Results 1 to 6 of 6

Thread: Dune (2021)

  1. #1

    Default Dune (2021)



    Για πείτε, το είδατε; Πώς σας φάνηκε;

    Spoiler
    Καταπληκτική μουσική, καταπληκτική φωτογραφία, το σινεμά που χαίρεσαι να το βλέπεις σε αίθουσα (π.χ. στην IMAX). Hans Zimmer πραγματικά δεν έχω λόγια.

    Ζεντέγια, οκ γυναικάρα, αλλά σα να είπαν ας πάρουμε ό,τι πιο hyper-αρισμένο παίζει για να μπουστάρουμε ένα ήδη hype-αρισμένο project.

    Σε κάθε περίπτωση, να την δείτε (σε αίθουσα σινεμά).
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  2. #2
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν το περίμενα ότι θα είναι τόσο καλή. συνήθως είναι δύσκολο να ισορροπήσεις ανάμεσα σε χολιγουντιανό χιτάκι και ένα δύσκολο (και στοιχειωμένο όπως αυτό) project, αλλά νομίζω ότι εδώ ο ποιητής τα κατάφερε άριστα. υπερθέαμα και τρομερή ατμόσφαιρα, αναμένουμε με ανυπομονησία το 2ο μέρος.
    Rock or Nothing

  3. #3
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    To Dune είναι ένα βιβλίο που ξεκίνησα 4 φορές και δεν κατάφερα να τελειώσω ποτέ, σε ένα time span 20 ετών. Προφανώς, κάτι με χαλούσε και συνεχίζει να με χαλάει στον τρόπο που έγραφε ο Herbert. Είδα την ταινία πριν μια βδομάδα, ευτυχώς όχι σε ψευτο ΙΜΑΧ αλλά σε απόσταση 1 1/2 μέτρου απ' την LG CX9 65" και το 7.1 home cinema φίλου hardcore audiophile.

    Στα θετικά της οπωσδήποτε η φωτογραφία, οι κλίμακες και γενικότερα το scaling με το οποίο έπαιξε ο Villeneuve και συνολικά η απόδοση των ηθοποιών. Στα αρνητικά της θα έλεγα πρώτο και κύριο το γεγονός ότι φαίνεται να απευθύνεται κατά κύριο λόγο σε ήδη λάτρεις του Dune saga, με αποτέλεσμα αρκετά σημαντικά απ' τα οποία "εννοούνται", να μην εξηγούνται ποτέ στα πλαίσια της ταινίας. Γενικότερα με χαλάει η λογική "πετάμε 3-4 out of the blue ονόματα και αφήνουμε τον κόσμο να μπει στις διάφορες wikia για να μάθει τι εννοούμε", ακόμα και σε πράγματα που μου αρέσουν πάρα πολύ, όπως το Witcher saga, ως πιο πρόσφατο παράδειγμα. Επίσης, δεν μπορώ με τίποτα να πάρω στα σοβαρά τα μούτρα του Bautista (ειδικά μετά από μια εκ των ηλιθιότερων σκηνών ever στο End Game που τάχα μου είναι "αόρατος") και αντιλαμβάνομαι ότι μπήκε στην ταινία μόνο και μόνο για το physique του ως Harkonnen. Επίσης, θερμή παράκληση στον Jason Momoa: Μην ξυρίζεσαι αγοράκι μου, τι μάγουλα είναι αυτά ΓΤΧ;

    Όλα αυτά τα (σοβαρά και μη, όπως θα καταλάβατε) αρνητικά μπορεί και να ξεπερνιούνται. Αυτό που δεν κατάφερα να ξεπεράσω, είναι το pacing της ταινίας.

    Spoiler
    Το γεγονός ότι η εισβολή των Harkonnen, παρουσιάζεται να γίνεται μια μέρα μετά την άφιξη των Atreides στον Αrrakis, με χάλασε πολύ. Ένιωσα ότι ήταν πολύ βιαστική και χωρίς βαρύτητα κίνηση, στην εξέλιξη της ιστορίας.


    Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί ο Villeneuve συνεχίζει αυτή την χαζή και παρωχημένη αισθητική, που θέλει το sci-fi genre να παρουσιάζεται μέσα από αργές, δήθεν ΒΑΡΙΕΣ σκηνές, κατάλοιπο της Οδύσσειας του Διαστήματος και του πρώτου Solaris. Τα έκανε και στο Blade Runner 2049 και για αυτό έφτασα να δω την ταινία σε 3 δόσεις.

    Τέλος, δεν είμαι καθόλου fan του Zimmer, μπορώ να πω ότι πολλά από τα θέματά του με ενοχλούν κιόλας. Ίσως επειδή μοιάζουν τόσο εξωφρενικά πολύ μεταξύ τους, είτε πρόκειται για Dark Night, είτε για Parovstellar.

    Να τη δείτε, πάντως, γιατί μπορεί να σας γεννήσει την επιθυμία να διαβάσετε το βιβλίο, αν δεν το έχετε ήδη κάνει. Σε εμένα, ας πούμε, αυτό συνέβη κι έτσι έχω ξεκινήσει μια καινούργια γενναία ανάγνωσή του, για 5η φορά.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #4
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Είδα ονιμπότσος στο Dune, λέω 'ωχ ρε μλκ, τι πας να διαβάσεις", κάνω κλικ, was not disappointed.
    Kill the wise one!

  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Την είδα ναι σινεμα πριν κανα μήνα. Λοιπόν, σε γενικές γραμμές ενα οκ οπτικό αποτέλεσμα. Εντάξει δεν έκοψα και φλέβα. Κάπου με κούρασε που θα είναι 2 μέρη και είδαμε ένα εισαγωγικό φιλμ. Οι περισσότεροι ηθοποιοί οκ, με κάποιες τραγικές ατάκες (Μπαουτιστουτα και κανα 2 άλλοι) που ρίχνουν το επίπεδο στιγμιαία σε παρωδία και νομίζω μόνο ο άρχοντας χαρκονεν και η μπενε τσατσα εχουν ενα επίπεδο. Η τριάδα του λετο, πολ και τζεσικα απλά οκ με κάποιες κλαψομουνιακές δόσεις που με ξενερώνουν. Αλλά τόσο μπορούσαν τα παιδιά οκ είμαστε και στο 2021 όχι στο 1984...γκουχ γκουχ...Ενα σημείο που μΕ φάνηκε περίεργο είναι το στεγνό της υπόθεσης. Ξέρω γω στην έρημο δεν έχει ζέστη; Δεν στάζει ο ιδρώτας; Εχει να κάνει με την φωτογραφία; Ας μας πουν οι σινεφιλ ειδημονες. Μου φάνηκε λίγο καρτποσταλίστικο. Η υπόθεση οκ, κλαιν μια χαρά τα γνωστά γεγονότα και προδοσία πουτάνα όλα. Ηχητικά, επειδή αν δεν είναι μέταλ δεν δίνω σημασία, νομίζω ότι ήταν στην καλύτερη αδιάφορο για μένα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #6
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    δεν το περίμενα ότι θα είναι τόσο καλή. συνήθως είναι δύσκολο να ισορροπήσεις ανάμεσα σε χολιγουντιανό χιτάκι και ένα δύσκολο (και στοιχειωμένο όπως αυτό) project, αλλά νομίζω ότι εδώ ο ποιητής τα κατάφερε άριστα. υπερθέαμα και τρομερή ατμόσφαιρα, αναμένουμε με ανυπομονησία το 2ο μέρος.
    Ό,τι είπε.
    Απλά πριν το "νομίζω" θα έβαζα ένα "και".

Similar Threads

  1. [Cinema] Beckett (2021)
    By Raven Lord in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 06-09-2021, 22:30
  2. [TV] Clarice (2021)
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 15-01-2021, 14:27
  3. Herman Dune @ Manchester Music Box 19/09/07
    By Weiss in forum Live Reports
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2007, 23:55
  4. DUne :trilogy
    By freak brother in forum Literature
    Replies: 4
    Last Post: 06-09-2004, 03:13
  5. Star Wars, The Lord Of The Rings, Dune ή the matrix ;;
    By Loader in forum General Discussion
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2004, 16:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •