Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Xtrm_basses

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default Xtrm_basses

    Εδω και καποια χρονια αρχησα να ασχολουμε με την οργανοποιια ετσι για την φαση,και πλεον αποφασησα να το παω ενα βημα παραπερα.
    Οποτε να ποσταρω καμια φωτο με το τι κανω,να γραψω και κανα spec ετσι για την ρεκλαμα βρε παιδι μου

    4-5 string
    Fretboard bubinga
    Neck 3piece maple με carbon
    24 frets/fretless
    Jumbo frets
    Scale 40.443"
    Body korina
    Humbucker pickups
    Voll με σειρα/παραλληλα,tone,tone
    Doual action truss rod

    Στις φωτο εχω ενα 5αρι στανταρ κουρδισμα και ενα 4αρι μια κλημακα κατω ετσι γιατι με επριξαν καποιοι να κανω κατι πιο εξτριμ και εχω και το αταστο 4αρι του OniBocho
    Τιμες χομα,οποιος το ψηνει ας στειλει κανα pm να το συζητησουμε




  2. #2
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    φοβερό πράγμα η κατασκευή κι ένα μουσικό όργανο απαιτεί ακρίβεια και φινίρισμα όσο λίγα πράγματα. Σ Ο Υ Π Ε Ρ
    το ομαλό στρογγυλεμένο μπέζελ στην κεφαλή στο πράσινο μπάσο φαίνεται τέλειο


    2 πράγματα μόνο

    φρόντισε τη φωτογραφία και μπορείς να μαρκεταριστείς ως μπουτίκ κατασκευαστής με σωστή παρουσίαση
    κι ένα παντελώς θέμα γούστου, το πάνω κέρατο κατ' εμέ εξέχει πολύ σε σχέση με το κάτω, βέβαια ανάλογα με το σωματότυπο του παίχτη κ το πού προτιμά τη ζώνη μπορεί και να είναι feature αντί για θέμα γούστου.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ευχαριστω για τα κοπλιμεντα σου ρατ.
    Δεν θελω να μπω στην κατηγωρια των μπουτικαδων γιατι δε μπορω να τους ανταγωνιστω οποτε παιζω σε χαμηλο budget.
    Το πανο κετατο ειναι κομπλε,το κατο το εχω μασει προς τα μεσα για να ειναι ευκολη η προσβαση στα χαμηλα ταστα

  4. #4
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, θέλει πολύ χρόνο και μεράκι η κατασκευή... τα σχέδια των μπάσων δεν είναι του γούστου μου αλλά είμαι σίγουρος πως κάποια στιγμή θα πειραματιστείς και με κάποιο νέο σχέδιο.
    Licenced to Chill.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Thank you Om.Βασικα δεν σκοπευω να πιαστω με διαφορετικα σχεδια γιατι εχω κανει οδηγους να κανω τα σχηματα πιο γρηφωρα και οσο πιο πιστα στο αρχηκο γινετε και δεν θελω να εχω πολλα διαφορετικα και χανω την μπαλα.
    Η ιδεα μου ειναι να εχω κατι το στανταρ,οσο πιο χαρακτιριστικο γινετε,δηλαδη ενας που θα το βλεπει να ειναι ευκολα αναγνορισιμο.
    Επησεις δεν θελω να μπω σε κατηγωριες που βογκανε απο ανταγονισμο.Οκ ξερω το να στοχεβεις σε ενα μικρο αγοραστικο κοινο ειναι δυσκολο να πετυχει,αλλα στην τελικη,την φαση μου κανω και δεν περημενω και πολλα πολλα.
    Μονο που ασχολουντε το πολυ 4-5 αλλοι με κλημακα ανω των 38" και βαρανε την τιμη στα υψη ενω εγω στοχευω στα 550-600 ευρα με βαζει δυναμικα μεσα στο παιχνιδι.
    Οκ δεν αποκλιω να κανω και κατι το διαφορετικο σε συγκεκρημενες περιπτωσεις,ομως προσπαθω να το αποφυγω.Πχ ενας φιλος την εχει δει λιγο DeMaio και θελει κοπια ricki 8χορδο αλλα του ειπα οτι θα το κανω σε cnc γιατι δεν θελω να φτοιαξω οδηγους και δοκημες ξανα απο το μειδεν για μια μονο κατασκευη.
    Ενιγουει,αμα ποτε θελησεις κατι το διαφορετικο,μην διστασεις να μου στειλεις κανα pm.Εχω κανει headless,torzal,fanned fret και γενικα οτι ειναι ετσι διαφορετικο με ιντριγκαρει

  6. #6
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Πολύ ωραίος, μπράβο!
    Μια ερώτηση μόνο:
    Στο 5χορδο, δεν ακουμπάνε τα κλειδιά μεταξύ τους στις 3 κατω χορδές? Μήπως να φτάξεις και 2ό οδηγό για το headstock?
    Kill the wise one!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ναι ειναι πολυ κοντα και εχω ηδη κανει καινουριο οδηγο.
    Αυτα τα 2 στην.πρωτη φωτο ειναι τα προτυπα για να δω τι θελει διορθωση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ελα ελα..τζαμπα πραμα..το αφεντικο τρελαθηκε..
    https://www.electricrequiem.com/foru...78#post1331978

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Λετ μι σερ σομ λοβ..




  10. #10
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Σημερα εφτασε στη τσαλονικη το μπασο του ονιμποτσου σε τεχνικο για ενα εξτρα τελιο σεταπ και απο εκει και μετα θα μπορει να (νομιζει οτι) παιζει μπασο.
    @OniBocho μερσι για την προτημηση και καλα ξεφαντοματα γεματα ποροση και bassface

    Edit βαλε και καμια φωτο μη βαριεσε

  12. #12
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πωλήσεις μέσω του σελφ προμοτσιου του φόρουμ έχουν 10% προμήθεια για τα έξοδα του φόρουμ. Παρακαλώ να το στείλετε στον υπερσυντελικο.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Αμα ειναι μονο 10%..παλευετε..

  14. #14
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    να φτιάξουμε "το καλάθι του ER" ?
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  15. #15
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αφήστε ρε τον άνθρωπο, με το που μυρίσατε χρήμα την πέσατε οι ΑΤΜινς, σαν τους καρχαρίες στο αίμα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •