View Poll Results: Να κλείσει το φόρουμ;

Voters
37. You may not vote on this poll
  • Ναι

    10 27.03%
  • Όχι

    27 72.97%
Results 1 to 15 of 146

Thread: Τραβάμε πρίζα;

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ένα er που δεν μπορεί να λειτουργήσει με ελεύθερη συνεισφορά δεν είναι er και δεν ξέρω πόσο θα με ψήνει
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    ένα er που δεν μπορεί να λειτουργήσει με ελεύθερη συνεισφορά δεν είναι er και δεν ξέρω πόσο θα με ψήνει
    Κι αυτό που λέω ελεύθερη συνεισφορά είναι, δεν εννοώ πχ να πετάει 20 pop ups στους υπόλοιπους για να τους "αναγκάσει" να συνεισφέρουν, η βασική λειτουργικότητα του site θα παρέμενε ίδια για όλους τους χρήστες. Αλλά εφόσον δεν ξέρουμε καν αν είναι τεχνικά δυνατό, δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση μια τέτοια κουβέντα, νομίζω είναι λεπτομέρεια. Απλά έριξα μια ιδέα για το πώς θα μπορούσε να συνδυαστεί μια τέτοια αλλαγή με το υπαρκτό ζήτημα των εξόδων συντήρησης του site, ας μην κολλάμε εκεί.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #3

    Default

    Ψάχνοντας λίγο περισσότερο τις εναλλακτικές μας, από ό,τι έχω καταλάβει το diaspora είναι το κοντινότερο στο facebook, το mastodon το κοντινότερο στο twitter, και το pleroma υποτίθεται πως είναι ένα πιο ελαφρύ και πιο παραμετροποιήσιμο mastodon. Προσωπικά χρησιμοποιώ φβ και όχι τουίτερ, δεν μ'αρέσει ο περιορισμός των χαρακτήρων, αλλά το mastodon έχει όριο 500 χαρακτήρες και στο pleroma υποτίθεται αλλάζει πολύ εύκολα. Οπότε επειδή το er είναι πιο προσανατολισμένο στον δημόσιο διάλογο, όπως και το twitter σε σύγκριση με το facebook, από όσα έχω δει ως τώρα κλίνω προς το pleroma.

    Και μερικές ακόμα σκέψεις για το ζήτημα της συνδρομής για upload space, εμένα πραγματικά δεν μου φαίνεται τραγικό. Δηλαδή ο μεγαλύτερος κίνδυνος σε μία τέτοια λειτουργία του er θα είναι το να ανέβουν πολλά media και να χρειάζεται να πάμε σε ακριβότερο σέρβερ με μεγαλύτερο χώρο. Οπότε το να έχουν περισσότερο upload space όσοι συνεισφέρουν για τα έξοδα του σέρβερ, θα ήταν ουσιαστικά ο πιο άμεσος τρόπος να πληρώνουμε απευθείας και από κοινού για να συντηρηθεί ένα σάιτ που χρησιμοποιούμε. Δηλαδή θα μπορούσε να τεθεί ως εξής, αν θέλεις άπειρο upload space τότε τα εμπορικά social media θα σου τον δώσουν δωρεάν, αλλά θα γίνεις εσύ το προϊόν, θα παρακολουθούν τη δραστηριότητά σου για να τη μοιράζονται με εταιρείες και να σου δείχνουν στοχευμένες διαφημίσεις κοκ. Ή μπορεί να προτιμάς να συντηρείς από κοινού με άλλους ένα εναλλακτικό social medium όπου η δραστηριότητά σου είναι δική σου υπόθεση και κρατάς εκτός τον παράγοντα κέρδος. Και όσοι δεν συνεισφέρουν θα μπορούν επίσης να συμμετέχουν ισότιμα στον δημόσιο διάλογο, αλλά οκ, δεν γίνεται να πληρώνουμε κάποιοι από την καλή μας την καρδιά για να έχουν άπειρο upload space όλοι, δεν είμαστε φιλανθρωπικό ίδρυμα. Τον σέρβερ τον πληρώνεις ούτως ή άλλως, είτε με το να δίνεις τα δεδομένα σου στον Ζούκερμπεργκ ή τον Μασκ για να βγάλουν λεφτά από αυτά, είτε με το να τον πληρώσεις απευθείας με 1-2 ευρώ τον μήνα. Νομίζω ότι κάποιους θα τους ενδιέφερε και η δεύτερη επιλογή.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #4

    Default

    Όσο το σκέφτομαι, τόσο με ενθουσιάζει η ιδέα Ορίστε, κάποιος είχε πει για νέο όραμα για το er, εγώ αυτό έχω να φέρω στο τραπέζι, ψηθείτε. Και στην αρχή θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε όλοι το tag #electricrequiem και κάποια γενικά tags για να αντικαταστήσουν τα υπάρχοντα subforums, πχ #music, #cinema και #politics, ώστε να φαίνονται όλα τα ποστ σε όλους, και σιγά σιγά μπορεί να πάρει ζωή και να εξαπλωθεί η συζήτηση σε περισσότερα tags.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #5

    Default

    Συνεχίζω να σολάρω, δεν πειράζει, είχα καιρό να ποστάρω και το δικαιούμαι, ευχαριστώ, αλλά για να συνεχίσω να αναπτύσσω τη σκέψη μου, σκεφτόμουν αρκετά αυτό που είπε ο Σαμπρέλας για το πεδίο του άρεως. Και σκεφτόμουν ότι, εφόσον κανείς μας δεν έχει στόχο να βγάλει χρήματα από αυτή την ιστορία που λέγεται er, αν υπήρχε μία ελεύθερη συνεισφορά που θα ήξεραν όλοι ότι, αφού καλυφθούν τα έξοδα για το επόμενο τρίμηνο, ό,τι περισσεύει θα δίνεται σε δομές αλληλεγγύης, θα μπορούσε να έχει νόημα η συνέχιση του er και υπό αυτή την οπτική, συνεχίζοντας δηλαδή να λειτουργεί ως ένας τρόπος να προσφέρουμε. Εμένα αυτό θα μου άρεσε για το er. Επίσης, αν θέλουμε να κρατήσουμε και μια συνέχεια στο ότι ξεκινήσαμε ως αμιγώς μουσικό φόρουμ, θα μπορούσαμε να λειτουργούμε σαν "χορηγοί επικοινωνίας" σε αυτοοργανωμένα-μη κερδοσκοπικά λάιβ. Να συμβάλλουμε όπως μπορούμε σε ό,τι ωραίο γίνεται.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #6
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Εδώ και πολλές σελίδες υπάρχει μία άρνηση της πραγματικότητας. Κανείς δε θα δώσει ούτε 1 ευρώ, προς τέρψη της νοσταλγίας των 20s του, για να καταλήξει να βλέπει 3-4 χρήστες να σκοτώνονται μεταξύ τους.

    Μιλάτε για μοντέλο μηδενικής ανοχής σε ομοφοβίες και τρανσφοβίες, που αλίμονο αν είχε το ER έναν ομοφυλόφιλο ή έναν τρανς που μάλιστα να τα υπέστη, ενώ ξέρουν και οι πέτρες ότι το χάος δημιουργήθηκε επειδή η διαχείριση θεωρούσε αναφαίρετο δικαίωμα το bullying και το ξεφτιλίκι, που έκανε μεθοδικά και συστηματικά το μαγαζί 4chan. Εγώ να χέσω τις δομές αλληλεγγύης όταν εδώ μέσα κακοποιούτανε κόσμος.

    Από κει και πέρα, έστω ότι η φώτιση έρθει και γίνει και σωστό moderation. Ποιοι θα έρθουν; Αφού το ER έχει 4-5 άτομα πλέον. Φτάνει με τη νοσταλγία, είναι αν μη τι άλλο αιτία κατάθλιψης, το λέω σοβαρά.

  7. #7
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Εδώ και πολλές σελίδες υπάρχει μία άρνηση της πραγματικότητας. Κανείς δε θα δώσει ούτε 1 ευρώ, προς τέρψη της νοσταλγίας των 20s του, για να καταλήξει να βλέπει 3-4 χρήστες να σκοτώνονται μεταξύ τους.

    Μιλάτε για μοντέλο μηδενικής ανοχής σε ομοφοβίες και τρανσφοβίες, που αλίμονο αν είχε το ER έναν ομοφυλόφιλο ή έναν τρανς που μάλιστα να τα υπέστη, ενώ ξέρουν και οι πέτρες ότι το χάος δημιουργήθηκε επειδή η διαχείριση θεωρούσε αναφαίρετο δικαίωμα το bullying και το ξεφτιλίκι, που έκανε μεθοδικά και συστηματικά το μαγαζί 4chan. Εγώ να χέσω τις δομές αλληλεγγύης όταν εδώ μέσα κακοποιούτανε κόσμος.

    Από κει και πέρα, έστω ότι η φώτιση έρθει και γίνει και σωστό moderation. Ποιοι θα έρθουν; Αφού το ER έχει 4-5 άτομα πλέον. Φτάνει με τη νοσταλγία, είναι αν μη τι άλλο αιτία κατάθλιψης, το λέω σοβαρά.
    Συμφωνώ με τη μεσαία παράγραφό σου, με αστερίσκο όμως, στο ότι το να μην είσαι κρετίνος δεν χρειάζεται να στο πει ένας moderator. Στην πρώτη παράγραφό σου όμως, έχεις άδικο. Διότι αφενός η όποια κινητικότητα υπάρχει αφορά το σήμερα κι ακόμα αν το ER υπολειτουργεί σε σχέση με το παρελθόν του, μουσικά και γενικότερα καλλιτεχνικά νέα συνεχίζουν να επικοινωνούνται στις σελίδες του. Αφετέρου γιατί αυτό που περιγράφεις έχει πάψει να συμβαίνει, ανεξάρτητα απ' τους λόγους για τους οποίους αυτό επετεύχθη.

    Εγώ συμφωνώ με τις ιδέες του Dragonlord και παρόλο που δεν ξέρω την τύφλα μου για το πως λειτουργούν τα τβίττερ και τα υποκατάστατά του, η λογική αυτής της δραστηριοποίησης μου αρέσει. Οικονομικά βρίσκομαι στη χειρότερη κατάσταση των τελευταίων 20 ετών, αλλά θα στηρίξω σε τέτοιο εγχείρημα. Και ειδικότερα τα τελευταία σκέλη της, στήριξη κινηματικών διαδικασιών ή αυτο-οργανωμένων λάιβ με κάποιου είδους "περίσσευμα" με βρίσκουν ιδιαιτέρως θετικό.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •