View Poll Results: Να κλείσει το φόρουμ;

Voters
37. You may not vote on this poll
  • Ναι

    10 27.03%
  • Όχι

    27 72.97%
Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 121 to 135 of 146

Thread: Τραβάμε πρίζα;

  1. #121

    Default

    Έχεις δίκιο. Εγώ το βλέπω ως εξής, μπορούμε να σιχτιρίσουμε το παρελθόν μας και να το θάψουμε, και αυτό είναι οκ και σίγουρα πολλοί θα επιλέξουν να κάνουν αυτό. Αλλά μπορούμε και να κάτσουμε, όσοι έχουμε την όρεξη, να δουλέψουμε συλλογικά, να δούμε τι κάναμε στραβά, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε αλλιώς, και να κάνουμε μια νέα αρχή με άλλους όρους. Να βρούμε πώς η επικοινωνία μας θα είναι όσο λιγότερο τραυματική γίνεται, γιατί αρκετά τραύματα έχουμε και χωρίς το er, δεν χρειαζόμαστε κι άλλα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #122
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Το σκεπτικό (μου) είναι να μπει ένα τέλος στο ER όπως το ξέραμε και να αναγεννηθεί από αυτό κάτι καινούριο, πιο σοφό, έχοντας γνώση από τα σφάλματα του παρελθόντος. Η νέα κοινότητα που θα δημιουργηθεί θα έχει όρια σε bullying και spamming και προφανή όρια όταν η ελευθερία του καθενός καταπατάει ή προσβάλει την ελευθερία άλλων χρηστών/τριών. Όταν μιλάμε για μη ανοχή σε ρατσισμό, σεξισμό, ομοφοβία θα πρέπει να το εννοούμε και με πράξεις. Έχουν περάσει από εδώ γαμωταφισμοί και άλλοι χρήστες με ρατσιστικές απόψεις, έχουμε ένα ολόκληρο σέξιον αφιερωμένο στον σεξισμό, ήταν ένα φόρουμ το οποίο από το 2003 έκραζε ΟΞΩ ΠΟΥΣΤΡΕΛΙΑ, έστω και για "πλάκα", υπό την ανοχή όμως όλων μας. Πώς και γιατί να υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, όπως αναφέρει ο stam, σε μια τέτοια κοινότητα; Παρ' όλ' αυτά, υπήρχαν λίγες εξαιρέσεις. Εγώ θα ήθελα ένα δίκτυο που θα αγκαλιάζει τα άτομα που δεν έχουν απάγκιο στην έξω κοινωνία και θα τα κάνει να νιώθουν ασφαλή. Το ER, το παλιό, το ορθόδοξο, θα πρέπει να τελειώσει. Εξετάζουμε κάποιες επιλογές για ένα εναλλακτικό social network, ίσως κάτι που μπορεί να εκφράσει κόσμο, νέο κόσμο, όχι μόνο παλιό ή υπάρχων, που δεν βρίσκει θέση στα social media των ισχυρών. Ένα κοινωνικό δίκτυο, που θα τροφοδοτείται από τα ίδια τα μέλη του και θα ανήκει σε αυτά. Και θα μπορεί να ανοίξει σε άτομα ή ομάδες που λειτουργούν όσο το δυνατόν ανεξάρτητα από το σύστημα που μας καταπιέζει. Το παρόν θρεντ, υπό την ονομασία "Τραβάμε πρίζα;", δημιουργήθηκε διότι, ως φαίνεται, έφτασε η κατάσταση σε ένα τέλμα. Αυτή τη στιγμή, δίνεται μια επιλογή για ένα νέο ξεκίνημα, το οποίο μπορεί να πετύχει, μπορεί και όχι, ωστόσο δεν θα έχει χαθεί τίποτα από το παρελθόν, ας μείνουν εκεί να τα θυμόμαστε, όμορφα και άσχημα, και τα πάντα θα είναι αναστρέψιμα, εάν η κοινότητα το θελήσει.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  3. #123
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Καπου εδώ νομίζω οτι πρέπει να ζητήσω συγνώμη σε προσωπικό επίπεδο για κάφρικες συμπεριφορές δικές μου στο παρελθόν. Και ειδικά από τη Ντραμσικ. Νταξ, δεν είναι δικαιολογία το οτι κάναμε πλάκα / χαβαλέ / οτιδήποτε, ούτε η ηλικία. Οταν μπήκα στο ΕΡ ήμουν ήδη 23, και έπρεπε να έχω καλύτερη συνείδηση των πραγμάτων, αλλά δεν είχα, και μου πήρε δυστυχώς αρκετό καιρό να καταλάβω πόσο καταστροφικός είναι ο χαβαλές εις βάρος άλλων. Ταυτόχρονα είναι και κλασσική μέθοδος άμυνας, καννιβαλίζεις για να μη νιώθεις καννιβαλισμένος. Δεν είναι υγιές περιβάλλον αυτό, και χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που το καταλαβαίνει αυτό.

    Για το μέλλον του ΕΡ δεν έχω ιδέα τι έπεται, σίγουρα όμως πρέπει να λειτουργεί με zero tolerance policy σε κάποια πράγματα. Αν αφήσεις έστω και λίγο τα ζιζάνια στον κήπο σου, είναι μετά σχεδόν αδύνατο να τα ξεφορτωθείς. Και οι συμπεριφορές, ειδικά οι τοξικές είναι κολλητικές. Θέλω να πιστεύω οτι με την ηλικία οι περισσότεροι χρήστες σοβαρεύτικαν λίγο, αλλά απ την άλλη ακόμα και μέσα στο θρέντ αυτό κάποιοι θέλουν να ξεκατινιαστούν ;p

    Συμφωνώ με τον Γκουλ αποπάνω, πρέπει να μπεί τελεία και να γίνει νέα αρχή με νέο status quo και modus operandi. Και με καλοσύνη γαμώ τον Μπελενός.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  4. #124
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ήταν ομολογουμένως αισχρό το πέσιμο που μου είχατε κάνει μαζικά οταν πρωτομπηκα εδω. Είχα πληγωθεί πολύ, κι όπως και στον Dythor, το περιβάλλον αυτό, σε συνδιασμό με διάφορες ανασφάλειες, πυροδότησαν τον χειρότερο εαυτό μου. Ντρέπομαι βαθύτατα για την X era, και σίγουρα χρωστάω κι εγώ με τη σειρά μου αρκετές συγγνώμες για διάφορα ξεκατινιασματα και μπινελικια.

    Μέσα στα χρόνια πάντως μου έχουν ζητήσει αρκετά άτομα συγγνώμη για το BULLYING, και το εκτιμώ.

  5. #125

    Default

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post
    Αν αφήσεις έστω και λίγο τα ζιζάνια στον κήπο σου, είναι μετά σχεδόν αδύνατο να τα ξεφορτωθείς.
    https://www.youtube.com/watch?v=o9aKdX6Acyc

    Στα σοβαρά, δώστε μας λίγες μέρες, θα οργανώσουμε και αυτή τη συζήτηση πιο συγκροτημένα, και θα παρουσιάσουμε το τι προτείνουμε για να το δούμε και όλοι μαζί. Κι εγώ συμφωνώ με γκουλ και μορμ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #126
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Εξελίσσεται σε έντονα ψυχοθεραπευτικό θρεντ. Like
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  7. #127
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ισχύει. Online group therapy θα γίνει στο τέλος το νέο ER.

  8. #128

    Default

    Θέλω κι εγώ να πω πάντως ότι δύο βασικοί λόγοι που με έκαναν να μπω στο τριπάκι και να επιστρέψω, ήταν η αναφορά του σαμπρέλα στο #pedion_areos, και η Drumsick που είχε γράψει στην αρχή του θρεντ "να κρατήσουμε την κοινότητα ζωντανή" ή κάτι τέτοιο. Με συγκίνησε, σκέφτηκα ότι για να το γράφει και η Μάγια που είχε φάει σκατά εδώ μέσα και θα μπορούσε άνετα να σιχαίνεται το er, μάλλον κάτι υπάρχει που αξίζει να σωθεί.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #129
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Ισχύει. Online group therapy θα γίνει στο τέλος το νέο ER.
    μπαίνω με μπούνια, η ψυχοθεραπεία είναι ακριβό σπορ
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  10. #130
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Το σκεπτικό (μου) είναι να μπει ένα τέλος στο ER όπως το ξέραμε και να αναγεννηθεί από αυτό κάτι καινούριο, πιο σοφό, έχοντας γνώση από τα σφάλματα του παρελθόντος. Η νέα κοινότητα που θα δημιουργηθεί θα έχει όρια σε bullying και spamming και προφανή όρια όταν η ελευθερία του καθενός καταπατάει ή προσβάλει την ελευθερία άλλων χρηστών/τριών. Όταν μιλάμε για μη ανοχή σε ρατσισμό, σεξισμό, ομοφοβία θα πρέπει να το εννοούμε και με πράξεις. Έχουν περάσει από εδώ γαμωταφισμοί και άλλοι χρήστες με ρατσιστικές απόψεις, έχουμε ένα ολόκληρο σέξιον αφιερωμένο στον σεξισμό, ήταν ένα φόρουμ το οποίο από το 2003 έκραζε ΟΞΩ ΠΟΥΣΤΡΕΛΙΑ, έστω και για "πλάκα", υπό την ανοχή όμως όλων μας. Πώς και γιατί να υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, όπως αναφέρει ο stam, σε μια τέτοια κοινότητα; Παρ' όλ' αυτά, υπήρχαν λίγες εξαιρέσεις. Εγώ θα ήθελα ένα δίκτυο που θα αγκαλιάζει τα άτομα που δεν έχουν απάγκιο στην έξω κοινωνία και θα τα κάνει να νιώθουν ασφαλή. Το ER, το παλιό, το ορθόδοξο, θα πρέπει να τελειώσει. Εξετάζουμε κάποιες επιλογές για ένα εναλλακτικό social network, ίσως κάτι που μπορεί να εκφράσει κόσμο, νέο κόσμο, όχι μόνο παλιό ή υπάρχων, που δεν βρίσκει θέση στα social media των ισχυρών. Ένα κοινωνικό δίκτυο, που θα τροφοδοτείται από τα ίδια τα μέλη του και θα ανήκει σε αυτά. Και θα μπορεί να ανοίξει σε άτομα ή ομάδες που λειτουργούν όσο το δυνατόν ανεξάρτητα από το σύστημα που μας καταπιέζει. Το παρόν θρεντ, υπό την ονομασία "Τραβάμε πρίζα;", δημιουργήθηκε διότι, ως φαίνεται, έφτασε η κατάσταση σε ένα τέλμα. Αυτή τη στιγμή, δίνεται μια επιλογή για ένα νέο ξεκίνημα, το οποίο μπορεί να πετύχει, μπορεί και όχι, ωστόσο δεν θα έχει χαθεί τίποτα από το παρελθόν, ας μείνουν εκεί να τα θυμόμαστε, όμορφα και άσχημα, και τα πάντα θα είναι αναστρέψιμα, εάν η κοινότητα το θελήσει.
    Πολυ ωραιο ποστ, χαιρομαι που ολα οσα ελεγα εγω και πολλοι αλλοι απο το 2015 για να μην πω 2012, εφαρμοζονται εστω και αργα.

    Δεν ξερω ποια ακριβως ειναι (ή ηταν?) η φοβια και η αλλεργια μερικων με τις λεξεις "moderation" , "ban", "administration" κτλ (ολα απαραιτητα εργαλεια στην διαχειριση ενος οποιουδηποτε social medium), αλλα ενας οποιοσδηποτε ανθρωπος με βασικη νοημοσυνη και κοινη λογικη, αναγνωριζει πως "όρια σε bullying και spamming και προφανή όρια όταν η ελευθερία του καθενός καταπατάει ή προσβάλει την ελευθερία άλλων χρηστών/τριών" και "μη ανοχή σε ρατσισμό, σεξισμό, ομοφοβία" ειναι ακριβως αυτο που εννοουσαμε ολοι οσοι καναμε εκκληση για σωστο moderation και για τα απαραιτητα bans εκει που χρειαζοταν, εδω και πολλα χρονια.

    Καλη τυχη με το νεο ξεκινημα, το οποιο παρεμπιπτοντως ειναι ακριβως αυτο που ειχα προτεινει καπου στην 2η-3η σελιδα του τοπικ, αν το σκεφτειτε ουσιαστικα. Ελπιζω να πετυχει το εγχειρημα σας, αν και δεν το πιστευω και πολυ. Οχι λογω απαισιοδοξιας ή κυνισμου, αλλα γιατι μαλλον ειναι πολυ αργα.



    Last edited by FANTASMA; 10-05-2022 at 00:51.
    The rest is just

  11. #131
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Το σκεπτικό (μου) είναι να μπει ένα τέλος στο ER όπως το ξέραμε και να αναγεννηθεί από αυτό κάτι καινούριο, πιο σοφό, έχοντας γνώση από τα σφάλματα του παρελθόντος. Η νέα κοινότητα που θα δημιουργηθεί θα έχει όρια σε bullying και spamming και προφανή όρια όταν η ελευθερία του καθενός καταπατάει ή προσβάλει την ελευθερία άλλων χρηστών/τριών. Όταν μιλάμε για μη ανοχή σε ρατσισμό, σεξισμό, ομοφοβία θα πρέπει να το εννοούμε και με πράξεις. Έχουν περάσει από εδώ γαμωταφισμοί και άλλοι χρήστες με ρατσιστικές απόψεις, έχουμε ένα ολόκληρο σέξιον αφιερωμένο στον σεξισμό, ήταν ένα φόρουμ το οποίο από το 2003 έκραζε ΟΞΩ ΠΟΥΣΤΡΕΛΙΑ, έστω και για "πλάκα", υπό την ανοχή όμως όλων μας. Πώς και γιατί να υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, όπως αναφέρει ο stam, σε μια τέτοια κοινότητα; Παρ' όλ' αυτά, υπήρχαν λίγες εξαιρέσεις. Εγώ θα ήθελα ένα δίκτυο που θα αγκαλιάζει τα άτομα που δεν έχουν απάγκιο στην έξω κοινωνία και θα τα κάνει να νιώθουν ασφαλή. Το ER, το παλιό, το ορθόδοξο, θα πρέπει να τελειώσει. Εξετάζουμε κάποιες επιλογές για ένα εναλλακτικό social network, ίσως κάτι που μπορεί να εκφράσει κόσμο, νέο κόσμο, όχι μόνο παλιό ή υπάρχων, που δεν βρίσκει θέση στα social media των ισχυρών. Ένα κοινωνικό δίκτυο, που θα τροφοδοτείται από τα ίδια τα μέλη του και θα ανήκει σε αυτά. Και θα μπορεί να ανοίξει σε άτομα ή ομάδες που λειτουργούν όσο το δυνατόν ανεξάρτητα από το σύστημα που μας καταπιέζει. Το παρόν θρεντ, υπό την ονομασία "Τραβάμε πρίζα;", δημιουργήθηκε διότι, ως φαίνεται, έφτασε η κατάσταση σε ένα τέλμα. Αυτή τη στιγμή, δίνεται μια επιλογή για ένα νέο ξεκίνημα, το οποίο μπορεί να πετύχει, μπορεί και όχι, ωστόσο δεν θα έχει χαθεί τίποτα από το παρελθόν, ας μείνουν εκεί να τα θυμόμαστε, όμορφα και άσχημα, και τα πάντα θα είναι αναστρέψιμα, εάν η κοινότητα το θελήσει.
    Πολυ ωραιο ποστ, χαιρομαι που ολα οσα ελεγα εγω και πολλοι αλλοι απο το 2015 για να μην πω 2012, εφαρμοζονται εστω και αργα.

    Δεν ξερω ποια ακριβως ειναι (ή ηταν?) η φοβια και η αλλεργια μερικων με τις λεξεις "moderation" , "ban", "administration" κτλ (ολα απαραιτητα εργαλεια στην διαχειριση ενος οποιουδηποτε social medium), αλλα ενας οποιοσδηποτε ανθρωπος με βασικη νοημοσυνη και κοινη λογικη, αναγνωριζει πως "όρια σε bullying και spamming και προφανή όρια όταν η ελευθερία του καθενός καταπατάει ή προσβάλει την ελευθερία άλλων χρηστών/τριών" και "μη ανοχή σε ρατσισμό, σεξισμό, ομοφοβία" ειναι ακριβως αυτο που εννοουσαμε ολοι οσοι καναμε εκκληση για σωστο moderation και για τα απαραιτητα bans εκει που χρειαζοταν, εδω και πολλα χρονια.

    Καλη τυχη με το νεο ξεκινημα, το οποιο παρεμπιπτοντως ειναι ακριβως αυτο που ειχα προτεινει καπου στην 2η-3η σελιδα του τοπικ, αν το σκεφτειτε ουσιαστικα. Ελπιζω να πετυχει το εγχειρημα σας, αν και δεν το πιστευω και πολυ. Οχι λογω απαισιοδοξιας ή κυνισμου, αλλα γιατι μαλλον ειναι πολυ αργα.



    Ίσως δεν ξέρουν αγγλικα. Δεν κρίνω, απλά λέω.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #132

    Default

    Ξέρω, don't feed the trolls, αλλά:

    - Εδώ και δέκα χρόνια συνεχίζω να μπαίνω σε αυτό το απαράδεκτο φόρουμ και να σας λέω τι πρέπει να κάνετε για να το διορθώσετε
    - Εντάξει, ίσως πρέπει να το δοκιμάσουμε
    - ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΓΩ, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #133

    Default

    Πρώτη-πρώτη εγγραφή τον βλέπω.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #134

    Default

    Πάντως το να κράζετε τον κράχτη δεν το βλέπω ως καλή βάση, όταν λέμε για καινούρια αρχή χωρίς δούλεμα, κοροϊδία και στοχοποίηση χρηστών. Είπε τι είπε, πάμε παρακάτω.

    Ανυπομονώ λινκ για νέα πλατφόρμα.

    Το μόνο ΕΡ που θέλω είναι αυτό που δεν θα φοβαμαι να πω στα παιδιά μου "κάντε λογαριασμό να μπαίνουμε παρέα ".
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  15. #135
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Παναγιάμ φαντάζεσαι να μπαίνανε στο ΕΡ της καφρίλας?

    Το αστείο είναι οτι επειδή το συνειδητοποιούσα το πράγμα, είχα πει στην πρώην μου οτι καλό είναι να μη μπαίνει εδω μέσα, χαχ.

    EDIT: Το γεγονός οτι πολλοί παλιοί γιούζερς έχουν πλέον παιδιά είναι ελπιδοφόρο πάντως για το τι είδους συμπεριφορές παίζει να δούμε σε μια νέα αρχή νομίζω. Ειδικά αν θέλουμε family friendly κλίμα. (Θέλουμε, right?)
    Last edited by MoRmEnGiL; 10-05-2022 at 17:18.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •