View Poll Results: Να κλείσει το φόρουμ;

Voters
37. You may not vote on this poll
  • Ναι

    10 27.03%
  • Όχι

    27 72.97%
Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 146

Thread: Τραβάμε πρίζα;

  1. #31
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Καλά. :/
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #32
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    όχι από την άποψη ότι είναι πολλά, αλλά όπως λέει κι αρτ δεν μπορεί να φορτώνεται ένας και από ό,τι κατάλαβα υπάρχουν πολλοί που δεν ψήνονται να τα σκάνε για να μπαίνει μέσα ο κάθε ψυχασθενής να βγάζει τα κόμπλεξ του
    Διχως καμια διαθεση ειρωνειας, σορρυ αλλα αυτο το τελευταιο ειναι η φαση του ER εδω και μια δεκαετια, γιατι νομιζετε οτι εχουν φυγει σταδιακα 40-50 ατομα που καποτε ηταν ο κορμος του ER?

    Επειδη μεγαλωσαν, βαρεθηκαν, περασαν την συζητηση στο Facebook ή οτι αλλο μπορει να εχει ειπωθει?

    Οχι, ο λογος ειναι γιατι ο τοπος αυτος αποτελει πτερυγα σχιζοφρενων σε κλινικη εδω και πολλα χρονια, δεν εγινε ξαφνικα τωρα.
    The rest is just

  3. #33

    Default

    Γεια σας φρεντζ!
    Να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι δεν έχω άποψη για το αν πρέπει να τραβήξει πρίζα το er ή όχι. Δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, δεν νομίζω να επανέλθω, οπότε η απόφαση ανήκει σε όσους το χρησιμοποιούν ακόμα και το συντηρούν. Απλά διαβάζοντας το θρεντ είπα να γράψω δυο λόγια για τη δική μου οπτική. Που λέτε εγώ πλέον είμαι 42, και το er το ξεκινήσαμε όταν ήμουν 23. Στα 90ς ήμασταν μειοψηφία όσοι χρησιμοποιούσαμε το ίντερνετ, το οποίο μου φαινόταν ένα συναρπαστικό μέσο (ακόμα είναι) το οποίο ήταν ακόμα περισσότερο υπό διαμόρφωση τότε. Και νομίζω ότι ήμασταν αρκετοί που νιώθαμε ότι πρέπει να προστατεύσουμε αυτή την πρωτόγνωρη ελευθερία που βρίσκαμε στο ίντερνετ στα 90ς. Σε πολύ γενικές γραμμές, το σκεπτικό με το οποίο φτιάχτηκε το er ήταν η ελευθερία του λόγου, η προσπάθεια εξάλειψης των διακρίσεων μεταξύ των χρηστών (με έναν τρόπο, μια αταξική διαδικτυακή κοινωνία, αν και η επαφή μου με τις κομμουνιστικές ιδέες τότε ήταν πρακτικά ανύπαρκτη) και ο μη κερδοσκοπικός χαρακτήρας. Το τελευταίο νομίζω ότι το είχαμε πετύχει, χρήματα δεν έβγαλε κανείς από αυτή την ιστορία, αν και υπήρξε αρκετά δημοφιλές σάιτ για τα ελληνικά δεδομένα των 20 ετών πριν, αντίθετα είχα βάλει αρκετά χρήματα. Στην εξάλειψη των διακρίσεων νομίζω ότι έγινε σημαντική και ειλικρινής προσπάθεια, γι'αυτό πχ γίνονταν και συχνά polls για διάφορα ζητήματα του φόρουμ, αλλά τελικά δεν απέφυγα σε στιγμές την κατάχρηση εξουσίας (θεωρώντας ό,τι έγινε αναγκαίο, σε φάσεις που η κίνηση είχε εκτιναχθεί και νομίζω ότι ήταν όντως δύσκολη η διαχείριση της κατάστασης). Όσο για το πρώτο, την ελευθερία του λόγου, πλέον πιστεύω ότι την έβλεπα κάπως στρεβλά στα 20 μου, ίσως και με νεοφιλελεύθερη λογική. Στο er έγινε φουλ κατάχρηση της ελευθερίας του λόγου, γράφτηκαν καφρίλες, και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου σαφώς ως μέρος του προβλήματος. Ξέρω ότι έχω υπάρξει μαλάκας και ζητώ συγνώμη αν έχω πληγώσει κάποιον ή κάποια με συμπεριφορές μου στο παρελθόν. Το χειρότερο είναι ότι όντως δεν έβλεπα συμπεριφορές μου ως προβληματικές. Θέλω να πιστεύω ότι έχω αλλάξει, προσπαθώ να χτίζω πιο υγιείς σχέσεις και με τον εαυτό μου και με τους άλλους, και μου είναι κάπως ξένη ή και απωθητική η παρουσία μου εδώ, ή τουλάχιστον πλευρές της. Το er για μένα τελείωσε μέσα από τη διαδικασία της προσωπικής και πολιτικής μου εξέλιξης, ή έστω αλλαγής, και αν και θα έχει πάντα μια θέση στην καρδιά μου εκείνη η περίοδος, που το er ήταν βασικό μέρος της, νιώθω καλά που δεν βρίσκομαι πια εκεί.
    Δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα που τα έγραψα όλα αυτά, ήταν λίγο έκθεση "τι είναι το er για μένα". Δεν αναφέρθηκα σε ανθρώπους από το er, γιατί πλέον έχω κρατήσει ελάχιστες επαφές, ενώ υπήρξαν άτομα που είχαμε έρθει πολύ κοντά και είχαμε ζήσει πράγματα μαζί, οπότε μάλλον το απέφυγα γιατί με πονάει κάπως.
    Επειδή πάντως αναφέρθηκε το κατά πόσο έχω την "ιδιοκτησία", εφόσον έχω αποχωρήσει εδώ και χρόνια, δεν υφίσταται τέτοιο θέμα. Αλλά γενικά πάντα ήθελα να μην αλλάξει πολύ το er από το αρχικό σκεπτικό, με την καλή έννοια τουλάχιστον, και γι'αυτό η διαχείριση παραδόθηκε σε άτομα που ήξερα πως είναι στην ίδια λογική. Αν κάποια στιγμή είναι να γίνει κάποια σημαντική αλλαγή, θα μπορούσα να πω μια γνώμη, αλλά ξανά, η όποια απόφαση ανήκει σε όσους-ες γουστάρετε ακόμα να μπαίνετε και να το κρατάτε ζωντανό, ο καθένας μας μάλλον έχει τη δική του σχέση με το φόρουμ και ίσως για κάποιους αυτή να μην έχει τελειώσει ακόμα. Αλλά αν έχει τελειώσει δεν χρειάζεται να την τραβάτε κι από τα μαλλιά, ας πάει στο καλό κι ας κάνουμε χώρο για άλλα όμορφα πραγματάκια όσο είμαστε ακόμα ζωντανά.
    Αυτά, καλά να περνάτε, τσιαρς
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #34

    Default

    (πρέπει να δούμε τι θα γίνει και με το ERmag)

  5. #35

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    (πρέπει να δούμε τι θα γίνει και με το ERmag)
    Ναι, αυτό θα πρέπει να το δείτε με τους νυν admins. Ξέρω ότι αρκετοί έγραψαν τα πρώτα τους κείμενα στο er mag και έχουν συναισθηματική αξία, κι εγώ είχα ρίξει πολλές εργατοώρες για την επιμέλεια και το ανέβασμα των κειμένων, ωραίο θα ήταν να υπήρχε κάπου αυτό το αρχείο. Λογικά υπάρχουν στον server, αλλά προσωπικά ούτως ή άλλως δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να κάνω κάτι τέτοιο, το τεχνικό κομμάτι τα πρώτα χρόνια το είχε εξ ολοκλήρου ο Dead κι εγώ είχα το διαχειριστικό κομμάτι, μαζί με τους υπόλοιπους κατά καιρούς admins. Αν δεν υπάρχουν οι τεχνικές γνώσεις ή/και ο χρόνος στο τωρινό διαχειριστικό team, ίσως υπάρχει κάποιο άτομο εμπιστοσύνης που έχει τις γνώσεις και την όρεξη να ασχοληθεί με αυτό.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #36

    Default

    Λοιπόν επίσης θέλω να συνεχίσω λίγο την εξομολόγηση/ψυχανάλυση που ξεκίνησα χτες, γιατί μιας και αναφέρθηκε και το er mag, συνειδητοποίησα ότι αυτό που έβλεπα ως υπέρασπιση της ελευθερίας του λόγου, είχε να κάνει με την αλήθεια: με το δικαίωμα να είσαι ο εαυτός σου, να μοιράζεσαι την αλήθεια σου. Και στο er mag (απόφαση για την οποία δεν ήμουν ποτέ εντελώς σίγουρος, γιατί δημιουργούσε αντικειμενικά έναν έξτρα διαχωρισμό) αυτό ήταν το βασικό σκεπτικό: να υπάρχει η ελευθερία στους συντάκτες να πουν αυτό που σκέφτονται, όπως θα μιλούσαν στην παρέα τους, χωρίς δημοσιοσχεσίτικα φιλτραρίσματα, χωρίς στην ουσία να συμβάλλουμε συνειδητά τουλάχιστον στην προώθηση της μουσικής ως προϊόν και χωρίς τέτοιο στόχο, όπως γίνεται συχνά στα παραδοσιακά έντυπα. Υπό αυτό το πρίσμα, το να γραφτεί κάτι κακεντρεχές (τώρα αναφέρομαι ξανά περισσότερο στο φόρουμ), περισσότερο από κακεντρέχεια, το έβλεπα ως υπεράσπιση της ελευθερίας του λόγου - αλλά δεν έπαυε να είναι και κακεντρέχεια, και αυτό έχει τη σημασία του. Νομίζω ότι αυτό που έμαθα μέσα από τα χρόνια είναι ότι, ναι, πρέπει να έχουμε την ελευθερία να είμαστε ο εαυτός μας και να μοιραζόμαστε την αλήθεια μας. Αλλά αυτό πάει πακέτο με μία ευθύνη: Ότι έχουμε και την υποχρέωση, αν αυτή η αλήθεια μας είναι σκατένια και πληγωτική (ό,τι κι αν την έκανε έτσι, οικογένεια, περιβάλλον κλπ), έχουμε λοιπόν και την υποχρέωση αλλά και τη δυνατότητα αυτή την αλήθεια να την αλλάξουμε, αντί να διαιωνίζουμε τα τραύματα μεταφέροντας τη σαπίλα που μας φόρτωσαν σε άλλους με τη σειρά μας. Να δουλέψουμε με τους εαυτούς μας ώστε η αλήθεια που έχουμε να μοιραστούμε, να περιλαμβάνει φροντίδα, ενσυναίσθηση, σεβασμό, πράγματα που κάνουν τη ζωή και των άλλων καλύτερη - ή τουλάχιστον που δεν την κάνουν χειρότερη. Αυτό νομίζω ότι διέφευγε από αρκετούς από εμάς και ίσως εκεί χάθηκε και η ομορφιά της ελευθερίας που παρείχε το er.

    Το ξέρω ότι μονολογώ, μπορείτε να κριντζάρετε ελεύθερα, αλλά ίσως αυτές οι σκέψεις να έχουν κάτι να πουν σε κάποι@, οπότε τις μοιράζομαι. Δεν είναι λίγος ο χρόνος που αφιερώσαμε εδώ μέσα, το er το διαμορφώσαμε και μας διαμόρφωσε, και ίσως έχει την αξία του το να το επανεξετάζουμε σε σχέση με το πού βρισκόμαστε σήμερα διανοητικά και συναισθηματικά.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #37

    Default

    (είκοσι χρόνια μετά εδώ, αντί να φλεξάρω γνώσεις για το epic metal και ελιτισμό, φλεξάρω αυτοβελτίωση και κατάθλιψη, καλά πήγε αυτό)
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #38
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Κανα καλό δισκάκι άκουσες τελευταια;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #39
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ΟΙ UTMOST CONTEMPT ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΓΙΓΑΝΤΕΣ

  10. #40
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    post-death before it was cool
    Rock or Nothing

  11. #41

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Κανα καλό δισκάκι άκουσες τελευταια;
    Πήγα να πω το Utmost Contempt, αλλά με πρόλαβαν! Ξέρω ότι έχει γίνει λίγο chinese democracy αλλά όντως θα βγει μέσα στη χρονιά, δουλεύουμε με καταπληκτικό ηχολήπτη (Αχιλλέα Καλαντζή - Suncord Audiolabs) και μπορώ να πω ότι τουλάχιστον θα βγει όπως πρέπει, σίγουρα καλύτερο από ό,τι θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει όταν το ηχογραφήσαμε (πριν δώδεκα χρόνια). Έχουμε τελειώσει τη βασική μίξη, 2-3 κομμάτια είναι ήδη εντελώς έτοιμα, μένει να βρει χρόνο ο Φώτης να γράψει κάποια σόλο και το ολοκληρώνουμε. Είμαι πολύ χαρούμενος που συμμετείχα στη δημιουργία αυτού του άλμπουμ, ανυπομονώ να το μοιραστούμε.

    Κατά τα άλλα μου άρεσε το Beast in Black, αλλά γενικά εδώ και χρόνια πολύ δύσκολα ακούω καινούργια μουσική. Τελευταία ακούω κυρίως 90s pop και techno. Και μόλις άκουσα για πρώτη φορά ολόκληρο το musique των theatre of tragedy, κακώς το σνόμπαρα τόσα χρόνια.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #42
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Πολύ καλό το ποστ του Dragon, παραήταν όμως αφηρημένο και θα πω κι εγώ 2 κουβέντες.

    Η ελευθερία του λόγου είναι μία μπούρδα. Ελευθερία για τον καθένα, χωρίς έλεγχο, σημαίνει δίκαιο του ισχυρού. Το ER υπήρξε ένα άνδρο bullying και μετέπειτα χάους. 20 χρόνια ήταν προτιμούταν η αρένα και το αίμα παρά η στοιχειώδης ρύθμιση. Το ξέρω ότι το 2003 ήταν 100 χρόνια πριν με τα σημερινά δεδομένα, αλλά πιο τοξικός χώρος από έναν όπου μπορείς να μπορείς να απευθυνθείς δημόσια σε έναν απροστάτευτο χρήστη αποκαλώντας τον "καθυστερημένο", δεν υπήρξε ποτέ. Αυτά για την ελευθερία του λόγου και λοιπά.

  13. #43

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Πολύ καλό το ποστ του Dragon, παραήταν όμως αφηρημένο και θα πω κι εγώ 2 κουβέντες.

    Η ελευθερία του λόγου είναι μία μπούρδα. Ελευθερία για τον καθένα, χωρίς έλεγχο, σημαίνει δίκαιο του ισχυρού. Το ER υπήρξε ένα άνδρο bullying και μετέπειτα χάους. 20 χρόνια ήταν προτιμούταν η αρένα και το αίμα παρά η στοιχειώδης ρύθμιση. Το ξέρω ότι το 2003 ήταν 100 χρόνια πριν με τα σημερινά δεδομένα, αλλά πιο τοξικός χώρος από έναν όπου μπορείς να μπορείς να απευθυνθείς δημόσια σε έναν απροστάτευτο χρήστη αποκαλώντας τον "καθυστερημένο", δεν υπήρξε ποτέ. Αυτά για την ελευθερία του λόγου και λοιπά.
    Ναι, δεν θα διαφωνήσω. Απλά έγραψα ειλικρινά πώς το έβλεπα τότε, με τα τότε μυαλά μου. Δεν υπήρξε ποτέ η σκέψη "τι ωραία που θα ήταν ένα φόρουμ όπου θα τραμπουκίζουμε ελεύθερα κόσμο", αλλά περισσότερο "όπου θα μπορείς να πεις ελεύθερα τι σκέφτεσαι". Πλέον το βλέπω ότι είναι προβληματικό όταν κάτι τέτοιο μπαίνει μόνο υπό αυτό το πρίσμα, αλλά τότε δεν το έβλεπα. Δεν δικαιολογώ τον εαυτό μου με αυτό.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #44

    Default

    Και ξαφνικά το ροκινγκ φαντάζει γαμω τα φόρουμ λέει.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  15. #45
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Αν δεν είχατε αφαιρέσει pinks και μούντζες δεν θα συζητάγαμε για πρίζες.

    Σοβαρά τώρα.

    Έχοντας αφιερώσει ένα σημαντικό κομμάτι του χρόνου και της ψυχής μου εδώ μέσα, ας πω κι εγώ μια γνώμη. Όπως το βίωσα, το ER ήταν ένα καταφύγιο, μια κοινότητα όπου με αφετηρία τη μουσική, συζητήσαμε, προβληματιστήκαμε, κάναμε γνωριμίες, εξερευνήσαμε, όχι απλά τις τέχνες ή την κοινωνία/πολιτική, αλλά τη ζωή εν γένει και αυτοδιαμορφωθήκαμε. Ενδεχομένως να έπαιξε ρόλο η εποχή (ήταν τότε τα forums για το IRC, ό,τι είναι σήμερα τα social media για τα forums; ), ενδεχομένως να έπαιξε ρόλο η αθωότητα της ηλικίας και η διάθεση για εξερεύνηση, μπορεί και τίποτα από αυτά. Στα αρνητικά, αντιλαμβάνομαι, πλέον, ότι έχω υπάρξει αρκετά μαλάκας ή προσβλητικός στο παρελθόν, όχι μόνο εδώ, η αυτοκριτική μου είναι συνεχής και θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ο ίδιος άνθρωπος που ήμουν πριν από 19 χρόνια. Όπως και για εμένα, έφτασε ένα σημείο όπου επήλθε κορεσμός αυτής της ελευθερίας/ασυδοσίας. Χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ με ένα αποστειρωμένο περιβάλλον (όπως το rocking που αναφέρθηκε). Είμαι, όμως, πολύ πιο επιλεκτικός στο περιβάλλον/κοινότητα που επιθυμώ να συμβιώνω.
    Ωστόσο, καταλαβαίνω ότι έχει έρθει το σημείο που πρέπει να παρθούν κάποιες αποφάσεις για το μέλλον του forum. Συμφωνώ πως ο λόγος πέφτει στα άτομα που είναι πλέον ενεργά, όσον αφορά στην κατεύθυνση που πρέπει να πάρει. Βέβαια, τα ενεργά αυτά άτομα σκέφτονται τον τερματισμό της λειτουργίας του. Το ER, είναι ένας ζωντανός οργανισμός και διαμορφώνεται από τα εκάστοτε μέλη και τους διαχειριστές του. Ενώ ο τρόπος λειτουργίας φαινομενικά (και ουσιαστικά) δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα, το ER έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια. Ή ίσως να αλλάξαμε εμείς. Ίσως αυτό που έλλειπε να ήταν ένα όραμα, συγκεκριμένοι στόχοι και η διάθεση προς επίτευξη αυτών. Ίσως και όχι. Κανένα συμπέρασμα δεν είναι εύκολο ή ασφαλές.

    Όπως και να έχει, πρακτικά, όπως το σκέφτομαι, οι επιλογές για το μέλλον του ER είναι οι ακόλουθες:


    • Να παραμείνει ως έχει φαντάζει ως μη επιλογή, καθώς και η υπομονή των ενεργών χρηστών έχει, ως φαίνεται, εξαντληθεί.
    • Να τερματιστεί, δηλαδή να μην υπάρχει είσοδος σε νέα και παλαιά μέλη. Προσωπικά, το αρχείο θα ήθελα να υπάρχει διαθέσιμο σε αυτή την περίπτωση και θεωρώ πως πρέπει να έχουν λόγο και τα παλιά μέλη σε αυτό, πέρα από τα ενεργά. Σε αυτή την περίπτωση, δεδομένου ότι έχω δικό μου server τον οποίο πληρώνω ούτως ή άλλως κάθε μήνα, διατίθεμαι να το συζητήσω ώστε να μεταφερθεί εκεί το αρχείο.
    • Να υπάρξει ένα νέο όραμα, φρέσκες ιδέες, που θα έχουν ως στόχο τη δημιουργία μιας κοινότητας με βάση τη μουσική (παράδειγμα) και θα απευθύνεται περισσότερο σε νεότερες γενιές, ίσως να συμμετέχουν και πιο νέα άτομα με όρεξη στη διαχείριση, με πιθανή χρήση διαφορετικών τεχνολογιών και φυσικά να ανοίξουν οι εγγραφές σε νέα μέλη.
    • Να επαναδημιουργηθεί το όραμα ώστε να εναγκαλιάσει ξανά τα χαμένα του μέλη, να επαναπροσδιοριστούν οι όροι χρήσης του, λαμβάνοντας υπόψη μια νέα πιο ώριμη πραγματικότητα, να επαναδιαπραγματευτεί η "ελευθερία" που περιέγραψε ο Dragonlord παραπάνω. Μία τέτοια κοινότητα δεν θα μπορούσε να έχει πλέον ως βάση απλά το Metal ή τη μουσική. Δεν είμαστε 20 χρονών για να μας αρκεί. Γι' αυτό όμως, χρειάζεται να κατανοηθούν οι λόγοι που έχουν αποχωρήσει τόσοι χρήστες τα τελευταία χρόνια, οι οποίοι βέβαια έχουν αποχωρήσει ενδεχομένως για διαφορετικούς λόγους και πιθανότατα να μην επιστρέψουν και ποτέ. Είναι δύσκολο ή ανούσιο να κάνει κανείς υποθέσεις εάν δεν μιλήσουν οι ίδιοι/ες. Εγώ μπορώ να σημειώσω τους δικούς μου βασικούς λόγους: Προτιμώ πλέον να έχω λιγότερη ένταση στη ζωή μου, να συναναστρέφομαι με άτομα τα οποία έχω περισσότερα κοινά κοινωνικά και πολιτικά. Ενώ θέλω να μοιράζομαι και να μαθαίνω νέα μουσική, δεν βρίσκω ενδιαφέρον να το κάνω σε μια κοινότητα που νιώθω πλέον μη οικείος ή ξένος. Φυσικά, δεν έχω τον χρόνο που είχα παλαιότερα ώστε να ασχολούμαι ενεργά, αλλά νομίζω πως δεν είναι αυτός ο κύριος λόγος.


    Για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι σίγουρος γιατί κάνω αυτό το ποστ, οι σκέψεις μου δεν έχουν ακριβώς συνοχή. Απέχω τουλάχιστον τα 4 τελευταία χρόνια, δεν είμαι σίγουρος εάν θα επέστρεφα ποτέ ενεργά, αλλά με πληγώνει ο ενδεχόμενος τερματισμός του. Επειδή κάπου αναφέρθηκε, ως Software Engineer/Web Developer έχω τις γνώσεις για να βοηθήσω (είχα προσφερθεί ξανά στο παρελθόν), ωστόσο πλέον θα ήθελα να έχω και το κίνητρο, τη διάθεση και έπειτα να μοιραζόμουν αυτή την ευθύνη/εργασία. Όπως όλοι/ες μας φαντάζομαι, ο χρόνος μας είναι πλέον περιορισμένος και πολύτιμος. Αυτά για την ώρα και θα είχε ενδιαφέρον να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση. Χαιρετώ.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •