View Poll Results: Να κλείσει το φόρουμ;

Voters
37. You may not vote on this poll
  • Ναι

    10 27.03%
  • Όχι

    27 72.97%
Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 146

Thread: Τραβάμε πρίζα;

  1. #61
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Επειδή δεν παρακολουθώ πολύ ενεργά το τελευταίο διάστημα, δεν γνωρίζω την περίπτωση στην οποία αναφέρεσαι. Ενδεχομένως και ο αποκλεισμός του ατόμου να έκανε καλό και στο ίδιο το άτομο, για παράδειγμα, να ξεφύγει από τις εμμονές του. Εκτός αν έχει συμβεί κάτι τόσο χοντρό που δεν το γνωρίζω. Αλλά δεν ξέρω αν έχει και τόσο νόημα να μιλήσουμε συγκεκριμένα. Πιστεύω πως η κάθε περίπτωση θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά, με τις ιδιαιτερότητές της. Κατά τα άλλα, γενικά, εάν ένα άτομο έχει σοβαρό πρόβλημα, δεν είμαι σίγουρος πως μπορούν οι διαχειριστές ή τα μέλη ενός φόρουμ να το βοηθήσουν ουσιαστικά. Εκτός εάν βρίσκεται κάποιος εξειδικευμένος γιατρός ανάμεσά τους, αλλά και πάλι πρέπει και το ίδιο το άτομο να επιθυμεί να δεχτεί βοήθεια.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #62
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Βρε FANTASMA, γράφεις για φόρουμ με εκατοντάδες ενεργά μέλη και χιλιάδες νέα ποστ καθημερινώς, σε ένα thread που τα λίγα ενεργά μέλη ενός φόρουμ συζητούν τι μπορεί να αλλάξει και να παραμείνει αυτό ζωντανό, αλλά σου είναι αδιανόητο να μην στάξεις χολή. Και μάλιστα χωρίς λόγο. Αυτό από μόνο του είναι αρκετή απόδειξη του τι έλεγα παραπάνω: η συμπεριφορά των μελών δεν είναι ζήτημα moderation, αλλά προσωπικής ευθύνης. Και ουδέποτε έβγαλα την ουρά μου απ' έξω. Αυτό προσπάθησε να καταλάβεις. Ξέρω πού φταίω και το αναγνωρίζω, τα πουστριλίκια αυτά αναμόχλευσης φαντασμάτων, δεν εξυπηρετούν σε τίποτα. Κι αν νομίζεις ότι με χολή και ψέματα θα καταφέρεις κάτι άλλο εκτός απ' το να μπουρδελιάσεις και αυτό το thread, καλύτερα να κάνεις αυτό που υπαινίσεσαι: να μείνεις μακρυά απ' το φόρουμ απ' το οποίο έδιωξε εσένα και τους περισσότερους ενεργούς χρήστες ο OniBocho Δεβετζής. Θα πρότεινα να μην απαντήσεις, τουλάχιστον όχι εδώ. Τράβα στην "γωνιά του Tamaru" και γράψε ό,τι θέλεις.

    Στο διά ταύτα, ο Ghoul έχει απόλυτο δίκιο. Δεν θα έχει το κεφάλι του ήσυχο, αν το ER μεταφερθεί εκεί ως ενεργό forum. Καταλαβαίνω τον προβληματισμό του Dragonlord, αλλά δεν βλέπω να σκεφτόμαστε πρακτικά: νέα πλατφόρμα, νέος κόσμος, νέα διαχείριση πως ακριβώς λύνουν το οικονομικό ζήτημα; Γιατί, κακά τα ψέματα, ακόμα και με χιλιάδες χρήστες και δεκάδες χιλιάδες νέα ποστ την ημέρα, λεφτά δεν βγαίνουν. Κι άρα η πληρωμή του σέρβερ υπόκειται πάλι σε εθελοντισμό και σ' ότι μας περισσεύει. Σημειωτέον, έστω ότι παίρνουμε συλλογικά την απόφαση να αλλάξει χαρακτήρα το ER και να γίνει ένα forum νέας εποχής, με άλλη θεματολογία, moderation, χορηγίες κτλ. Με το χέρι στην καρδιά, πιστεύετε ότι θα χωρούν τα περισσότερα απ' τα threads που υπάρχουν μέχρι σήμερα στη βάση του ER σε κάτι τέτοιο; Η δική μου απάντηση είναι όχι, οπότε ανοίγουν δύο κατευθύνσεις, όπως το βλέπω:

    Ξεσκαρτάρισμα των threads/posts (αδιανόητα τεράστιος κόπος) και μεταφορά των εναπομείνοντων στο νέο forum

    Ολικό reboot (διαγραφή των πάντων, tabula rasa και πάμε πάλι).

    Και στις δύο περιπτώσεις, τα όσα λέμε περί συναισθημάτων, ιστορικότητας, προσωπικής αξίας και σημασίας, θίγονται. Οπότε, πάλι στο 0 καταλήγουμε ή σε ένα ER που δεν θα είναι ER σε οτιδήποτε άλλο, πέρα απ' το όνομα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #63
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Επειδή δεν παρακολουθώ πολύ ενεργά το τελευταίο διάστημα, δεν γνωρίζω την περίπτωση στην οποία αναφέρεσαι. Ενδεχομένως και ο αποκλεισμός του ατόμου να έκανε καλό και στο ίδιο το άτομο, για παράδειγμα, να ξεφύγει από τις εμμονές του. Εκτός αν έχει συμβεί κάτι τόσο χοντρό που δεν το γνωρίζω. Αλλά δεν ξέρω αν έχει και τόσο νόημα να μιλήσουμε συγκεκριμένα. Πιστεύω πως η κάθε περίπτωση θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά, με τις ιδιαιτερότητές της. Κατά τα άλλα, γενικά, εάν ένα άτομο έχει σοβαρό πρόβλημα, δεν είμαι σίγουρος πως μπορούν οι διαχειριστές ή τα μέλη ενός φόρουμ να το βοηθήσουν ουσιαστικά. Εκτός εάν βρίσκεται κάποιος εξειδικευμένος γιατρός ανάμεσά τους, αλλά και πάλι πρέπει και το ίδιο το άτομο να επιθυμεί να δεχτεί βοήθεια.

    προφανώς, η παρατήρησή μου ήταν ρητορική. ούτε εγώ έχω κάποια απάντηση. ξέρω όμως ότι πάντα θα υπάρχουν οι προστριβές με χρήστες που θεωρούν ότι αδικούνται και κάπου εκεί αρχίζει η συμπεριφορά μικρού παιδιού... "γιατί τρώω εγώ παρατήρηση ή ποινή κι όχι ο άλλος" κτλ... το θέμα ότι οι περισσότεροι που απομείναμε εδώ μέσα έχουμε περάσει προ πολλού τα 30ς και θεωρούσα ότι μπορεί να υπάρξει μια ωριμότητα χωρίς μπατσιλίκια, αλλά μπα.

    τα 10-15 άτομα που απομείναμε προφανώς μπορούμε να επικοινωνούμε κι αλλού, αλλά όντως το φόρουμ έχει κάποιο υλικό που αξίζει κι έχουν γραφτεί και καλά πραγματάκια τα οποία ακόμη είναι χρήσιμα κατά καιρούς. αλλά το ξεσκαρτάρισμα που αναφέρει ορθά ο ονιμποτσο ότι πρέπει να γίνει, είναι τεράστια δουλειά και δεν παίζει.
    Rock or Nothing

  4. #64
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Το φόρουμ πέθανε για 2 λόγους: από τον κορεσμό των χρηστών και από μαλακισμένες συμπεριφορές ή από τον συνδυασμό των 2.
    Είχαμε μεσονύκτια τηλεφωνα από χρήστες σε σπίτι άλλου χρήστη με οικογένεια, είχαμε μόνιμη χολή, είχαμε σπαμμινγκ από συγκεκριμένους χρήστες, είχαμε σύγκρουση χρηστών που γαμούσαν όλα τα θρεντ κλπ κλπ.
    Το moderation είναι απαραίτητο για τέτοιες συμπεριφορές. Και είναι συγκεκριμένες συμπεριφορές που μιλάμε, ήδη το θρεντ που είχε με τους κανόνες ο Dragonlord ήταν μια χαρά κανόνες, χωρίς να προσβάλλουν κανέναν και χωρίς να καταπατούν καμία ελευθερία. Για τις ειδικές περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί, να τονίσουμε ότι πολύ πιθανώς, ένα φόρουμ να μην μπορεί να αντιμετωπίσει σωστά μια τέτοια περίπτωση και υπάρχει η πιθανότητα κιόλας να γίνουν και χειρότερα τα πραγματα. Σε καμία περίπτωση ένα φόρουμ δεν μπορεί να αντικαταστήσει τους ειδικούς και δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει εκ των πραγματων πολλά. Ανάλογα την περίπτωση φυσικά.

    Το ER θα μπορούσε να ξεκινήσει από την αρχή, έχοντας καπου ως archive αυτό που βλέπουμε τώρα, για να μην χαθεί το υλικό.
    Και θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί ξανά το magazine (η "πτώση" του φορουμ ξεκίνησε 2-3 χρόνια μετά το κλεισιμο του magazine αν θυμάμαι καλά), όπου θα μπορούσαν να γράφουν και οι χρήστες του φόρουμ σε αυτό. Τωρα με τι διαδικασία θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό, ώστε να μην βγαίνουν έξω κομπλεξικα κείμενα (είτε στοχευμένα λόγω σκατομυαλιάς, είτε ρατσιστικά/ναζιστικά), ε προφανώς πρέπει να υπάρχει ομάδα ατόμων που διαχειρίζεται το τι μπορεί να γραφτεί και όχι την ποιότητα του γραψίματος. Just an idea.
    Γενικά προφανώς είναι ψόφιο πλέον, με το μοντέλο που λειτουργεί εδώ και πολλά χρόνια, δυστυχώς, δεν έχει δουλέψει "σωστά" (κρίνοντας εκ του αποτελέσματος), οπότε σίγουρα θέλει αλλαγή σε αυτό το κομμάτι. Αν δεν υπάρξει αλλαγή, υπάρχει και η λήθη.
    Kill the wise one!

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    111

    Default

    Αυτό το magazine που λέτε όλοι, ρε παιδιά, υπάρχει κάπου, είναι προσβάσιμο;

    Θυμάμαι προ αμνημονεύτων ετών μία συνέντευξη του Scott Kelly κάπου εδώ (τότε που δεν έπαιζαν και πολλές σε ελληνόφωνα), ίσως ήταν εκεί, αλλά δε θυμάμαι.

  6. #66
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Βρε FANTASMA, γράφεις για φόρουμ με εκατοντάδες ενεργά μέλη και χιλιάδες νέα ποστ καθημερινώς, σε ένα thread που τα λίγα ενεργά μέλη ενός φόρουμ συζητούν τι μπορεί να αλλάξει και να παραμείνει αυτό ζωντανό, αλλά σου είναι αδιανόητο να μην στάξεις χολή. Και μάλιστα χωρίς λόγο. Αυτό από μόνο του είναι αρκετή απόδειξη του τι έλεγα παραπάνω: η συμπεριφορά των μελών δεν είναι ζήτημα moderation, αλλά προσωπικής ευθύνης. Και ουδέποτε έβγαλα την ουρά μου απ' έξω. Αυτό προσπάθησε να καταλάβεις. Ξέρω πού φταίω και το αναγνωρίζω, τα πουστριλίκια αυτά αναμόχλευσης φαντασμάτων, δεν εξυπηρετούν σε τίποτα. Κι αν νομίζεις ότι με χολή και ψέματα θα καταφέρεις κάτι άλλο εκτός απ' το να μπουρδελιάσεις και αυτό το thread, καλύτερα να κάνεις αυτό που υπαινίσεσαι: να μείνεις μακρυά απ' το φόρουμ απ' το οποίο έδιωξε εσένα και τους περισσότερους ενεργούς χρήστες ο OniBocho Δεβετζής. Θα πρότεινα να μην απαντήσεις, τουλάχιστον όχι εδώ. Τράβα στην "γωνιά του Tamaru" και γράψε ό,τι θέλεις.
    Ρε συ δεν εριξα χολη πουθενα, αρνουμαι καθε κατηγορια. Βασικα η απαντηση μου αν με ρωτησεις αν εριξα χολη ειναι "οχι".
    Και δεν ειπα ψεματα σε κατι, παλι αν με ρωτησεις αν ειπα ψεματα, θα πω "οχι, με ολη την ειλικρινεια που εχω.
    Τεσπα, προχωραμε(τε). Απλα δεν βρισκω σωστο να κατηγορεις τους χρηστες γενικως και αδιακριτως.
    Καλο θα ηταν να αναφερεις βασικα ποιους εννοεις, να τους ρωτησουμε αν εκαναν αυτα που λες.
    Κι αν πουν οχι, θα πρεπει να τους πιστεψουμε.
    The rest is just

  7. #67

    Default

    Κοιτάξτε, moderation με τη μορφή της λογοκρισίας, ακόμα και απέναντι σε προσβλητικές ή και κακοποιητικές συμπεριφορές, δεν υπήρξε ποτέ στο er. Το moderation τα πρώτα χρόνια ήταν όντως πιο ενεργό, αλλά είχε να κάνει με καθαρά πρακτικά ζητήματα, πχ να γίνει split κάποιου thread ή μεταφορά στο σωστό subforum. Από εκεί και πέρα και επειδή ο όγκος ήταν υπερβολικός για να το κάνω αυτό παντού, αυτού του τύπου το moderating ήταν στο χέρι του-ης εκάστοτε moderator του κάθε subforum. Σε κάποια subforums ήταν πιο ενεργοί οι moderators, σε άλλα όχι τόσο. Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι ισχύει η αφήγηση "στην αρχή είχαμε moderating και μετά σταμάτησε, γι'αυτό ξενέρωσε ο κόσμος".

    Για το er mag, επειδή ρωτήθηκε, είχε λειτουργήσει κάποια χρόνια τη δεκαετία των '00s, μετά υπήρχε απλά ως αρχείο αλλά σε κάποια μεταφορά του φόρουμ σε νέο σέρβερ ο Dead αν θυμάμαι καλά δεν είχε επαναφέρει το mag, έπρεπε να εγκαταστήσει από την αρχή την πλατφόρμα ή κάτι τέτοιο και δεν το είχε κάνει. Όπως είπα και παραπάνω, εγώ δεν είχα σχέση με το τεχνικό κομμάτι οπότε πολλά πράγματα δεν ήταν στο χέρι μου. Και το integration του er mag με το φόρουμ θα ήταν εξαρχής μεγαλύτερο αν γινόταν όπως το είχα σκεφτεί (για αυτό που έγραψε κάποιος πχ να μπορούσαν να ανεβάζουν κείμενα όλοι), αλλά έπρεπε να δουλέψουμε με ό,τι είχαμε.

    Καταλαβαίνω ότι το ζήτημα είναι τα έξοδα. Αλλά νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει και με την ουσιαστική χρησιμότητα του site σήμερα. Νομίζω ότι δεν λέω κάτι καινούργιο αν πω ότι το er σήμερα υπολειτουργεί/φυτοζωεί. Νομίζω ότι θα ήταν καλό να αποφασιστεί καταρχάς αν υπάρχουν άλλες φιλοδοξίες ή αν δεν περιμένουμε κάτι περισσσότερο από τη σημερινή κατάσταση. Δηλαδή, ξαναλέω, αν πλέον εξυπηρετεί μόνο τις ανάγκες επαφής λίγων δεκάδων χρηστών, εμένα αυτό που μου βγάζει περισσότερο νόημα είναι να κλειδωθεί το φόρουμ, να μεταφερθεί μαζί με το αρχείο του mag στον σέρβερ του ghoul και να μας μείνει μόνο το έξοδο του domain, που δεν είναι τραγικό, ώστε να συνεχίσει να υπάρχει το site για λόγους αρχείου και συναισθηματικούς αν θέλετε. Και η επαφή να γίνεται μέσα από την ομάδα στο fb. Στην τελική αν κάποια στιγμή δούμε ότι αρχίζει να έχει κίνηση η ομάδα στο φβ και υπάρχει ανάγκη για κάτι παραπάνω, το domain και το αρχείο θα υπάρχουν, ανά πάσα στιγμή το ξεκλειδώνουμε σε νέο σέρβερ ώστε να υπάρχει ανεξαρτησία από το φβ.

    Αν, από την άλλη, υπάρχει διάθεση το er να μείνει ζωντανό κατ'ουσία, είπα παραπάνω τι θα έκανα εγώ, νέο ξεκίνημα σε πιο σύγχρονη πλατφόρμα τύπου diaspora, με moderating σε περιπτώσεις ρατσιστικού λόγου ή συνεχούς παρενόχλησης (και το αρχείο πάλι θα μπορούσε να πάει στον σέρβερ του γκουλ). Αυτό βέβαια ίσως να φέρει και περισσότερα έξοδα από τα σημερινά. Εμείς για ένα διάστημα (που δούλευα σε νετ καφέ και δεν υπήρχε μία, ενώ η κίνηση είχε εκτοξευθεί) είχαμε google ads, από τα οποία δεν έβγαινε κανένα τρομερό ποσό (κέρδος εννοείται ούτε για πλάκα) αλλά τουλάχιστον κάλυπταν ένα μέρος από τα έξοδα. Αυτό θα ήταν μία λύση, μια άλλη θα ήταν να βρούμε μόνοι μας εταιρείες/καταστήματα που θα ήθελαν να διαφημιστούν εδώ, και η τρίτη λύση να γίνει προσπάθεια να συνεχίσει να συντηρείται από δωρεές των χρηστών. Θα μπορούσε να μπει και ένα κουμπί για αυτό, και υπάρχουν και πλατφόρμες όπου μπορείς να γραφτείς για μια σταθερή μηνιαία χρέωση, πχ 2 ευρώ. Γενικά αυτό θα ήταν ένα πρότζεκτ που θα χρειαστεί όρεξη και δουλειά, και δεν υπάρχει κάποια εγγύηση ότι θα πετύχαινε, ότι θα τραβούσε νέο κόσμο ή παλιούς χρήστες-στριες. Αλλά για μένα έτσι θα είχε ένα παραπάνω νόημα, στη σημερινή κατάσταση το σάιτ δεν προσφέρει τόσα ώστε να δικαιολογεί τη συντήρησή του και τα έξοδα που απαιτούνται, εφόσον υπάρχει και η πρόταση του ghoul με την οποία και θα έμενε το αρχείο online, και θα ελαχιστοποιούνταν τα έξοδα, και δεν θα χάνονταν όσοι δεν θέλουν να χαθούν εφόσον υπάρχει το φβ. Οπότε αν δεν υπάρχουν παραπάνω φιλοδοξίες, εμένα αυτό μου βγάζει νόημα και εγώ αυτό θα έκανα. Αλλά αν θέλουμε να μείνει ζωντανό, ας γίνει προσπάθεια να γίνει κάτι πιο ενδιαφέρον και πιο χρήσιμο στις σημερινές συνθήκες.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #68
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Το φόρουμ πέθανε για 2 λόγους: από τον κορεσμό των χρηστών και από μαλακισμένες συμπεριφορές ή από τον συνδυασμό των 2.
    Είχαμε μεσονύκτια τηλεφωνα από χρήστες σε σπίτι άλλου χρήστη με οικογένεια, είχαμε μόνιμη χολή, είχαμε σπαμμινγκ από συγκεκριμένους χρήστες, είχαμε σύγκρουση χρηστών που γαμούσαν όλα τα θρεντ κλπ κλπ.
    Aφενός αυτό, αφετέρου ρε παιδιά ήμασταν 20-25 χρονών, χαλαροί φοιτητές κατά βάση, και πλέον είμαστε κοντά 40-45. Ο καθένας πια βρίσκεται σε μια τελείως διαφορετική φάση της ζωής του, κάποιοι παντρεύτηκαν, έκαναν παιδιά, άλλοι έχουν εστιάσει στη δουλειά τους κι ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις. Για τους λόγους αυτούς, δε νομίζω πως θα μπορούσαν ποτέ να επιστρέψουν οι παλιοί χρήστες, ακόμα κι αν άλλαζε η πλατφόρμα και γινόταν άψογο το μοντερέισον. Είτε τραβήξουμε πρίζα είτε όχι, το ER όπως το αγαπήσαμε, έχει πεθάνει και δεν πρόκειται να αναστηθεί. Ίσως να υπήρχε κάποια ελπίδα αναζωογόνησης με την εισαγωγή νέων χρηστών, αλλά αμφιβάλλω να υπάρχει κόσμος εκεί έξω (ειδικά νεότερων ηλικιών) που να αναζητά κάτι σαν το ER το έτος 2022.
    Όσον αφορά τη μεταφορά στο FB (με το οποίο πλέον οι περισσότεροι έχουμε σχέση μίσους μεν εξάρτησης δε), αν και δε μ'αρέσει καθόλου σαν ιδέα, ρεαλιστικά μάλλον θα ήταν πιθανότερο να συμμετάσχω σε κάποιο ποστ που πετάχτηκε στο news feed μου (ομοίως και στο reddit που προανέφερα) από ότι σε κάποιο θρεντ εδώ.

  9. #69

    Default

    Πάντως σε σχέση με πριν 5 χρόνια θεωρώ πως τα παιδιά στο ER δεν έχουν αυξηθεί ούτε κατά 5%.

    Φτάσαμε σε τέλμα;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  10. #70
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    1) Πολλά πράγματα στη ζωή δείχνουν να κάνουν έναν κύκλο. Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει και με το ER

    2) Η φάση χάλασε για δύο λόγους. Πρώτον γιατί τα forum ως πλατφόρμα έπαψαν να είναι όσο χρηστικά και "in" ηταν κάποτε. Ο κόσμος άρχισε να στρέφεται σε πλατφόρμες τύπου facebook groups.
    Δεύερον αυτό:
    Quote Originally Posted by animae View Post
    μαλακισμένες συμπεριφορές
    Προβληματικές συμπεριφορές πάντα υπήρχαν. Απλά το πλήθος κόσμου έφερνε μια εξυγίανση της κατάστασης και οι συμπεριφορές αυτές ήταν περιθωριακές. Υπήρξε μια μεγάλη περίοδος που οι συμπεριφορές αυτές ήταν κανόνας.

    3) Τα πράγματα δεν θα καλυτερεύσουν. Δώστε το στον φικσκσκσερ ή με κάποιο τρόπο κρατήστε κάπου το forum ως archive ώστε να το ξεκαπνίζουμε στα γεράματα. Είναι κρίμα να χαθούν τόσα χρόνια κοινωνικής διαδικτυακής αλληλεπίδρασης.

  11. #71
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Προβληματικές συμπεριφορές πάντα υπήρχαν. Απλά το πλήθος κόσμου έφερνε μια εξυγίανση της κατάστασης και οι συμπεριφορές αυτές ήταν περιθωριακές. Υπήρξε μια μεγάλη περίοδος που οι συμπεριφορές αυτές ήταν κανόνας.
    Είναι πιστεύω ο πιο σημαντικός λόγος της "παρακμής" του φόρουμ αυτό.
    Εγώ προσωπικά μπήκα το 2006 για εντελώς άσχετους λόγους (φίλος από την σχολή μου είπε για το "οφφισιαλ νταουνλοουντ θρεντ") και δεν ήμουν από την αρχή της φάσης με το irc κλπ.
    Μετά απλά ψιλοκόλλησα στο να διαβάζω το mag και στην συνέχεια το φόρουμ, όπου μεν υπήρχαν κλίκες που μπορεί να γίνονταν ενοχλητικές, αλλά το πράγμα χάλασε με την είσοδο 4-5 χρηστών που το έκαναν γωνίτσα τους.
    Αυτό που λέει η Χ, ότι μεγαλώνουμε και ασχολούμαστε με άλλα πράγματα, ναι μεν ισχύει σε έναν βαθμό, αλλά τουλάχιστον την δικιά μου θεώρηση, δεν μπορώ να βρω άλλο λόγο εκτός από το ότι δεν μπορούσε να γίνει "σωστή" συζήτηση σχεδόν σε όλο το φόρουμ (εκτός του...σεξιον, με εξαίρεση τον γνωστό).
    Δηλαδή οκ, και γω έχω παιδιά και έχουν περασει 16 χρόνια από την πρώτη εγγραφή και έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες μου, αλλά όταν είσαι σε μια κοινότητα, που σε οποιαδήποτε συζήτηση μετά από λίγο γίνονταν οι dominators συγκεκριμένοι χρήστες και δεν μπορούσαν οι υπόλοιποι να μιλήσουν, ε πόσο να κάτσεις πια? Ίσως είναι ρομαντική οπτική, αλλά δεν βρίσκω κάποιον άλλον λόγο να σταματήσει να μιλάει για μουσική ο Φθόγγος πχ, που παραμένει τόσο ενεργός μουσικά ή ο Καρχαρτ ή ο 12αστέρια ή η Ενιθάρμον και η Κουολέμα.

    Φυσικά μόνο οι ίδιοι θα μπορούσαν να μας πουν τους πραγματικούς λόγους και θα είχε ένα ενδιαφέρον, έτσι για λόγους πληρότητας.
    Kill the wise one!

  12. #72
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    καλά όλα αυτά που λέτε.

    πώς θα αποφασίσουμε δεν ξέρω.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  13. #73
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Ρε γαμώ, I'm getting super emotional στη σκέψη να κλείσει το ER...

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  14. #74
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Grow a pair mate. ( Συγνώμη. Δεν άντεξα. )
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #75
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    καλά όλα αυτά που λέτε.

    πώς θα αποφασίσουμε δεν ξέρω.
    Γενικότερα ξέφυγε η συζήτηση και ναι λύση δεν υπάρχει. Το θρεντ το άνοιξα κυρίως με το οικονομικό στο μυαλό μου μια που τα μηνύματα ξηλωθείτε, τα έβαλα εγώ κτλ ήταν πολύ συχνά και δεν υπήρχε αντίδραση σε αντίθεση με άλλες φορές στο παρελθόν. Θα σου έλεγα την επόμενη φορά που θα μηδενίσει το ταμείο να μην ασχοληθείς άλλο αλλά βλέπω πως υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον, κυρίως για το ιστορικό του θέματος, όποτε οι κατέχοντες ας κάνουν τις απαραίτητες συνεννοήσεις.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •