View Poll Results: Να κλείσει το φόρουμ;

Voters
37. You may not vote on this poll
  • Ναι

    10 27.03%
  • Όχι

    27 72.97%
Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 146

Thread: Τραβάμε πρίζα;

  1. #1
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default Τραβάμε πρίζα;

    Πρέπει να πάρουμε μια απόφαση, το ταμείο φτάνει για να πληρωθεί και αυτος μήνας αλλά δε μπορεί να συνεχιστεί άλλο η κατάσταση. Ή το κλείνουμε ή πρέπει να βρεθει μια λύση.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  2. #2
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αν είναι τα λέμε 5-10 άτομα, εγώ λέω να ψάξουμε εναλλακτική. ας κάνουμε μια ομάδα στην τελική κάπου σε οποιοδήποτε ΜΚΔ π.χ.
    έτσι κι αλλιώς νέες εγγραφές δεν έχουμε και οι παλιοί δε δείχνουν όρεξη να επιστρέψουν.
    Rock or Nothing

  3. #3

    Default

    Σαφέστατα και δεν με ψήνει να κλείσει το ER. Πέρα από τη συνθήκη του σημείου αναφοράς με όρους ψηφιακής κοινότητας (του οποίου η σημαντικότητα νομίζω πως είναι αρκετά μεγάλη, για να μιλήσω προσωπικά), αποτελεί και ένα απ' τα πεδία ενεργής ενασχόλησης με την μουσική aka με λιγότερο ER θα ακούω και λιγότερη μουσική (πάει ως εξής: ξέρεις τί μαλακίες ακούει ο Art > βλέπεις post Art > το αποφεύγεις ασυζητητί aka σύνδεση γούστων).

    Με 5-10 άτομα, αριθμός που σταδιακά θα φθίνει κι αυτός, όντως δεν κρατιέται forum. Να γυρίσουν παλιοί χρήστες, πέρα από σπασμωδικές επιστροφές για αιτίες κι αφορμές όπως stathis63, μάλλον ουτοπικό και μη ρεαλιστικό. Το νέο "αίμα", που δεν αφορά μόνο νέους users, αλλά και την διάθεση καθεαυτή για posts/ενεργή κοινότητα, απαιτείται για να πάρει οξυγόνο το forum. Δεν ξέρω αν τα registers έχουν κλείσει απλά επειδή και μόνο Σταυρούλα ή αφορά (και) την κυβερνοεπιίθεση των μπουτς, αλλά ίσως πριν πούμε το that's all folks, ας τις ανοίγαμε κι ό,τι γίνει. Χείρα βοηθείας σε αυτό διατίθεμαι να βάλω, στη λογική του να μην επιβαρύνονται λίγοι από "συλλογικές" αποφάσεις.

    Κοντολογίς και εν μέσω επίπλαστων διλημμάτων όπως τίθενται από την ολιγαρχία, όχι.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #4
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Καλησπερα.

    Αν ο υπευθυνος για την ιδιοκτησια, διαχειριση και συντηρηση του Electric Requiem ειναι προθυμος να μεταφερει την ιδιοκτησια και τις ευθυνες σε καποιον αλλον, προτιθεμαι να το αγορασω και να το συντηρω με δικα μου εξοδα.

    Βρισκομαι σε μια αρκετα σταθερη και καλη οικονομικη κατασταση στην ζωη μου αυτην την στιγμη, και εχω και τον απαραιτητο χρονο για να μπορεσω να διαχειριστω το αγαπημενο μας φορουμ και να το ανανεωσω οπως του αξιζει.

    Σκεφτομαι πως ειναι καιρος και για μια νεα εποχη στο ER, η οποια μπορει να φερει και καινουριο κοσμο, αλλα και να κανει πιο ενδιαφερουσες τις συζητησεις και μουσικες εξερευνησεις.

    Το self healing τελικα απετυχε παταγωδως, κι ετσι πρεπει να σκεφτουμε εναλλακτικους τροπους για να διατηρηθει και να εξελιχθει αυτος ο μουσικος (και οχι μονο) διαδικτυακος τοπος.

    Εχω ηδη και ομαδα ετοιμη να συνεισφερει σε ολο αυτο το εγχειρημα, και να μπορεσουμε να διαχειριστουμε το φορουμ ακομα κι αν γινει οσο τεραστιο και μεγαλο ηταν καποτε.

    Στειλτε μου DM αν ενδιαφερεστε για κατι τετοιο, ευχαριστω.
    The rest is just

  5. #5
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    την ιδιοκτησία πρέπει να την έχει ακόμη ο dragonlord. ίσως θα πρέπει να μιλήσεις μαζί του για κάτι τέτοιο.
    Rock or Nothing

  6. #6
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Δηλαδη μου λες να γινω Καρεν και να μιλησω με τον μανατζερ. Καλως, θα το κανω.
    The rest is just

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    νομίζω είναι ο μόνος αρμόδιος από τη στιγμή που ο χώρος είναι στο όνομά του.
    από εκεί και πέρα δε νομίζω ότι είναι οικονομικό το πρόβλημα. μακάρι πάντως να βρεθεί μια φόρμουλα για να συνεχιστεί η φάση.
    Rock or Nothing

  8. #8
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Δεν είμαι σίγουρος αν ο φίξερ τρολάρει ή όχι. Ρε μλκ, εσύ δεν έλεγες "κλείστε το το μπουρδελάκι" και τέτοια;

    Όσον αφορά αυτό που λέμε "ιδιοκτησία" του site, είναι τρία πράγματα:

    Πρώτον το domain (που το κατέχει ο dragonlord) και χρειάζεται ανανέωση μια φορά στα δυο χρόνια κάνα τριαντάρι ευρώ περίπου.

    Και δεύτερον, ο server, το μηχάνημα δηλαδή που τρέχει πάνω το λογισμικό του φόρουμ. Αυτό το πληρώνω (θα έλεγα και ότι το συντηρώ, αλλά θα ήταν ψέμα) εγώ, συλλέγοντας τα λεφτά με τον τρόπο που ξέρετε. Αυτό είναι 20 δολάρια το μήνα.

    Τρίτον, είναι το moderation, που οκ, δεν είναι ακριβώς ιδιοκτησία.

    Είμαι φουλ προβληματισμένος ως προς το κλείσιμο. Ακόμα δηλαδή και φουλ νεκρό να ήταν (που είναι, φαίνεται κι από το ότι στο πολλ έχουμε απαντήσει μόνο 13 άτομα, λολ), δεν πρέπει έστω και για ιστορικούς / αρχειακούς λόγους να υπάρχει κάπου;

    αν δηλαδή με κάποιον "μαγικό" τρόπο σταματήσουν τα έξοδα, τι μας ενοχλεί να βρίσκεται συνεχώς πάνω; κι ας μην ποστάρει κανείς.

    Ως προς τις εγγραφές, συμφωνώ με τσιμπουκλανο.

    Να βρούμε κάνα τσάμπα σερβεράκι να το πάμε εκεί δεν παίζει ρε γαμώτο;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  9. #9
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    να αναβιώσουν τα φλόρουμς


    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post

    Είμαι φουλ προβληματισμένος ως προς το κλείσιμο. Ακόμα δηλαδή και φουλ νεκρό να ήταν (που είναι, φαίνεται κι από το ότι στο πολλ έχουμε απαντήσει μόνο 13 άτομα, λολ), δεν πρέπει έστω και για ιστορικούς / αρχειακούς λόγους να υπάρχει κάπου;

    αν δηλαδή με κάποιον "μαγικό" τρόπο σταματήσουν τα έξοδα, τι μας ενοχλεί να βρίσκεται συνεχώς πάνω; κι ας μην ποστάρει κανείς.

    Ως προς τις εγγραφές, συμφωνώ με τσιμπουκλανο.

    Να βρούμε κάνα τσάμπα σερβεράκι να το πάμε εκεί δεν παίζει ρε γαμώτο;
    εσείς οι κομπιουτεράδες να μας πείτε τι παίζει.

    όσο για τις εγγραφές, καλό θα ήταν να είναι ανοιχτές, ευχαριστώ πολύ, αλλά δε φαντάζεστε τι παίζει με τα μποτς. δηλαδή, είχα βαρεθεί να μπανάρω ips. και δε γνωρίζω αν χακαριστεί η φάση πώς θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο χώρος και για τι σκοπούς. παίζουν και ποινικές ευθύνες στη μέση. μπορεί να λέω και βλακείες αλλά είμαι άσχετος με όλα αυτά.
    Rock or Nothing

  10. #10

    Default

    Σχετικά με τα bots, δεν υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας που να περιορίζει αυτού του είδους τις εγγραφές; Σε άλλα forums, τί ισχύει; Κι αν δεν ισχύει κάτι διαφορετικό, όλοι ασχολούνται με συνεχή μπαναρίσματα IPs;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #11
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    να γίνει ολικό φορμάτ και να πάμε σε δωρεάν πλατφόρμα
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Σχετικά με τα bots, δεν υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας που να περιορίζει αυτού του είδους τις εγγραφές; Σε άλλα forums, τί ισχύει; Κι αν δεν ισχύει κάτι διαφορετικό, όλοι ασχολούνται με συνεχή μπαναρίσματα IPs;

    δεν ξέρω ρε τσιμπ. πρέπει να βρεθεί κάποιος σχετικός με αυτά.
    Rock or Nothing

  13. #13
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Sotos_The_Tequiler View Post
    να γίνει ολικό φορμάτ και να πάμε σε δωρεάν πλατφόρμα
    έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις; ή μιλάς για facebook κτλ;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #14
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Το να χαθεί τελείως το φόρουμ, ως βάση δεδομένων, είναι πολύ κρίμα. Δεν έχω ιδέα πως είναι δυνατόν να διατηρηθεί έστω κλειστό κάπου. Από εκεί και πέρα, μια σχετική λύση θα ήταν να φτιάξουμε ένα subreddit με περιορισμένα ποστς που θα αντιστοιχούν στα εδώ, βασικά θρεντς. Ή και χύμα στο κύμα, παλιά, νέα θρεντς, ξέρω γω? Δεν θα είχε την τακτοποιημένη δομή του φόρουμ, αλλά είναι τέλος πάντων ένας τρόπος να διατηρηθεί κάπως ζωντανή η κοινότητα.

  15. #15
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ποιοι είναι αυτοί οι 5 που ζορίζονται τόσο και θέλει να κλείσει; Πληρώνουν; Ο φίξερ λογικά θα το πάρει για να το κλείσει. Δεν έχω πολλά να προτείνω. 20 ευρώ το χρόνο θα τσοντάρω.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •