Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Revolut ή N26;;;

  1. #1
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default Revolut ή N26;;;

    Χρησιμοποιεί κανείς; Ποια προτιμάτε και γιατί; Υπάρχει τρίτη εναλλακτική;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  2. #2

    Default

    N17
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #3
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    N26 πρώτη φορά ακούω. Χρησιμοποιώ Revolut εδώ και χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Άμεση ενημέρωση για οποιαδήποτε αγορά, δυνατότητα να μοιραστείς λογαριασμό σε μαγαζί με φίλους, άμεση μεταφορά σε φίλους, όταν χρειάστηκε να κάνω chargeback για αγορά εκτός paypal όλα ήταν πιο εύκολα σε σχέση με τράπεζες, και όταν κάποια στιγμή παρουσιάστηκε μια περίεργη κίνηση με ενημέρωσαν αμέσως, απάντησα πως δεν ήταν δική μου η κίνηση, μπλόκαραν την κάρτα και μου στείλαν καινούργια.
    Αν δεν θες κανένα έλεγχο φρόντισε να μη μπεις στο Revolut Bank που διαφημίζουν τελευταίες μέρες.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #4
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Η Ν26 είναι λίγο παλιότερη (2-3 χρόνια πριν την revolut νομίζω) και απ'όσο διάβασα έχει βάση στη Γερμανία. Την έχουν δουλέψει κάτι γνωστοί που έτρεχαν με τουρ στα εξωτερικά όταν ακόμα γίνονταν συναυλίες

    Κυρίως με ενδιαφέρει να έχει χαμηλές χρεώσεις για μεταφορές ποσών από και προς paypal, για πληρωμές Online, και ίσως ανάληψη μικροποσών από ATM.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  5. #5
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Η Revolut, στην απλή έκδοση, δεν έχει απολύτως καμμία χρέωση. Και έχει την καλύτερη μετατροπή για αγορές σε άλλο νόμισμα. Φυσικά αν σκοπεύεις να κάνεις αναλήψεις εκεί δε βολεύει, έχεις μια δωρεάν ανάληψη των 200 ευρώ το μήνα, μετά πληρώνεις.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    στη χειρότερη κάνω από ένα λογαριασμό στην καθεμιά δηλαδή κι είμαι κομπλές

    edit: περιμένω Μπέρνι να σκάσει με σεντόνι πριν κάνω οτιδήποτε
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Revolut εχω, ακουστά την Ν26. Οκ δεν εχω κάνει πολλά πράγματα μαζί της αλλά είμαι ικανοποιημένος. Καρτούλα επίσης και μεταφορές εύκολα. Δεν την έχω συνδέσει με paypal και δεν ξέρω αν γίνεται.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #8
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Ειμαι θρονο προν ξεκινησω το μαθημα οποτε θα ειμαι γρηγορος. Οχι ρεβολουτ μπαβκ, απλη φεβολουτ καταρχας.
    αν θες να σηκωνεις λεφτα με την καρτα απο μηχανημα ξεχνα το. Ολα τα ατμ εκυος απο της οπτιμα μπαβκ (μπορει να αλλαξει αυτο) χρεωνουν προμηθεια. Και φυσικα αν ξεπερασεις τα 200 ευρω σου σκαει και η ρεβολουτ προμηθεια.
    Επισης αν θες να σου βαζουν λεφτα εκει ο ενας και ο αλλος, ξεχνα το. Θα στην κλειδωσουν ευκολα.

    Ο μονος λογος να εχεις ρεβολουτ
    Ειναι αν αγοραζεις το οτιδηποτε με ξενο νομισμα.
    Εγω την λειτουργω ως εξης
    Την συνεδεσα στο πειπαλ.
    Οποτε αγοραζω δισκους, απο ιμπει κτλ και η συναλλαγη δεν ειναι σε ευρω, πλερωνω απο πειπαλ, μεσω ρεβολουτ και διαλεγω σαν μετατροπη να γινει απο την τραοεζα.
    Επισης αν παω εξωτερικο, θα πληρωνω με την φυσικη της καρτα
    Ποτε δεν εχω κεφτα μεσα στη ρεβολουτ. Τη φορτιζω σε 2 δευτερολεπτα καθε φορα που θελω να κανω συναλλαγη, απο αλλη ελληνικη καρτα μου, και τελειωσα. Ολα απλα.
    Δεν ξερω αν ισχυει ακομα αλλα μπορω μα στειλω σε εσενα αν δεν εχεις κανει ακομα λογαριασμο, ρεφεραλ λινκ και παιρνεις την φυσικη ρεβολουτ δωρεαν.
    Μου λες
    Γαμαει η ρεβολουτ αλλα για συγκεκριμενα πραγματα. Και λογω μετατροπης γλιτωνεις πολλα. Εχει και καλη εφαρμογη.
    Τωρα αν σου κατσει μαλακια και θες να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης, μπορει και να σου σπασουν αρχιδια. Δεν μου εχει τυχει. Αλλα προσεχω. Στον λογαριασμο μου εχω κοφτη 0.1 ευρω παντα. Και οποτε θελω να κανω αγορα βγαζω κοφτη και μετα τον ξαναβαζω
    Last edited by BURNIN AMBITION; 02-03-2021 at 11:44.

  9. #9
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    Επισης αν θες να σου βαζουν λεφτα εκει ο ενας και ο αλλος, ξεχνα το. Θα στην κλειδωσουν ευκολα.
    Τόσα χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα να μου βάζει λεφτά ο ένας και ο άλλος.


    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    Δεν ξερω αν ισχυει ακομα αλλα μπορω μα στειλω σε εσενα αν δεν εχεις κανει ακομα λογαριασμο, ρεφεραλ λινκ και παιρνεις την φυσικη ρεβολουτ δωρεαν.
    Δε νομίζω πως ισχύει πια.


    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    Τωρα αν σου κατσει μαλακια και θες να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης, μπορει και να σου σπασουν αρχιδια. Δεν μου εχει τυχει. Αλλα προσεχω. Στον λογαριασμο μου εχω κοφτη 0.1 ευρω παντα. Και οποτε θελω να κανω αγορα βγαζω κοφτη και μετα τον ξαναβαζω
    Όπως ήδη ανέφερα, αμφισβήτηση συναλλαγής για αγορά χωρίς παυπαλ, όλα μπαμ μπαμ και κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Γενικά διακρίνω στο χρήστη μπέρνι μια φοβία που χαρακτηρίζει γενικότερα τους γραικούς. Δε θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκα με φίλο από εξωτερικό και είδα να χρησιμοποεί άλλη κάρτα. Και γω μπορώ να πω πως μόνο αυτή χρησιμοποιώ. Επίσης σου κρατάει και στοιχεία τι ψώνισες και πως, πχ τόσα σούπερ κτλ.

    Γενικά αν χρειάζεσαι κάτι άλλο στείλε πμ και κανονίζουμε.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #10
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    κιομως αν σου βαζουν λεφτα αργα ή γρηγορα θα σου ζητησουν κανα παραστατικο και θα τρεχεις. ειναι ποτε θα χτυπησει ο λογαριθμος. εχει συμβει σε πολλους. οχι σε εμενα. που μου εβαζαν κα ιδιακοσαρες κτλ αλλα πλεον προσεχω πολυ. γιαυτο το εχω μονο για συναλλαγες σε αλλο νομισμα και τελος.
    οσον αφορα την αμφισβητηση συναλλαγης, σιγουρα ειναι καλυτερες οι ελληνικες τραπεζες. πολλοι επισης ειχαν θεματα. οχι εγω. αλλα διαβαζω πολλα φορουμ ρεντιτ κτλ και ξερω. βεβαια αν την συνδεσεις με πειπαλ δεν εχεις ιδιαιτερο θεμα. γενικα ειμαι ευχαριστμενος με ρεβολουτ. για συγκεκριμενα πραγματα. γαμαει. αυτα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  11. #11
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Απολύτως κανένα θέμα, χρόνια τώρα. Τώρα αν αυτοί που λες δέχονται δεκαχίλιαρα από Κάιμαν ξέρω γω ε ναι. Και δω στα εξηγεί ωραία.
    Όσο για chargeback μια φορά χρειάστηκε σε ελληνική και τα παράτησα. Στη ρεβολούτ έστειλα απλά απόδειξη αγοράς και σε λίγες βδομάδες είχα τα λεφτά μου πίσω.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  12. #12
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Αυτό με τα clarifications παιζει συχνα στα ποσά άνω κάποιας αξίας στην αγγλια που έχω ρεβολουτ. Σου κλειδώνουν λογαριασμο και μέχρι να μαζεψεις χαρτια και να τα δουν περνανε μέρες. Γενικά Ρεβολουτ για αγορες σε άλλο νομισμα και ταξιδια ειναι επικη. Επίσης η δική μου που έχει αγγλικο IBAN έχει πολυ χαμηλες χρεώσεις για εμβασματα ελλάδα (2 ευρώ ξερω γω).
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  13. #13
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Γενικά έχω μόνιμα ένα καλό υπόλοιπο στο paypal το οποίο αναμένεται να αυξηθεί στο μέλλον. Προφανώς με αυτό το υπόλοιπο κάνω αγορές Online και δεν έχω σκοπό να σταματήσω.
    Το πρόβλημα είναι ότι αν θέλω να ρευστοποιήσω ένα μέρος του υπολοίπου αυτού θα πρέπει να χρεωθώ την προμήθεια για τη μεταφορά σε κάποιο τραπεζικό λογαριασμό (ελληνικό).

    Οπότε θα με βόλευε αν κάποια τράπεζα (π.χ. revolut) παρείχε τη δυνατότητα μεταφοράς ποσών από το paypal προς τον τραπεζικό λογαριασμό χωρίς χρέωση προμήθειας. Κι από εκεί να αξιοποιώ αυτά τα ποσά είτε κάνοντας αγορές εντός ελλάδας με χρήση της χρεωστικής κάρτας αυτής της τράπεζας, είτε να κάνω αναλήψεις μικροποσών χωρίς επίσης να υπάρχει χρέωση προμήθειας.
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 03-03-2021 at 14:13.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  14. #14
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μπορείς να μεταφέρεις από παυπαλ σε ρεβολούτ ναι. Αν υπάρχει χρέωση για μη business κάρτες τότε διαβάζω για 1% προμήθεια αλλά σε φάση instant transfer, οπότε για απλή λογικά καμμία χρέωση.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #15
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    παίζουν διαφορές στη λειτουργικότητα της web εφαρμογής από το αντίστοιχο mobile app; Μου τη δίνουν τα smartphones (ναι είμαι ανώμαλος)
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •