία; Είναι δηλαδή ψυχολογικό/αξιακό το ζήτημα του κόστους; Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι πρακτικό και οικονομικό, με την λύση να μην είναι απαραίτητα ο κάθε Κοιλίτσας να χώνει ένα 20€ (τώρα που μπορεί και μακάρι να μπορεί για πάντα, ακόμα κι όταν φτάσει στα 13 παιδιά ) ώστε να συνεχίσει να υπάρχει το φόρουμ (μας).

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν μειώνω καθόλου τα όσα γράφηκαν περί ελευθερίας λόγου, χαρακτήρα του εγχειρήματος όταν ξεκίνησε, ιστορικότητας, συναισθηματικής αξίας και άλλων πολύ όμορφων αναφορών που έγιναν. Αλήθεια. Μέσα από το ER ακόμα κι εγώ που είμαι λιγότερα χρόνια μέλος απ' τους δεινόσαυρους που έγραψαν έμαθα για μουσικές, ταινίες και σειρές, γνώρισα ανθρώπους που αγάπησα κι άλλους που με πλήγωσαν και πλήγωσα, είδα μια πλευρά της ανθρώπινης φύσης και του internet που αγνοούσα, είδα first hand το πόσο ζωντανή κι επικίνδυνη κατάσταση είναι η γενικευμένη τοξική συμπεριφορά και τι επιρροές (μπορεί να) έχει στην καθημερινότητά σου, αλλά χαμογέλασα και ένιωσα περηφάνεια με κινήσεις σαν την ποικιλότροπη βοήθεια στο πεδίον του άρεως, πληροφορίες και τεχνική/τεχνολογική βοήθεια σε ανθρώπους που όσο ασήμαντη κι αν εξ αρχής φαίνεται, μπορεί να έκανε έστω και λίγο καλύτερη τη ζωή τους, ψυχολογική στήριξη σε άτομα που είχαν τις απόλυτες μαύρες μέρες τους κτλ κτλ.

    Είμαι ο τύπος του μαλάκα, που πιστεύω πως κατά βάθος, ακόμα και το (για μένα) μεγαλύτερο αρχίδι με το οποίο έχω βριστεί εδώ μέσα, έχει την καλή πλευρά του, αρκεί να κάνω εγώ την υπέρβαση και να του δείξω την αντίστοιχη δική μου κοκ. Δεν είναι εύκολο, αλλά κανείς δεν είπε ότι το να ζεις, είναι.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #56

    Default

    Το ότι υπάρχει μετακίνηση μεγάλου μέρους των χρηστών από τα forums προς τα social media είναι αυταπόδεικτο. Αρκεί να σκεφτεί κανείς πόσοι παλιοί χρήστες που σταμάτησαν να μπαίνουν στο er μετακινήθηκαν σε κάποιο άλλο φόρουμ, και πόσοι έχουν σήμερα ενεργό λογαριασμό στο φβ. Και ναι, υπάρχουν ζωντανά εξειδικευμένα φόρουμ, αλλά το er ξεκίνησε ως metal forum αλλά από τα πρώτα χρόνια οι περισσότεροι χρήστες διεύρυναν πολύ τα μουσικά τους ακούσματα. Οπότε από τα πρώτα χρόνια αυτό που συνείχε τα μέλη δεν ήταν το ενδιαφέρον για το μέταλ, δεν έμπαινε πιστεύω πολύς κόσμος στο er για να ενημερωθεί για μέταλ κυκλοφορίες, αλλά ο χαρακτήρας που είχε το φόρουμ, που βασικό κομμάτι του ήταν αυτή η ελευθερία έκφρασης. Δεν διαφωνώ ότι μπορεί ο ίδιος λόγος να ήταν που αργότερα τους έκανε να φύγουν ή τους κούρασε. Πάντως το er δεν συγκέντρωσε τον όποιο κόσμο είχε μετά από το πρώτο διάστημα κυρίως επειδή ήταν ένα μέταλ φόρουμ, αλλά επειδή ήταν ένα μέταλ φόρουμ με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα, υπήρχαν και πιο moderated metal forums για όσους προτιμούσαν κάτι τέτοιο. Πάντως η μορφή του φβ για μένα είναι ανώτερη από αυτή του φόρουμ σαν πλατφόρμα, γιατί δίνει όλες τις δυνατότητες που δίνει ένα φόρουμ (σε μια ομάδα πχ, όπου μπορούν να ποστάρουν όλα τα μέλη), αλλά δίνει και μια πιο εξατομικευμένη εμπειρία. Δεν είναι σίγουρα η μορφή του φόρουμ ο μόνος λόγος που έφυγε κόσμος, αλλά νομίζω ότι για κάποιους τουλάχιστον έπαιξε ρόλο και το ότι υπήρχε πλέον κάτι καλύτερο. Ήμουν μεγάλος οπαδός της μορφής του φόρουμ πριν είκοσι χρόνια, αλλά για μένα είναι εμφανές ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες πλατφόρμες.

    Εγώ αυτό που λέω είναι το εξής, αν γενικά η φιλοδοξία είναι να συνεχίσουν να έχουν επαφή 40-50 άτομα ή όσα μπαίνουν μία στο τόσο, αυτή τη λειτουργία μπορεί πρακτικά να την επιτελέσει μια χαρά και η ομάδα στο φβ, είτε μας αρέσει είτε όχι. Δεν χρειάζεται δηλαδή να συνεχίσουν να τρέχουν έξοδα για κάτι τέτοιο. Η άλλη επιλογή είναι να μεταφερθεί στον σέρβερ του ghoul (πάντως πιάνει αρκετό χώρο γιατί ο αριθμός των ποστ είναι ψιλοτεράστιος) ώστε το μόνο έξοδο που θα μείνει θα είναι το domain.

    Αν, τώρα, υπάρχει όρεξη και φιλοδοξία να ξαναγίνει το er μια ζωντανή κοινότητα, που δεν ξέρω αν είναι εφικτό, αλλά αν τεθεί ένας τέτοιος στόχος τότε πιστεύω ότι το καλύτερο θα ήταν να γίνει μια νέα αρχή, σε μία πιο σύγχρονη πλατφόρμα. Ίσως πχ στο diaspora ή το discord που αναφέρθηκε (η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν έχω κάποια συγκεκριμένη πρόταση, ίσως να υπάρχει και κάποια καλύτερη λύση). Αλλά αυτό ίσως χρειάζεται και περισσότερα resources στον server, ίσως να μη μας καλύπτει του ghoul πχ. Το σκεπτικό μου πάντως είναι ότι για τους χ, ψ λόγους, αρκετός κόσμος μέσα στα χρόνια εγκατέλειψε το er, και δεν έχουμε λόγους να πιστεύουμε ότι θα αλλάξουν γνώμη χωρίς κάποια ουσιαστική αλλαγή. Ακόμα κι αν πούμε ότι θα έχουμε πλέον αυστηρό moderating, πιστεύει κανείς ότι αν στείλουμε ένα mass email και τους πούμε, ε, παιδιά, εκείνο το λίγο-μέταλ-λίγο-απόλα φόρουμ χωρίς moderating που μπαίνατε πριν δέκα χρόνια, πλέον είναι ένα λίγο-μέταλ-λίγο-απόλα φόρουμ με moderating, ψηθείτε να ξαναρχίσετε να μπαίνετε!, θα ενδιαφερθεί κανείς; Αν, από την άλλη, το er προσφέρει μια εναλλακτική στο φβ, χωρίς παρακολούθηση και με συζητήσεις για 5-10 πράγματα που μπορεί να ενδιαφέρουν έναν κόσμο, ίσως, ΙΣΩΣ έχει καλύτερη τύχη.

    Όσον αφορά την επαναδιαπραγμάτευση της έννοιας της ελευθερίας του λόγου σε ένα ενδεχόμενο νέο ξεκίνημα, νομίζω όπως είπα και παραπάνω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει ανοχή σε σεξιστικό-εθνικιστικό-ρατσιστικό λόγο, και θα μπορούσε να υπάρχει moderating σε περιπτώσεις πχ που κάποιος χρήστης-στρια δέχεται συνεχείς παρενοχλήσεις. Αλλά το να πάμε σε ένα μοντέλο αυστηρού moderating νομίζω ότι, ακόμα και να θέλαμε κάτι τέτοιο, ε, θα ήταν λίγο το αντίθετο του er, δεν θα υπήρχε λόγος να λέγεται er πια.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #57
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Δεν είναι σίγουρα η μορφή του φόρουμ ο μόνος λόγος που έφυγε κόσμος, αλλά νομίζω ότι για κάποιους τουλάχιστον έπαιξε ρόλο και το ότι υπήρχε πλέον κάτι καλύτερο. Ήμουν μεγάλος οπαδός της μορφής του φόρουμ πριν είκοσι χρόνια, αλλά για μένα είναι εμφανές ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες πλατφόρμες.
    Ειχα γραψει μια απαντηση 3 παραγραφων στον Ονιμποτσο και συγκεκριμενα στην χαζομαρα που εγραψε περι υποκρισιας των χρηστων ο τυπος που εχει φτιαξει 30 fake accounts απο δω κι απο κει και υποκρινοταν οτι ηταν ελληνο-γιαπωνεζα εφηβη που πεθανε σε ατυχημα και τον λογαριασμο της ανελαβε ο αδερφος της, ο Ταμαρου Δεβετζης, αλλα την εσβησα γιατι απλα δεν εχει νοημα.

    Οποτε θα απαντησω μονο στο αποπανω. Αυτο ειναι μια δικη σου προσωπικη εμπειρια και αποψη, και το λεω με ολη την ευγενεια και αμεσοτητα που εχω προς εσενα. Δεν εγραψα προηγουμενως για την υπαρξη αλλων φορουμς που υπαρχουν και ειναι ακομα πολυ ζωντανα γιατι απλα το εβγαλα απο το μυαλο μου. Συγκεκριμενα, γραφω σε κατι αμερικανικα φορουμς που εχουν 400 ενεργα μελη περιπου, και καθε μερα εχει χιλιαδες νεα ποστς. Δεν ειναι τοσο περιεργο. Δεν περιμενω φυσικα το ER να ειχε ή να εχει ποτε χιλιαδες νεα ποστς καθε μερα, αλλα σε διαβεβαιω οτι η πλειονοτητα των ενεργων χρηστων σταματησε να γραφει, γιατι απλα ξενερωσαν με το κλιμα, οπως αυτο διαμορφωθηκε απο τον ερχομο καποιων νεων χρηστων (ονοματα δε λεμε) και την λογικη "no moderating at all or gtfo" που υπερισχυσε πριν καμια δεκαρια χρονια (και οχι απο την αρχη). Γιατι μπορει να μην θυμασαι καλα, αλλα την πρωτη δεκαετια το ER μια χαρα moderating ειχε, και μια χαρα επεφταν και μερικα μπαν οταν επρεπε, και λειτουργουσε πολυ καλυτερα. Στα λεω ολα αυτα, γιατι τα γνωριζω μεσα απο συζητησεις με πολλους απο τους συγκεκριμενους χρηστες που εφυγαν ο ενας μετα τον αλλον. Πιθανοτατα αν δεν ζουσα στο εξωτερικο, να ειχα σταματησει κι εγω να γραφω απο το 2015 κι οχι απο το 2019 ξερω γω. Οπως και να χει, οπως ειπα και προηγουμενως, καντε οτι θελετε (προφανως δηλαδη), αλλα οτι ειναι να κανετε καλο θα ηταν να το κανετε γνωριζοντας πως αν κρατησετε τις ιδεες παλαιολιθικες και πρωτογονες αξιωματικες αρχες, το αποτελεσμα παλι το ιδιο θα ειναι. Αλλωστε το εχουμε δει και στην πραξη, αφου ουσιαστικα εχει γινει "soft reboot" στον χαρακτηρα του ER κανα 2-3 φορες, με τα ιδια αποτελεσματα καθε φορα.

    It's dead Jim. Απλα κλειστε το, και για μενα προσωπικα ακομα καλυτερα, σβηστε και ολα τα ποστς. Ο κοσμος προχωραει μπροστα, δε θα λειψει σε κανεναν και τιποτα απο δω μεσα 3 χρονια απο τωρα αν σβηστουν τα παντα.
    The rest is just

  13. #58
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Δεν είναι σίγουρα η μορφή του φόρουμ ο μόνος λόγος που έφυγε κόσμος, αλλά νομίζω ότι για κάποιους τουλάχιστον έπαιξε ρόλο και το ότι υπήρχε πλέον κάτι καλύτερο. Ήμουν μεγάλος οπαδός της μορφής του φόρουμ πριν είκοσι χρόνια, αλλά για μένα είναι εμφανές ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες πλατφόρμες.
    Ειχα γραψει μια απαντηση 3 παραγραφων στον Ονιμποτσο και συγκεκριμενα στην χαζομαρα που εγραψε περι υποκρισιας των χρηστων ο τυπος που εχει φτιαξει 30 fake accounts απο δω κι απο κει και υποκρινοταν οτι ηταν ελληνο-γιαπωνεζα εφηβη που πεθανε σε ατυχημα και τον λογαριασμο της ανελαβε ο αδερφος της, ο Ταμαρου Δεβετζης, αλλα την εσβησα γιατι απλα δεν εχει νοημα.

    Οποτε θα απαντησω μονο στο αποπανω. Αυτο ειναι μια δικη σου προσωπικη εμπειρια και αποψη, και το λεω με ολη την ευγενεια και αμεσοτητα που εχω προς εσενα. Δεν εγραψα προηγουμενως για την υπαρξη αλλων φορουμς που υπαρχουν και ειναι ακομα πολυ ζωντανα γιατι απλα το εβγαλα απο το μυαλο μου. Συγκεκριμενα, γραφω σε κατι αμερικανικα φορουμς που εχουν 400 ενεργα μελη περιπου, και καθε μερα εχει χιλιαδες νεα ποστς. Δεν ειναι τοσο περιεργο. Δεν περιμενω φυσικα το ER να ειχε ή να εχει ποτε χιλιαδες νεα ποστς καθε μερα, αλλα σε διαβεβαιω οτι η πλειονοτητα των ενεργων χρηστων σταματησε να γραφει, γιατι απλα ξενερωσαν με το κλιμα, οπως αυτο διαμορφωθηκε απο τον ερχομο καποιων νεων χρηστων (ονοματα δε λεμε) και την λογικη "no moderating at all or gtfo" που υπερισχυσε πριν καμια δεκαρια χρονια (και οχι απο την αρχη). Γιατι μπορει να μην θυμασαι καλα, αλλα την πρωτη δεκαετια το ER μια χαρα moderating ειχε, και μια χαρα επεφταν και μερικα μπαν οταν επρεπε, και λειτουργουσε πολυ καλυτερα. Στα λεω ολα αυτα, γιατι τα γνωριζω μεσα απο συζητησεις με πολλους απο τους συγκεκριμενους χρηστες που εφυγαν ο ενας μετα τον αλλον. Πιθανοτατα αν δεν ζουσα στο εξωτερικο, να ειχα σταματησει κι εγω να γραφω απο το 2015 κι οχι απο το 2019 ξερω γω. Οπως και να χει, οπως ειπα και προηγουμενως, καντε οτι θελετε (προφανως δηλαδη), αλλα οτι ειναι να κανετε καλο θα ηταν να το κανετε γνωριζοντας πως αν κρατησετε τις ιδεες παλαιολιθικες και πρωτογονες αξιωματικες αρχες, το αποτελεσμα παλι το ιδιο θα ειναι. Αλλωστε το εχουμε δει και στην πραξη, αφου ουσιαστικα εχει γινει "soft reboot" στον χαρακτηρα του ER κανα 2-3 φορες, με τα ιδια αποτελεσματα καθε φορα.

    It's dead Jim. Απλα κλειστε το, και για μενα προσωπικα ακομα καλυτερα, σβηστε και ολα τα ποστς. Ο κοσμος προχωραει μπροστα, δε θα λειψει σε κανεναν και τιποτα απο δω μεσα 3 χρονια απο τωρα αν σβηστουν τα παντα.
    Όχι, όχι, όχι. Και ένα ίσως.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #59
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Σχετικά με τον server, αυτό που πρότεινα είναι να μεταφερθεί στον δικό μου, μόνο στην περίπτωση που αποφασιστεί να μπει λουκέτο και να κλειδωθεί διαπαντός, ώστε να υπάρχει και ασφάλεια στον server μου γιατί έχω κι άλλα πράγματα πάνω. Το μηχάνημα έχει 20 GB SSD, 1GB RAM, 1 CPU. Δεν γνωρίζω το μέγεθος της βάσης του ER, αλλά εάν είναι κανένα τέρας και χρειάζεται παραπάνω resources το επανεξετάζουμε. Σε τέτοια περίπτωση (πάλι μιλώ για το λουκέτο), ακόμη και να μείνει στον υπάρχοντα server, εάν βρεθούν άλλα 4-5 άτομα μοιράζομαι μαζί τους το ετήσιο ποσό προκειμένου να κρατήσουμε το αρχείο δημόσιο (και κυρίως τα θρεντς με ποστς του Fixxxer! χεχε, πλακίτσα). Στις συνθήκες λειτουργίας που βρίσκεται αυτή τη στιγμή το φόρουμ, δεν με ενδιαφέρει να συμμετάσχω (προφανώς), πόσω μάλλον να σπαταλήσω χρόνο και χρήμα (σκληρό αλλά αληθινό, sorry not sorry).

    Το πρώτο ποστ το έκανα περισσότερο για να ξεκινήσει μια κουβέντα λίγο πιο ουσιαστική και πρακτική που θα είχε ως στόχο να ακουστούν ιδέες σχετικά με το πως θα μπορούσε το ER να είναι βιώσιμο εν έτη 2022. Οπότε έχει ενδιαφέρον η συζήτηση που γίνεται. Το να κλείσει το ER και να μεταφερθεί στο FB είναι μία λύση, εύκολη λύση. Δεν ξέρω τι θα προσφέρει περισσότερο βέβαια από ένα ΚΨΜ Επιτροπής Σωτηρίας. Ενδεχομένως να συμμετέχουν άτομα που πλέον απέχουν (αν και πολύ αμφιβάλλω), θα είναι μια πολύ διαφορετική συνθήκη όμως, για διάφορους λόγους. Δεν θα υπάρχει ιστορικότητα ή δυνατότητα ανάλυσης και σε βάθος συζήτησης κ.λπ. Το πιο βασικό, θα χαθεί αυτή η ανεξαρτησία του ER, θα λειτουργεί πλέον με τους κανόνες και τον έλεγχο του FB, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

    Θα συνεχίσω τη σκέψη του Dragonlord, την οποία παρακολουθώ με ενδιαφέρον, σχετικά με ενδεχόμενη επανεκίνηση του ER και με ποιον τρόπο θα είχε νόημα κάτι τέτοιο. Αρχικά, από μόνη της μια μετάβαση σε νέα πλατφόρμα εκτιμώ ότι δεν θα άλλαζε και πολλά, χωρίς ουσιαστικές αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας. Γνώμη μου είναι ότι το ER θα πρέπει να παραμείνει ένα ανεξάρτητο, ελεύθερο μέσο επικοινωνίας, μακριά από μεσάζοντες, χορηγούς και να επιβιώνει με τη βοήθεια των μελών του (αυτό που ήδη γίνεται δηλαδή, απλώς λίγο πιο οργανωμένα). Η βασική θεματολογία δεν νομίζω ότι θα μπορούσε πια να είναι το Metal (εξάλλου ποτέ δεν ήταν ακριβώς), αλλά για παράδειγμα η διερεύνηση της μουσικής ή των τεχνών γενικότερα. Πιστεύω γενικά πως πρέπει να συνεχίσει να είναι ένα μέσο ελεύθερης έκφρασης και όχι αποστειρωμένου καθωσπρεπισμού. Ωστόσο, χρειάζεται να τεθούν κάποια όρια, όπως ειπώθηκε, και τα όρια αυτά είναι η μη ανοχή σε σεξισμό, ομοφοβία, ρατσισμό, εθνικισμό, όπως επίσης και moderating σε περιστατικά επίμονου στοχοποιημένου bullying ή ακραίου spamming. Σε μια τέτοια περίπτωση, συμπληρωματικά, η μετάβαση σε μια νέα πλατφόρμα θα ενεργούσε μάλλον ανανεωτικά. Το discord από όσο έχω καταλάβει δεν έχει ακριβώς σχέση με Forum, αλλά είναι περισσότερο μια μοντέρνα έκδοση του IRC, σαν το Slack. To discourse φαίνεται μια ενδιαφέρουσα επιλογή, υπάρχουν οδηγίες και για migration από vBulletin 4, αλλά ενδεχομένως να υπάρχουν και καλύτερες επιλογές. Τώρα, αν με ρωτάτε αν όλα αυτά θα φέρουν πίσω τους χαμένους χρήστες ή θα φέρουν καινούριους αξιόλογους, δεν γνωρίζω. Τους πρώτους, όπως είπε ο atom, ας τους ρωτάγαμε (να σταλεί poll με mailchimp ).
    Last edited by Ghoul; 20-04-2022 at 00:14.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  15. #60
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Ωραία όλα αυτά για το moderating που λέτε, αλλά είναι λίγο όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει.
    κι εκτός από τις ισορροπίες που πρέπει να κρατηθούν που είναι λίγο πολύ υποκειμενικο θέμα, τι γίνεται με τις περιπτώσεις που χρήζουν πραγματικής βοήθειας; απλά ban και δεν είναι δικό μας πρόβλημα;
    Rock or Nothing

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •